Plan- Projektor w Salonie, Epson EH-TW7000 inceiling gray 260..

Muskat

New member
Witam wszystkich, planuję wstępnie temat mini kina domowego w salonie. Pomieszczenie codziennego użytku tak więc milion ograniczeń do których muszę się dostosować. Mile widziane jakieś podpowiedzi czy opinie :)
Przeznaczenie filmy wieczorkiem, meczyk w weekend, konsola w wolnym czasie. Tak więc bardzo ogólne..
Prawdopodobnie projektor Epson Eh-tw7000, ekran polski K. inceiling 16:9 Gray Pro.

Mam dwie opcje ale na 90% będzie wersja z ekranem we wnęce.
Ściany na której będzie ekran pomalowane zostaną ciemno szarą ewentualnie czarną farbą matową(do wysokości drzwi balkonowych) Półka sufitowa w której będzie podwieszony ekran była by też w ciemnej tonacji, reszta pomieszczenia biała.
Ekran chcę umieścić we wnęce która ma 270cm tak by całą ją wykorzystać. Ekran bez borderów. Jak się uda to obudowę i listwę w ciemnym kolorze. Zastanawiam się nad szerokością 260cm lub 280. W przypadku tej drugiej będę w stanie uzyskać ekran ~265cm. Lewa strona zachodziła by na kominek, a prawa była by maksymalnie blisko ściany.

Dół ekranu będę celował w 60-65cm Tak niestety mi wyjdzie z jakąś szafką najlepiej podwieszaną plus głośnik na niej.. Co do głośników i braku miejsca na nie pewnie będę celował w coś w stylu półkowe Jamo S803 podwieszone bezpośrednio pod dolną krawędzią ekranu. W przypadku filmów będę podciągał tylko ekran, góra zostanie najprawdopodobniej biała. Zastanawiam się jeszcze czy "bawić" się w 4 głośniki Atmos w przedniej i tylnej zabudowie sufitu. Tam była by możliwość ich wkomponowania z racji obniżenia.

Projektor umieszczony po przeciwległej stronie pomieszczenia maksymalnie z tyłu by okablowanie pociągnąć z tylnej zabudowy. W tej wersji nie mógł by być całkiem pod ścianą z racji zbyt dużej odległości.

Dystans do ekranu było by to 450-500cm zależnie jak się narożnik ustawi. Martwi mnie, że do takiej odległości lepiej by było bliżej, ale z racji uniwersalnego charakteru może to i lepiej.

Optymalnie był by ekran w wersji przed kominkiem, marzeniem było 150", ale wtedy mogło by się już okazać że jednak jestem za blisko ekranu. 3 metrowy miał by kąt widzenia około 40stopni więc chyba idealnie. Niestety głośniki w tej wersji wchodziły by w część użytkową a na to nie dostanę raczej zezwolenia :) No i cała koncepcja sufitu uległa by zmianie. Tak więc pewnie pozostanie maksymalne 120". Kąt widza to będzie około 30 stopni.

W załączniku przybliżony rzut pomieszczenia oraz wizualnie jak to by się prezentowało. Jakość kiepska, ale to proj za 200zł wykorzystywany do nieco innych celów ;)
 

Attachments

  • Ekran.jpg
    Ekran.jpg
    124,7 KB · Wyś: 161
  • Ekran 2.jpg
    Ekran 2.jpg
    98,6 KB · Wyś: 89
Ostatnia edycja:

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli masz możliwość to opcja "niebieska" będzie lepszym rozwiązaniem.
Po bokach będziesz miał możliwość postawienia kolumn podłogowych a we wnęce powiesisz sobie szafkę na której postawisz głośnik centralny.
Nie baw się w ekran bez borderów, bo efekt będzie mizerny a wydasz niepotrzebnie kasę. Bordery i pas rozbiegowy to podstawa.
Jeśli chcesz uzyskać fajny efekt surround to kanapę musisz odsunąć od tylnej ściany przynajmniej o te 50 cm. Planując ekran o szerokości ok. 300 cm pomyśl nad napinaczami. Mimo iż K.A.U.B.E.R robi bdb ekrany to przy tej szerokości może się już falować.
Atmosa jesli masz możliwość rób w ciemno! Efekty są świetne.
Projektor TW7000 jest bardzo głośny, sprawdź sobie gdzieś w jakimś salonie Video czy nie będzie Ci przeszkadzał podczas użytkowania.
 

