plazmy 2013 a degradacja obrazu przez kino domowe(HDMI)

muchaone1

New member
Jak w temacie i jako ciekawostka a może nawet rozwiązanie problemów z obrazem wielu użytkowników...
moją GT60 początkowo użytkowałem tylko poprzez podłączoną antenę DVB-T jakość sygnału 100%
jakość obrazu od razu mnie zachwyciła! szczegolnie poziom czerni, na bieli (tylko w czasie reklam) natomiast pojawiały się takie hmmm "pasy" ale nie był to "line bleed" bo pojawiały się na prawie pustym ekranie na całej jego powierzchni. no i przyszedł ten dzień gdy odebrałem kino domowe panasonica model na 2013 BTT500 mające dwa wejscia HDMI i jedno wyjście na TV które obsługuje ARC(nota bene super sprawa gdyż przełączanie żródeł obrazu stało się banalne). Do kina podłączyłem konsolę i turbo dekoder nc+ z serii CLRA(czyli ten uważany za jeden z lepszych), następnie wszystko do neta i tv oraz kino pobrały aktualizację firmware i ok po czym włąćzyłem dekoder nki i STAŁO SIĘ! już w ekranie aktywacyjnym zauważyłem, że obraz jest "wyprany" co było widoczne szczegolnie na czerni ktora stała się po prostu szara! a im wiecej cerni było na obrazie(jakieś czarne tło reklamy) to tym jaśniejsza się ona stawała :( pierwsze co przyszło mi do głowy to, że aktualizacja softu uszkodziła mi telewizor! (nie myślałem, że sygnał idący poi HDMI moze ulegać modyfikacjom po drodze-w końcu jest 0-1kowy) ALE po kilku dniach gdy pusciłem obraz z PS3 czerń dalej była jak smoła co wykluczyło usterkę tv-wpadłem na pomysł aby sprawdzić dekoder podłączając go bezposrednio do tv (z pominienciem kina) i obraz żyleta! i znowu szęka opadła mi z wrazenia-tym bardziej, że linie widoczne na białym tle na kanałach z DVB-T na sygnale z nc+ przestały występować!
P.S. w temacie napisałem o modelach 2013 gdyż na ST60 też problem wystąpił.
tak więc przyczyną jest jakaś niekompatybilność złącza HDMI dekodera(PS3 działa perfect) z wejsciem i elektroniką kina ktore teoretycznie powinno tylko ten sygnał "przepuscic bez zmian". Wszystkie użyte kable HDMI to oryginalne panasonica więc to nie one były przyczyną...
 

radosuaf

New member
Bez reklam
W przypadku HDMI ustawia się gdzieś poziom czerni czy coś takiego - sprawdź, czy masz to poprawnie skonfigurowane. Prawdopodobnie o to chodzi.
 

muchaone1

New member
W przypadku HDMI ustawia się gdzieś poziom czerni czy coś takiego - sprawdź, czy masz to poprawnie skonfigurowane. Prawdopodobnie o to chodzi.

niee no oczywiście dokonywałem zmian o których mówicie zarówno po stronie tv jak i kina i nic to nie wniosło w najmniejszym stopniu, zresztą jak wytłumaczyć fakt, że konsola działała perfect, a na wejsciu HDMI1 gdzie miałem dekoder kolor nie przypominał nawet czarnego był grafitowy, zamiana wtyczek miejscami też nic nie dała, inna sprawa, ze to kino posiada funkcję "pass through" czyli przepuszczania przez siebie sygnału z np dekodera do tv nawet gdy jest wyłączone i wtedy też był problem. Może dlatego, że dekoder jest jednak już leciwą konstrukcją i w specyfikacji przeczytałem, że jest w specyfikacji HDMI 1.3 a moje PS3 HDMI 1.4?
zresztą google po wpisaniu hasła "HDMI pass through image issue" pokazuje, ze wiele osob miewa z tym problemy-jako ciekawostka ludzie bardzo narzekają na broblem z najnowszym xbox one ktory podobnie jak moje kino ma wejscie dhmi i przepuszcza sygnal dalej do tv, podobno pomaga tylko wymiana firmware na jakiś nieoficjalny...
 

mufex

New member
Zmieniales ustawienia: Zakres RGB HDMI w tv lub kinie ? Jak nie to zmien sobie te ustawinie a problem sie magicznie rozwiaze :)
Pozdrawiam
 

muchaone1

New member
Zmieniales ustawienia: Zakres RGB HDMI w tv lub kinie ? Jak nie to zmien sobie te ustawinie a problem sie magicznie rozwiaze :)
Pozdrawiam

byłem przekonany, że wszystkie kombinacje ustawień już zmieniałem ale za Waszą namową właśnie przeszedłem wszystko od początku
w tv są opcje hdmi:
auto normalny i pełny

a w kinie:
YcbCr (4:4:4)
YCbCr(4:2:2)
RGB standard
RGB rozszerzony
jaką kombinację powinno się zastosować? (dekoder nki nie ma w menu zadnych tego typu ustawien poza rozdzielczoscia)
ale tak jak mowie-przeszedłem już wszystkie mozliwe kombinacje
i zostałem ostatecznie przy domyslnych(tv-normalny;kino YCbCr(4:4:4) dzięki temu chociaż płyty BR i PS3 mają czerń a turbo dekoderowi i tak to nic nie dało-zjawisko widac szczegolnie przy przełącaniu kanałów obraz na sekunde robi się czarny jak byc powinien a w kolejnej tuż przed pojawieniem się kanału robi się jasno szary :(
gdy dekoder jest bezposrednio podłączony do tv to obraz jest czarny jak smoła i nastepnie pokazuje się od razu kanał. nie mowiac o czarnych planszach np w czasie reklam ktore na ułamek sekundy są czarne, zeby sie za moment rozjaśnić.
inna sprawa, ze wydaje mi się, że ustawienia wyjscia hdmi(wejść się nie ustawia) w kinie mają zastosowanie tylko dla obrazu wysyłanego z wbudowanego odtwaracza BR-bo kino przecież nie ma co obrabiać w prrzelotowym sygnale video z innych zrodeł(bo w jakim celu?) jedyne co to odseparowuje sobie scieżkę dzwiękową i tyle??
 
Ostatnia edycja:
Do góry