Podłączenie PC do KD a następnie do TV

jk-ns

New member
Witam
mam problem z podłączenie PC do KD przez kabel HDMI (PC puszcza dzwięk i obraz i działa przy bezpośrednim podłączeniem z TV). Po zakupie kina domowego postanowiłem podłączyc pc z kinem domowym jak się okazało na komputerze pokazał się czarny ekran, na tv również (oczywiście w kd wpiąłem hdmi do wejścia in) nie wiem czy to może być przyczyna ale mam przypuszczenie, że chodzi o rozdzielczość (zazwyczaj mam ustawione kolonowanie ekranu) i monitor obsługuje max 1280 na 1024 a kd ma min 576p czy to może być przyczyną i ewentulanie jak naprawić problem.

Specyfikacja sprzętu
TV- panasonic 42g30
PC - karta graficzna radeon hd4850 z wyjściem Hdmi (karta puszcza również dzwięk)
KD- LG HX 906 TA

Bardzo prosze o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Twoje kino zgodnie z instrukcja obsługuje na wejściu HDMI tylko następujące rozdzielczości: 720x576p, 1280x720p, 1920x1080i lub 1920x1080p i jako takie musisz je wypuścić po HDMI.
 

jk-ns

New member
Tylko pytanie jak teraz ustawić w ati inną rodzielczość na monitorze a inną na KD przy klonowaniu.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Przy klonowaniu niestety nie ustawisz. Stwórz wirtualny drugi monitor o koniecznych rozdzielczościach i odpalaj potrzebne tobie aplikacje przeciągając ikony na wirtualny pulpit (który będzie wyświetlany na ekranie TV).
 

jk-ns

New member
A więc tak rzeczywiście przy 720p obraz na tv przez kd działa bez problemu ale jak już ustawię 1080p to tragedia (śnieg, skacze etc) co może być tego przyczyną (zauważyłem, że obraz zmienia się przy ustawieniu chyba rodzajów koloru RGB?).

Drugie pytanie jak zrobić żeby było 5.1?
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
(...) co może być tego przyczyną (...)

Przyczyną może być jakość lub/i długość kabla.

Pytanie: "jak ustawić 5.1" jak dla mnie jest zbyt ogólne. Jest tu kwestia źródła, playera i ustawień. Pogoogluj trochę, poeksperymentuj i później może zadaj konkretne pytanie.
 

jk-ns

New member
No tak rzeczywiście kabelek jest długi 20m:) nie sądziłem, że to może byc powód raczej myślałem, że coś nie tak z Kd podobny jest problem tylko na mniejszą skalę jak podłącze odtwarzacz multimedialny po hdmi przerywa ale raz na 5 minut (na chwile migawka) kabel ma może 1,5m taki za 30 PLN czy to może być wina?

5.1 ściągnołem ac3filtr i ustawiłem system 3/2 czyli chyba 5.1 a chodzi mi to aby był dzwięk 5.1 w kolumnach od kd do którego jest podłączony pc (przy filmach muzyce a może by się udało nawet przy youtube) chciałem to ustawić w sterowniku relatek hd ale wykrywa mi tylko stereo czy ewentualnie trzeba coś doinstalować?
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
(...) odtwarzacz multimedialny po hdmi przerywa ale raz na 5 minut (...)

Jeżeli mówimy o stacjonarnym odtwarzaczu multimediów, problem może być w samym odtwarzaczu. W większości przypadków soft jest ciągle rozwijany i potrafi zachowywać się różnie.

Wracając do audio z komputera po HDMI do KD. Ważne jakie jest te źródło audio. Na youtube więcej niż stereo raczej nie spotkasz. Tak samo muzą z cd-audio jest w stereo (chyba ze masz to w DTS'sie), czy mp3. Filmy najczęściej zawierają ścieżki 5.1 w formacie DD, DTS, AAC ale zdarzają się też DD 2.0 i AAC 2.0. Bez stwierdzenia czy na pewno masz audio wielokanałowe (>2) nie ma co oczekiwać uzyskania 5.1 na KD.
 

jk-ns

New member
więc zostańmy przy temacie filmów które pomimo ac3filtr są w 2.0 czy jest możliwość aby było 5.1 odtwarzam przez kmp?
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
więc zostańmy przy temacie filmów które pomimo ac3filtr są w 2.0 czy jest możliwość aby było 5.1 odtwarzam przez kmp?

Fizycznie nie jest to możliwe. Sygnał dwukanałowy stereo obojętnie jak zakodowany czy w DD, DTS, AAC, pozostanie dwukanałowy. Można sztucznie rozseparować ten sygnał na 5.1 ale to równie dobrze możesz zrobić na poziomie KD włączając jeden z wielu dostępnych efektów (czytaj instrukcja).

Do ac3filtr służy on do dekodowania sygnału 5.1 i separowania go na poszczególne kanały analogowe (maksymalnie 5 +1). W samym filtrze możesz zaznaczyć, które kanały maja być aktywne a które wyłączone. Zależy to na czym odsłuch audio będziesz przeprowadzał. Mając przy kompie dwa głośniki dajesz 2.0, mając dwa głośniki + sub dajesz 2.1, 4 głośniki + sub dajesz 4.1, 5 głośników + sub dajesz 5.1 itd. Chcąc wypuścić sygnał audio 5.1 na KD dajesz spdif.

Uwaga ogólna, mając stacjonarny odtwarzacz multimedialny nie wiem po co w ogóle się "motasz" z komputerem. Podepnij go do KD, jak ma HDD zgraj co chcesz odtwarzać na dysk, przy jego braku podepnij sieć z kompem i oglądaj bez problemów na TV co tobie się żywnie podoba. Resztę został odtwarzaczowi. Oczywiście kwestia jak bardzo jest on zaawansowany.
 
Do góry