Plazmy - pytania i wnioski ogólne

Alcatraz

New member
Witam! Ostatnio mój znajomy planuje zakup nowego TV, no i kiedy tylko poradził się kilku znajomych... od razu przestał rozumieć czego naprawdę potrzebuje a czego powinien się wystrzegać:D Sprawa rozbija się głównie o opinie grupy zwolenników plazm oraz całej rzeszy zwolenników LCD. Celowo napisałem "grupy" i "rzeszy"... Nie tak dawno przeglądałem wyniki sprzedazy TV na świecie i co się okazuje? Ponad 100 mln sprzedanych TV LCD i tylko 13 mln TV Plazmowych. Oczywiście, ktoś powie że LCD występują także w mniejszych rozmiarach, co na pewno "nabija" wynik ale... o ponad 80 mln sztuk?????!!!!! No a jeśli to nie z tego powodu? To z jakiego? Patrząc całkiem obiektywnie czytałem tyle samo na temat tego, że plazmy się już nie wypalają ile na temat tego, że to bzdura i problem nadal jest taki jaki był. A jeśli to bzdury i plazmy są lepsze od LCD pod każdym względem? To dlaczego kolejne firmy wycofują się z ich produkcji? Po Sony zrobił to producent super paneli Kuro (teraz panele kupuje ponoć od Panasonika) a dzisiaj czytałem (źródło nowetrendy.pl), że Philips definitywnie kończy z plazmami. Co się dzieje? Lepsze czyli gorsze? Nic już nie wiem... a tym bardziej mój biedny znajomy, który szykuje się do zakupów.:) Pozdrawiam Was!
 

Mabri

New member
Temat wałkowany wielokrotnie. Powiem tylko tyle, są zwolennicy plazm oraz zwolennicy lcd - i tak już zostanie.
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Chciałbym Ci pomóc, ale tego typu tematów było wiele na forum, więcej osób kupuje lcd bo jest tego więcej w mniejszych rozmiarach oraz każdy robi lcd. Miałem lcd a teraz mam plazmę i nie planuję wrócić do lcd. Temat rzeka proponuje najpierw określić swój budżet a później udać się do jakiegoś sklepu i poprosić o prezentacje. Niestety większość osób negujących np plazmę nawet jej nie widziała na oczy a swoje opinie opiero o inne błedne opinie lub dlatego że ma lcd no i jak to teraz przyznać że plazma lepsza? Sam proównaj a będziesz wiedział, ja tak zrobiłem i nei żałuję. Powodzenia
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Te mniejsze rozmiary, to między innymi bardzo popularny rozmiar 32". Ciekawe, czy można gdzieś dotrzeć do badań wielkości sprzedaży w podziale na przekątne.

ArtS :)
 

tucz

Member
Powiem krotko: plazma ma swietny obraz z sygnalu SD, znacznie lepszy niz LCD.
Z kolei co często przewaza za LCD to:
- mniejsze zuzycie pradu, ok. 100W mniej
- lepsza wspolpraca z PC i konsolami
- brak wiedzy na temat obu technologii
 

Kyniol_73

New member
tucz napisał:
Z kolei co często przewaza za LCD to:
- mniejsze zuzycie pradu, ok. 100W mniej
Tu bym sie kłócił przynajmniej rok temu jak porywnałem modele 42 cali LCD i plazma to zużycie prądu bylo na podobnym poziomie. Na plus plazmy przemawia fakt ze zużycie pradu wacha sie w zaleznosci od obrazu. Gdzy wiecej ciemnych lub czarnych obszarów tym mniej pradu. W LCD lampy cały czas swiecą niezaleznie od tego co na ekranie wiec w ciagu roku moze wyjsc ze plazma mniej zuzywa
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Produkcja LCD jest bardziej opłacalna, gdyż produkuje się jeden typ produktu. Producenci plazm, chcąc zapewnić pełną gamę produktów muszą produkować również LCD. Taka dywersyfikacja zwiększa koszty. Reszta, to siła marketingu.

ArtS :)
 

de.camillo

New member
Właśnie ... reklama dźwignią handlu.
Zobaczcie , który sprzęt jest ciągle wałkowany - same LCD.
Nie oglądam na okrągło reklam, ale plazmy w nich jeszcze nie widziałem.
 

tucz

Member
Kyniol_73 napisał:
Tu bym sie kłócił przynajmniej rok temu jak porywnałem modele 42 cali LCD i plazma to zużycie prądu bylo na podobnym poziomie. Na plus plazmy przemawia fakt ze zużycie pradu wacha sie w zaleznosci od obrazu.

