Pionowy pasek

Rejtan

New member
Na moim telewizorze LCD 16:9 Samsung pojawił się pionowy, czarny pasek o szerokości ok. 2 pikseli. Jest on dokładnie w tym miejscu, w którym kończy się obraz 4:3 i widoczny jest tylko na obrazie 16:9 i jest on tylko z jednej strony przez ok. połowę wysokości ekranu i nie jest widoczny zawsze - np. na białym tle go nie widać, za to najlepiej na ciemno niebieskim i żółtym. Nie ukrywam, dużo oglądam w 4:3, mam ten telewizor dopiero od kilku miesięcy - już byłoby to tak widoczne? A przecież podobno LCD są mniej podatne na utrwalanie się obrazu od np. plazm. Dodam, że pasek ten pojawił się nagle (dzisiaj) - wcześniej nic takiego się nie działo. Czy to moja wina, czy powinieniem oddać telewizor do naprawy (jest na gwarancji)? W instrukcji jest napisane, że po długim wyświetlaniu nieruchomego obrazu 4:3 może pojawić się ślad, ale ja nieruchomych obrazów nigdy przez dłuższy czas nie wyświetlałem.
 

tom_net

New member
W LCD nie utrwala się obraz. Stanowczo oddać do serwisu, niestety z twojego opisu wynika że wyskoczyły ci 'martwe' piksele..
 

Rejtan

New member
tom_net napisał:
W LCD nie utrwala się obraz. Stanowczo oddać do serwisu, niestety z twojego opisu wynika że wyskoczyły ci 'martwe' piksele..
A serwis mi nie powie, że to moja wina? Oto cytat z instrukcji obsługi:
Środki ostrożności, które należy zachować przy odtwarzaniu nieruchomych obrazów. (...)
Oglądanie obrazu w formacie 4:3 na ekranie telewizora LCD przez długi okres czasu może powodować pozostawanie śladów krawędzi po środku ekranu oraz po jego lewej i prawej stronie. Przyczyną tego zjawiska jest różnica w natężeniu emotowanego światła. (...)
Wymienione wyżej objawy nie są objęte gwarancją.

I czy to jest prawdopodobne, aby martwe piksele wyskoczyły tak obok siebie tworząc pionowy pasek? Poza tym one nie są tak do końca martwe, bo świecą, tylko nie tak jasno, jak pozostałe - jedynie z daleka pasek ten wygląda na czarny. Poza tym nie widać go, gdy w tym miejscu wyświetlany obraz jest biały. Poniżej daję zdjęcia tego. Nie są one jednak zbyt dokładne, bo wygląda na nich, jakby zielony subpiksel nie świecił - ale świeci.

 

tom_net

New member
hmm..faktycznie z tego co widzę na tych zdjęciach to nie świecą subpixele, mało prawdopodobne aby było to od oglądania telewizji w takiej rozdzielczości, raczej wygląda na jakąś wadę matrycy, ja osobiście bez zastanowienia bym jechał z tym do serwisu.
 

Rejtan

New member
tom_net napisał:
hmm..faktycznie z tego co widzę na tych zdjęciach to nie świecą subpixele, mało prawdopodobne aby było to od oglądania telewizji w takiej rozdzielczości, raczej wygląda na jakąś wadę matrycy, ja osobiście bez zastanowienia bym jechał z tym do serwisu.
OK, dzięki za radę. Napiszę, jaki będzie efekt.

Też bym się nie zastanawiał, ale niepokoi mnie to, że ten pasek jest dokładnie w tym miejscu, w którym kończy się obraz 4:3. Wygląda jednak na to, że to czysty przypadek.
 
Ostatnia edycja:

Romanoff

New member
tom_net napisał:
W LCD nie utrwala się obraz. Stanowczo oddać do serwisu, niestety z twojego opisu wynika że wyskoczyły ci 'martwe' piksele..

Niestety ale nie masz racji.Na LCD też się wypala. I taki jest właśnie efekt oglądania 4:3 na ekranie16:9. A przecież w instrukcji jest wyraźnie napisane...ehh.

