Pokoj 12m2 jakie kolumny

Tymian-

New member
Witajcie

juz miesiac badam temat najpierw chcialem wyposazyc salon w dobre kolumny ale zaczalem sie zastanawiac kiedy ja w nim cokolwiek odslucham ....male dzieci.

mam fajny pokoj w piwnicy ktory ma 12m2 szerokosc 3 i dlugosc 4metry. Na szerokosci chcialbym rozstastawic kolumny. Sciany gipskowo kartonowe, podloga drewniania, moge polozyc dywan.

Czy kolumny ktore badalem do salonu 25m2 czyli monitor audio rx8, klipsch rf82, paradigm monitor 11, oli roth 50. Nie beda za mocne?

nie chce sluchac glosno ale z dobrym mocnym basem nie planuje suba. Jakie wasze doswiadczenia z takimi kolumnami na takiej powierzchni?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dużo za mocne. Do 12 mkw to Klipsch RF 52, Roth Oli 30, MA RX6 (w sumie do większego metrażu ale można zatkać otwory BR bez utraty na basie więc jakoś dźwiękowo da się dopasować). Te co wymieniłeś to na 30-40 mkw. Nawet do salonu 25 mkw uważam że trochę by były za duże. Ja do 25 mkw bym wstawiał RF 62, Oli 40, MA RX6.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jeśli masz miejsce to uważam za dobry wybór. Tak czy tak będziesz miał większą dynamikę, czyli w zasadzie to o co Ci chodziło.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Na 12 mkw polecasz mu KIKI RF 82 czy Roth Oli 50? Przecież to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Tymian-

New member
Witajcie

a co myslicie o takim czyms

oli roth 30 nie sa drogie

dali ikon 6 mk2

RLS Callisto III ( monitory ) też "niedrogie"

ma rx6

Klipsch RF 52
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Absolutnie się nie zgadzam z tym.
Nie chodzi o to aby "moc" wybiła Ci szyby tylko o to aby dynamika dźwięku trafiła ci do serca. Miałem takie spotkanie z muzykami z filharmonii.
Był człowiek który miał słuch absolutny i był łaskaw podzielić się swoją wiedzą i spostrzeżeniami.
Pozwolisz że zostanę przy swoim.
 

qqrydza

New member
Przy większych kolumnach i mocnym wzmacniaczu nawet przy małych natężeniach głośności będzie duża dynamika, szczegółowość oraz odpowiednia ilość basu. Nic się nie pogubi i będzie grało detalicznie bez hałasu. Duża moc nie jest jednoznaczna z głośnym słuchaniem. Na słabowitym sprzęcie przy cichym słuchaniu cała masa dźwięków zanika, w szczególności bass, a jak masz mocne kolumny oraz odpowiedni wzmacniacz, który będzie potrafił poruszyć membranami nic nie umknie.

"Duży" sprzęt będzie dobrym wyborem tym bardziej, że za jakiś czas przeniesiesz go do większego salonu. Po co dwa razy kupować i w sumie będzie można wydać mniejszą kwotę.

Ja uważam, że lepiej kupić raz a dobrze. Ale to tylko moje zdanie.
;-)

Pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie zgadzam się że lepszy/mocniejszy sprzęt to lepsza dynamika ale nie popadajmy w przesadę, bo z tego co piszecie to im większa i mocniejsza kolumna i wzmak to lepiej. Idąc tym torem rozumowania za chwilę jakiś kolega kupi JBL ES 100 na 10 mkw bo stwierdzi że będzie miał piękny bas i lepszą dynamikę od podstawkowych czy po prostu mniejszych podłogówek. Akustyka robi swoje i na nic się zda mocny sprzęt jak ktoś nie ma odpowiednio dużego pomieszczenia aby mógł rozwinąć skrzydła. Podejrzewam że po podkręceniu głośności w ampli + Klipsch RF 82/ Oli 50 na 12 mkw kolega miałby jeden wielki ból głowy i łomot. Więc tak naprawdę po co kupować za tyle kasy KD żeby słuchać na 1/4 mocy? bo już głośniej to robi się nieprzyjemnie. Oczywiście, jak autor wątku chce przenieść sprzęt do pokoju 25 mkw+ to można pomyśleć nad czymś mocniejszym. Takie jest moje zdanie:)
 

Rudeford

New member
Podstawa to miejsce odsłuchu. Jak siedze na sofie przy ścianie to mam kiche nawet z MA BR2 na 12m2. Wystarczy jednak postawić fotel przed sofą i z tego miejsca jest już ok. Na moje to z tych co podałeś spróbował bym z MA RX8, zatkasz wydechy i będzie git. Zresztą sam mam ochote wcisnąć je kiedyś do saloniku:) Ja tam lubie duży dźwięk, miało się kiedyś Altusy na 9m2.
 
Ostatnia edycja:

Tymian-

New member
Witajcie

muzyke lubie rozna ;-) hity dance, pop, r&b, muzyke filmową itp

u mnie w tym pokoju nie ma nic tylko sciany gipsowo kartonowe i tylko chce sluchac muzyke stereo

najwiecej bedzie mp3 na poczatku ale juz czytam o flac i rdac takze powoli wchodze w temat Panowie

ciagle mysle o tych rx8 ale to faktycznie mocne kolumny, ktos mi polecal oli roth 30

a teraz sporo czytam o kolumnach typu monitor

co Wam sie jeszcze na mysl nasuwa?
 
Do góry