Plasma vs LCD - dokonałem wyboru... LCD (długie)

jan2500

New member
Witam,

Przez dłuższy czas śledziłem to forum tzn plazmy i LCD. W końcu kupiłem tv - po miesiącu oglądania chcę spłacić dług i napisać kilka zdań. ( mój stary CRT poszedł w odstawkę)

Od zawsze nastawiony byłem na plazmy, nawet przekonywałem do nich znajomych - a to z tego powodu że czytałem różne zestawienia które bezwzględnie wskazywały że obraz będzie tu lepszy - wierzyłem w to święcie bojąc się w LCD pixelozy. Tak się złożyło że w pewnym momencie odwiedziłem kuzyna który miał plazmę panasa 42 i lcd LG 37.

No i konfuzja - bo obraz TV na LCD był dla moich oczu przyjemniejszy, nasycony kolorami. Obraz na panasie jakiś brudny (biel nie do zaakceptowania), mało jasny, bez soczystych kolorów (a bawiłem się ustawieniami w różny sposób). W momencie gdy na plazmie puściliśmy film w HD obraz stał się do zaakceptowania nawet b.dobry - widać wszystkie szczególiki, przejścia tonalne - ale dalej brakuje mu jasności.

Podsumowanie - w mojej ocenie LCD jest bardziej uniwersalnym TV, przeciętny program będzie na nim wyglądał w mojej ocenie lepiej. Plazma może i tak- jako monitor - do ciemnego pomieszczenia, do filmów HD i tyle .

Kupiłem 46EX500 i jestem bardzo zadowolony - oglądam z 3-5metrów i jest bardzo ok. Gdyby robili 50 tki wymieniłbym na większy

Sony46EX500 + cyfra+
 

digitalus

Banned
witam
na mnie zaden lcd nie robi wrazenia:) nawet za 10 tys .
plazma to bardziej uniwersalny telewizor bo sprawdza sie zdecydowanie lepiej gdy zrodlem bedzie gorsze zrodlo sygnalu np telewizja kablowa, pliki divx.
dlaczego uwazam ze plazma to lepszy wybor?. tylko w sklepie lcd prezentuje sie dobrze bo najczesciej jest podlaczony sygnal hd
lcd to nienaturalny obraz. wiekszosc wybiera lcd bo w sklepie mocniej swieci.
duzo osob stoi blisko ekranu plazmy w sklepie i zwraca tez uwage na "komorki" czyli subpiksele.
wygladaja brzydko . w lcd nie widac czegos takiego. klient juz zdecydowal kupuje lcd. tylko kto oglada telewizje z takiej odleglosci czyli 20 cm od ekranu. przeciez tego nie widac przy normalnym ogladaniu telewizji. uwazam ze plazma ma znacznie lepsza jakosc obrazu.oczywiscie kazdy moze miec inne zdanie.
kolejny techniczny argument, prosze mi pokazac lcd ktory ma szybszy czas reakcji matrycy od plazmy. nie ma takiego telewizora.dlatego wybieram plazme.
plazma ma tez glebia obrazu,widac wiecej szczegolow,przede wszystkim drugi plan jest bardziej ostry

opinia innej osoby o lcd
w LCD wszystko wygląda plastikowe, brak płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi barwami, kolory jakieś takie jak z kreskówek, ruchome napisy rozmywają się, a gdy pojawia się jednolite tło (np. nieostre ujęcie trybun, podczas gdy ostrość skupiona jest na pierwszym planie
----------
wiecej podobnych przykladow jest na forum np ten.podobno lcd jvc najlepiej sobie radzi z slabym sygnalem i niestety klapa

Właśnie kupiłam swój pierwszy telewizor LCD (JVC LT-32A90BU) 32 cale. Podłączyłam go do kablówki UPC (docelowo ma działać pod Aster City). Martwi mnie niestety jedna rzecz - większość programów wygląda jak animowane - obraz jest nieostry, nie widać konturów itp. W sklepie wszystko wyglądało ok, ale teraz jestem mocno zawiedziona tym, co oglądam. Czy to jest normalne przy telewizorach LCD czy może ten model JVC jest taki średni? Jeśli to wina telewizora, powiedzcie, co polecacie. Niestety zupełnie się na tym nie znam...
 
