Plazma 50cali lub LCD 46...

Jajo

New member
Witam
Musze kupić w ciagu kilkunastu dni telewizor. Od części ludzi slyszy sie że zdecydowanie lepszym wyborem powyzej 42 cali jest plazma ponieważ jest tańsza a poza tym ma zdecydowanie lepszy obraz, czerń i lepiej radzi sobie z SD. Tak więc udałem sie z żoną do sklepu wybrać model żeby go kupić później w necie. Ale jakbyśmy nie patrzyli każda plazma którą ogladaliśmy wyglądała dużo gorzej od LCD. Czarny na plazmach wydawał sie szary, kolory też jakieś przyciemnione. Dodam że obsluga nic nie grzebała, ustawienia w każdym tv który oglądaliśmy były standardowe i domyślne, zresztą zabawa pilotem nic nie pomagała. Po prostu plazmy wyglądały tak jakoś szaro nawet w stosunku do tanich LCD. Najdłuzej bawiliśmy sie Panasoniciem 46S20 który stał obok Samsunga LE42C650. Na obu leciał materiał HD. Samsung prezentował sie dużo lepiej, miał do tego mniejsze odbicia mimo że też ekran wydawał sie szklany i błyszczący jak w plazmach to jednak na ciemnych scenach było ledwo co widać w odbiciu natomiast plazma S20 odbijała wszystko dokładnie jak w lustrze.
Po tej wizycie nie wiem już co robić bo ten LCD Samsunga wygląda lepiej. Boja sie tylko jak to będzie z sygnałem SD ale na chwile mi włączyli sygnał z telewizji i nie wyglądało to źle. Jeśli zdecyduje sie na LCD to bedzie to 46 cali (na wiecej nie mam kasy) a jeśli na plazme to bedzie to 50tka.
Nie wspomne już o wyposażeniu bo Samsung bił na głowe panasa który nie miał nic. W LCD było usb, DLNA i masa dodatków. Menu Panasa w porównaniu do Samsunga wyglądało jak sprzed 5 lat. Oczywiście żona uważa, zresztą trudno sie z nią nie zgodzić że Samsung wyglądem przewyższa S20 o kilka klas.
Podumowując niby plazmy lepsze ale nie sposób tego dostrzec w sklepie nawet bawiąc sie ustawieniami, LCD niby gorsze ale oglądałem przez chwile eurosport i nie widziałem aż takiego smużenia itd... Dodam że oba tv stały w zaciemnionym pomieszczeniu do prezentacji telewizorów, nawet przyniesiono mi tam potem drugą plazme (LG pk350) w podobnej klasie cenowej ale tam odbicia to już była prawdziwa masakra, chyba dlatego że ekran czarniejszy od panasa to widać było nawet najmniejszą zmarszczke na moim czole z odległości 2m :)

Wkleje jeszcze szczegoły żeby ktoś mi pomógł w wyborze. Najważniesze dla mnie to brak smużenia i dobry obraz SD (skalowanie), dużo sportu oglądam i filmów mkv i dobrze żeby telewizor radził sobie z takimi rzeczami na dobrym poziomie.

odległość od ekranu = 3 - 3.2 m
jak słońce świeci w pokoju = do 11:00, potem już niewidoczne, pokoj raczej ciemny
jak duży jest pokój = 20 m^2
jaki masz obecnie telewizor = CRT 32
jakie programy najczęściej oglądasz = filmy, mecze, dużo mkv 720p
więcej oglądasz w dzień czy wieczorem = wieczorem, w weekendy cały dzien sie zdarza
preferowana wielkość telewizora = 50 lub 46
preferowana marka = Samsung, Panasonic, LG mają straszne odbicia
czego nie lubisz w telewizorach = cena, głośnej pracy, zbyt dużych refleksów
jakie urządzenia będą podłączone = tuner sat HD, xtreamer, dvd na scart, stary amplituner
ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń = 50% telewizja(SD i HD) , 40% xtreamer, 10% dvd
siedzisz na wprost czy również z katów bocznych = na wprost lub max 20 stopni kąta
telewizor ma mieć wifi = nie koniecznie
ma czytać przez USB filmy = może czytać ale nie musi bo jest xtreamer
jakimi złączami i co chcesz podłączyć = HDMI , dvd po scart i ampli optykiem
ile programów HD = koło 10
ile godzin dziennie ma grać telewizor = 5-10h
ile osób zasiada przed telewizorem = 2
ma stać czy wisieć = nie wiem jeszcze
jaka klasa cenowa = do 3200-3400zl
 

