Pokoj ocena

neutrino

New member
Witam.

Przagladam forum od 6ms. projektora jeszcze niemam ale mam nadzieje ze wkoncy ten moment nadzieje:)

Mam pokoj o wymiarach 4 x 4 . Chcialbym wyswietlac obraz HD ready, w rozmiarze mysle 80-90 cali.

Chcialbym zebyscie ocenili moj pokoj pod kątem , nie jaki on zajebisty on jest a jaki daremny a konkretnie moje jasne sciany :???:
Czy te moje jasne odbijajace sciany zniweczą w duzej mierze efekt projektora?
Jesli tak to troche mnie to dyskwalifikuje do urzadzenia kina domowego hymm.:???: Mieszkam u rodzicow raczej przetapetowanie było by derastycznym krokiem.. Bo nie tak dawno Ojciec sam tapetował.

Podesle za chwile fotki.

Edit: kurdes , nie dodam fotki , 5 postow musze stuknąc. ;)

Pozdrawiam.
Krzysztof K.
 

Attachments

  • pokoj2nm9.jpg
    pokoj2nm9.jpg
    178,9 KB · Wyś: 115
  • pokoj1op5.jpg
    pokoj1op5.jpg
    178,7 KB · Wyś: 83
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Zniweczą lub nie, to zależy od Twoich preferencji... A także od samego projektora, tzn od jego kontrastu i poziomu czerni. Sporo też może pomóc ekran z szarą powierzchnią...

Na pewno będzie dominował efekt wielkości obrazu.

Moja maszynka padła po kilku godzinach i z "naprawy" wróciła z obrazem o niecenzuralnej jakości. Pomimo tego przez niemal tydzień zwlekałem z oddaniem jej ponownie do serwisu, po prostu oglądałem kolejny i kolejny film. :rolleyes:

W końcu trza było wypróbować wielkość i pozycję projekcji (usprawiedliwiałem się w duchu)... ;)

Efekt dużego obrazu.

Gdyby inny sprzęt (TV lub monitor) serwował mi filmy w takiej "jakości", to od razu zwrot lub rzut za okno. Ale nie projektor... :)
 

Fanek

New member
Bez reklam
neutrino zapodaj fotki np. na http://img515.imageshack.us/

ja mam jasno zielone ściany, czuje że gdyby były ciemne byłoby o wiele lepiej, ale cóż nie moge tego zmienić w tej chwili. oglądam w ciemnych trybach, gdzie proj daje mniej światła, w jasnych trybach w pokoju jest poprostu za jasno w nocy.
 

neutrino

New member
pokoj2nm9.th.jpg
pokoj1op5.th.jpg


Wlasnie tego sie boje ze kontrast padnie, obojetnie jak dobry tam by był ten projektor to pewnie roznic sie za duzo nie bedzie od najtanszego :p wsumie i tak mnie na najtanszy bedzie tylko stac (W500)
Chyba ze sa jeszcze jakies sposoby zeby jakos ustawic projektor zeby to przywoicie swieciło, moze trzeba tez isc w ta strone zeby ustawic przekatna nie tam jakas maxymalna 100cali tylko z 90 .. 80 ? mi to starczyc powinno:)

Jaki projektor powinienem wybrac, pod moje warunki?
Moze tez wybrac jakie projektor ktory nie swieci bardzo jasno? Moze Sanyo Z5 ?

Jak macie jakies inne porady , zasady ktorych trzeba sie trzymac biorac pod uwage moje warunki , to chetnie poslucham.
Prosze o jakies sugestie

"Sporo też może pomóc ekran z szarą powierzchnią..."
Mowisz ekran z szara powierzchnia , no tak - bede brał to pod uwage.

Jeszcze troche i wstawie fotki, wiem jasnowidzami nie jestescie ;)

dodałem fotki na imageShack ale jeszcze musze te 5 postow miec ;)

Pozdro.
Krzysiek K.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Mam pokój z białymi ścianami i obraz jest ok.
Używam ekranu szarego i trzeba nie przesadzać z wielkością ekranu.
W pokoju 18 metrów obraz niecałych 100 cali jest akceptowalny.
 

slavol33

New member
Mój pierwszy post więc odrazu witam fanów big obrazów.
Trochę bagatelizowałem kwestie koloru ścian, myślałem że nie może to mieć takiego degradującego wpływu jak można przeczytać na forach. Aż nie przyszedł mój projektor. Testowo odpaliłem go na 2,5 metrowej ścianie w kolorze jasny beż i bawiąc się zoomem rozciągałem obraz od 1,4 m w podstawie aż do całej szerokości ściany. Im bliżej był ścian bocznych tym bardziej był mdły, szczególnie w jasnych scenach siadał kontrast. A że "salon" wymagał odświeżenia jestem na etapie dostosowania go do potrzeb kina.
Wyszłem z założenia że wydając 4000zł taka adaptacja jest po prostu wymagana i już, jak kupno stolika pod tv.
Kup projektor, pokaż Ojcu jak dużo tracisz i negocjuj zmianę tapet lub jakieś malowanko.
Pozdrawiam.
 

