Plazma HD READY a FULL HD

jacky-x

New member
@mikefor
Wszystko zalezy od operatora. Jesli jest uczciwie i nadaje faktycznie w HD tak jak nalezy, z dobrym bitrate to powiem że jest super przykładowo liga polska, angielska czy większosc filmów, ale jesli nadaje obraz przeskalowany tylko do 1080i to jest juz gorzej, ale i tak jakby nie patrzeć, skalowanie jaki by to sprzęt nie był zawsze jakieś straty powoduje, a skoro otrzymuje się sygnał 1080i to po co skalowac go w dół i tracic szczegóły, a czy widac róznicę ja oglądam z dosyc bliska, ipowiem że widzę różnicę między 720p i 1080i z korzyścią dla 1080i (plazma 50cali full hD)porównywałem tez bezpośrednio full z redy przy sygnale 1080i, na tv tej wielkości co mam i nie zastanawiałem się nawet kilka minut, ale to moje zdanie.Podsumowując, jeśli będziesz oglądał z bliska to się nawet nie zastanawiaj, ale jesli z dalsza to juz możesz pomyśleć (czym dalej tym róznice się zacierały). Nalepiej idż do sklepu i niech zapuszczą ci sygnał na takim sygnale dla stojących obok siebie tv full i redy i wtedy ocenisz sam jak to widzisz i dokonasz własciwego dla siebie wyboru, bo jednak każdy troszkę inaczej postrzega obraz. Pozdr
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Sam byś to musiał ocenić jak pisze kolega w poście wyżej. Każdy postrzega obraz subiektywnie, to co jednemu może się podobać inny uzna za złe....

Trudno jednoznacznie komuś doradzić "na odległość". Powiem Ci jak to u mnie wygląda. Generalnie oglądam Plazmę 42PV80 z odległości trzech metrów, lub z dwóch metrów jak się położę.

Kanały HD prezentują się znakomicie, oczywiście tak samo materiał z płyt BD.

Materiał SD też prezentuje się nieźle, w zależności od danego nadawcy.
Dużo zależy też od Twojego budżetu, jeżeli możesz kup TV Full HD, ale uważam, że z HD Ready też będziesz zadowolony.
 

broda1725

New member
Bez reklam
Dzięki za odpowiedz byłem dziś w sklepie z miarką :D aby upewnić się co do rozmiaru i czy full hd czy nie i ... wynikło mi tak że 42" to jak najbardziej a nawet z 46" bym się nie pogniewał ale to nie mój budżet, druga sprawa to że przy tej odległości 2,5m ja nie widzę różnicy między full hd a hd ready więc nie nie ma co przepłacać.

Ale pozostała jedna sprawa, bo teraz pv80 kupić w niezłej cenie nie jest łatwo ale upatrzyłem w promocji na otwarcie w Euro 42"PV8 za 1790zł i tak się zastanawiam czy może zaoszczędzić resztę kasy i kupić ten model czy jednak może dołożyć na ten PV80 ? jak sadzicie czy jest coś w PV80 że warto dopłacić 700-1000zł (sklep na osiedlu).


Ps. A co do green ghostingu to wpatrywałem się w sygnał hd i sd i nie mogłem tego dojrzeć nie wiem dlaczego bo każdy pisze że to występuje, a wiem że mój wzrok jest teraz po upgrade (okulary) więc jak widzę teraz jeszcze bardziej w moich lcd smużenie to i powinienem chyba zauważać ten green ghost, prawda ?.
 

wiko73

New member
Ludzie nie wypisujecie bzdur !!!
Na matrycy HD Redy zawsze z bliższej odległości widać siatkę, poszarpane krawędzie, brak miękkości linii. Mnie to wkurzało okrutnie i kupiłem PY80 full HD. I nie ma znaczenia jaki sygnał jest podawany - na gęstrzej matrycy obraz zawsze jest bardziej szczegółowy i poprostu ładniejszy, nawet na słabszych sygnałach da się zauważyć lepszą jakość obrazu.

Nie ma co się oszukiwać, staropolskie przysłowie mówi: "z gówna bicza nie ukręcisz", obraz złożony z ok 1 mln pikseli zawsze będzie gorszy niż ten złożony z ok 2 mln pikseli. Ja widzę różnicę kolosalną.

