Plazma 50vt20 problem

Bipo

Active member
Bez reklam
Dzisiaj w czasie oglądania filmu pojawił się po lewej stronie prostokąt, który jest widoczny cały czas. Wyłączanie i włączanie nie pomaga, przełączanie na inne gniazda hdmi też nie więc chyba coś się dzieje z matrycą..... ;-( Tylko mi nie mówcie, że właśnie mi się popsuł TV za 9tyś, bo mnie żona powiesi. A najlepsze, że w wakacje skończyła mi się na niego gwarancja 5-letnia:(


free image uploading
 
D

Deleted member 121090

Guest
Jak się nagrzeje ekran to spróbuj lekko postukać po krawędzi ekranu w miejscu występowania wady.
Ale chyba niestety Twoje najgorsze obawy mogą być niestety prawdziwe.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Miałem tak w lcd. Na szczęście był na gwarancji. Wymienili mi bez problemu i to... na nowszy model bo poprzedniego rocznika nie było.

Także ja obstawiam że to panel padł. I umnie ten pasek czasem znikal jak się tv lekko wyginalo. Potem już nie chciał znikać. Różnica taka że był na środku i na całej wysokości.

Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka
 

WuMike

New member
Bez reklam
Kiepsko, naprawdę. Szkoda, gdyż masz bardzo fajny TV. Czasem nawala sterowanie panelu, ale to raczej wyglada na problem z samą matrycą.
 

pantomima

Banned
Resetowales tv, przywracales fabryczne ustawienia ?
Ja kiedys mialem podobny problem , podkreslam podobny ale nie ten sam .
Jego efektem bylo wgranie sie aktualizacji z jakims bledem.
W Twoim przypadku napewno nie jest to kwestia tego typu ale tez nie musi to byc fizyczne uszkodzenie a cos z oprogramowaniem .
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Nowy objaw, pasek znika i pojawia się znowu w nieregularnych odstępach czasu.... Nie przywracalem mu ustawień fabrycznych mogę spróbować jak się znowu pojawi. Aktualnie znikł. ...
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Od razu skazujecie go na wygnanie przez żonę [emoji14]

Bipo, otwórz go, i od matrycy do płyty logiki masz taśmy flex.
Na górnej listwie po prawej stronie (patrząc od tyłu) delikatnie podotykaj te taśmy i obserwuj czy są jakieś zmiany na ekranie.
Chodzi dokładnie o te nad znaczkiem / naklejką Panasonic z modelem matrycy.

e3eb1278_IMG_0183.jpeg


Jeżeli obraz będzie próbował wracać do normalności i znajdziesz, które za to odpowiadają taśmy odkręć te metalowe zabezpieczenia, odepnij taśmy i wyczyść porządnie IPĄ (alkohol izopropylowy), przedmuchaj dobrze gniazda i złącz wszystko z powrotem.

W lcd to jest wręcz chleb powszedni, pasy, śnieg, ghosting, dużo jest tego typu usterek. W tym Panasonic firma trochę lepiej zabezpieczyła te flex'y ale i tak widać czas po woli je dopada.

W każdym bądź razie jest to do naprawienia ;)

Więcej info i conieco na ten temat tutaj:
http://www.avsforum.com/forum/167-p...-panasonic-vt20-rectangle-top-left-issue.html

Niestety w tym wszystkim musze Cię zmartwić. U mnie w poprzednim samsungu kiedy zaczęło się to dziać, zdołałem mu przedłużyć życie jeszcze o 2-3lata (w sumie wytrzymał 8lat) i juz całkiem padły połączenia. Trzeba było mostkować sprawne punkty z t-con do tych już zużytych. Nie miałem już na to chęci i czasu. Wiec pora przyszła na nowy tv, no i miałem pretekst dla żony, które niechętnie są skore wydawać gotówkę na elektronikę ;)
Ale myślę za 3lata zakupisz juz sobie OLED ;)