Smartek

New member
Dokładnie jak przedmówca - nie ma czegoś takiego jak:
- oglądanie filmów NIE w zupełnej ciemności,
- oglądanie filmów w pokoju z jasnymi ścianami.

Możliwe, że obraz (przede wszystkim jego wielkość) z początku będzie Ci się podobał, ale później po kilkunastu godzinach zmienisz zdaniesz i zrozumiesz, że pokój MUSI być wyciemniony.
Ja specjalnie przetapetowywałem z błękitu na ciemne bordo, niestety.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
U mnie ciemne ściany nie wchodzą w rachubę - pokój jest od pn-wsch i szybko robi się ciemno. A nie jest to pomieszczenie tylko do kina.

Na rozróżnialność szczegółów nie narzekam, ale czerń jest bardzo kiepska. Jasne ściany i ilość lumenów z HC1500 to niefajna kombinacja... :roll:

Zastanawiam się nad montażem karniszy i czarnych zasłon na ścianach...:roll: :???:

No i pewnie trza będzie zakupić Matt Gray...
 

Fanek

New member
Bez reklam
Smartek przy takim kolorze tapety, gdy oglądasz w nocy widac kolor ściany? na jaśniejszych scenach pewnie tak.oglądasz w trybach jaśniejszych czy ciemniejszych jasności projektora?

Masz biały sufit i ekran wysoko, tak jak u mnie, u mnie widać właśnie odblaski na suficie, zaczynam myśleć powoli co by tu zrobić :)
za kilka dni podam fotki jak to u mnie wygląda w całości.

Wiatrak, a w tej chwili masz Matt White?
 
Ostatnia edycja:

neutrino

New member
Czyli Co? Mówicie trgedia z tymi moimi scianami? oskupie duzo z jakosci projektora..
Wiadomo ze nalezy trzymac sie fundamentalnych zasad , każdy wie jak wyglada w kinie, natomiast jesli da sie na tyle wszystko ustawic zeby nieoskubac jakość projektora w znaczym stopniu to mysle ze mona sprubowac, jesli jednak mimo wszystkich staran , efekt nie bedzie za dobry .. to faktycznie trzeba isc na calosc.

Co do sposobów na moja sytuacje, to tak czytajac temat o ekranach , zorientowałem sie ze warto sie zainteresowac ekranami: HC, grey , gain nie wiekszy niz 1 , i w tej sytuacji lampa na eko i ekran gdzies z 80-86 cali.
Eran pewnie najlepiej wysrodkowac zeby nie było blisko do sufitu.
Montaz karniszy z zasłonami to tez jakis sposób.
A co z sufitami ? wszyscy macie białe ? :p ;)

Fajnie ze temat sie rozwinoł , dziekuje za udział.
Czekam jeszcze na co niekotrych "starych wyjadaczy" ;) moze tez cosik doradza, wiadomo jak pokoj przetapetuje to problem zniknie hehe
a jak juz przetapetowac to na jaki ?

PS: chciałbym dodać ze nie mam zamiaru wyświetlać czegokolwiek w niezaciemnionym pokoju;)
akurat na taki komfort mogę sobie pozwolić:)
oraz na pewno nie na gołej scianie;)

Pozdrawiam.
Krzysztof K.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Tak ogólnie to wpływ odbić zależy
wprost proporcjonalnie od powierzchni ekranu
i odwrotnie od wielkości pomieszczenia.
Ktoś pisał, ze przy jasnym pomieszczeniu rzucał
obraz na całą ścianę wtedy efekt jest faktycznie kiepski.
Ale wystarczy zmniejszyć obraz i jest nieporównywalnie lepiej.
Szary ekran też dużo pomaga.
Myślę, że ogólnie nie jest to tak duży problem jak
można wywnioskować z niektórych postów.
 

Smartek

New member
Mam naprawdę blisko sufitu (około 30 cm) ekran o przekątnej 120". Wiele osób mnie na forum wyśmiało, ale niżej go sobie nie wyobrażam, bo filmy oglądam oparty o parapet okna, rozwalony na łóżku. Musiałbym schylać głowę w dół, żeby czytać napisy, gdybym chciał go niżej.

Nie wiem, jak wyglądałby obraz, gdyby sufit nie był biały, całkiem możliwe, że poprawiłby się czarny i ogólny kontrast, ponieważ widać na suficie "odbicia światła" (może zrobię zdjęcie niedługo jak to wygląda). Po Nowym Roku pomyślę o przemalowaniu sufitu na inny kolor.

Wiem za to, że wielkość ekranu w moim przypadku nie ma dużego wpływu na jakość obrazu, bo zarówno na 1/4, 1/3, 2/3 zoomu wydaje mi się, że obraz wygląda identycznie. Ciężko to... stwierdzić "na oko".

