Podłączenie: projektor + 3D-XL + ampli + konsola + tuner

iMarekPL

Member
Witam. :)

Na początku przyszłego roku mam w planach wymianę sprzętu, ale już zacząłem się rozglądać i mniej więcej określiłem co by mnie interesowało. Ostatnio jednak po głowie chodzi mi myśl jak to wszystko mądrze połączyć ze sobą.

W planach są:
- projektor "3D"
* Optoma HD67
Wejścia: 1 x HDMI (v1.3), VGA (PC, Component, SCART), S-video, Composite video, Audio in (3.5mm stereo MiniJack)
Wyjścia: Audio Out (Mini Jack)

LUB

* BenQ W600+ (jeśli będzie kompatybilny z Optomą 3D-XL)
Źródła wejściowe PC:
Analog RGB: D-sub 15 pin x 1
A/V:
HDMI v1.3 x 2
Component Video: RCA x 3
S-Video: Mini Din 4 pin x 1
Composite Video: RCA x 1
Audio:
Audio L/R: RCA x 2
Stereo Mini Jack x 1
Źródła wyjściowe:
Stereo Mini Jack x 1

- urządzenie uaktywniające "prawdziwe" 3D w projektorach z HDMI 1.3
* Optoma 3D-XL
Wejścia: 2x HDMI 1.4a (HDCP) - wraz z audio
Wyjścia 1x HDMI 1.3 (HDCP) - wraz z audio, 3-PIN mini DIN (VESA Sync)

- amplituner z HDMI 1.4 i obsługą 3D
* przykładowo YAMAHA RX-V367
Wejście: 4x HDMI 1.4a
Wyjście: 1x HDMI 1.4a

LUB

* Pioneer VSX-520K
Złącza wejściowe 3 x HDMI
4 x Composite
2 x Component
1 x współosiowe
2 x optyczne cyfrowe
Złącza wyjściowe 1 x HDMI
1 x Composite
1 x Component

- konsola
* PlayStation 3
Wyjście audio Cyfrowe (optyczne), przewód HDMI
Podłączenie do telewizora Przewód komponentowy AV, Przewód HDMI

- jakiś tuner satelitarny
* bliżej nie określony, na pewno z HDMI

Najchętniej: BenQ W600 + Optoma 3D-XL + Pioneer VSX-520K + PS3 + tuner
i wszystko podłączone przez HDMI (jeśli da radę).

Głównie zastanawia mnie jak to będzie z dźwiękiem.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
kolego ale te projektory nawet nie maja full HD...to będzie porażka na duzym ekranie....

a z dźwiękiem jak ma być?wszystko do ampli które zajmie się dźwiekiem a wyjście ampli do projektora dla video
 

iMarekPL

Member
Zdaję sobie z tego sprawę, ale projektory Full HD najprawdopodobniej nie będą wspierane przez adapter Optomy 3D-XL. Coś za coś. Wybieram 3D kosztem Full HD.

A co do dźwięku to wydaje mi się, że całą sytuacje z podłączeniem komplikuje wyżej wspomniany 3D-XL. Gdyby nie ten sprzęt to po prostu podpiął bym wszystko jak piszesz pod ampli i wyjściowym HDMI pod projektor.
 

pkomp

New member
to robisz błąd - te 3D to żadna rewelacja by rezygnować z full hd - raczej wstrzymałbym się z optomą i poczekał na wersje która będzie wspierać full hd(zresztą nie sądze by nie wspierała - ona tylko synchronizuje okulary i wyświetla klatki raz jedna raz druga)

i optoma przecież kompletnie nic nie komplikuje - ją wpinasz za ampli dopiero a za nia projektor - wchodzi pomiędzy ampli a projektor poprostu
 

iMarekPL

Member
Nie mogę się z Tobą zgodzić. To już zależy od tego, do czego sprzęt ma być wykorzystywany. Wolę mieć 3D, które pojawia się (a raczej zacznie się pojawiać zgodnie z zapowiedziami) w coraz większej ilości gier na PS3 (kilka jest dostępnych na chwilę obecną), niż Full HD, które nie jest wykorzystywane praktycznie przez żadną z gier. Na filmach mniej mi zależy. Poza tym również coraz więcej filmów na BD będzie dostępnych w 3D. W kinie ich liczba ciągle rośnie, a już niedługo będą przecież wydawane również w wersji na BD.