Piopio

New member
Proponuję jednak Samsung LE46C650 - do dostania za 3,5k zł.
To naprawdę udany LCD. Ładnie świeci i jest dobrze wyposażony.
Może obraz SD w porównaniu z plazmą będzie bardziej płaski ale za to nie będzie denerwujących odbić. Jeśli kupować plazmę to zdecydowanie z jakimś filtrem antyodblaskowym czyli Panasonic seria G, LG od PK750, Samsung w ogóle się nie łapie w tej kategorii cenowej. Moim skromnym zdaniem plazma ma sens od 50".
 

don111

Banned
mój 4 letni lcd LG sprzed 4 lat też by w sklepie lepiej wyglądał od plazmy, nawet czerń ma jak Kuro :lol:
więc nie jesteś wyjątkiem, plazma się tam nikomu nie spodoba na tle lcd
 

Jajo

New member
Proponuję jednak Samsung LE46C650 - do dostania za 3,5k zł.
To naprawdę udany LCD. Ładnie świeci i jest dobrze wyposażony.
Może obraz SD w porównaniu z plazmą będzie bardziej płaski ale za to nie będzie denerwujących odbić. Jeśli kupować plazmę to zdecydowanie z jakimś filtrem antyodblaskowym czyli Panasonic seria G, LG od PK750, Samsung w ogóle się nie łapie w tej kategorii cenowej. Moim skromnym zdaniem plazma ma sens od 50".

Toteż chce własnie plazme 50 calową ale chce mieć też pewność że bedzie lepsza od LCD.
Odblaski w Samsungach są mniejsze niż w LG, to pewne bo widziałem na zywo PS50C650 i PS50C550. Stać by mnie było tylko na tą drugą ale jest na tym forum wątek o buczeniu i nie chce ryzykować bo tego bym nie zniósł.

mój 4 letni lcd LG sprzed 4 lat też by w sklepie lepiej wyglądał od plazmy, nawet czerń ma jak Kuro
więc nie jesteś wyjątkiem, plazma się tam nikomu nie spodoba na tle lcd
Kurcze wyjasnij mi fenomen, że w sklepie plazmy wypadają tak słabo? Przecież oświetlenie tam jest podobne do domowego, ja mogłem nawet przekonać sie w zaciemnionym pokoiku że LCD Samsunga miał ladniejsze kolory- przynajmniej takie sie wydawały.


Panasonic 46S20
JVC 46 S90
Toshiba 46 XV 733
Sharp 46 LE 600 - lcd led

na JVC mnie nie stać, toshiba wypadała slabiutko w sklepie i sprzedawca też coś na nią marudził. A ten sharp LED to pewnie podswietlanie krawędziowe? Slyszałem żeby sie w to nie pakować...
Kiki a ty co byś wybrał dla siebie, plazme czy lcd. Tylko przyjmij że zalezy ci na dobrym SD i sporcie.
 
Ostatnia edycja:

kapsell

New member
Bez reklam
Toteż chce własnie plazme 50 calową ale chce mieć też pewność że bedzie lepsza od LCD.
"Lepsza" to pojecie wzgledne, masz watek plazma czy lcd i pokrewne i kilka tysiecy postow...

Kurcze wyjasnij mi fenomen, że w sklepie plazmy wypadają tak słabo? Przecież oświetlenie tam jest podobne do domowego, ja mogłem nawet przekonać sie w zaciemnionym pokoiku że LCD Samsunga miał ladniejsze kolory- przynajmniej takie sie wydawały..
W sklepie oswietlenie nie jest w niczym podobne do sklepowego, chyba ze masz w domu halogeny... Plazma zawsze wyglada slabiej w sklepie bo ma slabsza jasnosc...

