Plazma i komputer?

Sebaa_

New member
Witam!
Dziś kolejny dzień spędziłem na poszukiwaniu TV dla siebie. Wydawać by się mogło, że to niby nic trudnego, a z każdym dniem jest gorzej... Ja już czasami zakup TV porównuję do... eee, nie piszę do czego, bo okazać się może, że niechcący mogę kogoś obrazić ;) Ale do rzeczy...
Wsześniej rozważałem LCD Thomsona i Sharpa, w porywach jeszcze LG. Dziś znalazłem plazmę LG model 42PX4RV-ZA za 5500 PLN. Mam jednak pytanie do użytkowników tego i podobnych modeli, jak plazma współpracuje z komputerem? Czy obraz nie jest gorszy ze względu na niższą rozdzielczość ekranu plazmy? Z komputera chciałbym oglądać filmy DVD i DiviX oraz czasem sobie pograć w GT Legends, jakieś FPP i sumulatory w stylu Freespace. Jak o jakość obrazu przy filmach niezbyt się obawiam, to gry mnie trochę zastanawiają, czy da się pograć. TV podłączałbym na początku przez złącze D-SUB, a poźniej przez kartę graficzną DVI i kabel HDMI. Czy ktoś może coś na ten temat powiedzieć?
Pozdrawiam
 

dnc

Moderator
VIP
Zasadniczo plazma nie nadaje sie jako monitor komputerowy ze względu na swoje właściwości (wypalanie się stałych elementów). Mam jednak nadzieję, że wiesz o tym doskonale i zdajesz sobie sprawę z ewentualnych problemów.
Niemniej, jeśli podłączyłbyś palzme do kompa złączem DVI lub D-SUB i oglądał na nim filmy to jakość obrazu powinna Cię zadowolić. Nie mam plazmy LG, ale mam swoją podłączoną do kompa jako drugi monitor na którym leci sygnał z DVB oraz oglądam filmy z DVD i Divxa.
Na pewno jakość obrazu będzie lepsza niż na zwykłym monitorze LCD (oczywiście są różne LCD więc i jakość jest różna). Niemniej jeśli podasz plaźmie dobry sygnał o jakości porównywalnej z DVD i podepniesz ją ząaczem cyfrowym DVI lub analogowym typu komponent lub D-SUB wtedy jakość obrazu powinna być bardzo dobra. Nie wiem czy plazma ma złącze DVI, ale jeśli ma to najlepiej podpiac ja tym złaczem do karty graficznej. Gry również będą ładnie chodzić, chociaż w tym wypadku osiągniesz taką rozdzielczość jaką ma plazma.
 
Ostatnia edycja:

Sebaa_

New member
Dzieki dnc za odpowiedź. Model który mnie interesuje, nie ma złącza DVI. Ja obecnie też nie mam takiej karty, więc podłączałbym poprzez 15-pin D-SUB. W przyszłości planuję zakup karty graficznej z wyjściem DVI i wtedy podłączenie chciałbym zrealizować kablem DVI-HDMI - widziałem, że takie kable można zakupić. Sama plazma absolutnie nie będzie słuzyć jako typowy monitor. Do tego mam LCD 19" i zupełnie wystarcza, ale pograć na dużym ekranie to kusząca perspektywa, tylko jak to będzie wyglądać? Normalnie zamierzam pójść do sklepu i uprosić, żeby mi pozwolili podłączyć laptopa i odpalić np. DOOM 3 :) W co szczerze wątpię, żeby się udało załatwić.
Pozdrawiam
 

Zonk

New member
poczytaj sobie wątek o Panasonicu TH-42PV60, tam dnc ( czy tam ktoś inny ) wrzucał zdjęcia m.in. Dooma 3 na tej plaźmie ( to będziesz wiedział jak to wygląda :> )
 
Do góry