Przed zakupem 3D-XL zamierzam jeszcze trochę poczekać na opinie i testy z różnymi projektorami. Jeśli da radę z Full HD to na 100% rozważę opcję zakupu takiego projektora. Problemem jednak może być brak 120Hz w większości Full HD.

Jeśli 3D-XL wpinam pomiędzy ampli a projektor to owszem, nie powinno być żadnego problemu z podłączeniem wszystkiego.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
a tu masz 120Hz?też nie więc?
a filmy będą gorzej wyglądać szczególnie na dużym ekranie...

swoją droga projektor to nie tv więc i tak wyświetli ci film w jakości w jakiej mu dostarczysz czyli będzie to 24 klatki :) ewentualnie 50/60
jak chcesz uzyskać 120Hz?ten dodatek optomy musiałby koniecznie zwielokrotnić tak jak jest to robione w tv
 
Ostatnia edycja:

iMarekPL

Member
Cóż, ja się na tym nie znam, ale...

"The projector must be able to display a 120Hz frame-sequential 3D source, and must have an HDMI input, and the glasses must be DLP-Link compliant too."

A z tego co mi wiadomo obecne Full HD nie będą kompatybilne. Choć mam nadzieję, że będzie inaczej.
 

pkomp

New member
no więc masz jasno napisane - projektor musi wyświetlac 120 klatek na sekundę - ile jest takich projektorów?bo te co wypisałeś napewno nie wyświetlą tyle
 

iMarekPL

Member
Według oficjalnych informacji HD67 jest kompatybilny z 3D-XL więc chyba jednak musi mieć taką możliwość.
Ale jak pisałem - nie znam się. Kieruję się informacjami od producent - Optomy.
 

pkomp

New member
i bardzo dobrze że czytasz specyfikacje - owszem 3D wyświetla w 120 reszta w 60

jeszcze dwie kwestie:

1.Requires Optoma DLP® LinkTM active shutter glasses – sold separately - jak chcesz oglądać 3D

2.The 3D features of the HD67 can only be used with compatible 3D content and do not support 3D TV broadcast systems, including the 3D SKY service in the UK, or 3D Blu-ray. Support for these applications may be added in future using additional hardware

ot mały minusik - niby projektor wspiera juz sam ale do blu ten dodatkowy XL :) - a szkoda - byłoby taniej - tak wywnioskowałem
 
Ostatnia edycja:

Dark Man

New member
no więc masz jasno napisane - projektor musi wyświetlac 120 klatek na sekundę - ile jest takich projektorów?bo te co wypisałeś napewno nie wyświetlą tyle
wiele jest projektorów już wyświetlających obraz 120 klatek na sekunde, większość z nich bazuje na chipie DLP firmy Texas Instruments - wszystkie oznaczony jako DLP 3D Ready

Według oficjalnych informacji HD67 jest kompatybilny z 3D-XL więc chyba jednak musi mieć taką możliwość.
Ale jak pisałem - nie znam się. Kieruję się informacjami od producent - Optomy.
wszystkie projektory oznaczone "DLP 3D Ready" o rozdzielczości WXGA, będą kompatybilne, gdyż jest w nich ta sama elektronika sterująca chipem DLP

i bardzo dobrze że czytasz specyfikacje - owszem 3D wyświetla w 120 reszta w 60
Tu się nie zgadzam. Obraz nawet 2D może być przesyłany z odświeżaniem 120Hz (120 klatek na sekunde)

2.The 3D features of the HD67 can only be used with compatible 3D content and do not support 3D TV broadcast systems, including the 3D SKY service in the UK, or 3D Blu-ray. Support for these applications may be added in future using additional hardware

ot mały minusik - niby projektor wspiera juz sam ale do blu ten dodatkowy XL :) - a szkoda - byłoby taniej - tak wywnioskowałem
Kanały 3D z satelity oraz obrazy 3D z PS3 nie będą wspierane na żadnym projektorze DLP 3D Ready, gdyż nie posiadają one funkcji znanych z telewizorów 3D HD - chodzi mianowicie o przekształcenie sygnału obrazu w formacie Side By Side (lub Over Under) na format Frame Sequential, a tylko taki format mogą odbierać projektory z chipem DLP by poprawnie wyświetlić obraz 3D
Tak samo z obrazem 3D z odtwarzaczy Blu-Ray, które to przesyłają obraz 3D wg specyfikacji HDMI 1.4a, a projektor takiego sygnału nie zrozumie bo posiada tylko HDMI wg specyfikacji 1.3c.


