Plazma czy LCD !Czytać 1wszy post! Plasma czy LCD plazma vs LCD plasma vs LCD

LoOkas

New member
Witam!

Ja nie wiem co w tej starej technologii plazm widzicie?
Coś czo się zatrzymało? Przecież jeden z największych i pierwszych producentów i jak dotąd najlepszej plazmy chyba firma Pionier wycofał się z dalszej produkcji. A dlaczego?
Technologia LCD tańsza w produkcji i znacznie zaawansowana!!!
LCD pobierają mniej prądu a to bardzo ważny aspekt. Poza tym jakość obrazu zdecydowanie (mówię o full HD) bije na głowę, plazmę!
Zastanawiam się czemu każdy plazme sprzedaje i wciska? Bo nie że sie zna tylko zapytajmy sprzedawce kiedy została wyprodukowana albo ile czasu lezy na magazynie. Sprzedawcy tylko chcą się ich pozbyć.
Taki TV nie kupuje się na rok. Znając obyczaje ludzi tv wymienia raz na 10lat albo jak nie padnie.

Owszem może i plazma ma [bo tak mi się wydawało] cieplejsze kolory ale nie dla tego kupuje się tv, ja chce nie mieć problemów za 2 - 3 lata. A plazma no cóż będzie już wtedy stara.

Co wy na to?
Pozdrawiam.
 

PWK

New member
Oj chyba Ty dobrej plazmy na oczy nie widziałeś. Nie będę z Tobą polemizował, bo się znowu jakaś "święta wojna" zacznie. Wyjaśnij mi tylko jedno: jeśli ja dzisiaj kupię plazmę, a Ty lcd-ka, to "za 2 - 3 lata plazma będzie już stara", a Twój LCD nadal będzie nowy?
 

dnc

Moderator
VIP
Panowie, po pierwsze bez nerwów. Pod drugie.

LCD też się nie rozwija tak dynamicznie jak się niektórym wydaje. Co ostatnio ważnego i przełomowego pojawiło się w LCD. Większa szybkość odświeżania pikseli? To tylko zabiegi marketingowe a nie rzeczywista poprawa. Wiele rzeczy w jakości obrazu poprawiono, ale nie w samej technologii LCD, ale w obróbce elektronicznej. Poprawić za wiele w LCD się nie da bo to sztywna technologia. Można zmienić sposób podświetlania czy zmniejszyć piksele.
Zresztą tak jak w plazmach. Jakość obrazu już tylko poprawia się rozdzielczością (stosując fullHD) lub obróbką przez DSP telewizora.

Plazma jest technologią starą w założeniach, ale tak naprawdę zaczęła się rozwijać właśnie przy konstruowaniu płaskich telewizorów. Przedtem przez lata była "nieużywana". LCD jest młodsza, ale do dzisiaj wiele firm stosuje stare odmiany matryc (głównie w laptopach), które nie mają takiej palety barw, kąta widzenia i szybkośći włączania pikseli, jak najnowsze rowiązania.

Osobiście moje zdanie jest takie. LCD to bardzo dobra technologia do produkcji płaskich monitorów dla PC, Apple czy urządzeń sprzedaży sklepowej tzw. POS. Stabilność obrazu stałego, brak wypalania, ostrość dla natywnej rozdzielczości to ważne zalety.

Z kolei plazma nie rozwija się ponieważ osiągnęłą przez ostatnie 5-6 lat tyle ile przez poprzednie 30. Dzięki ludziom, którzy kupowali plazmy producenci mieli pieniądze na opracowanie i wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych jak: mniej wypalający się fosfor, lepsza i bardziej efektywna elektronika sterująca, dłuższa żywotność panela.

Nie deprecjonuję żadnej z ww. technologii. Po prostu kupując plazmę czy LCD musimy pogodzić się z ich wadami, pokochać zalety i cieszyć się życiem...

I taka mała dygresja. Mam plazmę 2 i pół roku. Jest stara bo pojawiły się kolejne modele i teraz bym już PV60 nie kupił nawet za 1000 zł. Ale TV służy bardzo dobrze. Nie mam z nim najmniejszych problemów. Więc nie takie plazmy straszne jak je co po niektórzy opisują.
:eek:k:
 
Ostatnia edycja:

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
LoOkas napisał:
Witam!

Ja nie wiem co w tej starej technologii plazm widzicie?
Coś czo się zatrzymało? Przecież jeden z największych i pierwszych producentów i jak dotąd najlepszej plazmy chyba firma Pionier wycofał się z dalszej produkcji. A dlaczego?
Technologia LCD tańsza w produkcji i znacznie zaawansowana!!!
LCD pobierają mniej prądu a to bardzo ważny aspekt. Poza tym jakość obrazu zdecydowanie (mówię o full HD) bije na głowę, plazmę!
Zastanawiam się czemu każdy plazme sprzedaje i wciska? Bo nie że sie zna tylko zapytajmy sprzedawce kiedy została wyprodukowana albo ile czasu lezy na magazynie. Sprzedawcy tylko chcą się ich pozbyć.
Taki TV nie kupuje się na rok. Znając obyczaje ludzi tv wymienia raz na 10lat albo jak nie padnie.