Odnośnie koloru tapety ;-) wiadomo - im ciemniejsza, tym lepsza. Uniwersalnym kolorem do pokoju, tj. zarówno ciemnym (odpowiednim do kina), jak i takim, który nie przeszkadza wydał mi się bordowy. Przeszedłem się po paru "tapeciarniach" i wybrałem odcień, który mam aktualnie.
Poza tym fajnie wygląda pokój w "półmroku", klimatycznie ;-).
 

Fanek

New member
Bez reklam
Smartek napisał:
Wiem za to, że wielkość ekranu w moim przypadku nie ma dużego wpływu na jakość obrazu, bo zarówno na 1/4, 1/3, 2/3 zoomu wydaje mi się, że obraz wygląda identycznie. Ciężko to... stwierdzić "na oko".

oj ma, ja to widze u siebie, gdy przesadzałem ostro z zoomem i dochodziłem do granicy jasność w dużym stopniu spadała i jakość obrazu sie pogarszała, kolory robiły sie mułowate i mało nasycone, czarny także bladł.
Tą fotke robiłem wczoraj, tak mam w tej chwili, połączenie jeszcze po dsub do laptopa, czekam na zasilacz do pc.




mam ekran ramowy 230cm w podstawie ogladam z 4.30m i mogłoby być jeszcze troszke dalej, ale ściana już :D Smartek nie wiem jak oglądasz 270cm z 3.5m ogarniasz taki ekran, nie bolała Cie na początku głowa po filmie? pewnie można sie przyzwyczaić do wszystkiego.
 

Smartek

New member
Nie, myślę, że jest idealnie. Każdy, kto przychodzi i widzi pierwszy raz też tak mówi. Kilka osób po włączeniu filmu w 720p z National Geographic (przyroda, zwierzęta) nie mogło się oderwać z kanapy i tak mi nabijali po 30 minut... ;-)
Nie wyobrażam sobie, żeby mój ekran był mniejszy niż jest aktualnie. Jest mi wygodnie, nie bolą mnie oczy, ani głowa.

Aktualnie mam wyświecone koło 90 godzin, wszystko jest w porządku i tak jak na początku (odpukać).

Odnośnie Twojego poprzedniego pytania z jasnością podczas projekcji, to w pokoju mam praktycznie widno i widać wszystko wyraźnie, zarówno podczas odtwarzania filmu jak i stopklatki. Nie wygląda to zatem tak, jak na prawdziwej sali kinowej. Jak to wygląda u Was?
Szczerze to przed kupnem projektora wyobrażałem to sobie zupełnie inaczej (ale broń Boże nie narzekam!) ;-)
 
Ostatnia edycja:

Smartek

New member
Wracam ze zdjęciami.
Nie wiem czy coś widać.
Materiał testowy to świetna kreskówka 'dla dorosłych' - Futurama, w XviDzie 700 MBowym:


A tutaj bez sufitu:
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
neutrino napisał:
Czyli Co? Mówicie trgedia z tymi moimi scianami? oskupie duzo z jakosci projektora..
Wiadomo ze nalezy trzymac sie fundamentalnych zasad , każdy wie jak wyglada w kinie, natomiast jesli da sie na tyle wszystko ustawic zeby nieoskubac jakość projektora w znaczym stopniu to mysle ze mona sprubowac, jesli jednak mimo wszystkich staran , efekt nie bedzie za dobry .. to faktycznie trzeba isc na calosc.

Co do sposobów na moja sytuacje, to tak czytajac temat o ekranach , zorientowałem sie ze warto sie zainteresowac ekranami: HC, grey , gain nie wiekszy niz 1 , i w tej sytuacji lampa na eko i ekran gdzies z 80-86 cali.
Eran pewnie najlepiej wysrodkowac zeby nie było blisko do sufitu.
Montaz karniszy z zasłonami to tez jakis sposób.
A co z sufitami ? wszyscy macie białe ? :p ;)

Fajnie ze temat sie rozwinoł , dziekuje za udział.
Czekam jeszcze na co niekotrych "starych wyjadaczy" ;) moze tez cosik doradza, wiadomo jak pokoj przetapetuje to problem zniknie hehe
a jak juz przetapetowac to na jaki ?

PS: chciałbym dodać ze nie mam zamiaru wyświetlać czegokolwiek w niezaciemnionym pokoju;)
akurat na taki komfort mogę sobie pozwolić:)
oraz na pewno nie na gołej scianie;)

Pozdrawiam.
Krzysztof K.


witam.
uzytkowalem projektor w pokoju o wymiarach 4,5 x 3,5 , gdzie byly biale sciany i sufit. Ekran wisial na tle okna zaslonietego zaluzjami plus grube brazowe zaslony. Jak wlaczylem go pierwszy raz to... szczeka spadla do podlogi. To bylo ok 4 lat temu. Smialo mozesz zamontowac projektor w pomieszczeniu o bialyej barwie scian, bedziesz zadowolony.
 

thekamil

New member
dziś było malowane:
starzaki.eu.org/~rammstein/imperator/Image1.jpg

obecnie poszukuje czarnych zasłon na okno.
jest bardzo duża różnica pomiędzy obrazem z białym sufitem, a czarnym.

benq w500
 
Do góry