Plazmy a konsole

NATE

New member
Witajcie,

wertując całe forum da się zauważyć, że wielu użytkowników plazm ma też i konsolę. Myślę że zdążyło już upłynąć troszkę czasu, by mogli wypowiedzieć się na interesujący mnie temat wypalania się plazm podczas gier - bo to mnie ciekawi. Wszyscy bardzo boją się, by podczas oglądania TV nie wypaliły im się loga itp. a przecież są zapewne i takie gry, które mają wiele statyczynch elementów: np. panel użytkownika, czy stały kokpit samochodu w grach wyścigowych....

jak teraz po czasie oceniacie współpracę plazmy z konsolą? Innymi słowy, czy polecacie plazmę również i do konsoli :)
Podając swoją opinię, podajcie też firmę waszego TV i model (+ kosnolę jeśli ktoś chce....) co o wiele bardziej wzbogaci wątek w informacje

pozdrawiam serdecznie
 

-AS-

New member
Używam mój TV (Pioneer pdp-428xd) z konsolą (PS3) już parę ładnych miesięcy - nie zauważyłem nawet najmniejszych śladów wypalań czy powidoków. Gram w gry ze statycznymi elementami (np. PES2008 z indykatorami, nazwiskami i radarami; czy GT5P z czasami, mapami i podobnymi). Na początku martwiłem się trochę i starałem się być uważny (jak włączałem pauze nawet na chwilę, przełączałem na TV itd.) jednak po paru dniach kompletnie zapomniałem o "problemie" i teraz traktuje ten zestaw tak samo, jak zestaw PS2 + CRT - wszystkie menu statyczne powłączane, zero przejęcia pauzą itd. - spokój ducha.

Na koniec dodam, że "problem" ten jest trochę rozdmuchany przez właścicieli LCD, którzy wymieniają go jako jeden z najważniejszych minusów plazm. Wg mnie sprawa ta dotyczyła plazm starszych generacji.

Pozdrawiam

PS. NATE - fajny avatar ;)
 
Ostatnia edycja:

motobartcompany

New member
AS ma po części rację, jednak ryzyko wypalenia istnieje, żeby go nie było to po co TV ma narzędzia w postaci plansz czy też przesuwających się kolorów do usuwania powidoków?

Dbając o higiene plazmy, ryzyko stałego wypalenia jest minimalne.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Po upływie około pół roku od premiery Kuro na rynku informacje o powidokach się nie pojawiają. I bardzo dobrze. Jednak nawet CRT posiadał tę wadę. Jest tylko kwestia odpowiedzi na pytanie, po jakim czasie obraz statyczny jest w stanie się utrwalić. Dlatego, nie bez kozery, Pioneer ostrzega przed powidokami na pierwszych stronach instrukcji. Być może na wyrost, ale jednak ostrzega.

ArtS :)
 

abey

Member
jesli mozna to i ja sie dolacze. jutro odbieram panasonica 37' pv70 i z tego co czytalem czasami moze pojawiac sie
efekt green ghostingu. na youtubie widzialem filmik z gear of wars i faktycznie wyglada to strasznie. czy ktos spotkal sie z tym problemem? i jakie jest optymalne ustawienie plazmy do konsoli? (czy ustawic rozdzielczosc 1024x768 czy tez jakas wyzsza?)

pozdrawiam
 

motobartcompany

New member
Ja się spotkałem z green ghosting w plazmach. Widziałem naprawdę sporo TV plazmowych i ten efekt występuje na każdej plaźmie, niektórzy wogóle go nie zauwazają.

Jakim kabelkiem podłączysz konsole pod plazme?
 

abey

Member
component, 5 koncowek takich jak czincze. nie znam sie na tym za bardzo.
i tak jak pisalem z tego co wiem kiedy przelacze z tv na hdtv bede musial wybrac rozdzielczosc wyswietlania.
moge sprobowac full hd? czy zostac przy 1024x720?
 

