Pokój audio-video 33m2 jakie nagłośnienie?

Michal122

New member
Witam wszystkich,

Jestem na etapie budowy pokoju audio-video i przyszła pora na wybór sprzętu. Pomieszczenie ma ok 33m2, jest w trakcie adaptacji akustycznej i służyć ma typowo jako pokój rozrywkowy głównie do słuchania muzyki ale także do oglądania filmów czy też gier. Ekran oraz projektor mam już wybrany, chciałbym teraz poradzić się Was odnośnie nagłośnienia.
Oczekuję mocnego, mięsistego brzmienia, muzyka jakiej słucham to rock ( Metallica, AC/DC, Pink Floyd, Perfect, Lady Pank, RHCP itp), elektroniczna/ hip hop ( Daft Punk, Alt-J, Pendullum, Kid Cudi, Dr Dre) i od czasu do czasu wleci coś spokojniejszego typu Katie Melua czy Sade.
Chciałbym mieć namiastkę koncertowych wrażeń, z mocnym, grającym w punkt, nisko schodzącym basem. Wtedy kiedy trzeba ma kopnąć, uderzyć, po prostu ma grać tłusto, jedyne czego nie lubię to zbyt ostrych wysokich tonów.

1. Amplituner + wzmacniacz/końcówka mocy

Chciałbym zastosować połączenie wzmacniacza lub końcówki mocy do napędzenia frontów w stereo i kinie oraz amplitunera do zasilenia pozostałych głośników, czytałem, że jest to optymalne połączenie dobrego stereo z dobrym kinem. Wiem, że amplituner musi posiadać wyjście pre out także szukam sprzętu, który ma to na wysposażeniu. Zależy mi też aby poziomem głośności sterować z jednego urządzenia/pilota a nie kręcić gałkami za każdym razem aby wyrównać poziom. Jeśli chodzi o funkcjonalność chciałbym słuchać muzyki głównie ze Spotify, Tidala, Usb, radia internetowego czy youtube i sterować wszystkim bezprzewodowo z tableta z androidem. Odtwarzanie filmów również chce oprzeć o platformy internetowe typu Netflix czy Hbo Go .Teraz pytanie do Was czy zarówno wzmacniacz jak i ampli muszą być wyposażone w wifi i muszą współpracować z wymienionymi wyżej serwisami audio/video. Czy też może mogą to być starsze modele nie posiadających tych funkcji ale musiałbym dokupić do nich np odtwarzacz sieciowy.
Napiszcie proszę, która opcja sprawdzi się lepiej i jakie modele byście polecili w budżecie ok 6 tysięcy za wzmak i ampli do mocniejszego grania, mogą być nowe lub używane

2. Głośniki

Zdecydowałem się na system 5.1.2 z atmosem w suficie. Głośniki sufitowe już mam teraz poszukuję reszty. Polecono mi zestaw 5.0 Heco Music Style 900, miałem okazję ich słuchać jakiś czas temu i było całkiem przyjemnie, wypadły lepiej niż fronty Klipscha ale nie pamiętam teraz ich modelu oraz wzmacniacza na jakim ich słuchałem.
Myślicie że Heco się nada czy lepiej szukać czegoś innego? Budżet na głośniki 5.0 to ok 4-5 tys nowe, używane też wchodzą w grę za ok 3-4 tys.

3. Subwoofer

W temacie suba mam małe rozeznanie i nie wiem czy do 33m2 wystarczy mi jakiś 8-10 calowy głośnik jedynie do kina do zestawu 5.1 typu Heco SUB 25 A czy też szukać czegoś co sprawdzi się także w stereo jeśli okaże się że dźwięk z zestawu frontów 2.0 będzie niewystarczający pod względem niskich tonów i będę chciał słuchać ich z subwooferem w zestawie 2.1.

4. Pozostałe urządzenia w systemie

Dodatkowo w systemie znajdzie się PS4 oraz tuner TV


Z góry dziękuję za odpowiedzi! :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
1. Amplituner nie odtwarza Video, nie obsluguje netflixa, hbo itp. Amituner sluzy do audio wiec obsluguje serwisy audio tidal, spotify itp.

Amplitunerow jest cala masa, idz do salonu i posluchaj:
Onkyo rz810, denony od 3200, Marantze od 6009, yamahy, pioneery itp....

