podwójny konwerter = dwie różne jakości?

bialawy

New member
Witam
Jakiś miesiąc temu podpisałem umowę z 'n-ką'. Zestaw (antena ok80cm z podwójnym konwerterem do dekodera HD z nagrywarką) został zamontowany przez fachowca z urządzeniami pomiarowymi. W momencie instalacji jak i od razu po niej miałem siłę ok 78% a jakość 100% na ant1 i ant2. Kilka dni później na ant2 jakość spadła do 30%. Przełączałem kable w dekoderze i odczyty się tylko zamieniły miejscami - czyli problem konwertera. Od tamtej pory w zasadzie cały czas mam o wiele gorszą jakość na ant2. Czym to może być spowodowane? Zestaw został raczej na pewno solidnie zamontowany więc nie posądzam go o jakieś przesunięcie. Zastanawiam się z czego może to wynikać. Skąd taka różnica na dwóch antenach skoro obie są w jednym elemencie. Spotkał się ktoś z czymś podobnym?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi...
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Mimo że konwerter jest w ; jednej; obudowie to tak naprawdę są to dwa konwertery . Wszystko wskazuje że jest problem z konwerterem bo jak piszesz po przełożeni kabli słaby sygnał jest nie zmiennie na tym samym kablu. Jeżeli możesz to sprawdz połączenie ; Fki; czy nie jest zbyt lużna.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
A że się tak zapytam... ;)
Czy poza spadkiem wskazania parametru jakości masz jakieś inne problemy, zwłaszcza z wyświetlanym obrazem? ;) Nic kompletnie nie napisałeś na ten temat.
Bo jeśli nie, to w czym problem? ;) Diagnostyka dekodera czasem pokazuje różne dziwne rzeczy - różnie podawane są parametry jakości na różnych programach. Jeśli się nie mylę, gdy dekoder coś nagrywa to też jeden z parametrów (chyba ant 2) może pokazywać dziwne rzeczy. Zasadniczo jakość powinno się sprawdzać chyba na programie 3 TVN HD.

Jeśli wskazania jakości nie wpływają na jakość obrazu ani na możliwość korzystania z funkcji dekodera... Konwerter może oczywiście być uszkodzony ale nie spisuj go jeszcze na straty ;)

Pozdrowienia!
 

bialawy

New member
Witam
Otóż stała się rzecz dziwna. W dniu kiedy zamieściłem posta wieczorem odpaliłem enke i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu parametry podskoczyły do siły ok 80% a jakość od 96 do 100% a BER na poziomie 0. I tak trzyma do wczorajszego wieczora. Dziś skoro świt nie sprawdzałem. Co do jakości to powiem tak - na nagraniach (ant2 mam podpiętą pod nagrywarkę) w zasadzie nie widać ubytków w jakości (nagrywam w zasadzie tylko na kanałach HD) ale za to zdarzały się podczas nagrania sekundowe zaniki dźwięku. Reakcja podobna jak do jakości ok 70% podczas oglądania na ant1. Pogubiłem się już w tym na serio. Czy oprogramowanie dekodera może podawać tak rozbieżne odczyty? A może ma tu aż takie znaczenie to, że nie mam 'skręconego' wokół własnej osi konwertera - dla Białegostoku ok 8 stopni (znalazłem takie wytyczne w którymś pliku enki?
Pozdrawiam
bialawy
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Osobiście sprawdził bym połączenia na drodze konwerter- recorder. Wątpię żeby oprogramowanie miało wpływ na odczyt jakości , siły sygnału w recorderze.
 
Do góry