Owszem może i plazma ma [bo tak mi się wydawało] cieplejsze kolory ale nie dla tego kupuje się tv, ja chce nie mieć problemów za 2 - 3 lata. A plazma no cóż będzie już wtedy stara.

Co wy na to?
Pozdrawiam.

A ja na to, że sa to powtarzane co jakiś czas stereotypy. Naprawdę nie stać Cię na poczytanie sobie troszkę wątków o plazmach, gdzie są wyjaśnione różne sprawy. Dla Twojej wiadomości to obie technologie LCD i plazmowa są stare. Po drugie Pioneer nie wycofał sie z produkcji plazm.
To co napisałeś to dołożenie do zasłyszanych gdzieś stereotypów własnych wydumań. Nie ma sie to nijak do rzeczywistości i prawdy.

Odnośnie jakości obrazu na wyświetlaczach obu technologii - sa to doznania SUBIEKTYWNE. Jedni wolą np. obraz bardziej naturalny, a inni o wyrazistych mocnych kolorach.

Powiem Ci tylko na zakończenie, że cały wysiłek (przynaszący zresztą ostatnio znakomite efekty) producentów LCD był skierowany na dogonienie i dorównanie technologii plazmowej - kąty, zakres tonów, smużenie, czerń.

Proponuję, przed następnym napisaniem czegokolwiek podszkolenie sie w zakresie przedstawianego tematu. Bo jak się pisze coś takiego, to jest troszkę.... śmiesznie.... PZDR
 
Ostatnia edycja:

LoOkas

New member
Czytać czytałem tu i tam. Nie ma jasno napisane. Hmm szczerze to co polecicie na moje wymogi:
- ekran 50"
- czerń czarna bez zbędnych ustawień
- zapamiętywanie urządzeń na wejściach [był tego brak w panasonic]
- brak smużenia
- bardzo dobru obraz materiałów HD z komputera PC
- cena do 4500zł
 

Foxxx24

New member
Po pierwsze w wielu wątkach było stwierdzenie między innymi,że plazma jest bardziej uniwersalna jeśli chodzi o tolerancję jakości sygnału,nie występuje efekt smużenia(co jest jednym z Twoich wymogów),ma bardziej naturalne kolory i mniej jaskrawe niż lcd, w którym warunkiem bardzo dobrego obrazu jest wysokiej jakości dostarczany sygnał bo na złym będzie odbierał gorzej niż 100Hz CRT:cool:.

A co do Twoich wymagań to jeżeli chciałbyś koniecznie się zmieścic w cenie 4500zł to Samsung 50A551,a jeżeli interesuje Cie jak najlepszy tv i jesteś w stanie troche więcej zapłacic to Panasonic 50PY80( ewentualnie model 46" który możesz już kupic za ok 4300zł):)

Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

LoOkas

New member
ale ten samsung nie ma 100Hz! moze tego nie napisałem, ale skoro tak zachwalacie plazmy to dlaczego zachwalacie modele nie posiadajace ekranu 100Hz?
Może inne typy?
 

kacper___

New member
Witam wszystkich, od dluzszego czasu czytam to forum i powiem szczerze nie mam pojecia juz co kupic, wszyscy generalnie namawiaja na plazmy, a ja porownujac w sklepie interesujace mnie plazme i lcd pod wzgledem obrazu wybieram jednak lcd, sprawdzalem zarowno wyglad ze zwyklej cyfrowki oraz jakis film w HD, gdzies pisza, ze to niby przez swiatlo w sklepach, ale juz sam nie wiem. Przejdzmy do rzeczy interesuje mnie TV 46-50 cali, na ta chwile zostaly mi 3 modele nad ktorymi sie zastanawiam, plazmy: Samsung PS50A551 i Panasonic 50PV8, oraz lcd LE46A656. Na moje oko w sklepie wygral wlasnie lcd, a co wy byscie wybrali? Mam w tej chwili cyfre+ i n`ke, wykorzystywany bedzie praktycznie tylko do tego, odleglosc ogladania 4-4,5m. W samsungach bardzo mnie martwi autodopasowanie obrazu, duzo trzeba sie z tym nameczyc?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Pamiętaj, jeśli wybierasz telewizor dla siebie, wybierz to, co Ci odpowiada. Generalnie wiele zależy od jasności w pomieszczeniu. Jeśli masz jasny pokój, celuj w LCD. Jeśli pokój jest oświetlony umiarkowanie lub oglądasz wieczorami, wybór plazmy wydaje się lepszym pomysłem.