2. Heco bardzo fajne glosniki, sam mam i jestem zadowolony zreszta tak jak wiele osob z tego forum. Cena/jakosc maja chyba najlepsza.
Set 5.0 heco 900 nowe dostaniesz gdzies w granicy 3600zl - 3800zl.

Oczywiscie lepiej pojsc do salonu i posluchac jeszcze czegos innego: Canton, Zensor, Pylon,

3.Sub heco music style nie jest podobno jakis wybitny. Lepiej juz Heco New Phalanx. A najlepiej to posluchaj subow firm, ktore sie w tym specjalizuja REL, Velodyne.
Moze jakis jamo j10.

4. Jak bedziesz chcial netflixy sterowane z androida to polecam np. Google Chromecast 2
Lub bedziesz musial rozejzec sie z jakims Sieciowcem, lub zbudowac HTPC jezeli w gre beda wchodzic DLNA lub cos wiecej.
 

Michal122

New member
Dzięki za odpowiedź :)

1. Fakt nie doczytałem, czyli potrzebny będzie jeszcze jakiś streamer. A mógłbyś polecić coś z połączenia dwóch osobnych urządzeń do muzyki i filmów? Amplituner kd + wzmacniacz ponieważ bardziej zależałoby mi na jak najlepszej jakości muzyce w stereo, kino będzie jako dodatek.

2. Czyli kolejny plus na korzyść Heco.

3. Ok, poczytam więcej o tych propozycjach

4. Bardzo fajna opcja ten Google Chromecast 2, rozumiem, że wystarczy podłączyć to pod gniazdo hdmi do wzmacniacza lub amplitunera i sterowanie całości odbywa się przez aplikację?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
1. Powinienes pojsc do salonu i sam odsluchac. Ja tylko moge ci podac przyklady, ktore sam bym odsluchal.

Napewno pozycja obowiazkowa do odsluchu bedzie:

avr Onkyo rz810 podobno jest genialny. Wzmacniacz mozesz dokupic onkyo a9070 ale czy cos wniesie? Tu inny forumowicz musialby sie wyrazic ktory ma taki set.

Avr Denona od serii x3xxx do niego sa firmowe wzmacniacze ktore swietnie zgrywaja sie z heco pma15xzae oraz pma2020ae

Marantz avr od serii 600x i seria 7010 (seria 7010 ma najwiecej bajerow w swojej cenie) tu tez masz do wyboru strikte dwa wzmacniacze pm7004 i pm800x. (Pm 7005 nowszy brat nie ma wejscia Main in do podlaczenia z avr).

Wzmacniacz zawsze mozesz dokupis sobie pozniej zupelnie innej firmy. Roksan kandy k2, Nad 356bee i cala masa innych

Ja osobiscie mam wzmacniacz denona1500ae i teraz licytuje roksan kandy k2 moze sie uda kupic.

4. Tak chromecasta podpinasz po hdmi do amplitunera (nie wzmacniacza) steresujesz z telefonu/tableta. Ja uzywam go do Netflixa i youtuba.
 

