Płynność a jasność

gislantychy

New member
Witam serdecznie.
Mam oto taki problem, z którym borykam się od dawna. Ale jakoś z tym żyłem. Tzn znalazłem sposób aby się szybko tego pozbyć - czasowo oczywiście.
Otóż posiadam TV thomson 55ua9806. Pisałem już kiedyś tutaj na forum w tej sprawie ale ... bardziej mnie interesuje takie zjawisko.
Otóż mój telewizor jest wyjątkowo czuły na "rozjaśnienie" obrazu. Czy to kontrastem, czy to ustawieniem jasności. Nawet jak grzebie sobie w ręcznym rozjaśnianiu poszczególnych kolorów to ów telewizor szybko traci płynność. Ale nie że od razu. Ma swoje chwile, gdzie nie daje rady. I np obraz się przesuwa od góry do dołu, lub na bok to potrafi zgubić płynność na stałe (Np zdarza się że w ciągu całego filmu raz traci taką płynność). Obraz skacze co mniej więcej pół sekundy. I jedynie co mu wtedy pomoże to np przełączenie na obraz 3D i powrót. Wtedy jakby resetuje mu się płynność i wraca do normalności.
Przykład. Ustawiam kontrast np na 56 - obraz płynny na danym czułym fragmencie filmu.
Wystarczy ustawić na 57 - u już na tym samym fragmencie skacze.

I pytanie - czy to może być wina np oprogramowania lub procesora, który przy większych ustawieniach jasności czy temu pochodne zaczyna się gubić i traci kontrole nad obrazem?

I co ciekawe jeszcze jedna rzecz. Na ustawieniach obrazu przy ustawieniu płynności - - ustawiam - Usuń lub clear - obraz traci kontrast i nic nie idzie ustawić - tak jakby te ustawienie blokowało wszelkie ustawienia kontrastu, jasności. Ale to akurat najmniej mnie drażni:)

Ma ktoś może jakiś pomysł co tak naprawdę może powodować takie jazdy z płynnością. Oczywiście testowałem ze 100 różnych ustawień płynności i zawsze przy zwiększonych parametrach czy to kontrastu, jasności czy innych składników powodujących rozjaśnienie zawsze ten sam efekt.

Wiem, że już chyba muszę z tym żyć:( Były kiedyś aktualizację oprogramowania ale nigdy tego błędu nie naprawiły.

Pozdrawiam
GislanTychy
 

gislantychy

New member
To się właśnie dzieje od jasności czy większego natężenia danego parametru związanego ze swieceniem, jasnością ekranu bo nie wiem jak to inaczej opisać. I tak jak pisałem czasem można obejrzeć nawet 2 godziny filmu i nic. Przypomniało mi się też, że często zdarza się to na reklamach i to na kanałach z kiepską jakością. Reklamy to jednak szybko zmieniające się obrazy i tutaj częsty jest ten przypadek.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Może spróbuj wyszukać na forum innych użytkowników 55UA9806 i zapytać ich na privie czy mają podobne problemy.

Wydaje mi się, że coś takiego nie powinno mieć miejsca. Czy próbowałeś może zresetować ustawienia telewizora do ustawień fabrycznych? A może włączony jest jakiś śmieszny "poprawiacz" obrazu? U siebie miałem kiedyś sytuację, że z włączonymi ulepszaczami obraz prezentował się gorzej niż bez nich.
 

gislantychy

New member
Może spróbuj wyszukać na forum innych użytkowników 55UA9806 i zapytać ich na privie czy mają podobne problemy.

Tak też zrobię.

Wydaje mi się, że coś takiego nie powinno mieć miejsca. Czy próbowałeś może zresetować ustawienia telewizora do ustawień fabrycznych? A może włączony jest jakiś śmieszny "poprawiacz" obrazu? U siebie miałem kiedyś sytuację, że z włączonymi ulepszaczami obraz prezentował się gorzej niż bez nich.

Robiłem reset ale taki dostępny z ustawień menu - może jest jakiś np z menu serwisowego?
Co do ulepszaczy i poprawiaczy - wykorzystałem wszelkie kombinacje i zawsze było to samo - po przekroczeniu kontrastu z 56 na 57 w danym momencie traciła się płynność - mam nagrany film, gdzie w danym momencie zawsze się to dzieję przy ustawieniu kontrastu na 57 lub więcej.

Poszukam jeszcze w necie odnośnie tzw twardego resetu tego telewizora - może jest coś takiego. Mam jeszcze jedną teorię - nigdy takiej sytuacji nie miałem gdy puszczałem film z USB lub YouTuba. Musiałbym ściągnąć ten fragment filmu, na którym zawsze płynność szwankuje i sprawdzić na wyższych ustawieniach kontrastu. Ale to tylko póki co teoria. I co wtedy, gdyby jednak płynność była...?