ArtS :)
 

kacper___

New member
Pokoj mam jasny, jezeli chodzi o sciany, ale wiadomo najczesciej filmy oglada sie wieczorem, wtedy swieca najwyzej 1-2 zarowki, i jest dosyc ciemno, (tak pol na pol, ani jasno ani ciemno). Takze wychodzi, ze niby lepiej plazme?
 

risto80

New member
juz już miałem brać 42PV80...

a tu koleś w Euro mi pokazał Samsunga LCD LE40A656.
Nie żebym totalnie zmienił zdanie, ale na sygnale hd w sklepie to ten sprzęt wymiata. Widziałem też sygnał analogowy na nim i też był niesamowity. Dodam, że w tym samym sklepie był właśnie PV80 i na SD szału nie było. Choć inna rzecz, że ten Samsung miał swój kabel (pewnie specjalnie doprowadzili do niego osobny sygnał, bo był na "promocji" za 3999 heheh), a Panas miał to samo, co kilkanaście innych tv w tym sklepie - czyli znacznie gorszy sygnał.

Czy ktoś z Was miał do czynienia z tym modelem Samsunga?? Jakieś wrażenia?

Aha, ja tu nowy, to się przywitam - Dobry wszystkim ;)

Risto.
 
Ostatnia edycja:
LoOkas napisał:
- zapamiętywanie urządzeń na wejściach [był tego brak w panasonic]

Ale odnosi się to do starszych modeli 60-70-tki, które i tak bardzo trudno, jak już praktycznie niemożliwe, aby je dostać.

Obecnie 80-tki nie mają już tego mankamentu, bo został wyeliminowany.
 

5ciastek

New member
Witam.
Mam pytanie do ,,ArtS007,, , a mianowicie ,czy jest możliwość wyregulowania obrazu w LCD, tak żeby nie męczył przy wieczornym oglądaniu. Bo sugerował Pan ,że jak oglądanie wieczorami (a raczej czas na tv tak właśnie przypada) to lepiej jednak plazma. Tyle,że dobra plazma kosztuje dużo w stosunku do dobrego LCD. Wybór trudny. LCD są tańsze i ładnie świecą (w sklepie) ale, czy nie będzie to męczące dla oka w domu. Jak obejrzę wiadomości to czy oczy wytrzymają film ? Panowie jesteście ekspertami i nie proszę o informację ,,kup to a nie to,, ,tylko jak to faktycznie wygląda z racji doświadczenia. Mam dylemat między Samsungiem LE 46A956 a Panasonic 42 PY 800 (bo pioneer jak dla mnie to już za dużo na telewizor).Jeżeli nie zirytowałem Panów to proszę o szczerą informację i pozdrawiam
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pytanie co prawda do ArtS, ale spróbuję to wyjaśnić. Po piersze nieprawdą jest, że dobra plazma jest droższa od dobrego LCD. Prawdą jest, że mocno świecący obiekt może być dla oka męczący. ArtS'owi chodziło o to, że plazmę, ze względu na jej mniejszą jasność, ogląda się wieczorem lepiej, wtedy wychodzą najbardzej jej wszystkie zalety. LCD z kolei przy większej jasności ogląda się lepiej w dzień, wieczorem wychodzą na jaw jego niedoskonałości, np. w czerni. LCD, które znam z autopsji - miały możliwość regulacji jasności lampy podświetlającej. W tej chwili wchodzą LCD z podświetlaniem LED - które likwiduje wiele wad podświetlania lampą.
Z drugiej strony jeżeli weźmiemy pod uwagę dobrą plazmę i dobre LCD (nie patrząc na ich ceny) to w chwili obecnej obrazy różnią się subiektywnie (odczuciem). Mój wzrok np nie trawi obrazu z LCD, wolę oglądać filmy na plaźmie, ale jest to MOJE odczucie, każdy może mieć inne.
Najlepszym wyjście przy wyborze TV powinna być prezentacja w domu, najlepiej w dzień i wieczorkiem - wybór wtedy jest prostszy. Powtarzam to już od dłuższego czasu - nie liczy się technologia, liczy się to co podoba się Tobie. PZDR
 
Ostatnia edycja:

5ciastek

New member
Bardzo dziękuję Panu za informacje a przy tej okazji chciałbym jeszcze zapytać czy przy tej nowej technologii podświetlania led (np. samsung z serii 956, który ma takie podświetlanie) to ta nowa technika pozwala ,,normalnie,, oglądać film, czy nadal występuje efekt ,,teatru,,. Oglądałem u sąsiada film na lcd ale bez tej technologii i byłem zdegustowany, że tv 50" sharpa za dużo pieniędzy dla mnie jest nie do oglądania. Może wiadomości i sport ale film to pomyłka.
Pozdrawiam Pana i prosze o informację
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Być może wina tkwiła w ustawieniach TV u sąsiada (mógł mieć włączone jakieś ulepszacze obrazu, a ich efekt nie zawsze jest dobry), albo oglądał coś na bardzo słabym sygnale. Ewentualnie należy pan do grona osób nie mogących oglądać obrazu z LCD (podobnie jak np. ja) i dlatego się panu nie podoba. Technologia LED pozwala na uzyskanie równomiernego podświetlenia ekranu i uzyskanie lepszej czerni (tak w dużym uogólnieniu).

Generalnie obraz na płaskich wyświetlaczach jest inny niż na monitorach CRT (kineskopowych) i czasami trzeba czasu, żeby się przestawić. Plazma wyświetla obraz w sposób podobny do CRT, technologia LCD zupełnie inaczej. PZDR
 
Do góry