Ostatnia edycja:

LUPO78

Banned
digitalus jeżeli gościowi pasuje lcd i miał porównanie między jedną i drugą technologią,opisuje swoje spostrzeżenia że jednak odpowiada mu lcd to jaki sens ma twój komentarz?
 

cukiernik

New member
witam
na mnie zaden lcd nie robi wrazenia:) nawet za 10 tys .
plazma to bardziej uniwersalny telewizor bo sprawdza sie zdecydowanie lepiej gdy zrodlem bedzie gorsze zrodlo sygnalu np telewizja kablowa, pliki divx.
dlaczego uwazam ze plazma to lepszy wybor?. tylko w sklepie lcd prezentuje sie dobrze bo najczesciej jest podlaczony sygnal hd
lcd to nienaturalny obraz. wiekszosc wybiera lcd bo w sklepie mocniej swieci.
duzo osob stoi blisko ekranu plazmy w sklepie i zwraca tez uwage na "komorki" czyli subpiksele.
wygladaja brzydko . w lcd nie widac czegos takiego. klient juz zdecydowal kupuje lcd. tylko kto oglada telewizje z takiej odleglosci czyli 20 cm od ekranu. przeciez tego nie widac przy normalnym ogladaniu telewizji. uwazam ze plazma ma znacznie lepsza jakosc obrazu.oczywiscie kazdy moze miec inne zdanie.
kolejny techniczny argument, prosze mi pokazac lcd ktory ma szybszy czas reakcji matrycy od plazmy. nie ma takiego telewizora.dlatego wybieram plazme.
plazma ma tez glebia obrazu,widac wiecej szczegolow,przede wszystkim drugi plan jest bardziej ostry

opinia innej osoby o lcd
w LCD wszystko wygląda plastikowe, brak płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi barwami, kolory jakieś takie jak z kreskówek, ruchome napisy rozmywają się, a gdy pojawia się jednolite tło (np. nieostre ujęcie trybun, podczas gdy ostrość skupiona jest na pierwszym planie
----------
wiecej podobnych przykladow jest na forum np ten.podobno lcd jvc najlepiej sobie radzi z slabym sygnalem i niestety klapa

Właśnie kupiłam swój pierwszy telewizor LCD (JVC LT-32A90BU) 32 cale. Podłączyłam go do kablówki UPC (docelowo ma działać pod Aster City). Martwi mnie niestety jedna rzecz - większość programów wygląda jak animowane - obraz jest nieostry, nie widać konturów itp. W sklepie wszystko wyglądało ok, ale teraz jestem mocno zawiedziona tym, co oglądam. Czy to jest normalne przy telewizorach LCD czy może ten model JVC jest taki średni? Jeśli to wina telewizora, powiedzcie, co polecacie. Niestety zupełnie się na tym nie znam...

Prawda, prawda,jeszcze raz prawda. W 100% prawda.

Mam ci ja plazmę od przeszło roku i nie zamienię na nic innego no może plazmę lecz o większych rozmiarach. Taka 50 mnie się marzy Panasonica.
 

cactusek

New member
Bez reklam
Też miałem chwile zwątpienia co do plazmy ale pare godzin na LCD (Sony) u rodzinki i wiem na 100% że taki telewizor nie nadaje sie kompletnie do SD. Obraz sztuczny, kolory do bani a w sklepie wyglądał lepiej niż plazma. Jednak coś w tym jest.
 

kapsell

New member
Bez reklam
@jan25000
Masz racje. To juz nie te czasy gdy plazma dzielila i rzadzila. Ale niektorzy zatrzymali sie w czasie 3-4 lata temu...

Z drugiej strony dobrze ze jest i lcd i plazma - im wiekszy wybor tym lepiej dla konsumentow.

@cactusec
Owszem sony (jakie dokladnie...?) nie nadaje sie do sd, ameryki nie odkryles i nie osmieszaj sie. jak chcesz miec "seper sd" to kup z komisu crt.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
zależy co kto lubi, mój ojciec też woli LCD - ustawia go sobie zawsze tak jasno, że ja nie mogę tego oglądać - w dodatku poziom czerni zmienia na niski (mało "shadow details"), przez co obraz jemu wydaje się bardziej żywy a w praktyce jest nie do oglądania gdy występują jakieś ciemne sceny

na plaźmie spokojnie można ustawić aby był podobny efekt, tylko trzeba zmienić tryb kinowy na inny i podkręcić kontrast - będzie biel taka jak na LCD (za wyjątkiem całej białej planszy bo wtedy plazma nie daje rady)
 

cactusek

New member
Bez reklam
Kapsell, testowalem sony, wcześniej toshibe 733 która podobno super sobie radzi z SD i samsunga c650 (podobna matryca do toshiby jesli nie ta sama) i powiem jedno, Sygnal SD (analogowy czy to cyfrowy) na LCD jest jak kupa, niewyraźny, sztuczny i bez wyrazu, przez godzine nie potrafiłem ustawić kolorów żeby twarze ludzi wyglądały normalnie. Mecze - absolutna porażka. Ja już nie mam wątpliwości a jeśli ktoś ma to niech przed zakupem potestuje LCD w domu, w sklepie mi teź sie wydawał do zaakceptowania.
 

