Podstawki pod kolumny, kolce

mromat

New member
Witam,
powiedzcie mi czy kolce lepiej wkręcić bezpośrednio w obudowę kolumn czy do tych podstawek które się dostaje z kolumnami i dopiero kolce do podstawki? Na zdjęciach spotykam opcje że kolce są przykręcone bezpośrednio do obudowy oraz podstawka ( chyba z jakiegoś tworzywa) i do niej kolce.
Zastanawiam się co korzystniej.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Napisz o jakich kolumnach myślisz?
W wielu przypadkach jest tak, że do spodu kolumny przykręca się na stałe stopę, w której producent przewidział już otwory na kolce lub gumowe podkładki.
 

mromat

New member
Mówię o MA MR6 lub BX6. Właśnie chodzi mi o tą stopę. Czy jest jakies akustyczne uzasadnienie jej użycia? Osobiscie na zdjęciach bardziej mi sie podoba bez.
 

Prokop

New member
Bez reklam
tylko ze kolce i gumowe kolki mogę wkrecic bezposrednio w kolumne, wiec po co stopa?
Skąd pomysł, że można i tak i tak? Nawet jeśli gwinty w kolcach pasują do tych, które są w podstawie kolumny to producent takiego mocowania kolców nie przewiduje. Ty mozesz zrobić co zechcesz, twoje kolumny.
 

mromat

New member
No to nie do końca masz rację Prokop. Znalazłem odpowiedź na moje pytanie. Czasem warto zajrzeć do instrukcji nawet tak banalnych przedmiotów jak głośnik.

Podaję link do oryginalnej instrukcji Monitor Audio serii BX http://ca2.monitoraudiocdn.com/downloads/manual/bronze-bx.manual.pdf?mtime=20140826124731

strona 8, cytuję:
"The spikes screw into the threaded inserts on the underside of the plinth. If you do not wish
to use the plinth, spikes can be fixed directly into the bottom of the cabinet. Ensure there
are no trailing cables where the speakers will be sited.
NOTE: When used without the plinth the stability of the cabinet will be reduced
because the cabinet footprint will be reduced.
When used on hard floor, the rubber feet simply push into the same inserts that would
usually be occupied by the spikes."
 
Ostatnia edycja:

maku99

New member
Przy okazji mam pytanie o zastosowanie stopek (gumowych) w przypadku moich kolumn i SUBA. Czy może mieć to wpływ na brzmienie z kolum/SUBA? Kolców nie chcę stosować, coś mi się wydaje, że źle by podziałały na moje panele;)

Obecnie kolumny jak i SUB mam podklejone od spodu czterema filcowymi naklejkami (tak jak np. nogi krzesła, żeby nie rysować podłogi).
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Po kolce stosuje się podkładki lub na upartego 10-cio groszówki, by nie robić dziur panelom. Kolce wygaszają drgania. Będzie lepiej niż gumki. Filc tez zły nie jest, bo z kolei nie przenosi drgań.
 
Do góry