Platformy cyfrowe - oferta

dnc

Moderator
VIP
W najnowszym numerze tygodnika Polityka ukazał się artykuł Piotra Stasiaka "Trzej na platformie". I bynajmniej nie jest to temat polityczny, ale jak najbardziej biznesowy.
Autor w sposób bardzo uproszczony, ale czytelny przekazuje informacje o trzech platformach telewizyjnych, które walczą o klienta w Polsce. Jak wszyscy wiemy nasz kraj jest ewenementem na skalę europejską. Nigdzie bowiem nie ma takiej "konkurencji" medialnej jak w Polsce. Oto bowiem po Cyfrze+ oraz Polsacie Cyfrowym na rynek wtargnęła N-ka z nowymi technologiami, nowymi możliwościami i nowym podejściem do klientów. Pomijam fakt czy te elementy są dobrze prowadzone czy nie, ale są.
Autor opisał każdą platfromę z osobna, podsumował "listę kanałów", możliwości rozszerzania pakietów, atrakcyjność oferty pod względem nie tylko ilości właśnie, ale jakości oferowanych kanałów TV i radiowych. Wspomniał także o wprowadzeniu HDTV, które zagościło na razie na dwóch platformach, ale trzecia pewnie też w najbliższym czasie dołączy.
Jest kilka nieścisłości, m.in. to, że pasmo satelitarne ma nieograniczoną pojemność, co jest nieprawdą, a dowiedzieli się już o tym klienci Eutelsata. I, że można "upakować setki kanałów", co też doprowadza do pogorszenia jakości obrazu i dźwięku na poszczególnych transponderach (o tym też już wiemy).
Na koniec zaś mała dygresja autora, którą pozwolę sobie zacytować:
"(...)Głównym wrogiem płatnych telewizji pozostaje jednak brak czasu klientów. Paradoks: ci, których stać na dekodery z pakietem kanałów, nie mają czasu go używać. Wolą pracować i zarabiać."
Cóż! Nic dodać nic ująć!!!
:eek:k:
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Dlatego wg mnie wiele osób chciałoby wprowadzenia prawdziwego VOD, no i większej oferty nagrywarek HD, rozwiązałoby to sporo problemów.
 

Matthew

New member
A czy autor pokusił sie o wskaznaie zwyciezcy tego pojedynku? Czy faworyzowal ktoras z platform czy raczej skupil sie na ogolnym przedstawieniu poszczegolnych ofert?
 

qluk

New member
ar2 napisał:
Dlatego wg mnie wiele osób chciałoby wprowadzenia prawdziwego VOD, no i większej oferty nagrywarek HD, rozwiązałoby to sporo problemów.
Zgodnie z zasadami opisującymi HDCP i AACS takiej mozliwości nie ma. Jako że jest to materiał HD nie będziesz mógł legalnie go nagrać.
Umowy licencyjne itp. duperele oraz "wystawcy" metody ochrony HDCP, AACS, itp., czyli Warner Bros, Disney i 20th Century - czyli czołówka urzędów certyfikujących i branży IT security :/.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
qluk napisał:
Zgodnie z zasadami opisującymi HDCP i AACS takiej mozliwości nie ma. Jako że jest to materiał HD nie będziesz mógł legalnie go nagrać.
Umowy licencyjne itp. duperele oraz "wystawcy" metody ochrony HDCP, AACS, itp., czyli Warner Bros, Disney i 20th Century - czyli czołówka urzędów certyfikujących i branży IT security :/.

Ale przecież nagrywa się różne programy, nie tylko filmy. Czy wszystkie programy HDTV są nadawane z HDCP? To chyba nonsens.
 

dnc

Moderator
VIP
Matthew napisał:
A czy autor pokusił sie o wskaznaie zwyciezcy tego pojedynku? Czy faworyzowal ktoras z platform czy raczej skupil sie na ogolnym przedstawieniu poszczegolnych ofert?

