po co w dvd przetwornik audio c/a 192kHz?

mandaryn

New member
czy w dvd potrzebny jest przetwornik audio 192kHz? jak połączę dvd z tv kablem cyfrowym (coaxial), to przetwornik audio w dvd nie ma znaczenia, ale jak słucham płyty cd poprzez chinche, to wtedy już sygnał idzie analogowy - pytanie: jakie znaczenia ma przetwornik audio w dvd i czy rzeczywiście można usłyszeć różnicę pomiędzy 96 kHz a 192 kHz? czy warto dopłacać, żeby mieć przetwornik 192 kHz?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Różnica będzie między nimi słyszalna ale nie przez telewizor :), do tego będa potrzebne urządzenia wyższej klasy.
 

mandaryn

New member
@blackninja

:D może wyjaśnię: nie wyobrażam sobie słuchania płyt cd przez głośniki w tv (żebym nie wiem jakim) :grin:

zakładam wykorzystanie wzmacniacza yamahy rx-v620 i przednich kolumn głośnikowych jako zeslawu stereo - pytanie: czy przy podłączeniu analogowym przez markowe chinche warto dopłacać do odtwarzacza tylko po to, żeby mieć 192kHz zamiast 96 kHz:confused:
 

andsie

New member
mandaryn napisał:
@blackninja

:D może wyjaśnię: nie wyobrażam sobie słuchania płyt cd przez głośniki w tv (żebym nie wiem jakim) :grin:

zakładam wykorzystanie wzmacniacza yamahy rx-v620 i przednich kolumn głośnikowych jako zeslawu stereo - pytanie: czy przy podłączeniu analogowym przez markowe chinche warto dopłacać do odtwarzacza tylko po to, żeby mieć 192kHz zamiast 96 kHz:confused:
Witam,
Ja też nie wyobrażam sobie słuchania muzyki przez głośniki w telewizorze a tym bardziej z odtwarzacza DVD. Słuchanie muzyki z odtwarzacz DVD jest pomyłką. Odtwarzacz, który będzie spełniał rolę odtwarzacz DVD i CD kosztuje bardzo dużo. Przeciętne odtwarzacze DVD nie nadają się do słuchania muzyki.. Najlepiej mieć w domu dwa zestawy, jeden do wideo a drugi do audio. Jeżeli masz wzmacniacz, dokup odtwarzacz CD nawet taki z dolnej półki a jakość odtwarzanych płyt będzie zdecydowanie lepsza. Nie będę wdawał się w szczegóły techniczne, ale najważniejszym elementem odtwarzacza CD jest przetwornik cyfrowo analogowy. Czym droższy odtwarzacz CD tym lepszy przetwornik. Markowy odtwarzacz płyt CD kosztuje kilka tysięcy złotych. Przykładowo angielskiej firmy Meridian około 10.000 zł.
Pozdrawiam Andrzej S.
 

mandaryn

New member
andsie napisał:
Ja też nie wyobrażam sobie słuchania muzyki przez głośniki w telewizorze a tym bardziej z odtwarzacza DVD. Słuchanie muzyki z odtwarzacz DVD jest pomyłką. ...
Pozdrawiam Andrzej S.

Andrzej, 100% zgody :D właśnie dlatego pytam: po co w odtwarzaczu dvd przetwornik audio c/a 192kHz? dźwięk filmowy do ampli idzie kablem cyfrowym, a muzykę z cd lepiej słuchać na odtwarzaczu cd, a jeżeli mi pasuje muzyka z cd odtwarzana na dvd, to znaczy, że lepszego przetwornika nie usłyszę -> więc po co w odtwarzaczu dvd taki przetwornik c/a:confused:
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
Przeciętne odtwarzacze DVD nie nadają się do słuchania muzyki...
Jest na to jakaś argumantacja czy to kolejne z TYCH audiofilskich stwierdzeń? :)

Szczególnie jeśli dźwięk przesyła się kablem S/PDiF albo HDMI i korzysta z przetworników D/A amplitunera (które są na ogół lepsze niż jakiegokolwiek budżetowego odtwarzacza CD czy DVD).
 

