Pliki AVCHD - co z nimi robić?

huling

New member
kuszner napisał:
Witam,
Ponieważ dysponuje lapkiem więc transkodowanie plików m2ts do formatu DVD "troszkę" mi zajmuje. Np. korzystając z Sony Vegas renderowanie do WMV godzinnego filmy trwa około 15 godzin, nie wspominając o ciągłym wyjącym wentylatorze w lapku :(. Sprawa jest oczywista - procek 1,6Ghz Dual Core po prostu nie pozwala na więcej.
Więc zacząłem kombinować - i urodził się taki pomysł.
1) Instalacja YDL 6.1 na PS3
2) Instalacja mencodera na tymże linuxie
3) Encodowanie plików m2ts na poziomie linuksa za pomocą mencodera
4) Późniejsza obróbka plików w Sony Vegas (przycinanie/docinanie/obcinanie :) )
5) Wypalanie ładniutkiego DVD

Rafal

Strasznie to skomplikowane. Ja jak potrzebuję zrobić zwykłe DVD to konwertuję AVCHD do mpg2 programem dołączonym do kamery - PMB. Na moim procku C2D 6600 2,4 GHz leci to trochę szybciej niż w czasie rzeczywistym (w najlepszej jakości 1 h filmu konwertuje się ok. 50-55 min.). Później obrabiam w PS12 i wypalam DVD.
 

huling

New member
Marciniozo - jeśli znasz szybszy sposób, to go podaj. Nie wiem, czy czytałeś post kusznera, ale u niego renderownie 1 godziny filmu trwa 15 godzin. Nadal uważasz, że mój sposób nie jest znacznie szybszy?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
W moim poście nie było żadnej ironii!!!!

To na prawdę bardzo dobry czas. Pisałem to z zazdrością!!! A 15 godzin???:( współczuję koledze.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Trzeba było trochę czekać, aż znajdzie się ktoś, kto zbierze koncepcje min. tsMuxer, BDedit, BDinfo, TSRemux w jeden całościowy program i da do ręki miłośnikom HD przyjazny interfejs do tworzenia struktur AVCHD/BR na różnych nośnikach (płytki, dyski, karty pamięci). Ale teraz już jest: program nazywa się multiAVCHD, a jego autorem jest Dean Kasabow z Bułgarii. Program jest darmowy i można go pobrać http://multiavchd.deanbg.com/download.php
Interfejs jest bardzo przejrzysty i w zasadzie nie wymaga instrukcji, ale kto chce zapoznać się z manualem i prześledzić dyskusję związaną z tym programem, może sięgnąć
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=143744
Możliwości programu są niezwykłe, gdyż może on połączyć w jedną strukturę AVCHD/BR do 40 zbiorów (MPEG2, Quicktime MOV, MKV/AVC, M2TS/MTS, TS lub AVCHD/BluRay foldery)
Menu może być tworzone w formie Listy, Ikonek lub w stylu XMB (podobnie jak w PS3). Po uruchomieniu programu wystarczy w zakładce Menu (w TV System) ustawić PAL a następnie wybrać zbiory, które chcemy włączyć do struktury AVCHD/BR i zlecić wykonanie (create multiAVCHD dla nośników USB lub create multiBD dla płytek). Program bardzo szybko (bo bez przekodowania) wykona całe zlecenie. Jeżeli chcemy edytować własne menu, w zakładce Author pod Create top menu trzeba zaznaczyć Custom menu i ewentualnie inne opcje.
Zapewne bardzo się ucieszą zbieracze różnego typu filmów HD, bo teraz mogą zarządzać nimi z jednego menu. Nas oczywiście najbardziej cieszy fakt, że możemy dowolne pliki .m2ts zebrać w dużą strukturę AVCHD/BD. Ja właśnie powróciłem z nart w Dolomitach z bardzo bogatym materiałem filmowym na kartach SDHC. W rutynowy sposób dokonałem edycji wstępnej HD Writer (usuwanie niechcianych scen lub ich fragmentów). Tak otrzymane pliki połączyłem (w sposób opisany w oddzielnym wątku) w 23 tytuły, dbając aby każgy z nich był mniejszy od 4GB. Następnie korzystając Pinnacle Studio dokonałem edycji nowych ścieżek audio (dodanie muzyki i komentarza). Po zgraniu samych plików dźwiękowych wmuxsowałem je do plików video (bez przekodowania) tsMukserem (pliki .m2ts mają po dwie ścieżki audio: oryginalną i nową). I teraz przyszedł czas na multiAVCHD. Program bez sprzeciwu przyjął wszystkie pliki, rozpoznał ich strukturę i zgodnie ze zleceniami utworzył strukturę AVCHD/BD, którą zpisałem przez USB na dysku FAT32. Dysk podłączony do PS3 odtwarza pięknie moje menu, skąd można nawigować całym materiałem z wybieraniem tej ścieżki dźwiękowej, którą aktualnie chce się słuchać (dźwięk oryginalny pozostawiam, bo być może kiedyś zechcę jakąś inną muzykę podłożyć z uwzględnieniem dźwięku oryginalnego). Ten ostatni etap mogłem wykonać w sposób wcześniej opisany, ale z multiAVCHD było to o wiele wygodniej i szybciej. Program multiAVCHD nie wymaga, aby pliki wejściowe były mniejsze od 4 GB, gdyż sam odpowiednio ustawia wielkość plików wynikowych w folderze Stream, tak aby spełniały wymogi FAT32 i PS3
Polecam tę metodykę edytowania własnych filmów i tę metodę odtwarzania - bez jekiejkolwiek utraty jakości i jakichkolwiek ograniczeń co do wielkości struktury (ta moja ostatnia to prawie 70 GB, a na dysku 1TB można tworzyć co wyobraźnia podsunie).
Program multiAVCHD oceniam bardzo wysoko i uważam, że autor wart jest Donate via Paypal.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Drodzy koledzy, a jak to jest z TsMuxerem? Od dawna nurtują mnie dwie sparawy. Piszecie, ze składacie pliki w TsMuxerze, ewentualnie zamieniacie ściezki dźwiękowe. Też robię to w owym programiku, ale rzadko, tylko w prostych rzeczach.