Pozdrawiam
 

gislantychy

New member
Posiadam NC+ dekoder to turbo. Nie posiadam odtwarzacza płyt. Film o którym wspominam jest nagrany na dekoderze nc+.

Znalazłem na necie już jak dostać się do menu serwisowego - ale to jednak spore ryzyko, aby nie uszkodzić TV.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Ja bym nie mieszał do tego menu serwisowego,
Rozumiemy, że ten sam materiał z dekodera nc+ na niższym kontraście nie gubi płynności?
 

gislantychy

New member
Ja bym nie mieszał do tego menu serwisowego,
Rozumiemy, że ten sam materiał z dekodera nc+ na niższym kontraście nie gubi płynności?

Tak zgadza się, na mniejszych ustawieniu kontrastu jest wszystko ok.

Ogólnie to telewizor ma tendencje do braku zapamiętywania ustawień płynności. Czasem zdarza się, że ustawię płynność na USUŃ a on po pewnym czasie wraca do płynności i interpolacji na ON. Ale ten typ tak podobno ma:)
 

DrWredman

Active member
Myślisz, że to on może mieć na to wpływ? Jak potwierdzę, że ten sam film nagrany na USB działa dobrze, że wtedy pewnie tak zrobię. Ale to dziwne, bo przecież to nie dekoder źle nadaje, tylko TV gubi płynność.

Skoro piszesz, że na reklamach się zacina to rozumiem, że oglądasz je w programach telewizyjnych. Ja bym w pierwszej kolejności wymienił dekoder bo nic za to nie zapłacisz ani nic nie uszkodzisz.

Filmy z USB to już śliska sprawa bo tutaj w grę wchodzi oprogramowanie TV lub procesor, pamięć, płyta główna. I druga sprawa, jak film jest zakodowany. Musisz mieć film nagrany zgodnie z kodekami, które producent podaje w instrukcji obsługi. Może być tak, że zbyt skompresowane filmy są za ciężkie aby oprogramowanie tego telewizora poradziło sobie z płynnym odtwarzaniem.

Nawet pendrive USB może mieć słabe kości, które wolno działają.

A czy możesz zrobić aktualizację oprogramowania TV?
 

gislantychy

New member
A więc tak - to co udało mi się sprawdzić.
Mam również na DVD nagrany ten film - ale wiadomo - to już nie jakość HD. Puściłem kablem euro i od razu zwiększyłem kontrast do 80. Płynność zachowana.

Puściłem ten fragment na YT - udało się znaleźć - płynność zachowana - mimo iż widać, że jakość dziwna - obraz raz trochę szarpnął ale od razu wrócił do płynności.

Obecnie ściągam wersję 720p tylko po to aby ten fragment sprawdzić na USB - jak będzie również dobrze.... tzn, że albo dekoder....albo może HDMI - bo w sumie port i kabel łączy się z TV. Może najtaniej będzie najpierw zmienić kabel HDMI.

Przetestuje jeszcze kabel - o ile dziś znajdę drugi:)


A wersje oprogramowania mam najnowszą. Tzn ostatnią możliwą.

Dam znać później jak z tym ściągniętym filmem.


EDIT - jestem po testowaniu kabli.
Przekładałem kable i inne porty w TV. Za każdym razem obraz skaczę na tym samym fragmencie - kontrast dałem na 80.
Więc to nie wina kabli ani portów HDMI. Fakt - mam dwa takie same kable - no musiałbym specjalnie kupić lub pożyczyć zupełnie inny. Ale powoli wątpię aby to była wina kabla.

Za ok godzinę będę wiedział czy film na USB w tym samym fragmencie skacze.


Kolejny Edit - jeszcze na HBO GO sprawdziłem ten film - bo się okazało, że też tam jest - oczywiście z tego samego dekodera. Jakość to raczej nie jest HD ale.... przy kontraście na 80 poszło płynnie. No i co teraz - przecież to dekoder......ale w sumie usługa HBO GO to usługa internetowa - nie jest z integrowana fizycznie z dekoderem. Na 90% to dekoder.... czekam jeszcze na ściągnięcie filmu na USB.

EDIT 21:23 po sprawdzeniu filmu na USB.
Od razu i do rzeczy - płynnie na maksymalnych ustawieniach kontrastu i innych dodatkach.

Wniosek. DrWredman miałeś racje - to wina dekodera. Ale teraz mnie ciekawi dlaczego? Skoro jest to wina dekodera i obraz skacze... to co on za sygnał w danym momencie podaje, że TV skacze. Bo jeśli przestawię w tym czasie obraz na 3d i ponownie wrócę do 2D to obraz znów idzie płynnie. Czyli tutaj TV koryguje obraz a dekoder dalej nadaje swoje.

Najbardziej mi żal nagranych bajek dla syna. Ale może pogodzi się z tym, że czas na zmiany. Mam tylko nadzieję, że po wymianie dekodera problem nie wróci - bo wtedy ręce mi opadną.
 
Ostatnia edycja:
Do góry