DrWredman

Active member
Już pisałem kilka razy, ale napiszę kolejny raz. Onkyo 646 zamieniłem na Marantza 7010 + wzmak 7003. W stereo i ogólne w muzyce było super. Świetna kalibracja subwoofera redukująca dudnienia. Jednak kiedy odpaliłem kino to efekt wow znikną. Zabrakło dynamiki soczystości i pier...cia, które miało Onkyo. Dialogi były tak przytłumione, jakby ktoś gadał zza kartonowej ściany. Sam wzmak Marantza grał bardzo przyjemnie, ale podpięty jako końcówka, nic szczególnego nie wnosił. Miałem nawet wrażenie, że sam amplituner grał lepiej od wzmaka, albo bardzo porównywalnie. I np. taka sytuacja: wyłączyłem wzmak z trybu końcówki bo chciałem posłuchać winyla bez użycia amplitunera. Przyszła żona obejrzeć Fakty i włączyła TV, razem z nim odpalił się amplituner, a wzmak przeszedł w tryb stand-by.
Weź wytłumacz żonie, że wzmacniacz trzeba przełączać w tryb końcówki mocy lub odwrotnie, bo winyl lub cd masz podpięte pod wzmaka bo przez niego gra lepiej. A jak chcesz kino to musisz mieć wzmak w tybie końcówki. I nie przełączysz tego pilotem, tylko musisz przytrzymać przycisk na wzmaku przez 3 sek. Przynajmniej tak jest w Marantzu.
Wracając do dźwięku kinowego. Przeprowadziłem pieryliard kalibracji i testowałem chyba na wszystkie sposoby różne ustawienia, aby wydobyć z tego Marantza satysfakcjonujący mnie dźwięk kinowy i nic z tego. Rozmawiałem też z kolegą armanig, który po wielu latach użytkowania Marantza przesiadł się na Onkyo. Potwierdził wszystkie moje spostrzeżenia i poradził wziąć dwa Onkyo na testy i sprawdzić na sobie, który zagra lepiej.
Wziąłem więc na testy Onkyo 1100 i 810. Mniejszy brat ma mniej bajerów i obsłuży mniej głośników, ale w kinie wymiata, a w stereo nieznacznie ustępuje Marantzowi.
Ja też wyznaję teorię, że jeden pilot powinien obsłużyć wszystko. I tak jest pod warunkiem, że masz tylko amplituner i telewizor z naziemną TV lub kartą CI. Jeśli masz dekoder to nie obędzie się bez dodatkowego pilota.
Celowo kupiłem bluray Sony aby obsługiwać go pilotem od TV. Pilot od ampli leży w szufladzie. Netflix, YT i HBO GO są jako apki w TV. Tidala i muzykę z NASa obsługuję aplikacją od amplitunera.
Swoją drogą chromecast chyba nie obsługuje 4K, niech tu się ktoś wypowie, bo miałem go tylko przez 1 dzień. Poz tym obsługa Netflixa z telefonu przez ten sprzęt jest lekko upierdliwa.
Te aplikacje do amplitunerów, też nie są jakieś rewelacyjne. Owszem działają, ale potrafią się wieszać, lub czasem długo trzeba czekać na reakcję. Pamiętam, że obsługa drugiej strefy w apce Marantza to był jakiś dramat, nawet na IOS. W onkyo natomiast, za każdy razem muszę przeklikać ustawienia gdy chcę włączyć zapamiętaną stację radiową lub puścić muzykę z Tidala. Brakuje opcji "odtwarzaj to co ostatnio".

Głośniki Klipscha urzekły mnie jakością niskich tonów, góra wcale nie syczy jak piszą niektórzy. Środek jest nieco wycofany, ale nie można mieć wszystkiego w tej grupie cenowej.
Jak na razie zostaję z Onkyo 810 + 5.1.2 Klipscha. Miałem chrapkę na więcej głośników, ale na razie odpuściłem. Z obecnego zestawu jestem bardzo zadowolony. U mnie kino to podstawa, a stereo jest na drugim planie. Choć ostatnio po zakupie płyt SACD częściej słucham muzyki. ;)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
To za krotko miales chromecasta. Ja mam Chromecast 2 i obsluga telefonem jest idealna. Nic dodac nic ujac. Nowszy model chromecasta jest oczywiscie 4k.

Kolega wyzej dobrze napomina, ze jak kupisz smart TV do tego pokoju to oczywiscie, netflix, hbo, youtube, dlna wszystko puscisz z TV. Tylko co, gdy chcemy ogladac Netflixa na projektorze? Wtedy i tak bedzie ci potrzebne dodatkowe urzadzonko.

DrWredman, trzeba bylo Klipsche zestawic jeszcze z czyms innym co ma dobry dol :)
 

DrWredman

Active member
To za krotko miales chromecasta. Ja mam Chromecast 2 i obsluga telefonem jest idealna. Nic dodac nic ujac. Nowszy model chromecasta jest oczywiscie 4k.

Kolega wyzej dobrze napomina, ze jak kupisz smart TV do tego pokoju to oczywiscie, netflix, hbo, youtube, dlna wszystko puscisz z TV. Tylko co, gdy chcemy ogladac Netflixa na projektorze? Wtedy i tak bedzie ci potrzebne dodatkowe urzadzonko.

