Podłączenie S10 do komputera

dembol.miszcz

New member
Witam
Mam problem z podłączeniem komputera (kabel dvi-hdmi) do telewizora.

Po podłączeniu kompa obraz wyświetla się prawidłowo tylko w kilku częstotliwościach odświeżania ekranu - m.in. 24Hz albo 30Hz z przeplotem. Po ustawieniu na 60Hz obraz mimo prawidłowej rozdzielczości nie ma odpowiednich wymiarów (jest jakby zbyt mały).

Co może być przyczyną problemu?
 

semi

New member
Też mam problem z podpięciem komputera do TV seri S10.
1. Przy podpięciu przez DSUB obraz ma max rozdzielczość 1280x1024 i jest powiedzmy sredniej jakości.
2. Przy podpięciu przez DVI-HDMI uzyskuje max 1080p lub 1080i nie ma żadnego problemu z wykryciem sygnału, problem jest w jakości. Czcionki pod notatnikiem są fatalne, poza tym jak się przeciaga okno widać jak "falują" czcionki- coś jakby cały ekran miał pasy pionowe ostre mniej ostre i czcionki się zmieniają. Pulpit też do bani. Co to może być? Co ciekawe przy puszczeniu zdjęć lub avi problem znika. Czy jest to problem samego kabla czy plazmy tak mają?
3. W sterownikach do karty można wybrać wszystkie ustawienia od rozdzielczości po odświeżanie, i wielkości wyświetlanego obrazu. U mnie obraz jest za duży i muszę go pomniejszać aby był pasek startu. Musisz poszukać w ustawieniach karty. Jaką uzyskujesz jakość obrazu?
 
Ostatnia edycja:

apollo

New member
@ semi: plazmy tak raczej nie mają. Ja mam co prawda x10y, lecz gdy podpinam go do kompa przez kabel DVI-HDMI (kupiony za 15zł) z rozdzielczością 1280x760 przy 60Hz obraz jest ostry jak brzytwa. Ledwo się powstrzymuję żeby nie posurfować sobie po necie bo plazma jest obecnie w okresie wygrzewania.

Jedynie wielkość obrazu jest jakby ciut za duża u góry i dołu, boków jakoś nie sprawdziłem, ale nie przeszkadza mi to jak na razie i nie zastanawiałem się jak to rozwiązać.

Nie poradzę nic więcej jak sprawdzanie wszystkich dostępnych rozdzielczości, któraś powinna być ostra. W końcu komp widzi tv jako monitor i powinno wszystko od razu działać bez problemów
 
Ostatnia edycja:

dembol.miszcz

New member
2. U mnie jest podobnie, chociaż ciężko tak naprawdę ocenić czy chodzi o ten sam "efekt". Najbardziej irytujące jest granie na takim wyświetlaczu - jednolite tło (np. boisko w grze Pro Evo Soccer 10) strasznie przeskakuje, faluje.
Nie wiem czy to wina odświeżania czy czegoś innego.
3. Mogę wybrac takie ustawienia:
hxxp://img697.imageshack.us/img697/4716/s10o.jpg (zmien xx na tt)
 

Tomaszz

New member
Po pierwsze w opcjach "inne ustawienia" czy jakoś tak, należy znaleźć opcję "powierzchnia obrazu" (overscan) i ją wyłączyć. To załatwi sprawę obciętego obrazu.
Po drugie ręcznie trzeba przestawić "aspect ratio" na pilocie na 16:9, domyślnie może być "rozszerzony" a to źle.
Po trzecie odświeżanie ekranu powinno być 24, 50 albo 60 hz, bez przeplotu.
Po czwarte kabel dvi-hdmi + rozdzielczość 1920x1080 + powyższe ustawienia daje nam obraz piksel w piksel czyli tv nie robi żadnego skalowania, czcionki o grubości 1 piksela są w 100% czytelne na całej powierzchni ekranu :D
 

dembol.miszcz

New member
Tomaszz, po ustawieniu któregokolwiek odświeżania (z tych przez Ciebie wymienionych) obraz jest zbyt mały i na około jest ramka. Muszę ustawić "z przeplotem" żeby było OK.
 