na JVC mnie nie stać, toshiba wypadała slabiutko w sklepie i sprzedawca też coś na nią marudził. A ten sharp LED to pewnie podswietlanie krawędziowe? Slyszałem żeby sie w to nie pakować...
Sprzedawca marudzil? Bo pewnie mial prowizje ze sprzedazy np. Samsungow a nie Toshiby. Pokaz mi tv o takich parametrach w tej klasie cenowej jak ww Toshiba? Ktore w dodatku przekladaja sie na obraz? Cena + jakosc = super!
TEN Sharp ma podswietlenie FULL LED!
 

don111

Banned
Kurcze wyjasnij mi fenomen, że w sklepie plazmy wypadają tak słabo? Przecież oświetlenie tam jest podobne do domowego, ja mogłem nawet przekonać sie w zaciemnionym pokoiku że LCD Samsunga miał ladniejsze kolory- przynajmniej takie sie wydawały.
zaciemnione pomieszczenie z rzędami włączonych tv nie jest już zaciemnione
percepcji nie oszukasz, jak przez parę minut oglądasz obraz na tv z podkręconymi ustawieniach, to patrząc za chwilę na obraz tv stojącego obok z bardziej stonowanymi ustawieniami to pierwsze wrażenie robi on kiepskie

na JVC mnie nie stać, toshiba wypadała slabiutko w sklepie i sprzedawca też coś na nią marudził. A ten sharp LED to pewnie podswietlanie krawędziowe? Slyszałem żeby sie w to nie pakować...
a co z tą Toshibą było nie tak ? jakimi kryteriami oceniałeś obraz tv ?
rodzajem podświetlenia się nie sugeruj, zależy od modelu, są lepsze zwykłe LCD od LED i na odwrót
co do tego Sharpa to ma full led ale co z tego...
http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd/45412-jakim-lcd-zastapic-sharpa32le600.html

Kiki a ty co byś wybrał dla siebie, plazme czy lcd. Tylko przyjmij że zalezy ci na dobrym SD i sporcie.
SD - generalnie przewaga plazm, choć niektóre LCD dobrze też skalują, do sportu od zawsze była polecana plazma, włącz i porównaj mecz piłki nożnej - przy ruchu kamery popatrz jak wyglądają np szczegóły murawy
generalnie przyjmij zasadę:
ciemne pomieszczenie + obraz w dynamicznym ruchu = lepiej wypadnie zawsze plazma w tym samym budżecie
 

cactusek

New member
Bez reklam
Fakt plazma do tych zastosowań będzie lepsza ale naprawde trudno wybrać dobrą 50tkę w tej cenie. Samsungi buczą, Panasonici są brzydkie i gołe, do tego seria S (jedyne FHD do 3500zl) ma duże refleksy, o LG nawet nie pisze.
Sam zacząłem sie zastanawiać nad LCD po wpadce z plazmą Samsunga ale nie potrafie strawić sportu na LCDekach. Większość też tragicznie skaluje słaby sygnał.
 

cassey

New member
A jak ocenilibyście plazmę samsunga PS50 c 6500 w stosunku do plazmy lg pk 760 i lcdeka samsunga le 46 c650?
Są to chyba jedyne rozsądne modele które można brac pod uwagę w cenie do ok 4000 zł? Chyba że coś pominąłem?
 

cactusek

New member
Bez reklam
Chyba nikt ci tu nie porówna tych modeli bo na forum była tylko jedna osoba która kupiła ten model LG. Ogolnie ma słabsze oceny na zagranicznych forach od nizszych modeli pk250-pk550.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
LG ma gorszą czerń. Wolniejsze wygaszanie piksela. Bardziej mętny obraz .
Mo judder pionowy i dyganie większe obrazu przy testach monstera. Ma też lepkie drgania skośnych linii. Wyrażenie widoczne na testach.
Ma mniejsze wypełnienie kolorystki elementów.
 

