Pliki AVCHD - co z nimi robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Były prośby i konkretne sugestie, aby tworzyć różnego rodzaju poradniki i instrukcje odnośnie "standardowego" postępowania z plikami AVCHD i wydzielać je w niezależne wątki. Napiasałem kilka. To co zostało "przyklejone" pełni swoją funkcję - inne "toną" w powodzi ciągle tworzonych poraz n-ty nowych wątków typu "Jaka kamera?", "Jaki nośnik?", "Jaki player?", "Jaki komputer?" itd. itp. Moim zdaniem Moderatorzy powinni tego typu wątki przykleić i nie dopuszczać do tworzenia nowych o podobnym charakterze. Użytkownikom ułatwiłby to znajdowanie potrzebnych informacji bez tworzenia nowych wątków z zapytaniami. W ten sposób zniknęłaby też potrzeba odpowiadania ciagle na te same pytania, a odpowiadający czy piszący posty o charakterze ogólniejszym mieli by poczucie sensowności swej pracy. Już to sugerowałem ale bez skutku. Jeżel tworzy się wątek o charakterze dyskusyjnym to ma szanse przez pewien czas utrzymać się "na powierzchni", bo co jakiś czas ktoś zabiera głos. Jeżeli wątek ma charakter poradnika lub instrukcji i jest bezdyskusyjny to bardzo szybko znika. Pisanie więc czegoś takiego nie ma sensu. Podobnie jak inni wycofałem się z aktywności na tym forum. Ponieważ jednak w wątku "HD Writer - mini instrukcja obsługi" zamieszczono prośbę o wyjaśnienie adresowaną bezpośredno do mnie, więc czuję się jeszcze zobligowany do odpowiedzi ( http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=242936#post242936 ). Czynię to tu, bo zapewne komuś innemu to też się przyda a nie tylko pytającemu.

Istnieje zdefiniowany standard zapisu finalnego AVCHD, ale jego realizacje w kamerach każdy producent robi wg swojego systemu. Zupełnie inaczej więc wygląda struktura AVCHD zapisana np. w kamerach SONY a inaczej w kamerach Panasonic. Jeżeli chcemy wykorzystać program HD Writer do obróbki plików AVCHD zapisanych kamerą Sony, to powstaje problem ich wczytania do tego program. Trzeba zatem zastosować odpowiednie obejście. Trochę łatwiej jest to zrobić jeżeli ma się kamerę Panasonic i można ją wykorzystać do stworzenia struktury AVCHD na dysku twardym zgodnie z koncepcją Panasonic-a. Przyjmijmy jednak sytuację ogólniejszą: Ktoś ma tylko kamerę Sony i programy PMB oraz HD Writer i chce ten drugi program (jako dający znacznie większe możliwości) użyć do edycji płytek AVCHD stworzonych przez program PMB na podstawie plików nagranych w kamerze Sony. Niestety bezpośredni import plików z płytek AVCHD stworzonych przez PMB do HD Writer nie jest możliwy. Sposób postępowania może być następujący:

1. Tworzymy płytki AVCHD używając programu PMB - płytki te możemy traktować jako archiwa naszego materiału HD z kamery Sony. Jeżeli mamy kamerę Sony na płytki DVD to materiałem wyjściowym mogą być wprost te płytki. Na takich płytkach struktura AVCHD zapisana jest w postaci folderu (katalogu, kartoteki) BDMV
2. Uruchamiamy HD Writer i w Start Menu w opcji Settings/HDD settings/Select the default storge folder on the PC Hard Drive/Select a new storge folder - definiujemy folder, gdzie będzie zapisywany importowany materiał HD. Przykładowo niech to będzie C:\Panasonic. Na dysku C: powstanie w ten sposób struktura C:\Panasonic\HDWRITER
3. Wewnątrz tej struktury folderów ręcznie tworzymy folder nazwany np. Temat roboczy a w nim dwa kolejne foldery o nazwach MISC i PRIVATE. Dalej wewnątrz folderu PRIVATE tworzymy folder AVCHDL a w nim kolejny folder AVCHDIN oraz folder BDMV. W ten sposób stworzyliśmy strukturę folderów, którą program HD Writer utworzyłby sobie sam importując materiał HD (nazwany przez nas Temat roboczy) z nośnika zapisanego w kamerze Panasonic
4. W miejsce folderu BDMV w powyższej strukturze wstawiamy kopię folderu o tej samej nazwie z płytki opisanej w punkcie 1 (wraz z całą zawartością). Jeżeli teraz uruchomimy HD Writer i przejdziemy do edycji to bedzie uwidocznony nasz Temat roboczy i gdy go wskażemy, HD Writer nie zorientuje sie, że to "kukułcze jajo" zostało podrzucone, ale potraktuje jako materiał HD zaimportowany w normalnym trybie i będzie możliwa jego dalsza edycja.
 