Autor raczej skupił się na ogólnym opisie poszczególnych platform. Nie wchodził zbytnio w sedno sprawy acz napisał, że C+ z natury rzeczy była (jest?) platformą dla bogatszych klientów, a PC dla tych mnie zasobnych. N, jest tak gdzieś pomiędzy. Ma pewne rzeczy, których nie mają konkurenci, ale i pewnych rzeczy nie ma.
Zwrócił też uwagę na ilość klientów poszczególnych firm. O ile PC i C+ chwalą się milionowym klientem (albo prawie) o tyle N-ka jakoś nie chce tego ujawnić, jedynie p. Sójka coś tam opowiadał, że mają ich tyle ile przewidywali. Dlatego Ar2, jeśli będziesz na tym spotkaniu, albo ktokolwiek inny, trzeba się dokładnie dowiedzieć ile tych klientów za te pół roku zdobyli. Będzie można wtedy porównywać jak działa N-ka i ile jej jeszcze zostało by dogonić resztę peletonu.
 

wszary

New member
dnc, mam pytnie.

Twoim zdaniem, która z tych platform na dzień dzisiejszy ma najlepszą ofetę?
W marcu zakupiłem sprzęt Philipsa tv: 32pfl7332 i kino: HTS3115. Teraz zastanawiam się nad jakąś telewizją cyfrową i nie wiem co wybrać. Tv ma 2xHDMI i chciałbym przez to ogladać. Od pana z serwisu usłyszałem opinię, że na N-ke jest dość sporo reklamacji i polecał C+. Na temat PC się nie wypowiedział. Tak jak wyczytałem wcześniej to narazie N i C+ mają kilka kanałów w HD i chyba pomiędzy tymi dwoma powinienem wybierać?

Pozdrawiam,
 

dnc

Moderator
VIP
Moim zdaniem najlepszą ofertę pod względem filmowym ma C+. Ma kanały Premium, których nie posiada konkurencja. Jest sport, w tym nasz liga piłkarska.
Jak dla mnie, kinomana, oferta C+ jest najlepsza. Jest sporo kanałow filmowych, jest sport, są kanały edukacyjno-rozrywkowe. PC jest dla mnie zbyt mało atrakcyjny własnie z tego powodu. Z kolei N-ka dopiero się rozwija, co nie pozwala na obiektywną ocenę. Sam zresztą pod koniec zeszłego roku pisałem, że aby w pełni ocenić ofertę N trzeba poczekać najmniej rok. Po tym okresie czasu widać bedzie co tak naprawdę reprezentuje sobą ta platforma.
Cały czas oczywiście poruszam się po poziomie oferty. Nie wnikam w jakośc produktu końcowego, a więc tunerów, jakośc nadawanych kanałów, obsługę klienta. Każdy klient wie jak to jest w "jego" platformie.
Autor tego tekstu wspomina ponadto, że gdybyśmy chcieli oglądać nowości filmowe, wszystkie kanały ogólnopolskie, kanały sportowe z najbardziej ciekawymi wydarzeniami, itd, itd, to musielibysmy zakupić pakiety wszystkich platform, co oznaczałoby nie lada wyczyn, nie tylko logistyczny, ale i techniczny. No i rzecz oczywista, fundusze. Każda platforma swoje pakiety ceni. W ostateczności możnaby zapłacić nawet 280 zł. To daje, przy umowie 24 miesięcznej, 6700 zł. Nie wliczam w to sprzętu, który tak czy siak trzeba kupić lub wydzierżawić. To też są koszty. Stąd, z punktu widzenia klienta, takie rozdrobnienie nie jest dobre. Podwyższa bowiem koszty oglądania. Platformy nie mogą w nieskończoność obniżać cen za swoje usługi. Są pewne limity.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
qluk napisał:
Zgodnie z zasadami opisującymi HDCP i AACS takiej mozliwości nie ma. Jako że jest to materiał HD nie będziesz mógł legalnie go nagrać.
Umowy licencyjne itp. duperele oraz "wystawcy" metody ochrony HDCP, AACS, itp., czyli Warner Bros, Disney i 20th Century - czyli czołówka urzędów certyfikujących i branży IT security :/.