konoo

New member
Plazma to Plazma LCD to LCD
Plazma lepiej sprawdza się przy SD niż LCD i bardzo dobrze przy HD
ale ma swoje wady dla których są nie do przyjęcia

Wiem jedno z własnego doświadczenia przy zmianie TV należy osobiście porównać obejrzeć dotknąć posłuchać

Ale broń boże w sklepie to musi odbyć się w domu to jedyne miejsce gdzie można naprawdę dokonać prawidłowego zakupu i wyboru

W sklepie zawsze lepiej wypadnie LCD, lecz po zaniesieniu do domu nagle upsss nie tego chciałem
chodź nie zawsze mój znajomy tak wychwalał swego Sharpa pod niebiosa, no nie powiem fajny TV
wybrzydzał mi bardzo plazme że robię głupotę że chce ją kupić itp..

Lecz kiedy przyszedł obejrzeć mój nowy nabytek szybciutko zmienił zdanie i do dziś sobie pluje że nie wziął plazmy że zaufał prezentacji w sklepie

Ale i tak każdy ma inne poczucie koloru, dźwięku, wyglądu dlatego trzeba dobrać tv indywidualnie
Jednemu Plazma drugiemu LCD a trzeci woli CRT
 

Kris_6

Member
Plazma to Plazma LCD to LCD
Plazma lepiej sprawdza się przy SD niż LCD i bardzo dobrze przy HD
ale ma swoje wady dla których są nie do przyjęcia

Wiem jedno z własnego doświadczenia przy zmianie TV należy osobiście porównać obejrzeć dotknąć posłuchać

Ale broń boże w sklepie to musi odbyć się w domu to jedyne miejsce gdzie można naprawdę dokonać prawidłowego zakupu i wyboru

W sklepie zawsze lepiej wypadnie LCD, lecz po zaniesieniu do domu nagle upsss nie tego chciałem
chodź nie zawsze mój znajomy tak wychwalał swego Sharpa pod niebiosa, no nie powiem fajny TV
wybrzydzał mi bardzo plazme że robię głupotę że chce ją kupić itp..

Lecz kiedy przyszedł obejrzeć mój nowy nabytek szybciutko zmienił zdanie i do dziś sobie pluje że nie wziął plazmy że zaufał prezentacji w sklepie

Ale i tak każdy ma inne poczucie koloru, dźwięku, wyglądu dlatego trzeba dobrać tv indywidualnie
Jednemu Plazma drugiemu LCD a trzeci woli CRT

A jaki model Sharpa posiada ten kolega LED-a czy normalnego LCD-aka ?
 

Mike25

New member
witam
na mnie zaden lcd nie robi wrazenia:) nawet za 10 tys .
plazma to bardziej uniwersalny telewizor bo sprawdza sie zdecydowanie lepiej gdy zrodlem bedzie gorsze zrodlo sygnalu np telewizja kablowa, pliki divx.
dlaczego uwazam ze plazma to lepszy wybor?. tylko w sklepie lcd prezentuje sie dobrze bo najczesciej jest podlaczony sygnal hd
lcd to nienaturalny obraz. wiekszosc wybiera lcd bo w sklepie mocniej swieci.
duzo osob stoi blisko ekranu plazmy w sklepie i zwraca tez uwage na "komorki" czyli subpiksele.
wygladaja brzydko . w lcd nie widac czegos takiego. klient juz zdecydowal kupuje lcd. tylko kto oglada telewizje z takiej odleglosci czyli 20 cm od ekranu. przeciez tego nie widac przy normalnym ogladaniu telewizji. uwazam ze plazma ma znacznie lepsza jakosc obrazu.oczywiscie kazdy moze miec inne zdanie.
kolejny techniczny argument, prosze mi pokazac lcd ktory ma szybszy czas reakcji matrycy od plazmy. nie ma takiego telewizora.dlatego wybieram plazme.
plazma ma tez glebia obrazu,widac wiecej szczegolow,przede wszystkim drugi plan jest bardziej ostry

opinia innej osoby o lcd
w LCD wszystko wygląda plastikowe, brak płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi barwami, kolory jakieś takie jak z kreskówek, ruchome napisy rozmywają się, a gdy pojawia się jednolite tło (np. nieostre ujęcie trybun, podczas gdy ostrość skupiona jest na pierwszym planie
----------
wiecej podobnych przykladow jest na forum np ten.podobno lcd jvc najlepiej sobie radzi z slabym sygnalem i niestety klapa