1) Czasem jednak zdaża się często, że długość podkładu muzycznego, (który chcemy puścić w tle lub całkiem wyrzucić oryginalną ścieżkę dźwiekową) nie synchronizuje się z długością pliku filmowego, np. muzyczka kończy się w połowie trwania pliku fimowego lub plik konczy się wczesniej, zanim do konca zabrzmi utwor.

2) Kolejna kwestia również tyczy sie ścieżki dźwiekowej. Czasem aż sie prosi, by w pewnych momentach filmu dźwiek przyciszyć lub zgłośnić, np. na początku łagodne narastanie, na końcu wyciszanie, czy czasem wyciszenie podkladu w celu podkreslenia dialogu, itp.

Co wtedy? TsMuxer chyba nie oferuje takich możliwości. Dlatego nie uzywam go zbyt często. Radzicie sobie z tym inaczej czy poprostu zostawiacie takie niedoróbki nieprzejmując sie czy robicie to w innym programie? Dlatego niemal wyłacznie uzywam Pinnacle.
 

bankrootghost

New member
Ja osobiście do obrabiania ścieżki dźwiękowej (podkład muzyczny, komentarze, ściszanie dźwięku itp.) wykonuję w NLE.
Nie separuję również ścieżki audio od ścieżki wideo, przez co w ostatecznym rezultacie godzę się na renderowanie całego materiału przy tworzeniu bloku tematycznego (grupy klipów będących później rozdziałem w całym projekcie).

Power Director robi to jednak szybko i nie widzę różnic zarówno jakościowych jak i "wagowych" w połączonym materiale.

multiAVCHD służy mi do błyskawicznego stworzenia odpowiedniej struktury na PenDrive dla odtwarzania całego filmu na PS3.