Przecież mogą te pliki zabezpieczyć czasowo, czy choćby ilością wyświetleń, lub przypisaniem do danego box'a. Możliwości istnieją tylko trzeba chcieć, np. technologia DRM.
 

KKuba

New member
Bez reklam
W odwiecznej dyskusji, która platforma lepsza, zwróciłbym uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsza to pragnę przypomnieć, że oferta filmowa premium Cyfry to marketingowy mit i nawijanie makaronu na uszy. Canal + jest tak żenująco słabym kanałem, po prostu sam się dziwię, że za niego płacę (jedyny powód to film HD raz na tydzień - żałosne). Również HBO to nie kończące się pasmo powtórek w jakosci kasety VHS - niestety. Przewagi Cyfry w tym zakresie - jako jej użytkownik nie widzę. Również sprzet dostarczany przez Cyfrę to tragedia - muzealnie Pioneery i specyfikacja MediaSat pomiątająca Edwarda G. i minitel (dziwne podobieństwo). Ale Cyfra ma przewagę gdzie indziej - ma naprawdę dobry sport, National Geografic (teraz też w HD będzie), Ale Kino, Planet i MiniMini. Problem, że niestety Cyfra w tej chwili stoi w miejscu - czekamy na nową ofertę programową i techniczną. Słabościa jest też konstrukcja pakietów - za zupełnie podstawowe kanały typu AXN się w Cyfrze płaci.
2. Jeśli chodzi o rozwój to zdecydowanie należy obserować Polsat. Tu się programowo najwiecej dzieje (nie móie o sprzęcie - ale współpraca z Samsungiem też może nas jeszcze zaskoczyć), jest największa liczba nowości i właśnie wchodzi HD. Pamiętajcie, że w Polsacie oferta serialowa (a dziś to seriale, a nie filmy kinowe biją rekordy widowni) jest juz zbliżona do Cyfry, a wręcz lepsza. Nie oszukujmy się, kto ma Polsat ten wie, że FoxLife to był strzał w dziesiatkę - napędza widzów Polsatowi. Gotowe na Wszystko sezon 3, Brzydula Betty (liczny Złotych Globów nie zliczę), Fuks czy Grace Anathomy powodują, że rodzina pożycza się ode mnie dekoder Polsatu (wcale nie żartuje). Co wiecej przecież prawie pewne jest, że to Polsat będzie miał Fox Life HD i FX HD. Jeśli tak rzeczywisćie będzie to n zacznie mieć duży problem - sorry, ale MGM HD do Fox Life HD ma się rynkowo jak Polonez do Vectry. Do tego wszystkie AXN, Fox Life i TV1000 od razu w pakiecie Mix - przecież oglądacie Jericho ;) oraz Disney Chanel od razu w pakiecie familijmym. Kto lekceważy Polsat popełna kolosalny błąd. To nie jest juz oferta dla małych miasteczek - wystarczy wyjść i zoabczyć bloki w Krakowie, a 1.200.000 odbiorców, to wcale nie jest tylko polska wieś i mniej zasobni klienci.
W tym zakresie artykuł Polityki raczej przedstawiał propagandę uprawianą przez Platformy niż rzeczywistość.
3. N musi coś natychmiast zrobić z ofertą programową - samym fajnym sprzetem i jakościa obrazu daleko nie zajadą. Szwankuje i oferta programowa i dobór pakietów. Ale też ITI ma naprawdę ogromny potencjał i liczę, że słynnego 16 maja zobaczymy coś ciekawego. Ta Paltofrma juz namieszała na rynku i pewnie jeszcze b. mocno namiesza.
Reasumujac - wybór jest trudny i będzie coraz trudniejszy z pożytkiem dla nas Wszystkich. ;)
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
