Po co HDMI w nagrywarce DVD?

superdorek

New member
Mam nadzieję, że moje pytanie nie okaże się idiotyczne, ale nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi. Więc tak jak w tytule - po co HDMI w nagrywarce DVD skoro odtwarzacze/nagrywarki DVD nie odtwarzają filmów HD? Czy odtwarzając film DVD zauważę różnicę jeśli podłączę odtwarzacz do tv za pomocą kabla HDMI zamiast Euro?
 

bovima

New member
Kolosalna, jeżeli przeciwstawia sie HDMI kompozytowi. W przypadku sygnału RGB juz nie jest to takie oczywiste. Różne "polepszacze" obrazu w telewizorze wtedy działają, przy podaniu sygnału do wejścia HDMI są zazwyczaj pominięte.
Upscaling może być realizowany w telewizorze, a które urzadzenie (nagrywarka czy telewizor) czyni to lepiej, zależy od konkretnej konfiguracji; nie mozna powiedzieć, że jedne lub drugie z zasady są pod tym względem lepsze.
 

superdorek

New member
cygan napisał:
No facio... Różnica k o l o s a l n a. Masz też upscaling do wyższej rozdziałki.

Ustawiłem w nagrywarce rozdzielczość dla gniazda HDMI na 1080i - czy to jest upscaling? Czy teraz filmy o niższej rozdzielczości będą scalowane do wyższej?
 

bovima

New member
Tak, ale efekt zależy o telewizora, bo jeżeli jego rozdzielczość jest niższa (np. tzw. HD ready), to teraz on będzie skalował obraz "w dół", a żadne tego typu przetwarzanie obrazu nie jest obojętne dla jakości.
Jeżeli natomiast jest to Full HD, to każdy sygnał o niższej rozdzielczości jest skalowany "w górę" przez telewizor, a efekt końcowy może być różny, to znaczy lepszy lub gorszy niż w pierwszym przypadku (upscaling w nagrywarce), zależnie od tego, które z urzadzeń realizuje tę funkcję lepiej. Należy po prostu wypróbować wszystkie dostepne warianty (także te z sygnałem analogowym, tj. RGB i component) dla własnej konfiguracji sprzętowej.
 

superdorek

New member
Mam HD-ready, ale z tego co słyszałem to przy 32 calach nie ma to znaczenia bo i tak nie dostrzegłbym różnicy z 1080i. Wobec tego może najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby ustawienie nagrywarki na 720i po to aby telewizor nie "skalowal obrazu w dol"?
 

cygan

Member
Dodam jeszcze swoje 3 grosze. Najlepiej popróbować wszelakich zależności. Mam TV HD Ready i osiągam najlepszy efekt jak podaję mu 1080 linijek...czyli tv skaluje w dół do swoich 720. Czyli praktyka mija się z teorią :)
 
Do góry