Koniec kropka!
 

cygan

Member
bluray napisał:
Cygan zapewne pisze na podstawie wypowiedzi red. Kulpy z AV:
Jeżeli sie mylę to wskaż swoje źródło.

Zabieg PANASa, sprytny i taki marketingowy bo opisujący wyłącznie smużenie w kierunku pionowym.
Np. napisy końcowe w filmach. Białe na czarnym tle.
Aby w ciągu 5 sekund każda linia była wyświetlona na każdej z 1080 linii natywnych - poziomych to odświeżanie matrycy TV musi być 216 Hz.
Najlepsze odświeżanie mają jak na razie LCD SONY 200 Hz.
Dlatego są takie drogie.

Marketingowcy Panasa wypowiadaja się o smużeniu plazm tylko nazywaja to tak by się czytelnik nie zorientował o co chodzi.

Po śmierci PIONEERA i LG na rynku plazm zostały tylko dwie firmy:
- Panas (przewidujący spadek sprzedaży PDP w 2009) i
- Samsung.
Panas przewiduje dalszy spadek sprzedaży PDP w 2009.

Z wczoraj: http://nowetrendy.pl/index.php/news/id/4725

W tej sytuacji bał bym się kupować produkt zagrożony EOL-em.
(End of Life)
Pamiętaj, że przywołane przez cygana dane nie dotyczą modeli które będziesz kupował.
żródło:
http://www.av.com.pl/index.php?news=319


Nie cytowałem akurat tego Pana :) Przytoczyłem dane z 2007 roku a dokładnie tutaj na forum ktoś podawł ciekawe linki i znalazłem zachodnią stronę, gdzie było w tabelach zestawienie kilkudziecięciu LCD,plazm,tv z tylną projekcją. Plazmy w ruchu miały max.ok. 800 lini tak jak napisałem, a najlepsze LCD góra 500. Te słabsze LCD,to nawet słabiej niż sam SVHS który ma chyba ok.400.
Widzę, że jesteś na czasie, w sumie to już niemal 2 lata będzie od moich "newsów" :)

 

szachu_pl

New member
Każda pliszka swój ogonek chwali...

wiko73 napisał:
...Nie ma co się oszukiwać, staropolskie przysłowie mówi: "z gówna bicza nie ukręcisz", obraz złożony z ok 1 mln pikseli zawsze będzie gorszy niż ten złożony z ok 2 mln pikseli. Ja widzę różnicę kolosalną.

Ale tu to sobie już w stopę strzeliłeś :) Jak mi udowodnisz, że zdjęcie w rozdzielczości np. 720x604 (specjalnie podaje proporcje 16/9) powiększone do rozmiaru 1920x1080, jest lepszej jakości od tego samego zdjęcia powiększonego do rozmiaru 1280x720 to... zgłoś się po nagrodę Nobla!

I żeby było jasne, Full HD jest bardzo fajne, ale jeśli ma się "dużo cali" i odpowiedni materiał HD (np. BR).

W jednym masz rację, "z gówna bicza nie ukręcisz". :)
 

wiko73

New member
szachu_pl napisał:
Każda pliszka swój ogonek chwali...



Ale tu to sobie już w stopę strzeliłeś :) Jak mi udowodnisz, że zdjęcie w rozdzielczości np. 720x604 (specjalnie podaje proporcje 16/9) powiększone do rozmiaru 1920x1080, jest lepszej jakości od tego samego zdjęcia powiększonego do rozmiaru 1280x720 to... zgłoś się po nagrodę Nobla!

I żeby było jasne, Full HD jest bardzo fajne, ale jeśli ma się "dużo cali" i odpowiedni materiał HD (np. BR).

W jednym masz rację, "z gówna bicza nie ukręcisz". :)

Zdjęcie w rozdzielczości 720x604 to jest raczej kpina, a nie zdjęcie. W dobie multi megapixelowych aparatów nikt takiej rozdziałki nie stosuje do robienia dobrych zdjęć. Ja przynajmniej wcale. Twój argument pewną logiką się kieruje, ale w praktyce raczej się tego nie stosuje. Za rok może, może nawet krócej, żadna szanująca się firma nie wypuści na rynek telewizora z matrycą HD REDY i będzie po temacie.
 

szachu_pl

New member
wiko73 napisał:
Zdjęcie w rozdzielczości 720x604 to jest raczej kpina, a nie zdjęcie. W dobie multi megapixelowych aparatów nikt takiej rozdziałki nie stosuje do robienia dobrych zdjęć. Ja przynajmniej wcale. Twój argument pewną logiką się kieruje, ale w praktyce raczej się tego nie stosuje. Za rok może, może nawet krócej, żadna szanująca się firma nie wypuści na rynek telewizora z matrycą HD REDY i będzie po temacie.