Jajo

New member
Witam po kolejnej eskapadzie po sklepach... wnioski:
1.Jeśli kupie LCD to bedzie to raczej tylko Samsung LE46C650. Pozostałe wypadają blado, a patrzylem w kilku sklepach. Szczegolnie bije po oczach skalowanie SD i czern w ciemnych scenach.
Polecany wyżej sharp jest po prostu słaby, kolory nie do ustawienia a mialem pilot przez pół godziny. Nie wiem co daje to podswietlanie full-LED w nim, nie warto dopłacać.

zaciemnione pomieszczenie z rzędami włączonych tv nie jest już zaciemnione
percepcji nie oszukasz, jak przez parę minut oglądasz obraz na tv z podkręconymi ustawieniach, to patrząc za chwilę na obraz tv stojącego obok z bardziej stonowanymi ustawieniami to pierwsze wrażenie robi on kiepskie
W MM mają pokoik gdzie stoi właczony tylko jeden tv w centralnym punkcie pokoju, do tego mozesz testować audio. Na moje życzenie podłaczono obok na wózku drugi tv dla porównania więc nie ma mowy o jakiś autosugestiach. Widać dość wyrażnie każdą wadę. Niestety mogłem tam porównać tylko te tv z pierwszego posta. Nie chciałem sie za bardzo narzucać tymbardziej że jeśli dany tv stoi na normalnej ekspozycji to jest troche roboty z wsadzeniem go na wózek i przewiezieniem do tej ciemni.


SD - generalnie przewaga plazm, choć niektóre LCD dobrze też skalują, do sportu od zawsze była polecana plazma, włącz i porównaj mecz piłki nożnej - przy ruchu kamery popatrz jak wyglądają np szczegóły murawy
generalnie przyjmij zasadę:
ciemne pomieszczenie + obraz w dynamicznym ruchu = lepiej wypadnie zawsze plazma w tym samym budżecie

Tak, sport wyglądał troche lepiej na plazmie ale tak jak pisałem w pierwszym poście, nie jest to ewidentne. Zresztą na dużym ekranie (50cali) ogladając np mecz pilkarze i tak sie rozmazują, ostro i ładnie jest tylko na zbliżeniach, nawet na panasonicu G20.
Największa wadą LCD jest dla mnie ciągle wyswietlanie sygnału słabszej jakości. Niektore tv po prostu masakrują obraz. W pewnym momencie ogladając w sklepie lcd by LG i Sharp zdałem sobie sprawę że na pewno nie kupie LCD. Wyjątkiem jest tylko ten Samsung. Z drugiej strony oglądam tylko modele do 3500-4000 (takie ktore na necie kosztują do 3400zl) i może droższe modele LCD lepiej sobie z tym radzą. Do tego widziałem kilka LCD z wyraźnie gorzej podswietlonymi rogami ekranu co widać jak na dłoni na żółtym albo białym tle - TRAGEDIA! Efekt widziałem na LG (jakis model za 4400zl) i Sony.
Do tego gość tam doradzający stwierdził że nawet jeśli po zakupie podswietlanie jest ok to często dostają zgłoszenia że nierówne podświetlanie pojawia sie po kilku tygodniach albo miesiącach po zakupie.
Ale dość już o LCD bo to dział o plazmach i chciałbym prosić o doradzenie czegoś takiego dla mnie.
Raczej powinna to być 50tka i na pewno FHD. Panasonici S20 jednak dość mocno odbijają lampy w sklepach, pewnie to samo bedzie w moim mieszkaniu bo mam jasne sciany i meble. Tego się boję. Poza tym ten tv nie ma nic, nawet głupiego usb i wygląda tragicznie w porównaniu do konkurencji. Co ja mam kupić?? bo już naprawdę nie wiem :( Prezentacja w domu to jednak sporo kasy - 10% tego co chce wydać na tv.
 
Ostatnia edycja:

cassey

New member
Mam chyba ten sam problem co jajo, z waszych wypowiedzi wynika ze jezeli LG to tylko pk 950
Zatem mój wybór ogranicza sie do plazmy samsunga 50 c 6500 i lcd samsunga 46 c 650

I co byście tutaj poradzili? Telewizorek ma byc jak najbardziej uniwersalny tzn do oglądania i w dzień i w nocy w dość jasnym pokoju, sygnał z n-ki, czasem gry na ps 3, filmy z mkv, cosik z kompa
Odległość oglądania to jakies 2-3 m. Czy 46 nie będzie za mały?
Co lepiej się sprawdzi do "uniwersalnych" zastosowań?