Właśnie kupiłam swój pierwszy telewizor LCD (JVC LT-32A90BU) 32 cale. Podłączyłam go do kablówki UPC (docelowo ma działać pod Aster City). Martwi mnie niestety jedna rzecz - większość programów wygląda jak animowane - obraz jest nieostry, nie widać konturów itp. W sklepie wszystko wyglądało ok, ale teraz jestem mocno zawiedziona tym, co oglądam. Czy to jest normalne przy telewizorach LCD czy może ten model JVC jest taki średni? Jeśli to wina telewizora, powiedzcie, co polecacie. Niestety zupełnie się na tym nie znam...
Zauważyłem, że te "wady" są niezmiennie powtarzane przez przeciwników LCD niczym mantra już od wielu lat. To jest opis LCD sprzed 10 lat. Tymczasem najnowsze LCD ze średniej i wyższej półki, dają już bardzo dobry obraz, wcale nie plastikowy. Jasne, że SD będzie wyglądać lepiej na plazmie, tylko, że przynajmniej jak dla mnie nie jest to wystarczający argument za plazmą. Jak ktoś chce mieć najlepsze SD polecę mu CRT (może jeszcze gdzieś dostanie...?), które sprawdzi się lepiej niż plazma. Prawda jest taka, że dobre LCD poradzi sobie też z SD (ale cyfrowym). Gdzieś w dziale LCD na tym forum wklejałem foty z mojego lcdka na SD i zagorzały zwolennik plazm nie chciał mi uwierzyć, że to SD, taki dobry był obraz. Przy dobrym źródle, zwłaszcza HD, ale również do zastosowań gier, czy jako monitor PC, LCD jest u mnie górą, ale dobre LCD, nie shitowe. Wady plazm są niestety dla mnie nie do zaakceptowania, ale co kto lubi. Śmieszy mnie tylko, jak coponiektórzy ściemniają, że LCD się nie nadaje do SD... Chyba dobrego LCD na oczy w akcji nie widzieli, albo oceniają tylko po tym co zobaczyli w sklepie, a jak zobaczą (jak ten koleś z innego działu na forum), to powiedzą, że to nie SD... Ale dla mnie to był najlepszy nieświadomy komplement za LCD i to z ust fana PDP :D
 

konoo

New member
Mike25
Nikt nie przeczy przynajmnie ja że dobry LCD potrafi skalować naprawdę zaje..ście sygnał SD

Lecz taki dobry LCD kosztuje przynajmniej dwa a nawet więcej razy drożej od Plazmy która zapewni taki sam obraz i takie same skalowanie za mniejszą ilość plny
Więc i bież to pod uwagę

No w kategori do 2,5tyś no może ciut więcej pod względem obrazu w szczególności SD Plazma jest nie zastąpiona
 

cactusek

New member
Bez reklam
Zauważyłem, że te "wady" są niezmiennie powtarzane przez przeciwników LCD niczym mantra już od wielu lat. To jest opis LCD sprzed 10 lat. Tymczasem najnowsze LCD ze średniej i wyższej półki, dają już bardzo dobry obraz, wcale nie plastikowy. Jasne, że SD będzie wyglądać lepiej na plazmie, tylko, że przynajmniej jak dla mnie nie jest to wystarczający argument za plazmą. Jak ktoś chce mieć najlepsze SD polecę mu CRT (może jeszcze gdzieś dostanie...?), które sprawdzi się lepiej niż plazma. Prawda jest taka, że dobre LCD poradzi sobie też z SD (ale cyfrowym). Gdzieś w dziale LCD na tym forum wklejałem foty z mojego lcdka na SD i zagorzały zwolennik plazm nie chciał mi uwierzyć, że to SD, taki dobry był obraz. Przy dobrym źródle, zwłaszcza HD, ale również do zastosowań gier, czy jako monitor PC, LCD jest u mnie górą, ale dobre LCD, nie shitowe. Wady plazm są niestety dla mnie nie do zaakceptowania, ale co kto lubi. Śmieszy mnie tylko, jak coponiektórzy ściemniają, że LCD się nie nadaje do SD... Chyba dobrego LCD na oczy w akcji nie widzieli, albo oceniają tylko po tym co zobaczyli w sklepie, a jak zobaczą (jak ten koleś z innego działu na forum), to powiedzą, że to nie SD... Ale dla mnie to był najlepszy nieświadomy komplement za LCD i to z ust fana PDP :D