Hm, chyba mnie nie zrozumiałeś. Szkoda, Twoja strata. A co do "marności" rozdzielczości 720x604 to w takiej przecież nadawany jest sygnał SD (wiem, dokładnie to 720x576, a przynajmniej w teorii, bo w praktyce różnie to wygląda). Jeszcze przez jakiś czas większość kanałów będzie nadawana w SD, a nie wmówisz mi, że sygnał SD lepiej wyglądana Full HD?! Więc jeśli ktoś ogląda w większości zwykłą TV, to pakowanie się w Full HD nie ma chwilowo sensu. A za te 5 lat to i tak może sobie zmienić TV. Ja za zwykłego Szajsunga 29" 4 lata temu zapłaciłem ok. 1800 zł. Teraz kupiłem plazmę 37" za 2300. Za te 5-6 lat pewnie znowu zmienie na coś lepszego.
 

wiko73

New member
Nadawanie sygnału to jedna rzecz, ale jego odbiór (widzenie na ekranie TV) to druga sprawa. Sygnał SD na tv FHD z dobrym skalerem wygląda lepiej niż na HDR. Przed zakupem plazmy porównywałem wielkość pikseli w PV80 i moim starym CRT 29 cali i wyszło, że efekt siatki jest bardziej zauważalny na plaźmie panasonika. Większe piksele psują nieco obraz, jak się ogląda z bliższej odległości to widać poszarpane krawędzie szczegolnie przy napisach. Na ekranie Full HD tego już się nie zauważa i chociazby dlatego wg mnie warto kupić TV z matrycą FHD.
 

szachu_pl

New member
A z jakiej odległości przyglądałeś się temu HDR? 1 m, 1,5? Bo ja może jestem ślepy, ale z odległości 2,5 metra to siatki nie widzę. A już na pewno nie w ruchomym obrazie, bo do tego został stworzony ten TV.
 

jacky-x

New member
@szachu_pl
Nie widzisz bo masz mały tv, bedziesz miał okazje zobacz sobie z wspomnianych przez ciebie 2,5m tv 50cali ready i full, dla mnie jest bardzo widoczna ta paskudna kratownica ( u ciebie też na pewno z wspomnianych 1,5m to widzisz na tych 37calach), a ktos może jej nie zauwazyc i tak to już jest, a tak nawiasem mówiąc to ciągłe udawadnianie przez urzytkowników ready,że jest tak samo dobry a nawet lepszy jak full jest juz troszkę nurzące, urzytkownicy fulla nie maja tego problemu ;) .Pozdr
 
Ostatnia edycja:

XoR

New member
Raczej w sumie skoro nie jest takie oczywiste że FullHD ma ładniejszy obraz to coś musi być na rzeczy: tzn. nie zawsze warto, szczególnie że w plazmach jednak FullHD to znacznie większe zużycie energii czyli wyższe koszty + głośniejsza praca (chłodzenie).

Do telewizji jako takiej czy to SD, 720p czy 1080i wystarczy w zupełności HD Ready, i FullHD najwięcej co da to większą cyferkę na rachunku z elektrowni :eek: Za brak fullhd można kupić w tej samej kasie większy tv i to zazwyczaj daje dużo lepszy efekt :twisted:
 