dzierbiaty

New member
Miałem podobny dylemat i zrezygnowałem z wpychania ekranu pomiędzy kominek a ścianę. Wszystko przerzuciłem na przeciwną ścianę. Tyle, że ty masz tam 2,7 metra a ja mam 3,7.
Nie obawiasz się wpływu ciepła na zamontowany ekran, TV bądź głośniki?
 
Ostatnia edycja:

Muskat

New member
Jeśli masz możliwość to opcja "niebieska" będzie lepszym rozwiązaniem.
Po bokach będziesz miał możliwość postawienia kolumn podłogowych a we wnęce powiesisz sobie szafkę na której postawisz głośnik centralny.
Nie baw się w ekran bez borderów, bo efekt będzie mizerny a wydasz niepotrzebnie kasę. Bordery i pas rozbiegowy to podstawa.
Jeśli chcesz uzyskać fajny efekt surround to kanapę musisz odsunąć od tylnej ściany przynajmniej o te 50 cm. Planując ekran o szerokości ok. 300 cm pomyśl nad napinaczami. Mimo iż K.A.U.B.E.R robi bdb ekrany to przy tej szerokości może się już falować.
Atmosa jesli masz możliwość rób w ciemno! Efekty są świetne.
Projektor TW7000 jest bardzo głośny, sprawdź sobie gdzieś w jakimś salonie Video czy nie będzie Ci przeszkadzał podczas użytkowania.

Ekran we wnęce miał by 260cm bez napinaczy lub przed pewnie 300cm z napinaczami. W wersji przed mam troszkę problem z centralnym. Tylna ściana była by ~115cm za ekranem. Dość głęboko umieszczony centralny. W wersji we wnęce było by bez borderów liczyłem, że ciemne ściany w jakimś stopniu załatwią problem.

Co do głośności muszę to sprawdzić. Producent podaje chyba 24db w trybie Eco a przypuszczam, że raczej w tym trybie będzie głównie używany. To teoretycznie powinien być tylko delikatny szum, ale musiał bym to zweryfikować.
Niestety dostałem informację z jednego z okolicznych śląskich sklepów, że projektorów w tej kategorii cenowej nie zobaczę w żadnym salonie
.
Kanapa docelowo będzie odsunięta około 1m od tylnej ściany.

Nie obawiasz się wpływu ciepła na zamontowany ekran, TV bądź głośniki?
Kominek raczej do sporadycznego palenia. Szyba nie oddaje, aż takiego ciepła. Do tylnej ściany jest około 60cm od krawędzi szyby. Z telewizorem nie powinno być problemu, będzie sporo oddalony. Głośnik do zastanowienia czy zawieszenie membrany nie zaczną się za bardzo wygrzewać.
Ekran nie był by używany razem z kominkiem. Natomiast zastanawia mnie czy ciepło idące do góry mogło by powodować problem z ekranem który jest zwinięty w kasecie sufitu podwieszanego. Szczególnie w wersji przed kominkowej.

Niestety z tego wszystkiego zrobił się większy mętlik w głowie w którą stronę iść.
W wersji przed kominkowej, zastanawia mnie jak w praktyce będzie się miała odległość widza do ekranu. Wyjdzie około 380~400cm docelowo. Do filmów dla mnie idealnie. Wychodzi też 40st kąt widzenia. Natomiast bardziej mnie nurtuje temat meczyk lub konsolka. Czy tu nie będzie troszkę za duży obraz.
 

edi7777

Member
Rozważałeś ekran ramowy? Sam mam k.a.u.b.e.r. inceiling tensioned Grey i jest wporzo poza tym że z perspektywy czasu mogłem dopłacić do cichszego silnika. Akurat w tej firmie to ekran możesz wybrać praktycznie co do centymetra jaki chcesz. Proja brałbym sony/jvc.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Do góry