slimak

New member
Bez reklam
post-285748-1247484934_thumb.jpg
 
Ostatnia edycja:

opti

New member
rca

panowie a jak mniej wiecej bedzie smigal panas podlaczony na kablu component?

obecnie mam podlaczony tv dsubem, wiadomo nie jest to za cudowne rozwiazanie ale w miare oki smiga, z racji na ok 10m odleglosc kompa od tv chyba hdmi a dokladniej sam kabel bedzie dosc droga sprawa, taniej wypada 3xrca, na grafice cos takiego mam oznaczonego jako hdtv



 

dembol.miszcz

New member
Slimak, dzięki za screenshota. Zrobiłem tak jak pokazałeś i na chwile obecną wygląda że wszystko jest OK! Dzięki za pomoc :) Mam nadzieję, że teraz gry będą lepiej wyglądać.

opti, IMO dobry kabel component też nie będzie tani. Ja kupiłem 15m kabel HDMI-HDMI za około 140-145zł.
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Ja mam kabel HDMI (15m 90zł) do tego kabel optyczny też 15m (80 zł) i myszkę bezprzewodową za 70 zł. W Viscie włączyłem klawiaturę systemową (osk.exe) i mam w pełni funkcjonalną obsługę filmów, youtube i itp. na PC z drugiego pokoju.
 

semi

New member
No to ja teraz nie mam pojęcia o co chodzi...
Wypróbowałem wszystkie tryby 1080i/p 50Hz i 60Hz - nic dalej to samo, czcionki są fatalne. Przy zmianie położenia okna np notatnika tekst zachowuje się tak jakby przechodził przez coś w rodzaju soczewki i sie deformował. Paski deformacji przechodzą w pionie i są bardzo gęste.
Skoro to nie telewizor? To co? Może niewłaściwe gniazdo HDMI? Próbowałem na 1 i 3. Może sam przewód ma jakąś wadę? Kupiłem tanio coś około 20zł i 1,8m długości. Dodam że czasem coś skrzeczy w głośnikach panasa a w kompie nic sie nie odtwarza. Karta grafiki GF - przerobiłem wszystkie tryby i nic tam poza tym nie ma opcji o których piszecie - za to są inne, ale to zależy od sterowników.
 

sp5it

New member
Dane po HDMI idą cyfrowo. Czy za 20 zeta czy za 2000 albo dane płyną albo nie płyną.
Ustaw tryb Dualview. Ja mam ustawione na x10 1280x720 50Hz i jest elegancki obraz. Jak ustawię rekomendowaną albo natywną to obraz jest marny.
Kabel mam za 30zł 7m. Najtańszy jaki był :)
Moim zdaniem problem u ciebie tkwi w ustawieniach PC.
Michał
 

slimak

New member
Bez reklam
semi napisał:
No to ja teraz nie mam pojęcia o co chodzi...
Wypróbowałem wszystkie tryby 1080i/p 50Hz i 60Hz - nic dalej to samo, czcionki są fatalne. Przy zmianie położenia okna np notatnika tekst zachowuje się tak jakby przechodził przez coś w rodzaju soczewki i sie deformował

Spróbuj ustawić w TV typ obrazu [GRA] i zmniejsz ostrość do zera.
 

Tomaszz

New member
slimak napisał:
Ja mam kabel HDMI (15m 90zł) do tego kabel optyczny też 15m (80 zł) i myszkę bezprzewodową za 70 zł. W Viscie włączyłem klawiaturę systemową (osk.exe) i mam w pełni funkcjonalną obsługę filmów, youtube i itp. na PC z drugiego pokoju.
O raju, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo mi tym postem pomogłeś :blagam:
Chodzi o magiczny skrót OSK (w XP też działa). Tylko tego mi brakowało do pełnej funkcjonalności w drugim pokoju, a mam nawet myszkę bluetooth, gdzie zamiast kółka (do przewijania tekstu) jest kulka, którą można sterować kursorem nawet leżąc na kanapie (sterowanie tak jak trackballem, tylko, że małym :cool:). Klawiatura ekranowa rzadko, bo rzadko, ale jednak mi się przydaje, a wcześniej musiałem latać do drugiego pokoju...