poloptymist

New member
łączenie mov 1280x720p

Zarejestrowałem materiał w rozdzielczości 1280x720p kamerą AIPTEK w formacie mov. Każde ujęcie to osobny mov.
Jakim programem połączyć osobne mov-y w jeden większy mov zachowując orginalną rozdzielczosć
 

brutus76

New member
@Sydon777 baaardzo dziękuję za opis. Jak tylko będę w domku i znajdę chwilkę to wypróbuję Twój sposób. Chciałbym jeszcze tak dla pełnego zrozumienia zadać 2 pytanka szczegółowe:
1. Tą płykę w strukturze AVCHD pod PMB mam nagrać na DVD czy stworzyć i zachować na dysku ( i ten materiał kopiować do HD Writera?) - mam kamerę Sony z HDD.
2. Drugie pytanie dotyczy tych "śmieci" które towarzyszą każdemu dużemu plikowi ( 2 małe pliczki z dziwnymi rozszerzeniami). Czy te pliczki są do czegoś potrzebne po zgraniu na dysk kompa, czy można je wywalić przed przystąpieniem do robienia płytki z własnym materiałem? One zaśmiecają troszkę "widok" tych filmowych plików i urtudniają pracę - no chyba że są niezbędne.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli na dysku utworzony masz obraz płytki AVCHD w postaci folderu BDMV to oczywiście możesz to wykorzystać tak samo jak z płytki.
Te dodatkowe pliki towarzyszące plikom .m2ts są potrzebne do pracy w PMB, bo są to pliki informacyjne. Zajmują mało miejsca więc nie wyrzucać ich o ile istnieje jeszcze potrzeba korzystania z PMB.
 

benk07

New member
Z kilku względów (nie związanych z AVCHD) zmieniłem Vaio na MacBooka.
Ale mój problem dotyczy AVCHD. Na początek kilka zdań dot. moich ostatnich przygód z AVCHD. Tak na marginesie, to jakiś czas temu lekturę wątku zakończyłem chyba na 25 stronie. Dziś doczytałem resztę i jestem pełen podziwu/zaskoczony jak ten temat się rozrasata.
Wracając do AVCHD to jak dotąd Studio 12, które zakupiłem nie przekonało mnie do siebie, ale to pewnie częściowo z racji, że edycja AVCHD na notebooku - przy użyciu tego konkretnego programu - nie należy do ekspresowych. Może na blaszaku byłoby lepiej ale takowego nie mam i raczej mieć nie zamierzam. Renderingi i tworzenie płyt zajmują na tyle dużo czasu, że mnie osobiście zniechęcają do pracy z tym formtem (może bardziej do pracy z S12). Wynika to pewnie też z tego, że w zabawie montażowej lubię m.in. dość szybkie cięcia pod dobrany kawałek muzyczny, często zmieniam koncepcje i robię warianty. A to wszystko fajnie się robi, kiedy edycja może być szybka. Proste sklejanie klocków wyplutych (co najwyżej obciachanych z przodu i z tyłu przy użyciu BMB) z kamery jakoś mnie nie zadowalało. Kilkakrotnie więcej czasu poświęconego na realizację projektu HD - niż porównywalnego projektu DV - nie jest dla mnie do zaakceptowania. Wolę stworzyć w tym samym czasie 2h fajnego montażu w DV niż 40 min. w HD (z mozołem sklejonych kilkanaście fragmentów).
A że przypadkiem trafił się zakup MacBooka a Vaio bo VAIO poszło do kogoś innego w firmie to zainteresowałem się możliwościami tego komputera względem AVCHD. Zainstalowany programik iMovie ma możliwość importu plików AVCHD ale tylko bezpośrednio z kamery. Mam więc pytanie jaki sposobem zaimportować do iMovie pliki m2ts uprzednio zarchiwizowane na dysku (na PC przy pomocy PMB)?
Co do samego iMovie to oczywiście zdaję sobie sprawę z ograniczeń tej aplikacji. Ten program nie stworzy np. finalnie projektu DVD z AVCHD czy też BD. Ale z drugiej strony szybkość działania tej apliakacji daje sporo radości przy amatorskim montażu.
Dodając do tego iDVD, dzięki któremu tworzy się bardzo przyjemne dyski dvd (atrakcyjne menu + prostota programu) pomyśłałem sobie, że na jakiś czas zostawiam "produkcję" projektów HD. W tej chwili ważne jest dla mnie aby program (iMovie czy inny podobny) sprawnie radził sobie z importem AVCHD. Z tworzeniem pełnowrtościowych projektów HD poczekam, aż pojawią się apliakcje, które - zazanaczam, że chodzi mi o pracę na notebooku - zbliżą się szybkością do edycji DV osiągalnej na notebookach. Pewnie będzie to też wtedy, kiedy powszechne staną się notebooki z procesorami 2.6 GHz i wyżej. Zobaczymy, może kolejna wersja iMovie będzie miała rozbudowane opcje w tym zakresie (kolejne wersje Maców mają mieć napędy BD więc na 100% będzie lepiej) i nawet przy procesorze 2.4, który siedzi w moim Mac Booku jakoś to przyzwoicie pójdzie. Póki co na MacBooku edycja projektów z AVCHD jest o wiele sprawniejsza niż na VAIO - takie mam spostrzeżenia. Ok. pewnie ten programik używa jakiegoś kodeka w stylu ProRes używanego w bardziej profesjonalnych rozwiązaniach macowych (FCP) - czyli ingeruje w plik - ale mniejsza z tym.
Będę wdzięczny za pomoc w znalezieniu odpowiedzi jak importować pliki m2ts (nie bezpośrednio kamery ale z dysku) do iMovie.
Pozdrawiam
 