A to, że znika i pojawia się to zależne od tego jak się nagrzeje tv. Ciepło idzie do góry wiec zbiera się przy tych taśmach. Panasonic trochę to przewidział i dał tam jako jeden z nielicznych producentów wentylatory ale czas robi swoje i prędzej czy później (w tym przypadku później) to się i tak zaczęło pieprzyć.
Ustawienia fabryczne nic tu nie dadzą, szkoda usunięcia ustawień / kalibracji. Jest to fizyczna usterka.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Na chwilę obecną pasek znikł, ale pewnie się pojawi. Jak się pojawi zrobię tak jak napisał saint 123 (dzięki za pomysł). A powiedzcie mi proszę jak wejść w tryb serwisowy żeby sprawdzić ile ma wyświetlonych godzin a następnie wyjść i wrócić do trybu normalnego wyświetlania obrazu?
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
W modelach VT można zrobić jak na tym filmie (opis pod filmem z tym, że jest tam błąd i mamy tak naprawdę wejść do srv-tool):

https://youtu.be/BLxCAXxylWo

Tylko nic więcej nie przestawiaj ;-)


Czasami zależnie od modelu zamiast 4x zero trzeba nacisnąć 4x info
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Saint123 mam jeszcze pytanie czy chodzi o te taśmy zaznaczone czerwony czy żółtym kółkiem? Czy one są doczepiane na wcisk? I czym najlepiej przeczyścić te styki, mogą być np.waciki higieniczne z tym alkoholem co podałeś?

screen capture windows 7
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zaraz odp jak będę w pracy bo teraz jestem w drodze.
Ale nie chodzi o to co zaznaczyłeś. Jakby w nich nie było styku, brakowało by 1/4 obrazu ;) (ale dla świętego spokoju możesz też przeczyścić ta taśmę z czerwonego kółka ot profilaktycznie skoro już i tak go masz rozebrany)

Taśmy są podzielone na 4 strefy (lewy góra / dół, prawy góra dół), a one są podzielone na sekcje po 7 lub 8 na każdą strefę.
Chodzi o te taśmy pod tymi blaszkami na samej górze. Całkiem górny prawy róg, odpowiada właśnie za ten jest pasek na ekranie, która Ci przerywa.

Uno momento.

/Edit

OK, wiec tak chodzi o to co zaznaczyłem poniżej:
acb535dbc2b6a01cd2aab4932638e0e2.jpg


Jak wyciągniesz to ze złącza powinieneś mieć tą strefę wyłączona co będzie skutkować brakiem możliwości wysterowania matrycy i białym prostokątem w tym rogu.

Tylko delikatnie to otwieramy, bardzo delikatnie bo te plastiki po takim czasie i cieple mogą być kruche.

Czyścimy IPĄ - 6zl 100ml (dlaczego taki alkohol, a nie spirytus? Bo jest czysty i po odparowaniu nie pozostawia żadnych plam, ma też mocniejsze właściwości czyszczące potrafi wręcz rozpuścić np kalafonie jak zostanie jakaś po lutowaniu)
Może być wacik, ja używam patyczków "do uszu" (które w sumie nie są do uszu [emoji14] bo więcej się nimi szkodzi niż pożytku).

Tutaj facet mniej więcej opisuje jak to zrobić, dokładniej od 6min pokazuje jak to rozebrać itd.
Z tym, że to 40" wersja, w której są tylko dwie strefy (prawa i lewa) i one są na dole. U Ciebie w większym panelu sa 4 i chodzi o tą, która zaznaczyłem na foto.
https://youtu.be/CpWZTnAXbLg

Jak tv wisi na ścianie warto na ten czas ściągnąć i zamontować podstawę. Łatwiej wtedy się rozkręca i nim operuje np żeby sprawdzić na bieżąco obraz.


Tylko pamiętaj masz odkryte elementy pod wysokim napięciem i to nie tylko 230V (zasilacz jest na środku) ale też zasilanie matrycy, które jest znacznie wyższe. Nie dotykaj niczego poza tymi listwami na gorze, a od tych bocznych z zasilania matrycy po lewej to nawet się nie zbliżaj ;)
Po wyłączeniu z prądu daj mu z minute bo może utrzymywać się chwilę napięcie w kondensatorach.

Jeżeli nie czujesz się na siłach możesz podzwonić po serwisach, serwisant, który nie kantuje powinien wziąść nie więcej jak 100zl za takie przeczyszczenie. A jak coś zepsuje będzie na niego [emoji14]
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam, na wstępie pragnę podziękować koledze Saint123 za wszystkie wskazówki i ogólną pomoc przy rozwiązaniu mojego problemu związanego z Plazmą i nieszczęsnym paskiem..;-)

Dzisiaj udało się wykonać naprawę i pragnę się podzielić tym co wykonywałem krok po kroku a może komuś się to kiedyś przyda.