WESOŁYCH ŚWIĄT

[EDIT]
semi napisał:
No to ja teraz nie mam pojęcia o co chodzi...
Wypróbowałem wszystkie tryby 1080i/p 50Hz i 60Hz - nic dalej to samo, czcionki są fatalne. Przy zmianie położenia okna np notatnika tekst zachowuje się tak jakby przechodził przez coś w rodzaju soczewki i sie deformował. Paski deformacji przechodzą w pionie i są bardzo gęste.
Skoro to nie telewizor? To co? Może niewłaściwe gniazdo HDMI? Próbowałem na 1 i 3. Może sam przewód ma jakąś wadę? Kupiłem tanio coś około 20zł i 1,8m długości. Dodam że czasem coś skrzeczy w głośnikach panasa a w kompie nic sie nie odtwarza. Karta grafiki GF - przerobiłem wszystkie tryby i nic tam poza tym nie ma opcji o których piszecie - za to są inne, ale to zależy od sterowników.

Czy przełączyłeś, tak jak mówiłem, na 16:9 w telewizorze, przyciskiem, którym zmienia się aspect ratio z 4:3, 16:9, auto, rozszerzony, zoom 1, 2 i 3?
 
Ostatnia edycja:

semi

New member
Wiec w wolnej chwili czyli dzisiaj we wczesnych godzinach rannych (2 w nocy) przetestowałem wszystko i klapa.
1. Najlepszy obraz uzyskuje po D-SUBie ale tylko 1280x1024 obraz jest bez zanieczyszczeń może trochę rozmyty, tak jakby kolory trochę przesunięte (testowane na 2 przewodach, wiadomo analog)
2. Po HDMI dalej jest tragedia dostrzegam że obraz jest zasmiecony czyli jak przemieszczam okno notatnika to nie dość że falują czcionki to jeszcze zmienia tło jakby były pasy jane i ciemne.
Próbowałem wszystkiego:
-ustawienia obrazu 4:3,16:9,zoom i nic nie pomogło.
-zmniejszenie ostrości dało najlepsze efekty - czyli było najbardziej rozmyte ale przez to bardziej miłe.
-ustawienia trybu gra nie pomogło
-testowałem na wszystkich dostepnych rozdzielczościach oferowanych przez laptopa z przeplotem i nie przy 50 i 60Hz.
Teraz zabieram kompa do innej plazmy tym razem nie "s" jak zrobie testy dam znać.
 

darekgra

Member
Witam
Mam dziwny problem polegający na tym że jak podłącze jednego laptopa przez HDMI do s10 to obraz jest na całym ekranie, a jak drugiego to z każdej strony jest czarna opaska około 5 cm
1 laptop to asus x71a
2 laptop to k51
ten sam kabel HDMI, te same ustawienia telewizora, na obu laptopach rozdzielczość 1920x1080 60Hz
pozdrawiam
 

BHole

New member
Witam!

To co napisał tomaszz sprawdziłem, co prawda na P42U10 ale to bliźniacze modele, i działa.

Dla mnie największym problemem była nieszczęsna opcja "powierzchnia obrazu".
Aby ją wyłączyć wciskamy Menu>Ustawianie>Inne ustawienia>Powierzchnia obrazu i wybieramy wyłączone.
Trzeba jednak pamiętać, że "Powierzchnia obrazu" pojawia się w ustawieniach tylko wtedy gdy faktycznie jest coś podłączone do portu HDMI i wysyła sygnał do telewizora.

Po pierwsze w opcjach "inne ustawienia" czy jakoś tak, należy znaleźć opcję "powierzchnia obrazu" (overscan) i ją wyłączyć. To załatwi sprawę obciętego obrazu.
Po drugie ręcznie trzeba przestawić "aspect ratio" na pilocie na 16:9, domyślnie może być "rozszerzony" a to źle.
Po trzecie odświeżanie ekranu powinno być 24, 50 albo 60 hz, bez przeplotu.
Po czwarte kabel dvi-hdmi + rozdzielczość 1920x1080 + powyższe ustawienia daje nam obraz piksel w piksel czyli tv nie robi żadnego skalowania, czcionki o grubości 1 piksela są w 100% czytelne na całej powierzchni ekranu :D

Pozdrawki
BHole
 
Ostatnia edycja:

KotLarry

New member
Witam Szanowne Grono forumowiczów.

Dziś pierwszy raz od nowości postanowiłem podłączyć komputer do tv i....