Zgadzam się, że oferta PC jest bardziej przejrzysta, lepiej dopracowana i po prostu tańsza. Z mojej strony dodam, że PC jest teraz bardzo popularny właśnie z tego powodu. Daje w atrakcyjnej cenie kanały za które konkurencja liczy sobie drożej. Taki jest problem C+. Jest po prostu za droga w stosunku do oferowanych mozliwości. Na forum laki.dvhk.pl już wiele razy porównywano full pakiet C+ i np. niemieckiej Premiere. Za ok. 150 zł w Premiere dostaje się conajmniej 5 kanałów filmowych i sportowych. Dostaje się obraz 16/9 i dźwięk DD. Dostaje się jakość za rozsądną cenę. Co do Canal+ to kanał ten ma silną konkurencję w postaci interentu i ściągania filmów. Ta metoda powoduje, że zanim film ukaże się w tym kanale (lub HBO), wieeeeelu już go widziało.
O jakości nie wspomnę bo jak dla mnie brak DD i kanałów filmowych w 16/9 (jest tylko 1!!!!) to ogromna ujma.
W przypadku seriali, wypowiadać się nie bedę bo nie lubię takowych. Chyba, że są to serie na zasadzie każdy odcinek o czym innym. Tasiemców nie lubię. Chciaż ostatnio się przełamałem i oglądam "Odwróconych". Ale tylko dlatego, że widziałem kinową wersję i tak bardzo mi się nie podobała, że aż musiałem sprawdzić jaki jest serial.
Tak czy siak liczba abonentów PC nie jest przypadkowa. To nie był sbieg okoliczności, ale starannie zaplanowana i zrealizowana akcja marketingowo-promocyjna. No i się udało. Zobaczy co na to konkurencja. C+ na razie milczy. A o N-ce dowiemy się już za tydzień.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Muszę Ci powiedzieć DNC, że popełniasz błąd lekceważąc seriale. Dzisiaj jest jasne już, że punk ciężkości produkcji filmowej w USA przesuwa się na wysokobudżetowe produkcje serialowe, a klasyczne Holywood przeżywa regres. To nie jest przypadek, że obecnie gra w serialu to nie jest żadna ujma, a wręcz przeciwnie. Pisała zresztą na ten temat także chyba Polityka. Zobaczcie, zresztą sami co się dziś ogląda i o czym się mówi. Wszyscy to już czujemy w Polsce: Gotowe na wszystko (FoxLife), 24 Godziny (Canal+), Rodzina Soprano (HBO), Sześć Stóp pod ziemią (HBO), Brzydula Betty (Fox Life), Prosion Break (Polsat), Jericho (ANX), Lost (AXN), Fuks (FoxLife), CSI (AXN), Grace Anathomy (Fox Life), Without Trace (TVN).
Na marginesie zagadka. Na której platformie można obejrzeć najwięcej z tych produkcji i najtaniej? :) To jedna chyba z ważnych przyczyn jej sukcesu.
Inna rzecz, że domyślam, się że robisz DNC ten sam błąd, który ja kiedyś robiłem – oglądałem seriale w telewizji – „co tydzień” na "TVN". To faktycznie porażka, tak nie należy oglądać. Po raz pierwszy przekonałem się o tym gdy obejrzałem Rodzinę Soprano na DVD i to był szok. Inny film – w telewizji jak oglądałem to myślałem - głupoty przerywane reklamą proszku do prania, na DVD dzieło wręcz wybitne. A potem to siej już potoczyło... :) Płatna telewizja bez reklam –też zapewnia to co DVD , no może z wyjątkiem AXN z tymi reklamami co 10 minut (niech ich licho porwie).
Te seriale są oczywiście różne, niektóre lepsze inne jednak gorsze, ale czy można przejść obojętny wobec tego, że Jericho nakręca w Stanach sprzedaż Xboxa 360? No bo ludzie pobieraja masowo nowe odciniki z Xbox Live VideoMarketplace, zresztą w HD :)
Oglądając marne filmy na kanałach premium, coraz bardziej utwierdzam się, że punkt ciężkości widowni przesuwa się gdzie indziej. I tylko oglądając Gotowe na Wszystko marzy mi się ten film w HD – to musi bajka, uczta dla oczu. Dodam, że Deperate Houswife są natywnie (podkreślam od początku) zrealizowane w HD – i u nas konwertowane w dół... :( Ale doczekami się Postęp jest u nasna szczęście b. szybki. Czego wszystkim życzę... :)
 