Porownalem na szybko dla kilku modeli i rzeczywiscie dla niektorych jest to ok. 50W, ale tez zdarza sie roznica 100W. Mniejszych roznic nie widzialem.
 

tucz

Member
Tak tak, wiem ze to jest wartosc maksymalna.
A czy orientujecie sie jak wyglada rzeczywiste zuzycie energii, ile procentowo mniej to jest niz max? Wiem ze to zalezy od modeli, ogladanych programow, ale tak bardzo zgrubnie szacujac. A moze sa jakies stronki z takimi testami?
 

zaz

Member
Co się dzieje? Lepsze czyli gorsze? Nic już nie wiem.

Gorszy pieniądz wypiera lepszy - widać to prawo Kopernika działa nie tylko w ekonomii.:mrgreen:
 

vahanar

New member
Zużycie prądu

tucz! Jeżeli to ci pomoże! 2 tyg. temu nabyłem plazmę Pionieera 4280XA i tak jak ty miałem wątpliwości plazma czy LCD ale po kolei! Mam taki miernik elektroniczny wygląda jak gniazdko.Wyświetla chwilowe zużycie prądu, jak i dobowe( po wprowadzeniu wartości kw/h).Więc jasne sceny np. mecze siatki,nożnej TVN24, itp. 160-180W:D , ciemne sceny np.filmy,dokument,itp. 130-160W:krol: Pomogło? Pozdrawiam!
 

Alcatraz

New member
Witam

Kontynuując temat. Myślę, że sprawa podwyższonego poboru prądu nie jest największą wadą plazm (oby była...). Są chyba inne powody, dla których ludzie nie ustawiają się w kolejkach po zakup nowej plazmy (lub np. zmieniają posiadany LCD na plazmę). Swoje wątpliwości (tak wstępnie) wypiszę w punktach, m.in. dlatego, żeby łatwiej było ustosunkować się forumowiczom. Otóż:

1. Powszechnie wiadomo, że plazma jest lepsza do sygnału SD ale czy to oznacza, że jest gorsza do HD niż LCD? (oczywiście po wejściu plazm FullHD).

2. Czy rozdzielczość 1024x768 (plzmy HDReady) wystarczy do "zobaczenia" różnicy między dobrym sygnałem SD a HD (np. Canal+ Sport)?

3. Czy to prawda, że TV plazmowe można przenosić (przewozić) i składować tylko w pozycji pionowej a położenie plazmy na płasko oznacza często jej uszkodzenie (chodzi o panel)?

4. Czy to prawda, że plazmy uszkadzają się relatywnie częściej (pomimo tego, że jest ich o wiele, wiele mniej na rynku) od LCD a ich naprawa często nie jest objęta gwarancją (jakieś fanaberie producenta) - za to strasznie kosztowna, wręcz nieopłacalna?

5. Skąd bierze się to, że mimo dużo mniejszej sprzedaży, plazmy są jednak sporo tańsze od LCD. Plazme Panasonic 37 cali można przecież dostać za 2300 zł a 42 cale za niewiele więcej. Ceny 40 calowych LCD są już znacznie wyższe (pomijam najtańsze i nasłabsze modele). Czy to nie oznacza, że plazma jednak wyczerpuje już swoje możliwości i ten spadek cen to takie wołanie o pomoc?

6. Dlaczego Sony, Pioneer i Philips wycofali (lub wycofują) się z produkcji TV lub paneli plazmowych?

7. Która technologia jest starsza i rozwinęła się bardziej (została bardziej udoskonalona na przestrzeni lat)?

To na razie tyle. Pozdrawiam :)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Alcatraz napisał:
1. Powszechnie wiadomo, że plazma jest lepsza do sygnału SD ale czy to oznacza, że jest gorsza do HD niż LCD? (oczywiście po wejściu plazm FullHD).
Nie jest. Ma trochę inny charakter obrazu.

Alcatraz napisał:
2. Czy rozdzielczość 1024x768 (plzmy HDReady) wystarczy do "zobaczenia" różnicy między dobrym sygnałem SD a HD (np. Canal+ Sport)?
Tak.

Alcatraz napisał:
3. Czy to prawda, że TV plazmowe można przenosić (przewozić) i składować tylko w pozycji pionowej a położenie plazmy na płasko oznacza często jej uszkodzenie (chodzi o panel)?
LCD też. Prawa fizyki. Deska położona na płasko i podparta tylko na końcach ugnie się, deska położona na sztorc nie. Plazma jest jedynie statystycznie bardziej narażona na uszkodzenie przy płaskim transporcie. Im większy ekran, tym większe znaczenie sposobu transportu.