Wyszło na to, że muszę się zarejestrować na tym zacnym forum i zapytać...

Ale może od początku...

Zestaw problemowy to tv p42s10e, grafika radeon hd4850, Kabel HDMI 2m Logilink Premium.

Komputer podłączony jest do tv ww. kablem przez dołączoną przez producenta karty przejściówką dvi hdmi.


Wszystko było by "kul" gdyby nie to, że:

1) Obraz mimo, że ładny, wykrywany przez tv jako 1080p NIE jest wyświetlany na pełnym ekranie.
Wokół niego jest ramka o grubości +-10mm. Wyłączanie overscan powoduje ZWIĘKSZENIE grubości ramki
[nie jak podawaliście pozbycie się jej]

2) ogólnie jak mówiłem obraz żyleta, czcionki na stronach internetowych ładne, ale na pulpicie nie za bardzo,
choć to może mój słaby zmęczony ostatnio wzrok zawodzi... Więc to chyba olać...

3) Jeżeli źródłem sygnału jest hdmi NIE mogę zmieniać aspect ratio. W ogóle.
Jest chyba domyślnie ustawione na auto i już.

W opcjach karty nie posiadam nic na temat możliwości wymuszenia 60Hz z przeplotem...
Z resztą ustawianie 25HZ z przeplotem nie pomaga, nadal jest ta mała ramka....

Jeżeli mam się przyzwyczaić i olać tę ramkę ok, mam tylko nadzieję, że to nie jest jakiś problem wielki...

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
MK.
 

darekgra

Member
Witam Szanowne Grono forumowiczów.

Dziś pierwszy raz od nowości postanowiłem podłączyć komputer do tv i....

Wyszło na to, że muszę się zarejestrować na tym zacnym forum i zapytać...

Ale może od początku...

Zestaw problemowy to tv p42s10e, grafika radeon hd4850, Kabel HDMI 2m Logilink Premium.

Komputer podłączony jest do tv ww. kablem przez dołączoną przez producenta karty przejściówką dvi hdmi.


Wszystko było by "kul" gdyby nie to, że:

1) Obraz mimo, że ładny, wykrywany przez tv jako 1080p NIE jest wyświetlany na pełnym ekranie.
Wokół niego jest ramka o grubości +-10mm. Wyłączanie overscan powoduje ZWIĘKSZENIE grubości ramki
[nie jak podawaliście pozbycie się jej]

2) ogólnie jak mówiłem obraz żyleta, czcionki na stronach internetowych ładne, ale na pulpicie nie za bardzo,
choć to może mój słaby zmęczony ostatnio wzrok zawodzi... Więc to chyba olać...

3) Jeżeli źródłem sygnału jest hdmi NIE mogę zmieniać aspect ratio. W ogóle.
Jest chyba domyślnie ustawione na auto i już.

W opcjach karty nie posiadam nic na temat możliwości wymuszenia 60Hz z przeplotem...
Z resztą ustawianie 25HZ z przeplotem nie pomaga, nadal jest ta mała ramka....

Jeżeli mam się przyzwyczaić i olać tę ramkę ok, mam tylko nadzieję, że to nie jest jakiś problem wielki...

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
MK.
kolego ja problem rozwiązałem...u mnie w ustawieniach zaawansowanych panelu ATI był (dość mocno ukryty pod kilkoma kartami z 2 godziny tego szukałem i przypadkiem to odkryłem:)) suwak od skalowania domyślnie był ustawiony na 15% dałem na 0% i pokrycie plazmy idealne bez żadnych czarnych ramek
 

KotLarry

New member
Hmm ok chyba ostatnio naprawdę jestem przemęczony,
odkryłem, że ccc faktycznie ma opcje obsługi gniazda DVI,
ale w żadnym miejscu nie znalazłem suwaczka, o którym piszesz..
jest tylko menu "LCD override" [tu jest suwaczek, ustawiony na 100],
ale już mam komputer odłączony więc nie sprawdzę dziś...


BTW, nadal intryguje mnie kwestia funkcji overscan w tv,
czemu u mnie było z nią odwrotnie...
Pamiętam, że jak próbowałem bawić się wł/wył przy niskim f,
to na ułamek sekundy ekran robił się pełny[w momencie przełączania]...
 
Do góry