andsie

New member
Ponownie Witam!
Tak jak napisał blackninja, ale do rzeczy. Czym większe jest taktowanie przetwornika cyfrowego tym mniejsze powstają zniekształcenia i jakość sygnału wychodzącego jest lepsza i przybliża do oryginału . Tak jest teoretycznie a w praktyce wygląda to zupełnie inaczej i nie oznacza, „że czym więcej tym lepiej”. Obecnie w odtwarzaczach CD stosuje się przetworniki c/a o rozdzielczości 24 bity, czyli 192 khz w różnych układach. Jeszcze do niedawna stosowano 16 bitową konwersje sygnału. To wcale nie oznaczało, że pierwsze były gorsze od drugich. Jakość sygnału jest to składowa wielu czynników m.in. przetwornik c/a. W swojej praktyce bardzo często spotykałem się z lepiej brzmiącymi odtwarzaczami 16 bitowymi a to, dlatego, że były w nich zastosowane przetworniki wysokiej klasy. To jest tak jak ze skalowaniem obrazu w odtwarzaczach DVD. Nadal w kręgu audiofilskim jest grupa osób, która uznaje wyższość przetworników 16 bitowych nad 24 bitowymi. Osobiście posiadam odtwarzacz DVD firmy Panasonic S97, w którym zastosowano przetwornik audio192 khz i odtwarzacz CD Meridian z przetwornikiem o takim samym taktowaniu, Nie wspominając o różnicy w cenie, jakość sygnału audio w tym drugim jest nieporównywalnie lepsza.
Wracając do Twojego pytania, „Po co w dvd przetwornik audio c/a 192kHz?” A po to, żeby z takiego odtwarzacza uzyskach lepszą jakość dźwięku. Wystarczy taki odtwarzacz podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza stereo i „gra muzyka”. Nie musisz wtedy stosować wzmacniacza, wielokanałowego np. od kina domowego. W takiej konfiguracji role przetwornika c/a przejmuje odtwarzacz DVD. Firmy produkujące odtwarzacze DVD stosują takie przetworniki m.in. po to. źeby nie kupować oddzielnego odtwarzacz CD. W pewnym sensie jest to zrozumiałe i logiczne. Po co mieć dwa odtwarzacze skoro można mieć jeden, do wideo i audio. Są osoby, którym jakość dźwięku z odtwarzacza DVD jest wystarczająca.
Myślę, ze po krótsze odpowiedziałem na Twoje pytanie. Jeżeli choć trochę pomogłem Ci w podjęciu decyzji, co do zakupu odtwarzacza DVD to moja rola została spełniona.


PS.
Odtwarzacze DVD, które posiadają wysokiej klasy przetworniki c/a i dobrej klasy napędy, tak jak wspomniany przeze mnie angielski Meridian, oraz Arcam, Marantz. Musical Fidelity i wiele innych kosztują bardzo dużo, ale i tak jakość dźwięku jest gorsza niż w odtwarzacza CD tej samej klasy.
Pozdrawiam Andrzej S.
 

andsie

New member
Mazoku napisał:
Jest na to jakaś argumantacja czy to kolejne z TYCH audiofilskich stwierdzeń? :)

Szczególnie jeśli dźwięk przesyła się kablem S/PDiF albo HDMI i korzysta z przetworników D/A amplitunera (które są na ogół lepsze niż jakiegokolwiek budżetowego odtwarzacza CD czy DVD).
Kolego nie myl pojęć i rozróżnij ścieżkę dźwiękowa nagraną w systemie kina domowego od zapisu stereo. W pierwszym przypadku masz dźwięk wielokanałowy z efektami specjalnie przystosowany na potrzeby filmu , natomiast system stereo ma do spełnienia inne zadanie i najlepiej, aby był analogowy. Dlatego wzmacniacze są analogowe a nie cyfrowe a najlepiej, aby były lampowe.

Do dzisiaj uważa się, że dźwięk analogowy jest bardziej naturalny i odpowiada rzeczywistości. Po to stosuje się w odtwarzaczach CD bardzo drogie przetworniki a/c z układami zbudowanymi na lampach, które maja za zadanie przybliżyć dźwięk cyfrowy do analogowego.
Jeżeli chodzi o DVD Audio to temat na inne forum

Pozdrawiam Andrzej.
 
Ostatnia edycja:

mandaryn

New member
dzięki za Wasze opinie :eek:k:

nie jestem zbytnim audiofilem, a słuchaniu muzyki nie oddaję się w zupełnej ciszy - mieszkam w bloku, nie mam też wzorcowego pokoju z wygłuszonymi ścianami, a po Waszych opiniach sądzę, że nie usłyszę różnicy pomiędzy obama przetwornikami, więc dam sobie spokój ze 192kHz, ale z dobrych kabli (video component, audio coaxial, audio rca) nie zrezygnuję
 
Do góry