wszary

New member
Witam,
Ja krótko:
1. Dzięki za tak dogłębną analizę dot. ofert poszczególnych platform.
2. Rozmawiałem wczoraj z facetem, który robił mi instalację telewizyjną w kamienicy, jak i również handluje PC i powiedział mi, że PC szykuje jakąś rewolucje, ale dopiero pod koniec roku.

Pozdrawiam,
 

Mabri

New member
Ja miałem już wszystkie platformy, łącznie z Wizją. Ofertą platform zaczynam się interesować w momencie kończenia się umowy. Wtedy wybieram tą, która mi odpowiada. Nie jestem wielbicielem żadnej z nich. Traktuję je jak produkt i wybieram najlepszy w danej chwili.
Na dzień dzisiejszy optymalną ofertę stanowi dla mnie N i ją też posiadam. Jeżeli za niecały rok konkurencja zaoferuje coś ciekawszego, może zagoszczę u nich.
 

dnc

Moderator
VIP
KKuba napisał:
Muszę Ci powiedzieć DNC, że popełniasz błąd lekceważąc seriale. Dzisiaj jest jasne już, że punk ciężkości produkcji filmowej w USA przesuwa się na wysokobudżetowe produkcje serialowe, a klasyczne Holywood przeżywa regres...

Tutaj nie chodzi o popełnianie błędu. Po prostu nie lubię seriali tasiemców. Co wcale nie oznacza, że kiedyś nie polubię. Ponoć tylko krowa nie zmienia zdania.
Zgadzam się natomiast z Tobą, że kanały TV szatkujące seriale przez reklamy doprowadza do ostateczności wiernych fanów. Wiem sam bo moja siostra jest fanką "Prison Break" i też jest tego zdania. I tutaj pojawia się istotna rzecz, o czym wspomniałeś. Czym innym jest serial nadawany w TV, zazwyczaj raz na tydzień, a czym innym kupno go na DVD. Druga opcja, mimo że droższa, jest bardziej komfortowa. Można zobaczyć film kiedy się chce, powtórkę także. Jakość obrazu i dźwięku jest o niebo lepsza. Warto na to zwrócić uwagę ponieważ obecnie produkowane seriale w zasadzie tylko tym się różnią od produkcji fabularnych, że... są pocięte na serial. Produkcje takie już od wielu, wielu lat w wielu, wielu elementach przewyższają produkcje kinowe. Począwszy od kosztów na widowni skończywszy. Ale tu pojawiają się TV, które w 80 może 90 % przypadków szatkują je reklamami. Nie wiem jak robią kanały Fox TV, ale w Polsce raczej nie można mówić o dbałości o "zdrowie psychiczne widza" kanałów typu Polsat czy TVN. I właśnie tutaj na czoło wysuwa się np. Canal+, który np. "24 godziny" czy HBO ze swoim "Studio 60" (notabene ten serial też jakoś zacząłem oglądać) nie szatkuje je reklamami. Znów pomija jakość filmu, która nijak się ma do jakości na DVD. To rzecz oczywista. W końcu materiał na DVD (profesjonalny) czy na nośnikach HD, będą zawsze lepsze od tego samego filmu w TV. Czy to będzie w C+ czy PC czy na N-ce.
 

wszary

New member
Ja niestety nie posiadałem i nie posiadam żadnej z platform i dlatego rzuciłem pytanie, która najlepsza.
KKuba i dnc, dzieki za tak wnikliwą ocenę aktualnego rynku, napewno wasze opinie będą pomocne przy zakupie:) .

Pozdrawiam!!!!
 
Do góry