jacky-x

New member
@XoR
Jest oczywiste że full HD jest w stanie wyświetlic obraz lepszy od HD ready, jest w stanie wyświetlic więcej szczegółów jesli dostaje taki sygnał (HD)nie musi skalować sygnału 1080i czy 1080p, wyświetla piksell w piksel, sygnał SD muszą skalowac oba i dużo zależy własnie od skalera, ale dokładniej możesz cos opsiać jęsli masz możliwosc wykorzystania więcej punktów.
ChŁodzenie-głośniejsza praca? zobacz sobie chocby samsunga A656 co tam ma byc głośne. Koszty zuzycie energii gdybys dokładnie policzył to .... eee nie będę sie rozpisywał.
Do Sd, 720p czy 1080i jak pisze wystarczy HD ready, ale nie wyświetli ci on obrazu dokładnie takie jak wysyła operator do piksela, bo zdecydowana większosc kanałów HD nadaje 1080i czyli rozdzielczosć 1920x1080 a taka jest w stanie wyświetlic w pełni tylko full HD, Ready musi skalowac , a co za tym idzie tracic szczegóły. Można kupić większy jak piszesz, ale proponuje sie przyjżeć temu większemu od 50 cali z odległości pokojowej 2-3m czy 4m i przekonac się jaki daje "fajny efekt" to tak woli wyjaśnienia, bo znów powróciło to udawadnianie wspomniane w moim poprzednim poście. Pozdr
 

wiko73

New member
Zużycie prądu po odesłaniu do lamusa CRT 29 cali wzrosło mi około 25 złotych za okres 2 miesięcy (mam PY80 rozmiar 42) więc żadna tragedia. (TV pracuje średnio 5-7 godzin dziennie)
Pewnie HD redy byłby o jakieś 7-10 zeta oszczędniejszy. Czy warto rezygnować z ładniejszego obrazu dla tych 10 złotych. Ja uważam, że nie!!!
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Na matrycy HD Redy zawsze z bliższej odległości widać siatkę, poszarpane krawędzie, brak miękkości linii.
... na gęstrzej matrycy obraz zawsze jest bardziej szczegółowy i poprostu ładniejszy, nawet na słabszych sygnałach da się zauważyć lepszą jakość obrazu.
Tak pisze Wiko 73 i to jest podstawowy mankament plazm HD Ready
w porównaniu do Full HD.
Czyli sedno w sprawie odpowiedzi na postawione pytanie.
Niestety im wyższej klasy plazmy tym cena drastycznie ucieka w górę.
Nie wiem jak to się stało, że we w IV kw. 2008 można było kupić PIONEER KURO 5090H za 10 000 zł brutto.
 

cygan

Member
Tyle razy wałkowane od lat...
Kluczowa jest ODLEGŁOŚĆ. Ktoś zamierza oglądać np.z 4m i sądzi, że zobaczy na 42" różnice bo ma Fulla, to jest ... (cenzura moja).
Nie obrażając właścicieli tego przypadku.

Wiko73 nie rób z siebie X-mana. Już taki na forum istnieje :)
 

szachu_pl

New member
Kurcze, znowu rozpętałem wojnę :) Napiszę jeszcze raz. Full HD jest świetne i nie zamierzam tego kwestionować. Zwróciłem tylko uwagę, że jeśli się ogląda tylko (albo w znacznej większości) sygnał SD, to HDR też jest bardzo dobrym wyborem. Obraz SD powiększony do FHD będzie gorzej wyglądał niż ten sam obraz na HDR. Piszecie o różnych skalerach. Oczywiście, że ma to znaczenie. Natomiast jaki to by nie był upskaler, to ze słabej jakości i tak cuda nie stworzy. W przypadku np. dobrego DVD-9 i świetnego upscalera, obraz na FHD może wyglądać bardzo dobrze (może i lepiej niż na HDR). Ale jeśli mamy sygnał SD np. z kablówki, to nie wierzę, że na FHD będzie to wyglądało lepiej niż na HDR. Oczywiście mam na myśli TV do 50", bo tu faktycznie tylko FHD ma sens.
 

wiko73

New member
cygan napisał:
Tyle razy wałkowane od lat...
Kluczowa jest ODLEGŁOŚĆ. Ktoś zamierza oglądać np.z 4m i sądzi, że zobaczy na 42" różnice bo ma Fulla, to jest ... (cenzura moja).
Nie obrażając właścicieli tego przypadku.

Wiko73 nie rób z siebie X-mana. Już taki na forum istnieje :)


Kupując TV nie zamierzałem chodzić koło niego z miarką, żeby czasem za blisko nie podejść i nie zobaczyć okropnej siatki i wielkich pikseli dlatego HD redy został skreślony. Jeśli chodzi o jakiegoś x-mana to nawet nie wiem kto to jest wiec daruj sobie jakieś głupie jazdy pod moim adresem.
Daj upust swoim frustracjom gdzie indziej:twisted:
 
Do góry