Ja nie pisze o telewizorach LCD sprzed 10ciu lat bo wtedy ledwo mnie bylo stac na malego CRT. Pisze co jest w tym roku bo w tym roku szukalem tv i w tym roku testowalem ich kilkanascie. Conajmniej 5-6 lcd testowalem w domu (od najblizszej rodziny do znajomych) i nie znalazlem chocby jednego ktory ma SD w miare dobre. Ten stereotyp o sztucznym obrazie i nienaturalnych kolorach niestety nie jest stereotypem tylko rzeczywistoscią, przynajmniej w tv do 4-5tyś bo wiecej nigdy za takie pudło nie dam.
Piszesz że na wielu LCD obraz SD jest super, podaj jakis konkretny model bo jestem bardzo ciekawy i sam pobiegne go sprawdzić osobiście. Plazma ma swoje wady, niektore nawet bardzo duże ale dla mnie to nic do obrazu jaki daje LCD.
 

Mike25

New member
To bardzo proste, długo szukać nie trzeba takich LCD jest całkiem sporo. Sony EX500/700, HX700/800, ze stajni Philipsa seria 9xxx. Sharp LE705. Wszystkie te modele dają obraz SD nieposzarpany, gładki, ostry, kontrastowy. W żadnym z nich nie ma mowy o plastikowości. Oczywiście dużo zależy od źródła (podstawa przy SD to sygnał cyfrowy najlepiej po kablu) jak i samych ustawień, gdyż w LCD dla uzyskania dobrego efektu trzeba się bardziej natrudzić przy SD niż w plazmach, jak również obraz oglądany z kilkunastu-kilkudziesięciu cm nie powala, ale to w końcu tylko SD, a poza tym nikt nie ogląda z takiej odległości ekranu 40'' czy większego. Z odległości normalnej, tj. minimum 2,5m obraz jest bardzo dobry. Sam niekiedy mylę niektóre programy przyrodnicze SD z HD, bo niektóre mam SD, a inne wysokiej rozdzielczości, takie jest dobre skalowanie, przynajmniej na moim lcdku.
 
Ostatnia edycja:

jdud2

New member
Ponieważ będzie mi się za jakiś czas (do 7 miesięcy max) szykował zakup nowego TV 42 cale, więc ruszyłem do sklepów oglądać, co tam mają na stanie. Moje (zaznaczam czysto subiektywne) przemyślenia okazały się zaskakujące.

1. LCD led/lampowy daje ohydny obraz i to nawet jak idzie tvn hd po cyfrze. Taki program jest paskudny w porównaniu do tego samego na plazmie – to jestem zaskoczony.

2. Plazma ma lepsze cieplejsze kolory niż LCD. Są nie „agresywne”, nie drażnią oczu, nie za jaskrawe.

3. Plazma ma ekran podświetlany nawet, gdy nic tam nie pokazuje się albo jest np. scena z filmu sf z dużą ilością czerni. Za świecąca czerń.

4. LCD doskonały poziom czerni, ale bez dobrej gradacji przejść tonalnych między tym czarnym i jaśniejszymi kolorami. Wrażenie wypalonego na czarno fragmentu obrazu.

5. Plazma w czerni świeci, ale za to więcej szczegółów widać (nazywa się to kontrastem).

6. Kąty w LCD – zaskoczenie - wszystkie TV sobie z tym poradziły i nic mi tu nie przeszkadzało.

7. Full hd w plazmie kontra w LCD- zaskoczenie. Sam nie mógłbym się zdecydować, który bardziej bym wolał, a przecież dawniej plazmy do full hd absolutnie się nie nadawały. Teraz obraz w nich jest tylko minimalnie mniej szczegółowy (minimalnie bardziej miękki niż ten w LCD).

8. LCD oddaje znacznie wierniej niż plazma kolory chłodne.

9. Chyba nie istnieje rodzaj telewizora, który by mi spasował.
 

kapsell

New member
Bez reklam
Nie ma idealow, co kto lubi. Ja juz wybralem (na ten czas , bo co przyniesie przyszlosc w swiecie tv...?).

Dajcie sobie spokoj z SD, jak ktos chce ogladac polsat i morde Ferdka z anteny z dachu to niech zostanie przy kineskopie!
 
Do góry