Podłączenie sounbar'a w całości jako głośnik centralny.

Bonaventura

New member
Mam do was takie pytanko.
Czy jest techniczna możliwość podłączenia soundbar'a harman/kardon SB10CNTR do amplitunera (harman/kardon avr 171), w taki sposób aby cały robił za głośnik centralny?
Złącza w soundba'rze wyglądają następująco:

45052877.jpg
 

Bonaventura

New member
Nikt nie ma żadnej koncepcji jak to można (o ile się w ogóle da) podłączyć?
Czy takie podłączenie soundbar'a pod gniazdo dla głośnika centralnego jest dopuszczalne?

01.jpg
 

popej

New member
Z punktu widzenia Soudbara jest w porządku, ale może być kłopotliwym obciążeniem dla wzmacniacza. Bez wiedzy, co jest w środku, to można zaproponować 2 rozwiązania: podłączyć tylko środkowy głośnik albo szeregowo podłączyć 2 skrajne (to co zaproponowałeś to połączenie równoległe).

Ale przypuszczam, że lepszym rozwiązaniem może się okazać wirtualny centralny robiony przez amplituner z dźwięku frontów, niż małe głośniczki soudbara.
 

Disto

New member
Bez reklam
Bez wiedzy, co jest w środku, to można zaproponować 2 rozwiązania: podłączyć tylko środkowy głośnik albo szeregowo podłączyć 2 skrajne QUOTE]

Załózmy że w środku są tylko głośniki, to można śmiało połączyć szeregowo wszystkie 3. Połączenie równoległe spowoduje znaczny spadek rezystancji i moze byc szkodliwe dla kanału wyjściowego amlitunera !
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sprawdź multimetrem rezystancje poszczególnych kanałów w tej kolumnie.
Jeżeli mają 4ohmy to jak wyżej połącz wszystkie szeregowo wyjdzie 12ohm co nie zaszkodzi amplitunerowi. Moc się nie zwiększy (będzie miała tyle ile najsłabszy głośnik z tej trójki) ale zwiększy się efektywność o +6dB.

Jeżeli są 8ohm można połączyć zewnętrzne szeregowo (da to 16ohm) i te dwa szeregowo zew połączyć równolegle ze środkowym 8ohm. Wyjdzie z rez zastępczej ok 5.33ohm co też jest w miarę bezpieczne. Dzięki takiej konfiguracji będziemy mieli większą moc (ok 1.5x więcej) i jak wyżej większą efektywność z racji 3x większej ilości głośników.

Tak czy siak nie wiem czy lepiej nie puścić tego na allegro. Siedzą tam jakieś maleńkie 7.6cm bzyczki. Nie dość, że głos będzie z nich "kościelny" to jeszcze nie spójny z głównymi kolumnami (inna barwa, charakter, tego się nie da poprawić eq itp).

Wirtualny centralny po ustawieniu ampli na 4.1 jest czasami lepszy niż badziewne centralne, czasami w za małym pokoju (zbyt blisko ustawionych przednich) również lepiej sprawuje się odsłuchowo 4.1 niż centralny, który wybija się i rozwala całkiem przednia scenę...
 

Bonaventura

New member
Wygląda na to, że soundbar jest zbudowany z trzech kolumn głośnikowych po 8ohm zamkniętych w jednej obudowie.

Tak czy siak nie wiem czy lepiej nie puścić tego na allegro. Siedzą tam jakieś maleńkie 7.6cm bzyczki. Nie dość, że głos będzie z nich "kościelny" to jeszcze nie spójny z głównymi kolumnami (inna barwa, charakter, tego się nie da poprawić eq itp).

Moją koncepcją co do tego soundbar'a było wykorzystanie go jako głośnik centralny zamiast posiadanego już przeze mnie głośnika z zestawu HKTS 35. Więc wirtualnego nie potrzebuję, a jedynie rozważałem czy taka zamiana wniosłaby jakąś poprawę do zestawu.
 
Do góry