Skąd to wszystko wiem?
Bo jestem maniakiem 3D.
Posiadam projektor eMachines V700 bazujący na chipie DLP Texas Instruments WXGA
Posiadam TV 3D Samsung LE40c750
Posiadam monitor 3D Hyundai o polaryzacji liniowej

Sam czekam na wydanie urządzenia Optoma 3D-XL, gdyż rozwiązuje ono większość problemów.

W razie pytań piszcie do mnie GG/Tlen
 

pep

New member
mam Acera 5360 DLP 3DReady, okulary Acera DLPlink 3D, PS3, film na bluray 3D, gre GT5 z opcja 3D. Bylem pewien ze to juz wszystko ale kiedy to wszystko podlaczam razem na roznych ustawieniach to nijak efektu 3D osiagnac nie moge.
Wczytujac sie na necie w rozne tematy i szukajac odpowiedzi jak sobie pomoc wpadlem na "OPTOME 3D XL".
Pytanie mam wiec do czy to naprawde juz rozwiaze moj problem? Czy to juz jest wszystko co potrzebuje do szczecia 3D, albo moze jest jeszcze jakas inna opcja a moze jest cos o czym zapomialem? A moze te okulary sprzedac i zainwestowac w inVidie 3D Vision?
Wiem ze technologia 3D jest jeszcze za krotko na rynku i jak to z nowosciami bywa nie do konca o nich wszystko wiadomo ale chetnie bym zasiegnal opinii kogos kto sie na tym zna i sie interesuje oraz posiada wiedze na ten temat wieksza niz ja sam. Jezeli to nie jest jakis wielki problem to prosze o rade-pomoc.
Pozdrawiam
 

Geezer

New member
mam Acera 5360 DLP 3DReady, okulary Acera DLPlink 3D, PS3, film na bluray 3D, gre GT5 z opcja 3D. Bylem pewien ze to juz wszystko ale kiedy to wszystko podlaczam razem na roznych ustawieniach to nijak efektu 3D osiagnac nie moge.
Wczytujac sie na necie w rozne tematy i szukajac odpowiedzi jak sobie pomoc wpadlem na "OPTOME 3D XL".
Pytanie mam wiec do czy to naprawde juz rozwiaze moj problem?

Konwerter Optomy już "prawie" jest dostępny:
Inter-Type - Zapraszamy na zakupy! - Akcesoria 3D - 3D-XL Adapter 3D do projektora - Największy producent projektorów DLP
W kpl 1 para nowych okularów ZD201 a kolejne np. stąd:
Optoma ZD 201 - Okulary 3D do Optoma, DLP-Link - Optoma | redcoon Polska

Żadnego Benq W600 nie wspiera. Ani projektorów 1080p.
PS3 z FW3.50 nie odpalisz na projektorze 3D Ready w 3D bez w/w konwertera (ani gra ani film BluRay 3D) - tylko na jakimś TV 3D.
Na Acer V700 / H5360 lub Optoma HD67 można oglądać 3D tylko z okularami DLP Link lub NVIDIA oraz przez PC i odpowiednią kartę graf. Nvidia lub Radeon (ATI) - nieco skomplikowany setup i pożera sporo prądu :)

W/w projektory mają na pokładzie DarkChip 3 odpowiedzialny za super kolory i ostrość (wiele maszyn 1080p ma tylko DarkChip 2), są o kilka dB cichsze od maszyn Full HD, są o niebo mniejsze i lżejsze od maszyn Full HD.
Jedny sensowny projektor DLP 1080p to nowy Mitsu HC4000 - wreszcie ma na pokładzie DC3 ale jest to sporawy klocek, piekielnie ciemny - 1300 ANSI no i cena ponad 5600 PLN :((
HC4000 - DLP Projector - High Definition Home Theater Projector - Mitsubishi Digital Electronics

No jest jeszcze Optoma HD20 z 2009r ale ta za to hałasuje 32-34dB i wymaga sporej kalibracji by uzyskać dobre kolory (poza tym ostrość ma gorszą od HD67 720p)

P.S.
Do filmów HD w .mkv i .avi lepsze są projektory 720p które nie wyupuklają wad kompresji.
Do BluRay naturalnie tylko 1080p.
 
Do góry