vito

New member
Film po edycji w HD Writer

Niestety po edycji w tym programie i zapisaniu na płycie DVD (w formacie AVCHD) oraz odtworzeniu na Samsung BD1400, obraz zatrzymuje się na kilka sekund w miejscach zasygnalizowanych w instrukcji obsługi kamery tj. między scenami nagranymi z różną datą, przed sceną usuniętą, za sceną nagraną z funkcją prerec, w miejscach cięcia scen. Obraz jest jak żyleta ale film nie nadaje się do oglądania. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji. Jak jest przy odtwarzaniu takiej płyty na Playstation 3.
 

emigrant

Member
@benk07

Myślę, że możesz spróbować kupić FCE jak już zacząłeś przygodę z Mac OS X-em. Dość*mocno okrojona wersja FCP, ale lepsze od iMovie 08. iMovie 08 jest taki dość prymitywny, ale taki ma być bo ma być dla każdego. Twój mb powinien pociągnąć fce. O Final Cut Pro możesz zapomnieć, tutaj już trzeba wydajnej maszyny pokroju Mac Pro i najlepiej z 8GB ramu lub więcej do komfortowej pracy i dużej mocy obliczeniowej.
Ja swój materiał z mego HF10 będę obrabiał na FCP, choć może kiedyś zainstaluje windowsa i popatrzę windowe programy do AVCHD typu ten pinnacla co jest tak chwalony.
 

T-Reg

New member
Super

Czasem pomagają proste zabiegi jak powtórne zainstalowanie danego programu (playera). W przypadku PMB mogło to pomóc ale nie musiało - w każdym razie powinno być pierwszym krokiem. Innym prostym zabiegiem może być kompletne odinstalowanie programu (kodeków), po którym PMB (lub inny player) przestaje prawidłowo działać.


Teraz po odinstalowaniu K-Lite wszystko super chodzi na kodekach z Nero 8.PMB wreszcie pokazuje miniatury filmow i je odtwarza.Dzieki serdeczne.
 

banu

New member
pliki avc hd

Dziwi mnie po co takie kombinacje? Przecież są odtwarzacze sieciowe jak Dvico Tvix 6500/4100 które odtwarzają avc hd bez porblemu na wyjściu HDMI z rozdzielczościa do 1080p. pozdrawiam
 

civil

New member
jaki progam do mojego kompa

Witam Wszystkich,
mam problem posiadam dwa komputery - są one już troszkę leciwe jeden to Athlon 2200+ z radeonem 128 i 777 ram-u a drugi to Toshiba z centrino 1,5 512 ram-u i g-force 64 - kupiłem niedawno kamerkę Panasonic HDC-SD9 fajna zabawka ale nie potrafię zrzucić plików na twardziela - tak by były gdziekolwiek widoczne - kolega doradził mi bym kupił sobie czytnik kart i tak też zrobiłem - przekopiowałem na dysk- ale co dalej ? jakiego użyć programu by na moim sprzęcie z czasów króla Ćwieczka działał - ponadto chciałbym z kamerki wrzucać filmy na twardziela a nie wypalać płytki - jak to jest w programie HD Writer który jest w zestawie razem z kamerą - miłoby było jakiś prosty (intuicyjny) i nie ponad miarę wypasiony program nie jestem specjalistą -raczej amatorem który chce nagrać coś a potem zrzucić na kompa i jak mu się zechce pooglądać
pozdrawiam
 