Co do synchronizacji audio i video w TSMuxer to słyszałem o tego typu problemach, co do obwiedni dźwięku można to przecież robić w innym programie np. Audacity
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Aby zrobić sensownie ścieżkę dźwiękową do jakiegoś filmu, trzeba oczywiście mieć podgląd samego filmu i rzeczywiście najlepiej do tego celu wykorzystać jakiś program NLE. Kiedyś idealnie nadawał się do tego Adobe Premiere. Pojawienie się AVCHD Adobe zaspało, więc z konieczności trzeba było korzystać z tego, co umożliwia wczytanie plików . m2ts. Pinnacle Studio było niejako pierwsze, więc ja przesiadłem się ze ścieżką dźwiękową na dobre do tego programu. Jako program do edycji video mnie nie zadowala, ale do dźwięku jest wystarczający. Trochę lepszy jest Vegas, ale i znacznie więcej kosztuje. Łączenie plików .m2ts najpierw TSSplitterem, a następnie remuxowanie tsMuxerem, rozwiązuje sprawę przesunięcia audio, a zarazem tworzy pliki akceptowalne przez min. Pinnacle. Wczytuję więc tak połączone pliki do Pnnacle Studio i dodaje na oddzielnej ścieżce dźwiękowej (w miejscach gdzie uznaję to za wskazana) nagrany przez mikrofon komentarz. Następnie dobieram odpowiednią muzykę (jako plik zewnętrzny lub wygenerowaną przez program) i dodaję ją do kolejnej ścieżki. Oczywiści pliki muzyczne są odpowiednio przycinane tak, aby włąściwe fragmenty znalazły się w stosownych miejścach obrazu. W ten sposób w programie mam ścieżkę video, służącą jedynie do podglądu obrazu i trzy ścieżki dźwiękowe (oryginalną z kamery, komentarz i muzykę). Teraz następuje właściwa praca twórcza, tzn zabawa z obwiedniami głośności, tak aby zgodnie z zamysłem, raz bardziej eksponować dźwięk oryginalny a wyciszać muzykę, innym razem znów to robić z komentarzem, a w innym miejscu np pogłaśniać muzykę usuwając dżeięk oryginalny itd. Do tej pracy może być wykorzystany nawet przeciętny komputer, bo okresowo obraz można wyłączać i skupić się na odsłuchu samych ścieżek audio. W każdej chwili gdy chce się sprawdzić lokalizację dźwięków, można włączyć podgląd obrazu. Utworzenie właściwych relacji między poszczególnymi ścieżkami dźwiękowymi decyduje o całej przyjemności oglądania filmu. Nie może być za dużo komentarza, muzyka musi być dyskretna, a dźwięki oryginalne wyciszone w dużej mierze w miejścach gdzie tworzą tylko hałas. Teraz pozostaje tylko zgrać z programu samo audio, czyli mix owych trzech ścieżek dźwiękowych. Do multiAVCHD można wstawiać pliki audio po przynależnych im plikach .m2ts i zaznaczyć w opcjach Muxera czy dźwięk oryginalny ma być zachowany czy nie. Ja jednak zawsze wcześniej muxuje audio z plikami .m2ts, bo chcę się przekonać czy nie trzeba w projekcie wprowadzić jakichś korekt. Zawsze też w plikach wynikowych zachowuję jako drugą ścieżkę oryginalną. W ten sposób przy odtwarzaniu filmu np w PS3, samoczynnie odtwarzana jest ścieżka z dźwiękiem mixowanym, ale w każedj chwili można przełączyć na odtwarzanie z oryginalnym dźwiękiem. Jeżeli chodzi o program multiAVCHD, to wychodzi on na przeciw potrzebom dużej rzeszy fanów filmowania w HD, jak i oglądaczy filmów .mkv - o czym świadczy min. ogromne zainteresowanie nim na Doom 9. Autor zamierza jeszcze wprowadzić do programu opcje rozszerzające jego możliwości, min. o możliwość budowy menu rozdziałów. Ale zawsze program ten będzie tworzył (jak każdy inny) pewne ramy, poza które nie będzie można wyjść. Dlatego też, jeżeli ktoś dysponuje czasem i da radę przyswoić sobie opisaną wcześniej metodyką "ręcznego" budowania struktur AVCHD/BR, powinien w szczególnie wartościowych filmach rozwinąć własną, niczym nie skrępowaną inwencję.
Pamiętajmy: kamery HD tworzą fantastyczny obraz, ale o jakości naszych filmów ostatecznie będzie decydował dźwięk. Poprostu nie ma dobrego filmu bez dobrej ścieżki dźwiękowej, nawet przy starannie opracowanym menu do całości.
 