DrWredman, trzeba bylo Klipsche zestawic jeszcze z czyms innym co ma dobry dol :)

Ja też miałem chromcasta 2 ale tak jak pisałem, tylko 1 dzień i w porównaniu do obsługo na TV, to już było niebo a ziemia.
Netflixa mam też w Blurayu Sony więc na proja dałoby się puścić. Gorzej z HBO GO. Tak więc każdy powinien wybierać skrzynki pod siebie i własne upodobania.
A jeśli chodzi o klipsche to napisałem że dół jest dla mnie miodzio, tylko środka nieco brakuje. A wybrałem je ze względu na kilka kwestii: dostępność głośników dipolowych, dezign, cenę no i jakość dźwięku, która mnie odpowiada. Inne skrzynki, które świetnie grały i mają dipole w zestawie to monitor audio, ale tutaj cena był dwukrotnie wyższa.

Nie poruszyliśmy najważniejszej kwestii - akustyki pomieszczenia. W salnie odsłuchowym niemal zawsze wszystko zagra lepiej niż w domu. Temat jak wiemy na dłuższą dyskusję.

Ostatnio miałem przez weekend dwóch studentów (synowie znajomych). Jak dorwali się do sprzętu i zapuścili swoje (niskie) kawałki to mieli chyba większą radochę niż randka z koleżanką. :D

PS. Muszę uaktualnić galerię fotek, a trochę czasu już upłynęło ;)
 

Michal122

New member
Właśnie chciałbym uniknąć przepinania kabli, przełączania trybów itp tak jak pisaliście wcześniej. Może opiszę 2 opcje które chciałbym uzyskać:

1. Słuchanie muzyki : odpalam wzmacniacz stereo, grają same fronty, steruje sobie wszystkim z tableta( Tidal, spotify, usb itd)
2. Oglądanie filmów: odpalam wzmacniacz do zasilenia frontów w kinie oraz amplituner do pozostałych głośników, sterowanie jak wyżej z tableta/telefonu( Hbo go, Netfilx, Youtube itd)

Czytałem, że takie podłączenie jest jak najbardziej możliwe i polecane, ale jeśli się mylę to mnie poprawcie :) A jeśli nie ma ono sensu to jaki amplituner kina domowego do ok 5-6tys zagra na równi z ze wzmacniaczem stereo za ok 3 tys? Ponieważ jak wspominałem wcześniej mój priorytet to dobre stereo.

Na chromcasta 2 pewnie też się zdecyduję, z tego co czytam to warte polecenia urządzenie. W sytemie ma być PS4 i z tego co wiem ona także może sterować wszystkimi serwisami internetowymi. Jeśli chodzi o odsłuchy to na pewno chciałbym się wybrać na porównanie sprzętu tylko najpierw muszę mieć jakaś wstępną listę do przetestowania dlatego potrzebna mi Wasza pomoc :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Polaczenie jest takie jak mowisz. Amplituner musi posiadac wyjsjcie preout a wzmacniacz wejscie main in. Te przyklady, ktore ci podalem taka mozliwosc maja. Oczywiscie masz jeszcze duzo innych firm pionner, yamaha, itp

Wydaje mi sie ze takie wyjscie zakup osobno wzmacniacza i avr jest najlepsze.

Pisac mozemy ci tu wkolko i to samo. Musisz isc do salonu audio namacac wszystko i zobaczysz jak to w praktyce dziala.

A odpowiadajac na twoje pytania:

Do muzy, potrzebujesz / bedziesz potrzebowal / lub musisz wiedziec o: (to zalezy jakie skrzynki wybierzesz)

1. Wzmacniacz (pamietaj ze wzmacniacze przyjmuja sygnal analogowy)
2. DAC - urzadzenie ktore zmienia sygnal cyfrowy na analogowy, np, jakbys chcial podpiac komputer do wzmacniacza w inny sposob niz wyjsciem sluchawkowym slabej jakosci, czy podpiac tv analogicznie do kompa, czy podpiac inne urzadzenie ktore posiada wyjscia tylko cyfrowe) niektore wzmacniacze maja wbudowany DAC. Kazdy amplituner posiada DAC.
3. Urzadzeniena ktorym odpalisz Tidala.Spotify Usb . Zwie sie to Odtwarzacz sieciowy. Moze posiadac wyjscie analogowe lub cyfrowe (wtedy trzeba dac) lub moze posiadac oba wyjscia.
Jako zrodlo tego wszystkiegk na poczatek moze ci sluzyc amplituner.