benk07

New member
Jak to zrobić?
Znalazłem juz sposób jak importować pliki AVCHD do iMovie nie mając podpiętej kamery, ale cały czas nie wiem jak importować te pliki AVCHD, które już wcześniej zostały zaimportowane (np. do Studio 12).
W Macu można stworzyć Disk Image (.dmg), do którego kopiujemy folder AVCHD z Memory Sticka (chociażby z takiej TG3, którą posiadam) i taki obraz dysku jest traktowany-widziany poprzez iMovie jako kamera.
Co to daje w moim wypadku? Niewiele. Jest to tylko jakiś sposób na przenoszenie plików AVCHD do innego komputera Apple - nie trzeba wtedy mieć ze sobą kamery a wystarczy taki Image Disk stworzyć w Disk Utility i na jakimś nośniku zewnętrznym zanieść czy wysłać dalej - do kogoś kto ma tez Maca i będzie to importował/edytował.
Ten opisany przez mnie sposób nie daje na razie nic jeśli próbuję się dobrać do plików już leżących na dysku. Dla zobrazowania zagadnienia;
Folder AVCHD na Memory Sticku z kamery Sony ma taką zawartość;
AVCHD (folder)
>BDMV (subfolder)
>>CLIPINF (subsubfolder)
INDEX.BDM (plik)
MOVIEOBJ.BDM (plik)
>>PLAYLIST
>>STREAM
Subfoldery CLIPINF oraz STREAM zawierają pliki o identycznej numeracji. Zasadnicze pliki video .MTS zawira oczywiście subfolder STREAM.

I taka powyzsza struktura na Disk Image jest traktowana przez iMovie jak podpięta kamera.
Mat. AVCHD po imporcie do Studio 12(z użyciem PMB) jest archiwizowany nastepująco;
- plik .m2ts
- plik .modd
- plik .moff
- plik .vmlf
- plik .vmlt

Nie ma kompletnie pojęcia jak sobie poradzić aby to przenieść do iMovie?
Pomocy.
-
 
Ostatnia edycja:

brutus76

New member
mały kłopot

Panowie.
Mam takie pytanko do osób posiadających kamerki Sony i program PMB. Mianowicie czy to problem mojego sprzętu czy "kreowanie" płytki AVCHD przed jej wypaleniem na dysku trwa tak tragicznie długo? (mam procek 2-rdzeniowy i 2 GB ramu)

I drugie pytanie do kolegi Sydon777 ( o ile jeszcze tu bywa). Czy stworzenie obrazu płytki AVCHD w postaci folderu BDMV to jakiś specjalny zabieg (chodzi mi o obraz na HDD kompa celem importu do HD Writer'a) czy dzieje się to automatycznie we wskazanej lokalizacji na twardym dysku podczas tworzenia płytki AVCHD? Ten "corventing..." przed wypaleniem płyty to jak rozumiem tworzenie obrazu wpierw zapisanego na twardym dysku kompa i później zgrywanego na płytę DVD? Dobrze to rozumiem?
Pytam bo właśnie teraz gdy to piszę konwertuję taką płytkę (trwa to niemiłosiernie długo i nie wiem czy dotrwam do końca) a warto wiedzieć zanim bez sensu zapiszę płytę DVD. Chodzi mi o to czy dobrze myślę i czy ten tworzący sie tak długo obraz tej płyty zostaje zapisany na twardym dysku, aż go sam nie wymarzę czy kasuje sie zaraz po zapisaniu płyty (taki folder tymczasowy)?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam z wielkim szacunkiem

Brutus
 

Stefano

New member
edycja avchd

Witam -czy ktoś z kolegów używa może programu program Magix Video Deluxe 14 Plus PL do edycji AVCHD który ponoć obsługuje ten format, czy jest on szybszy i lepszy od np.Pinaccle studio12.
 

nagdob

Member
Bez reklam
HD Writer

Czy mógłby ktoś dać jakiś namiar do ściągniecia tego programu i ewentualnie potrzebne dane np. nr fabryczny kamery potrzebny do jego zainstalowania?
 

brutus76

New member
@nagdob musisz poGooglować. Ja też szukałem i znalazłem ale torent.
Jak zassasz i zainstalujesz to pójdzie. Nie musisz podawać żadnych numerków.
Ja używam tego programu mimo, iż mam kamerkę SONY bo jest lepszy od PMB ale wymaga niestety stworzenia płytki AVCHD (nagranej na płytę) w programie PMB i dopiero wtedy możesz zgrać materiał do dalszej obróbki w HD Writer.