Alcatraz napisał:
4. Czy to prawda, że plazmy uszkadzają się relatywnie częściej (pomimo tego, że jest ich o wiele, wiele mniej na rynku) od LCD a ich naprawa często nie jest objęta gwarancją (jakieś fanaberie producenta) - za to strasznie kosztowna, wręcz nieopłacalna?
???

Alcatraz napisał:
5. Skąd bierze się to, że mimo dużo mniejszej sprzedaży, plazmy są jednak sporo tańsze od LCD. Plazme Panasonic 37 cali można przecież dostać za 2300 zł a 42 cale za niewiele więcej. Ceny 40 calowych LCD są już znacznie wyższe (pomijam najtańsze i nasłabsze modele). Czy to nie oznacza, że plazma jednak wyczerpuje już swoje możliwości i ten spadek cen to takie wołanie o pomoc?
Plazma zawiera luminfor, a ten był stosowany już w starych kineskopach. Dlatego już na starcie plazma posiada charakterystykę przetwarzania obrazu podobną do studyjnej. W LCD trzeba bardzo dużo zrobić, aby tę charakterystykę dostosować. Ponadto czas reakcji plazmy jest niezauważalny dla oka, zaś LCD już tak. Dlatego dobre LCD muszą posiadać układy korygujące, których nie muszą posiadać plazmy.

Alcatraz napisał:
6. Dlaczego Sony, Pioneer i Philips wycofali (lub wycofują) się z produkcji TV lub paneli plazmowych?
Taniej jest produkować jeden rodzaj asotymentu. Jak wiesz, technologia plazmowa ma ograniczenia, jeśli chodzi o zmniejszanie rozmiaru piksela. Dlatego nie występuje w zakresie małych rozmiarów ekranów. Pioneer nie wycofuje się z produkcji TV plazmowych. Najprawdopodobniej wycofuje się z produkcji własnych paneli.

Alcatraz napisał:
7. Która technologia jest starsza i rozwinęła się bardziej (została bardziej udoskonalona na przestrzeni lat)?
Na to Ci nie odpowiem.

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
tucz napisał:
Tak tak, wiem ze to jest wartosc maksymalna.
A czy orientujecie sie jak wyglada rzeczywiste zuzycie energii, ile procentowo mniej to jest niz max? Wiem ze to zalezy od modeli, ogladanych programow, ale tak bardzo zgrubnie szacujac. A moze sa jakies stronki z takimi testami?




http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=196827&postcount=35

w.jpg
 

Alcatraz

New member
Dziękuję za odpowiedzi. Temat rozwija się ciekawie. Dołączył jak widzę także wątek o "watach". I bardzo dobrze. Z mojej stronu kilka kolejnych tematów.

1. Jak wygląda sprawa z formatowaniem obrazu na plazmach? Czy rozdzielczość 1024x768 zachowuje sie w tej kwiestii inaczej niz np. HDReady przy LCD? Mam na myśli jakość obrazu SD i HD.

2. Podobne pytanie jak 1 ale dotyczące proporcji obrazu. Czy oglądając w formacie 4:3 nie wypalimy (czy jak to nazwać) pasków po lewej i prawej stronie? To samo dotyczy kinowych formatów (małe pasku góra i dół nawet na panoramicznych ekranach). Oczywiście nie mam na myśli jakiś testów i oglądania tych pasków miesiąc bez przerwy ale... czasami może to trwać długo.

3. Czy jest sens inwestować w najtańsze modele Panasonica (Pioneer jest o kilka szczebli wyżej jeśli chodzi o ceny), np.: TH-37PV7P (lub TH-37PV60E) (ok. 2400 zł) lub 42PV60E (ok. 2700 zł). Czy tej klasy TV zapewni obraz lepszy od typowych 32 calowych LCD (90% SD i początki HD)? A może lepiej dorzucić do plazmy FullHD (ale to już około 4000zł). Chodzi głównie o to, że przy bardzo szybkich zmianach w sprzęcie szkoda inwestować ogramne sumy w coś co za kilka lat może być już "do lamusa". Na ile możliwy jest tu kompromis?

4. Czy "odbicia" od ekranu plazmy są w codziennym oglądaniu bardziej czy mniej denerwujące niż przy zwykłym kineskopie? Trochę martwi mnie taka "tafla", od której odbija się wszystko (mam to na notebooku, który ma taką powłokę na swoim LCD - jest to dramat i tragedia! odbija się wszystko i to bardzo wyraźnie!). Podobno są jakieś filtry na niektórych panelach ale... miałem takie filtry na monitorach komp. (crt) i po kilkudziesięciu bardzo delikatnych czyszczeniach... powłoka zaczęła się bardzo brzydko rysować. Teraz wygląda to tragicznie. A serwis... tylko się uśmiecha.