lukasszol

New member
Ja mam od 2 miesięcy samsunga 42c91 i x360. Jężeli chodzi o powidoki, to czasami coś tam zostaje na pewien czas, ale bardzo łatwo to zlikwidować białym ekranem lub tzw wzorem sygnału (w samsungu jest to przesuwająca się przez całą wys. ekranu czarna smuga). Faktem jest jednak to, że nie jestem jakimś hardkorowym graczem i moje najdłuższe sesje to 2h z jednym tytułem. Dużo też zależy od samych gier. Bywają takie ze stałymi elementami, które bardzo kontrastują z otoczeniem i tutaj powidok pojawia się szybciej i trudniej znika. Większość tytułów w które ja gram jest raczej bezpieczna pod tym względem (GoW, Orange Box, Halo 3, Lost Planet, Call of Duty). Najszybciej powidoki pojawiały się u mnie podczas gry w Project Gotham Racing i Bioshock, ale bez problemu znikały po potraktowaniu "wybielaczem" (z reguły 10 min. załatwiało sprawę). I jeszcze jedno - do grania obniżam ustawienia plazmy tak mniej więcej na 50% wszystkiego (na wszelki wypadek, a drastycznej utraty jakości obrazu nie stwierdziłem).
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
A ja powiem tak, mój Kuro ma powidoki. Są one jednak widoczne tylko w specyficznej sytuacji. W zupełnej ciemności, z około 15 cm, przy włączonym TV - ale bez podawanego sygnału. Jest z pewnością powidok po TVP. W innej sytuacji go nie widać i nie stanowi on problemu, bo przy załączonym sygnale z odległości powyżej 15 cm znika. Oczywiście odległość 15 cm nie nadaje się do oglądania czegokolwiek :p , a sam powidok zobaczyłem przypadkowo - wyłączają plazmę przyciskiem, bo w ciemności gdzieś zapodział mi się pilot. Niemniej fakt jest faktem - Kuro też się wypala. Aha przy wyłączonym TV na ekranie nie widać wypalonych znaczków- tak, że nie wiem jak nazwać ten powidok. PZDR

ps. decydując się na technologię plazmową, decydowałem się na jej wszystkie mankamenty, niemniej nie żałuję decyzji i kupiłbym znowu Kuro, tyle tylko, że WIĘKSZY:)
 

motobartcompany

New member
pooh1968

taką samą sytuację miałem w PV70, grając dość długo na xboxie 360 powidoki było widać tylko w zupełnej ciemności i trzeba było zbliżyć się do TV żeby do dostrzec.

Mój kolega ma plazmę -stary panas bodajże pv45 czy jakoś tak. Kiedyś miał xboxa i sprzedał konsole z powodu powidoków, miesiac temu kupił xboxa 360 i twierdzi, że nic mu się nie wypala. Widać plazma z czasem robi się " trwalsza"
Dla tego zaleca się docieranie.
 

abey

Member
aha czyli moge byc spokojny. no nic mysle ze wiecej problemow rozwiaze juz jutro na "zywca". chociaz dalej nutruje mnie temat rozdzielczosci w plazmach a konsole.
 

lbk

New member
Po ponad półrocznym okresie używania Pioneera 507 i PS3 nie zauważyłem żadnych problemów z powidokami ani z zielonymi krawędziami w grach. Hardcoreowcem nie jestem, ale pare sesji po 4 godziny się przytrafiło.
Dziś sprawdziłem jeszcze metodą pooh`a, ale prócz brudu :oops: niczego nie dostrzegłem. Higiena plazmy podczas grania sprowadza się do przełączania na telewizję, gdy robię sobie przerwę. Także jeżeli o mnie chodzi, jestem w 100% zadowolony (być może warto było poświęcić 350 godzin na docieranie) - obraz i kolory są śliczne.

@abey - ustaw rozdzielczość na 720p; efekt zapewne będzie lepszy.
 

abey

Member
ok dzieki za info.
czy moge komus zatruc glowe na pm odnosnie docierania?
720p ok zastanawiam sie nad 1080 ;-0
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Jeśli telewizor ma matrycę HD Ready (720 lub 768 pikseli w pionie), nie ma sensu skalowanie obrazu do 1080 po to, aby telewizor ponownie skalował go w dół.

ArtS :)
 

phaeton

New member
Jestem już praktycznie zdecydowany na plazmę (w większości będzie służyć do oglądania TV) jednak boję się tych komentarzy na temat green ghostingu. Nie gram bardzo dużo ale skoro kupuję telewizor za taką kwotę to nie chcę się zawieść.
Pytanie czy da sie to wyregulować ustawieniami? Czy niektóre plazmy nie mają tego problemu? Czy on z czasem znika? Z tego co wyczytałem na forum trudno jednoznacznie wywnioskować.
 