Teraz kino.
Masz amplituner z wyjsciem preout i podpiete tam wzmacniacz.
Wzmacniacz musisz przelaczyc w TRYB KONCOWKI MOCY, w denonie masz do tego guzik na przednim panelu, we wzmacniaczach musisz z tylu przelaczyc zworke itp.

Odtwarzanie Audio - tidal, dlna, spotify, usb zalatwi ci amplituner. Odtwarzanie video potrzrbne ci bedzie Zrodlo: czy to TV, chromecast, jakis tuner na androidzie, itp itd.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Uwazasz ze Wzmacniacz gra tak samo w stereo jak amplituner??? Bardzo dziwne puszesz.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zależy który amplituner i który wzmacniacz .Znam kilka przykładów (słuchałem takich zestawień) gdzie właśnie amplituner grał lepiej w stereo niż wzmacniacz
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Michal122

New member
Pytam o dwa osobne urządzenia bo miałem okazję testować te same zestawy głośników w stereo na amplitunerze oraz wzmacniaczu i amplituner po prostu nie grał. Na wzmacniaczu było dużo, dużo lepiej, dźwięk pełniejszy, z większym uderzeniem, bas wyraźniejszy i schodzący niżej. Dokładnych modeli niestety nie pamiętam na jakich to było testowane. Napisz o jakich konkretnie amplitunerach mówisz bo może jest coś co faktycznie spełni moje oczekiwania a obejdzie się bez dwóch osobnych klocków.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Zależy który amplituner i który wzmacniacz .Znam kilka przykładów (słuchałem takich zestawień) gdzie właśnie amplituner grał lepiej w stereo niż wzmacniacz

Interesujace, tylko wez pod uwage cene jaka autor tematu i wiekszosc z nas chce wydac na skrzynki. Czyli okolo 5000zl. Wiec praktycznie wszystkie Arcamy i Anthemy praktycznie odpadaja.

Jaki wedlog ciebie amplituner zagra lepiej w stereo niz "zestaw" ktory kupi czyli wzmacniacz za 3000zl i avr za 3000zl. Bo za tyle kupi Denona 1520ae lub Roksana kandy, Nada356.

Oczywiscie stereo zapusci np z kompa po DacMagic do wzmacniacza.


Michal ja uwazam ze to zle podejscie jedno do wszystkiego. Zmienisz potem kolumny czy bedziesz chcial cos polke wyzej i dupa bo cala skrzynke bedziesz musi wymieniac.. A tak wymieniasz tylko wzmacniacz.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W przypadku przesterowana wzmacniacza znacznie wzrasta ryzyko uszkodzenia głośników gdyż z reguły głośniki źle znoszą duże zniekształcenia ,podobnie jest przypadku odtwarzania sygnałów o stałej częstotliwości (np próbek sygnałów znajdujących się na płytach testowych ) z dużym poziomem głośności ,czyli np. ktoś sobie odtwarza 100Hz i podkręca wzmacniacz aby sprawdzić ile głośniki są w stanie "wykrzesać z siebie" ,takie operacje często kończą się spaleniem głośników
 

Michal122

New member
Interesujace, tylko wez pod uwage cene jaka autor tematu i wiekszosc z nas chce wydac na skrzynki. Czyli okolo 5000zl. Wiec praktycznie wszystkie Arcamy i Anthemy praktycznie odpadaja.

Jaki wedlog ciebie amplituner zagra lepiej w stereo niz "zestaw" ktory kupi czyli wzmacniacz za 3000zl i avr za 3000zl. Bo za tyle kupi Denona 1520ae lub Roksana kandy, Nada356.

Oczywiscie stereo zapusci np z kompa po DacMagic do wzmacniacza.


Michal ja uwazam ze to zle podejscie jedno do wszystkiego. Zmienisz potem kolumny czy bedziesz chcial cos polke wyzej i dupa bo cala skrzynke bedziesz musi wymieniac.. A tak wymieniasz tylko wzmacniacz.

Właśnie wychodzę z tego samego założenia, że łatwiej w tym przypadku będzie mi coś w przyszłości zmienić. Bardzo możliwe, że zdecyduję się na zestaw Heco music style 900. Przeglądałem te wzmacniacze o których pisałeś i wszystkie wydają się warte zainteresowania tylko jakbyś miał wybrać najlepszy z nich do mocniejszego grania z dobrym dołem to który by to był?
 
Do góry