Krok 1 Pojawienie się paska
Pojawił się pasek w lewym górnym rogu TV, który na początku się wyświetlał, ale później znikał. Po kilku dniach już niestety, ale wyświetlał się cały czas.

upload gambar

Krok 2 Skompletowanie potrzebnych rzeczy do naprawy
Ja używałem następujących przedmiotów:
- wkrętarka z końcówką krzyżakową,
- odkurzacz z cienką końcówką,
- śrubokręt krzyżakowy,
- ściereczka bez pyłkowa (koszt koło 5zł)
- alkohol izopropylowy np. cleanser IPA art.103 (100ml koszt około 5zł)
- mały pędzelek

image hosting no register

Krok 3 Odkręcenie i Odkurzanie
Po odkręceniu wszystkich śrubek od obudowy łącznie z mocowaniem wtyczki pomału zdejmujemy tylną pokrywę a następnie przy pomocy małego pędzelka i odkurzacza oczyszczamy całe wnętrze z kurzu i brudu.

image hosting no sign up

Krok 4 Odpinanie (omawiam własnymi słowami, niewiem jak profesjonalnie nazywają się co niektóre elementy więc wybaczcie proste nazewnictwo ..;-)
W tym kroku postępujemy bardzo ostrożnie ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić te elementy, które będziemy za chwilkę odpinać. Naszym zadaniem jest odpięcie czarnego podłużnego plastiku, który przytrzymuję czarną tasiemkę .

upload image online

Na początku odkręcamy dwie śrubki które mocują blaszkę. Odpięcie czarnego podłużnego plasticu następuję poprzez odchylenie dolnej części do góry poprzez jego podważenie (OSTROŻNIE!),Następnie po odkręceniu 2 śubek, które trzymały blaszkę i odgięciu czarnego plasktiku bardzo delikatnie wysuwamy czarną tasiemkę do góry:

upload pics

Krok 5 Czyszczenie
Ja zrobiłem to w następujący sposób mianowicie: z dużej ściereczki wyciąłem, mały prostokąt o wymiarach ok. 4cm/5cm, który delikatnie nasączyłem alkoholem izopropylowym, a następnie przetarłem bardzo delikatnie styki na czarnej taśmie (od góry i dołu – ruchy od taśmy do siebie);

capture screen

Krok 6 Skręcanie
Na początku wkładamy czarną tasiemkę na miejsce, następnie zatrzaskujemy czarny podłużny plastic. Dokręcamy dwie śrubki na oblaszczce, zakładamy obudowę i dokręcamy wszystkie śrubki i gotowe ;-)

upload a gif

Mam nadzieję, że komuś może się to kiedyś przyda, jak by napotkał ktoś podobny problem..;-)

Odnośnie ilości godzin, które spędził mój TV ze mną to wyświetlone ma 7659 godzin 15 minut (mam go 5 lat i 2 miesiące) ;-):

adult image
 
Ostatnia edycja:

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wow, super opis dla potomstwa tutaj nam zaserwowałeś :)
Nic tylko przypiąć temat żeby nie zaginął w gąszczu nowych tematów, a zdjęcia przerzucić na serwer hdtv, żeby nie znikły z zewnętrznych hostingów.

Z mojej strony dołączę jeśli można do grona oczekujących na miejsce w fotelu na seans :D
Gratuluję, cieszę się, że wszystko się udało.
 
Ostatnia edycja:

pantomima

Banned
Wow, super opis dla potomstwa tutaj nam zaserwowałeś :)
Nic tylko przypiąć temat żeby nie zaginął w gąszczu nowych tematów, a zdjęcia przerzucić na serwer hdtv, żeby nie znikły z zewnętrznych hostingów.

Z mojej strony dołączę jeśli można do grona oczekujących na miejsce w fotelu na seans :D
Gratuluję, cieszę się, że wszystko się udało.

Popieram ! Posiadaczy plazm jest wielu na forum a nigdy nic niewiadomo jak to bd z ta niezawodnoscia .Ja juz sam sie przekonalem .
 
Do góry