Plazma czy lcd 40-42"

drchemik

New member
Przegladam to forum od dluzszego czasu i im wiecej czytam tym wiekszy mam metlik w glowie. Szukam nowego tv do domu - wypada na ME miec cos lepszego niz stare CRT, ale nie moge sie zdecydowac jaki tv bedzie dla mnie najlepszy. W chwili obecnej jedynym zrodlem sygnalu jest kablowka w raczej sredniej jakosci i to wlasnie z tego sygnalu bede korzystal przez 99% czasu ogladania tv (dodatkowo pewnie jakies dvd lub filmy z kompa puszczane). Pokoj mam bardzo jasny (jednak mam rolety i zaluzje w oknach), a jego powierzchnia wynosi ok 30m2 i dodatkowo polaczony jest z jadalnia ( kolejne 20m2). Odleglosc ogladania tv to zaleznie od miejsca w ktorym sie siedzi 2,5-6m, jednak 6m to tylko siedzac w jadalni czyli sporadycznie. W tej chwili nie mam w planach zakladania zadnej n-ki ani cyfry plus. Tv bedzie ogladany glownie (70-80%) wieczorami i w nocy (czesto zasypiam przy wlaczonym tv). Z tego co wyczytalem to najlepsza do slabego sygnalu bedzie jakas plazma. Wstepnie nastawilem sie na samsunga (niestety o 50% wieksze zuzycie pradu mnie troche odstrasza) lub panasonica (pv8, pv80). Prosze o porade jaki tv bedzie dla mnie najlepszy przy budzecie max 3500-4000PLN.
 

wader11

New member
Jakby to najlepiej ująć : Bierz Pan 42PV80 i będzie Pan zadowolony :) jak to padało w filmie ;) . LCD do 4k rczej nic ciekawego nie dostaniesz - zbyt duży kompromis jak dla mnie . Dlatego polecam plazmę - ostatnio kolega kupił i jest naprawdę zadowolony :). Dlaczego nie plazma Samsunga - dlatego że ma beznadzejne wyblakłe kolory jak dla mnie :) próbowełm bawić się nią w sklepie i naprawdę to ani skaler SD nie spełnił moich oczekiwań ani właśnie kolorki .
 
Ostatnia edycja:

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przy Twoich warunkach to tylko plazma - ale przy takim sygnale nie spodziewaj się rewelacji (chyba, że kablówka porządna).

Zużyciem prądu się nie martw, bo jest podobne w obu technologiach (przy porównywalnych wielkościach ekranu). W plaźmie podawane jest zużycie maksymalne (w praktyce oznacza to non stop włączoną jasną planszę) i średnie jest dużo mniejsze (co zresztą nieraz było omawiane na forum), w LCD podawana wartość jest stała.

Weź Panasonica 42 PV80, lub 50 PV80. PZDR
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Tak swoją drogą ciekawe jest, jak się ma rzeczywiste średnie zużycie energii w plazmach Samsunga w porównaniu do plazm Panasonika. Samsung podaje dla swojej 42" plazmy 380 W, zaś Panasonic 255 W. Choć (tu nowość), na stronie Panasonic Polska przy modelu PV80 (przy innych może też) są podane: moc znamionowa, użytkowa oraz spoczynkowa. Miła niespodzianka.

ArtS :)
 

MJot

Member
Wymagania norm są takie, że należy podawać moc znamionową. Moc jest mierzona w trakcie badań w określonych warunkach w laboratoriach, w praktyce oznacza to podawanie mocy maksymalnej przy maksymalnym możliwym napięciu zasilania (+10% czyli dla 230V - 253V). Nie należy tu mieszać parametrów podawanych w specyfikacji tv, że np. działa dla zakresu napięć 220-240V - są one bowiem odnoszone do znamionowego napięcia zasilania wynoszącego 230V. W rzeczywistości w sieci mamy coś około 230V lub nieco mniej, więc z definicji tv będzie brał mniej energii niż podano w danych.
W przypadku plazmy, jeżeli nastawimy się na rachunki odniesione do mocy znamionowej, czeka nas miła niespodzianka, bo średnie zużycie może być znacznie niższe (zależne od treści obrazu). Ponadto do bilansu mocy dochodzi też moc dźwięku, a przecież mało kto słucha na pełny regulator.

Jeśli ktoś ma hopla na punkcie poboru energii, to można obniżyć jej zużycie przez obniżenie napięcia zasilania w dopuszczalnych granicach (widziałem już w akcji autotransformatory lub trafa 230/220 - nie wiem czy straty w trafach rekompensowały niższy pobór mocy, ale to już sprawa autorów takich rozwiązań)

Ten post to taka dygresyjka uzupełniająca informacje o poborze prądu.
Przepraszam ewentualnych wzburzonych Forumowiczów, że trochę obok tematu.
 

Qubus

New member
Oczywiście wszystko co napisaliście tyczy się plazm nie full hd bo gdy weźmiemy lcd full hd i plazmę full hd zużycie już nie jest podobne :cool:.
 

MJot

Member
racja Qubus, przy 42'' full hd różnica dochodzi do 25% (dla danych ze zużyciem średnim dla plazm)
to, co opisałem, tyczy się sposobu podejscia do definiowania poboru mocy dla plazm i lcd
Panasonic zaczyna iść w kierunku uświadomienia klientów podając zużycie w trakcie użytkowania, szkoda, że nie ma informacji, jakie warunki pracy biorą pod uwagę dla tego parametru, bo byśmy dowiedzieli sie czegoś więcej

już kilka razy spotkałem się w sklepach, że niektórzy sprzedawcy walczą jak orężem poborem mocy, odstraszając klientów od plazm
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Dlatego zadałem pytanie o rzeczywiste średnie zużycie. Może ktoś ma takie dane. Teoria pomiarów nie jest mi obca. :)

ArtS :)
 

drchemik

New member
Wlasnie wrocilem ze sklepu gdzie mialem mozliwosc porownania interesujacych mnie modeli. W roznicach miedzy nimi nikt na forum nie podal bardzo istotnej dla mnie obudowy. Model pv8 ma obudowe cala matowa, natomiast pv80 blyszczaca (chyba to sie fortepianowa nazywa), poza tym obraz dla mojego oka byl taki sam (sprawdzalem na roznych kanalach i z roznych sygnalow SD, N, BR). Dodatkowo jezeli dodac iz roznica miedzy nimi wynosi 500zl, ktore jednak piechota nie chodza (chociaz ta roznica nie jest dla mnie tak istotna, ale skoro nie ma roznicy to po co przeplacac). Takze w tym momencie wybor pada na pv8 - co prawda dam sobie jeszcze 2 dni na zastanowienie sie i ew uwagi forumowiczow. Mam w domu monitor samsunga 22" i wlasnie patrze, ze ta swiecaca obudowa jednak mocno mi przeszkadza, nikt z was nie ma takiego samego odczucia? (TV bedzie stal w rogu obok wielkiego okna na taras - 4x3m strona poludniowa i na przeciwko okna w jadalni - co prawda jest ono daleko i na wschodnia strone, ale w sloneczne dni na moim CRT mocno sie odbija)
I jeszcze odnosnie lcd - zostal zmasakrowany przez plazme przy slabym sygnale.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Najwyraźniej jednak mało czytałeś, gdyż jakiś miesiąc temu fakt różnic w obudowie podkreślałem osobiście.

ArtS :)
 
Do góry