5. Czy różnica jakości (na gorsze) przy oglądaniu sygnału SD między panelem 37 cali a 42 cale jest duża?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Alcatraz napisał:
1. Jak wygląda sprawa z formatowaniem obrazu na plazmach? Czy rozdzielczość 1024x768 zachowuje sie w tej kwiestii inaczej niz np. HDReady przy LCD? Mam na myśli jakość obrazu SD i HD.
Z pewnością różnica jest. Szczególnie przy obrazie z komputera.

Alcatraz napisał:
2. Podobne pytanie jak 1 ale dotyczące proporcji obrazu. Czy oglądając w formacie 4:3 nie wypalimy (czy jak to nazwać) pasków po lewej i prawej stronie? [...]
Przy dłuższym użytkowaniu luminofor w obszarze aktywnym zużyje się bardziej, niż w obszarze pasków. Ja zawsze zmuszam swój odtwarzacz DVD do wyświetlania obrazu na całym ekranie.

Alcatraz napisał:
3. Czy jest sens inwestować w najtańsze modele Panasonica (Pioneer jest o kilka szczebli wyżej jeśli chodzi o ceny), np.: TH-37PV7P (lub TH-37PV60E) (ok. 2400 zł) lub 42PV60E (ok. 2700 zł). [...]
Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.

Alcatraz napisał:
4. Czy "odbicia" od ekranu plazmy są w codziennym oglądaniu bardziej czy mniej denerwujące niż przy zwykłym kineskopie? [...]
Mogą być uciążliwe. Kwestia indywidualna.

Alcatraz napisał:
5. Czy różnica jakości (na gorsze) przy oglądaniu sygnału SD między panelem 37 cali a 42 cale jest duża?
Nie sądzę.

ArtS :)
 

tucz

Member
vahanar napisał:
tucz! Jeżeli to ci pomoże! 2 tyg. temu nabyłem plazmę Pionieera 4280XA i tak jak ty miałem wątpliwości plazma czy LCD ale po kolei! Więc jasne sceny np. mecze siatki,nożnej TVN24, itp. 160-180W:D , ciemne sceny np.filmy,dokument,itp. 130-160W:krol: Pomogło?

Dzieki wielkie za szczegolowe informacje. Przy czym ja nie mam watpliwosci co kupic, bo juz jestem szczesliwym posiadaczem 4270XA od prawie roku i w pelni zdaje sobie sprawe z wad i zalet plazm. Bardzo dlugo sie zastanawialem pomiedzy jedna a druga technologia, ale bezposrednie porownanie jakosci obrazu rozwialo wszelkie watpliwosci.
 

cygan

Member
Alcatraz napisał:
3. Czy jest sens inwestować w najtańsze modele Panasonica (Pioneer jest o kilka szczebli wyżej jeśli chodzi o ceny), np.: TH-37PV7P (lub TH-37PV60E) (ok. 2400 zł) lub 42PV60E (ok. 2700 zł). Czy tej klasy TV zapewni obraz lepszy od typowych 32 calowych LCD (90% SD i początki HD)? A może lepiej dorzucić do plazmy FullHD (ale to już około 4000zł). Chodzi głównie o to, że przy bardzo szybkich zmianach w sprzęcie szkoda inwestować ogramne sumy w coś co za kilka lat może być już "do lamusa". Na ile możliwy jest tu kompromis?


ArtS007 dobrze Ci odpowiedział. Ja mogę dać radę subiektywną. Mam tv jak w opisie, kupiłem w MM z 2400zł z groszami (promocja bez vatu). Myślałem o pv80, ale... 1000zł w kieszonce. Jedyny dla mnie mankament, to odstaje czernią od pv80, ale i tak bije na głowę topowe LCD w tym temacie.
Tak jak piszesz, szybkie zmiany są i szkoda pieniążków w błoto. Full HD? Zapomnij. Chyba, że posiadasz Blu-ray'a i siedzisz max.2 metry przed ekranem 42". Wtedy miodzio. Ilu posiadaczy wykorzystuje swoje FullHD?? 5%? Nawet nie. To tak, jak posiadanie 300 konnego auta tylko do jazdy po mieście. Tanie chwyty marketingowe robią swoje.

 
Do góry