-AS-

New member
Phaeton,
temat green ghosting'u jest trochę problematyczny. Zacznę od tego, że nie wszystkie plazmy mają z tym problem, ale... problemem jest to, że postrzeganie tego zjawiska na ekranie różni się w zależności od osoby, czyli jeden będzie to widział na większości ekranów, drugi na tych samych będzie się upierał, że nie widzi nic. Jedni są bardziej uczuleni na to, niż drudzy. Wydaję się, że Panasonic'i mają większą tendencję do pokazywania tego problemu, ale tylko w przypadku, gdy masz wyczulone oczy. Polecam pochodzić i popatrzeć na różne TV, spróbuj może wziąć konsolę do sklepu (czasami mają podłączone konsole do różnych TV w sklepach) i spróbuj ocenić czy widzisz to zjawisko. Jak będziesz to widział na większości TV to jest duża szansa, że po prostu masz wyczolone oczy i nie za dużo na to poradzisz.

Ja na swoim Pioneer'ze nie widzę nic takiego, ale widziałem to na Panasonic'u podłączonym do XBox'a w sklepie i sam teraz nie wiem, czy to dlatego, że Pioneer nie ma z tym problemu, czy po prostu, moje oczy nie są aż tak wyczulone.

Pozdrawiam
 

phaeton

New member
Dzięki AS, pozostaje rekonesans po sklepach i testy. Na filmie pokazującym green ghosting na youtube widziałem to wyraźnie choć to pewnie nie to co zobaczyć "na żywo" :) Pozdrawiam

EDIT. Napisałeś, że nie wszystkie plazmy mają z tym problem - które modele nie mają?

Słyszałem też (do tego podchodzę z rezerwą), że efekt ten jest domeną Xboxa 360 a w przepadku PS3 występuje rzadko i jest mniej widoczny.
 
Ostatnia edycja:

motobartcompany

New member
Temat zielonych krawędzi znam bardzo dobrze. W zasadzie od moich postów na tym forum problem stał się bardziej postrzegany;)

Mając panasonica PV70 chciałem mocno wierzyć, że jest jakaś plazma pozbawiona tej wady. Z postów na AV forums można wywnioskować, że Samsung poradził sobie z tym problemem. 2 miesiące temu instalowałem u sąsiada TV na ścianie, był to C91. Potestowałem TV i zielone krawędzie były takie same jak w panasie:???:. Co ciekawe znajomy tego nie dostrzegł...

Interesuje się TV, widziałem LG, hitachi, pioniera Kuro i na wszystkich plazmach widze zielone krawęd:)zie.

Taka wada plazm i nic z tym nie zrobisz, widać problem przy tej technologi nie do przeskoczenia.
Miimo to, kupiłem ponownie plazme:) wole zielonkawe krawędzie od smużenia, słabej czerni, i paskudnych sztucznych kolorów

Pamietaj też, że kamera pokaże znacznie wiecej tego, naparwdę efekt jest znacznie mniejszy niż na filmikach

-AS-

o ile się nie myle posiadasz konsole ps3? jeżeli masz możliwość nagrania filmiku z gry- powiedzmy - Resistance FOM, COD4 lub jakiejkolwiek innej tylko wtedy kolorami byś zjechał do zera.
 
Ostatnia edycja:

-AS-

New member
Niestety nie mam tych gier, mógłbym spróbować zrobić filmik np. z gry Skate, bo w niej można symuliwać ruchy kamery poprzez obracanie się postacią. Jest jeden problem, jako że nie posiadam kamery, musiałbym nakręcić ten filmik używając komórki (Nokia N95) - jak wiadomo jakość byłaby kiepska i nie jestem piewien czy filmik taki oddałby efekt, o który chodzi.

Pozdrawiam
 

abey

Member
jak na razie green ghosting nie zauwazylem. jednak na plazmie 37' (hd ready niby) w niektorych grach np ac widac czasami zamiast nieba plamy rozlanego niebieskiego. zastanawiam sie czy to kwestia gry czy niskiej rozdzielczosci (gram w 720p)
 
Do góry