Ostatnia edycja:

bemx2k

New member
Swoja droga jeden czlowiek z srednio slabo rozwinietej Bulgari
tworzy taki program , a cala cholota paredziesiat osob
z Pinacla czy Sony daje ciala z wprowadzeniem do swoich produktow czegos zblizonego ?
swiat pomalu staje na glowie , mam na mysli swiat zachodu
 

T-Reg

New member
Pinnacle 12.1 i nagrywanie Blu-ray

Pokonalem problemy z zacieciami programu PinStu.12.Wszystko pieknie chodzi.Renderowanie jest dosc szybkie,ale tu zaczynaja sie nastepne problemy.Kupilem zewnetrzna nagrywarke BD z LG.Na kolku pojemnosci plyty w PS12 ciagle pojawia i sie nadwyzka np 60 minut.Program pyta cz przyciac projekt.Jesli klikne tak to nagra sie tylko ok. 27 minut filmu i na dodatek menu filmu nie funkcjonuje.Juz mnie to hd wkurza.Co mam zrobic dalej?
 

T-Reg

New member
Pinnacle 12.1 i nagrywanie Blu-ray

Dodam jeszcze ze po nagraniu plyty widac ze nagrane jest tylko okolo 1/5 plyty,reszta jest czyta.Jesli sprawdze,to film zajmuje tylko 4,04 GB.
 

T-Reg

New member
Pinnacle 12.1 i nagrywanie Blu-ray

No coz.Probowalem chyba wszystkiego i wychodzi na to,ze na DVD moge nagrac wiecej AVCHD niz na Blu-Ray Full HD.I po co mi to bylo.Strata czasu i nic wiecej.....
 

bialkooo

New member
a czym wypalić strukturę bd żeby ps3 ją przeczytało

jak w temacie , mam duzo jak się okazało za dużo filmów z kamerki full hd i chciałbym część wypalić na płytę ale tak ładnie z menu ,rozdziałami oraz w miarę szybko tzn. bez ponownego przekodowywania , i nie wiem czym wypalić tzn. jakim programem żeby konsola to ruszyła próbowałem w multiavchd robić płyte i po nagraniu wyskakuje błąd w konsoli , potem w tsmuxerze łącze pliki avchd robie strukturę bluray wypalam płytę w jetbee i dalej to samo, a jak wrzucę znowu do pinnacla to po przekodowaniu całego materiału czyli około 100 lat świetlnych wszystko smiga w konsoli pieknie tylko cały proces trwa tyle czasu że się zestarzeję zanim zrobie pare płyt(komp: intelcore2duo 2,40 ghz ,4 gb ramu, geforce 8600m gs gpu, system-winxp sp3 )

chyba że cos żle robię w tworzeniu płyty ? opiszę step by step

-wrzucam do multiavchd pliki m2ts
-zaznaczam żeby zrobił menu,
-potem daję avchd/bdmv folders
-wskazuje gdzie ma to zapisać
-i tyle potem wrzucam dwa powstałe foldery czyli bdmv i -certificate do jetbee i wypalam
-a potem rozczarowanie w konsoli
 

bialkooo

New member
bankrootghost napisał:
Stawiam na to, że masz nieprawidłową strukturę katalogów na płycie


a jeżeli jest tak jak napisałeś jak to mam zweryfikować ??? sprawdzałem podobienstwo z filmem na blurayu i wygląda podobnie z tą róznicą ze w folderze,, certificate,, na filmie są jakieś pliki a u mnie w ,,certificate ,,jest tylko pusty folder ,,backup,, trzeba coś ręcznie poprzestawiać czy program mi źle je tworzy ????
 

bankrootghost

New member
Wypal płytę ze strukturą, jaką przygotowuje multiAVCHD (czyli główny folder AVCHD oraz nazewnictwo plików w formacie 8.3).
Zamiast na płycie można spróbować zrobić to samo na Pendrive.
 

aspirant2

New member
Co zrobić

Czytam ale albo niedowidze bo mam 50 lat albo szrych komórek juz za mało kombinuje i kombinuje i nijak nie wiem co zrobić aby Ulead Videostudio 11 plus PL zobaczył pliki zgrane z kamerki Sony HDR cx11e. Koledzu pomogą staremu człowiekowi ? Pliki zgrywam na kompa przez PMB i prubuje je zaimportowac przez VS 11 Plus i nic. Pozdrawiam
 
Do góry