Intuicyjnie rzecz biorąc wolałbym plazmę, ale zwłaszcza po postach jajo utwierdziłem się w przekonaniu że plazma jest świetna, ma bardziej naturalne kolory i lepszą głębię ale uwadatnia się to głównie dopiero wtedy jak sie ogląda filmy w nocy, albo w mocno zaciemnionym pokoju?
 

cactusek

New member
Bez reklam
Koszt prezentacji to 200-300zl z tego co wiem wiec jesli ktoś chce kupić tv do 3tyś jak ludzie z tego wątku to jest to 10% jakby nie liczyć.
 

Jajo

New member
Mam chyba ten sam problem co jajo, z waszych wypowiedzi wynika ze jezeli LG to tylko pk 950
Zatem mój wybór ogranicza sie do plazmy samsunga 50 c 6500 i lcd samsunga 46 c 650
C6500 nie chce bo od C550 różnie sie głownie obudową i paroma bajerami a matryca pewnie bardzo podobna. Z tego co piszą na forach C6500 buczy równie często co C550 czyli prawie zawsze, czasem głośniej a czasem ciszej. PK950 to w ogóle nie moja półka cenowa poza tym boje sie firmy LG.

I co byście tutaj poradzili? Telewizorek ma byc jak najbardziej uniwersalny tzn do oglądania i w dzień i w nocy w dość jasnym pokoju, sygnał z n-ki, czasem gry na ps 3, filmy z mkv, cosik z kompa
Odległość oglądania to jakies 2-3 m. Czy 46 nie będzie za mały?
Co lepiej się sprawdzi do "uniwersalnych" zastosowań?

Masz praktycznie identyczne wymagania jak ja :)


Intuicyjnie rzecz biorąc wolałbym plazmę, ale zwłaszcza po postach jajo utwierdziłem się w przekonaniu że plazma jest świetna, ma bardziej naturalne kolory i lepszą głębię ale uwadatnia się to głównie dopiero wtedy jak sie ogląda filmy w nocy, albo w mocno zaciemnionym pokoju

i nie sposób ogarnąć tego w sklepie...
Wie ktoś kiedy wyjdą nowe modele plazm Panasa i Samsunga? Ponoć wkrótce ma sie coś pokazać ?
 

kapsell

New member
Bez reklam
I co byście tutaj poradzili? Telewizorek ma byc jak najbardziej uniwersalny tzn do oglądania i w dzień i w nocy w dość jasnym pokoju?
Jesli bardzo jasny pokoj to plazma odpada, nie bedzie nic widac. Mi do grania i kompa lcd bardziej pasuje. Powidoki (niektorzy twierdza ze u nich nie wystepuja, u mnie byly) byly dla mnie nie do zaakceptowania.
Odległość oglądania to jakies 2-3 m. Czy 46 nie będzie za mały?
Co lepiej się sprawdzi do "uniwersalnych" zastosowań? ?
Rozmiar akurat.

Intuicyjnie rzecz biorąc wolałbym plazmę, ale zwłaszcza po postach jajo utwierdziłem się w przekonaniu że plazma jest świetna, ma bardziej naturalne kolory i lepszą głębię ale uwadatnia się to głównie dopiero wtedy jak sie ogląda filmy w nocy, albo w mocno zaciemnionym pokoju?
Zartujesz? Po postach utwierdziles sie w przekonaniu ze jakis tv ma lepszy obraz? Zobacz na wlasne oczy, tylko one cie nie zawioda.
 

don111

Banned
jak wygląda Panasonic S20 w dzień masz pokazane tutaj:
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/50999-panasonic-seria-s20-tx-p42s20e-15.html

generalnie jeśli masz bardzo jasny pokój i nic się nie da z tym zrobić (zasłony, rolety) to nie idź na siłę w plazmę
w nocy niektóre LCD też całkiem dobrze wyglądają, patrz tylko żeby było równe podświetlenie matrycy, głęboka czerń z przyzwoitą gradacja szarości (szczegóły w ciemnych scenach) przy niskich nastawach jasności panelu
 

cactusek

New member
Bez reklam
Moim zdaniem najgorszą bolączką LCD nie jest słaba czerń ale skalowanie SD i masakra ze smużeniem np podczas oglądania meczów. Wskażcie mi model do 3500zł (min. 46cali) który jest w tym aspekcie porównywalny do plazmy a sie skusze nawet jeśli czern bedzie nieco gorsza.
 
Do góry