Jak zassasz programik i będziesz miał kłopoty to Ci mogę pomóc.
 

nagdob

Member
Bez reklam
brutus76 napisał:
@nagdob musisz poGooglować. Ja też szukałem i znalazłem ale torent.
Jak zassasz i zainstalujesz to pójdzie. Nie musisz podawać żadnych numerków.
Ja używam tego programu mimo, iż mam kamerkę SONY bo jest lepszy od PMB ale wymaga niestety stworzenia płytki AVCHD (nagranej na płytę) w programie PMB i dopiero wtedy możesz zgrać materiał do dalszej obróbki w HD Writer.

Jak zassasz programik i będziesz miał kłopoty to Ci mogę pomóc.

Dzięki, ale próbowałem ściągnąć ten program i nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. Ściągam tzw. torrent, program do niego i dalej nie wiem co zrobić.
 

jackba

New member
eksport plików do kamery

Czy jest taka mozliwość aby obrobić pliki avchd na kompie w jakimś programie ( nie wiem jeszcze jakim ale mam na myśli przycięcie scen, przejścia, edycję audio) a potem nagrać przygotowany materiał z powrotem na dysk kamerki Sony HDR-SR12E i z niej odtworzyć na dajmy na to plazmie 50 cali 1080i.
Jeśli tak to w jakim formacie należy nagrać ten plik. A może jakieś inne rozwiązania aby cieszyć się obrazem HD jesli sie nie ma nagrywarki blue ray?
A może dać sobie spokój z HDD i kupić Canona HV30 na tasiemki?
 

Krajek15

New member
Witam,
Mam pewien prblem który dotyczy nagrywania odtwarzalnych płyt blu ray na playerze sony. Prosiłbym aby odpowiedział na to pytanie ktoś kto sie na tym naprawde zna np Sydon777. Problem polega na tym ze jak nagrywam z dysku hdd na płyte BD-RE film stworzony na komuterze w formacie BDMV to niestety ani komputer nie czyta ani player, ale po kolei. Najpier nagrałem film kamerką AVCHD jakies 9GB, pozniej wziołem 2 pliki mkv przerobiłem je na m2ts programem tsmuxer(jakies 5GB każdy), dalej postanowilem uzyć programy do authoringu który potrafi stworzyc własnie film BDMV, zrobiłem tam dużo rzeczy menu, chaptery, muzyka, zdjecia itp, pozniej program zapytwał czy nagrać film na hdd czy na płyte blu ray, wybrałem hdd, dałem nazwe płyty i sruu, robiło sie około 35min. Sprawdziłem programem do odtwarzania blu ray z kompa wszytsko smiga jak należy, wiec wziołem płyte blu ray RE otworzyłem nero 9 dałem Dysko BLU RAY(UDF), dałem nagraj, zmieniłem udf na 2.50, nagrywało sie gdzies 1,5h, wiec postanowiłem odtworzyć nagraną płyte na kompie- nic z tego, na playerze to samo(cannot read this disc). PROSZE O POMOC SIEDZE NA TYM FORUM DOBRY TYDZIEN I NIKT MI JESZCZE NIE RACZYŁ ODPOWIEDZIEĆ.
Nagrywarka GGW-H20L
Program do nagrywania NERO 9
Program do authoringu TotalMedia Extreme
Player Blu Ray SONY BDP-S300

Błagam o pomoc, prosze mi pomóc, powiedziec co robie zle, moze zle muxuje pliki mkv ale mysle, ze nawet gdyby to bym i tak odtworzy chociaz dysk...
 

mikok

New member
Mam pytanie czy pliki AVCHD a zapisane potem w mpeg-2 1920x1080 i 3000 Kb /sek 25 klatek to to samo , czy jest jakas strata na jakosci ?
 

Gucio50

New member
Bez reklam
mikok napisał:
Mam pytanie czy pliki AVCHD a zapisane potem w mpeg-2 1920x1080 i 3000 Kb /sek 25 klatek to to samo , czy jest jakas strata na jakosci ?

Pewnie utrata, bo przepływnosc 3000 jest malutka i prawie żadna kamera np. Sony tak "nisko" nie filmuje
 
Do góry