Podłączenie ampli-TV

qnrad

New member
Hello!

Kupiłem zestaw Onkyo 605+405+Jamo S606 i jeszcze w najbliższych dniach kupię plazmę Samsunga.

Teraz trzeba by to wszystko podłączyć. Początkowo myślałem o najprostszym podłączeniu DVD do ampli przez HDMI, a potem z ampli do TV również przez HDMI.

Byłem dzisiaj w sklepie i oglądałem kabelki. Sprzedawca zaczął mi mówić, że w ogóle nie potrzebuję łączyć DVD z ampli przez HDMI, bo i tak idzie tylko dźwięk. Nie potrzebuję więc 2 kabli HDMI, tylko 1 optyczny (który jest tańszy) i 1 HDMI. Kupiłem więc bardzo dobre kabelki Tech+Link WiresCR.

Ale teraz się tak zastanawiam, że przy takim podłączeniu ampli w ogóle nie jest połączony z TV.

Stąd pytanie: czy ampli powinen być połączony z TV? Np. żeby menu amplitunera pokazywało się na ekranie telewizora, bo jakbym tak podłączył, jak radził sprzedawca, to chyba byłoby to niemożliwe? Proszę o rady... Mam nadzieję, że nie będę musiał kupować i tak kolejnego kabla HDMI... :(
 

timbot

New member
Bez reklam
bez menu ampli na ekranie tv mozna przezyc przeciez....
generalnie mial racje sprzedawca,
podlaczenie przez ample moze miec sens zeby np. podlaczyc starsze wideo, bo aplituner ma wbudowany skaler i moze (nie musi) obraz wygladac lepiej przepuszczony przez ample niz bezposrednio do tv. przy dvd 405 takiej roznicy by nie bylo (bo z dvd wychodz obraz juz w wysokiej rozdzielczosci)
generalnie również przez ample warto puszczac sygnal gdy brakuje ci wejsc wizyjnych na telewizorze
 

qnrad

New member
Aha, dzięki!

Czyli mogę zrobić tak:
1) Podłączam ampli-TV przez HDMI. Mam menu ekranowe i wszystko ustawiam.
2) Odłączam ampli i robię docelową konfigurację, czyli optyczny do ampli i HDMI do TV.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
qnrad napisał:
Hello!

Kupiłem zestaw Onkyo 605+405+Jamo S606 i jeszcze w najbliższych dniach kupię plazmę Samsunga.

Teraz trzeba by to wszystko podłączyć. Początkowo myślałem o najprostszym podłączeniu DVD do ampli przez HDMI, a potem z ampli do TV również przez HDMI.

Byłem dzisiaj w sklepie i oglądałem kabelki. Sprzedawca zaczął mi mówić, że w ogóle nie potrzebuję łączyć DVD z ampli przez HDMI, bo i tak idzie tylko dźwięk. Nie potrzebuję więc 2 kabli HDMI, tylko 1 optyczny (który jest tańszy) i 1 HDMI. Kupiłem więc bardzo dobre kabelki Tech+Link WiresCR.

Ale teraz się tak zastanawiam, że przy takim podłączeniu ampli w ogóle nie jest połączony z TV.

Stąd pytanie: czy ampli powinen być połączony z TV? Np. żeby menu amplitunera pokazywało się na ekranie telewizora, bo jakbym tak podłączył, jak radził sprzedawca, to chyba byłoby to niemożliwe? Proszę o rady... Mam nadzieję, że nie będę musiał kupować i tak kolejnego kabla HDMI... :(

Sprzedawca nie do końca miał rację.
Ja mam DVD połączone przez HDMI i onkyo
1. Gra muzykę
2 Posyła Obraz i dżwięk do telewizora

Moje DVD to DMR-ES15 Panasonic.
To samo jest zresztą z Blu-Ray Samsung BD-P1000

Kable HDMI to najtańsze 15złotowe z Allegro
 

qnrad

New member
Szkoda, że zrobiłem tak, jak mówił sprzedawca.

To, o czym mówicie daje tylko jeden wniosek: HDMI jest fajne i jeżeli ktoś ma możliwość, niech je wykorzystuje. Na pewno nic nie straci (nawet pieniądze, tak jak mówi Gucio - to może być 15 zł), a na pewno może zyskać.

Spróbuję zwrócić ten kabelek, bo nawet go jeszcze nie rozpakowałem. Qrcze, jeżeli kabel może być ładny, to ten jest ;) Chyba dlatego go kupiłem tak szybko...

No i się udało. Dostałem zwrot pieniędzy. RTV EURO AGD to bardzo solidny sklep. Byłem zaskoczony - zero problemów. Nawet to, że płaciłem kartą kredytową, nie stanowiło problemu.

I kupiłem to drugie HDMI.

Tak więc, podusumowując wątek, amplituner lepiej podłączyć do TV. Nie jest to konieczne, ale zalecane.

Dzięki za wszelkie uwagi.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

weksla

New member
Bez reklam
Podłączając się do wątku, mam pytanie w jaki sposób ja moge połączuć swój ampli z telewizorem, bo po dzis dzien tego nie zrobilem, jak i czym to zrobic??
p.s. A czy ja tez moglbym widziec menu amplitunera na tv??
 

mataman

New member
Bez reklam
Możesz podłączyć przez component, co do menu to amp musi mieć poprostu menu ekranowe. Jeżeli twój ma to będziesz je miał na tv. W instrukcji nie ma napisane ?
 

weksla

New member
Bez reklam
hmmm, dawno jej nie przeglądałem, ale o ile pamiętam to nie znalazłem żadnej wzmianki na ten temat, więc pewnie nie ma takowej funkcji, ale dzięki za odpowiedź
 
Do góry