Pozdrawiam
 

Rejtan

New member
Romanoff napisał:
Niestety ale nie masz racji.Na LCD też się wypala. I taki jest właśnie efekt oglądania 4:3 na ekranie16:9. A przecież w instrukcji jest wyraźnie napisane...ehh.

Pozdrawiam
No właśnie wiem, że jest napisane w instrukcji i dlatego często dokładnie sprawdzałem, czy coś się nie zaczyna pojawiać. A to pojawiło się w jednym momencie (a nie stopniowo) i do tego tylko z jednej strony i na połowę wysokości ekranu.

A tak w ogóle to co mam na to poradzić, jeżeli nawet taki efekt występuje - nie moja wina, że wciąż tyle programów jest w 4:3. Okrągłych głów to nie mam przyjemności oglądać. Mogliby pomyśleć o jakiejś technologii temu zapobiegającej - np. obraz powinien się przesuwać o kilka pikseli w lewo lub prawo co kilka minut. Z komunikatami typu "Brak sygnału" tak właśnie się dzieje.

Poza tym w instrukcji jest wyraźnie napisane, owszem, ale wg tytułu dotyczy to tylko nieruchomych obrazów.
 
Ostatnia edycja:

Romanoff

New member
A czy krawędź ekranu to nie jest nieruchomy obraz?Stała różnica między jaśniejszą linią a ciemniejszą? Przykro mi że Cię to spotkało. Ja niestety nie amm rady na taki defekt.W plazmach z reguły prędzej czy później to znika, w LCD jak do tej pory samoistnie nic się samo nie zredukowało.
Nadzieja w serwisie,może mają jakiś pomysł,sposób.Powdzenia.
Pozdrawiam
 

Rejtan

New member
Romanoff napisał:
A czy krawędź ekranu to nie jest nieruchomy obraz?Stała różnica między jaśniejszą linią a ciemniejszą?

No nie taki nieruchomy - przecież obraz się zmienia, różnica między jaśniejszą a ciemniejszą (a raczej całkiem czarną) linią nie jest stała. Przecież obraz 4:3 nie ma dookoła białej ramki - gdyby była, to faktycznie różnica byłaby stała.
 

slavi

New member
Rejtan napisał:
Na moim telewizorze LCD 16:9 Samsung pojawił się pionowy, czarny pasek o szerokości ok. 2 pikseli. Jest on dokładnie w tym miejscu, w którym kończy się obraz 4:3 i widoczny jest tylko na obrazie 16:9 i jest on tylko z jednej strony przez ok. połowę wysokości ekranu i nie jest widoczny zawsze - np. na białym tle go nie widać, za to najlepiej na ciemno niebieskim i żółtym. Nie ukrywam, dużo oglądam w 4:3, mam ten telewizor dopiero od kilku miesięcy - już byłoby to tak widoczne? A przecież podobno LCD są mniej podatne na utrwalanie się obrazu od np. plazm. Dodam, że pasek ten pojawił się nagle (dzisiaj) - wcześniej nic takiego się nie działo. Czy to moja wina, czy powinieniem oddać telewizor do naprawy (jest na gwarancji)? W instrukcji jest napisane, że po długim wyświetlaniu nieruchomego obrazu 4:3 może pojawić się ślad, ale ja nieruchomych obrazów nigdy przez dłuższy czas nie wyświetlałem.
Ostatnio odpowiedziałem na tym forum na identyczny problem w LCD firmy TOSHIBA, a wczesniej użytkownikowi LG. Niestety w LCD występuje problem pojawiania się z prawej strony pionowej linii przy długotrwałym oglądaniu obrazu 4:3. Nie ma więc racji ten kto twierdzi, że taki problem na LCD nie występuje i można oglądać tryb 4:3 do woli. Nieporozumieniem jest również zwalanie wszystkiego na wadę matrycy bo w tym przypadku żadnej wady matrycy po prostu nie ma i serwis najprawdopodobniej tego nie naprawi gwarancyjnie (ciekawy jestem jak w ogóle to naprawi). Najprawdopodobniej serwis powoła się do niestosowania się do uwag podanych w instrukcji telewizora.
Wracając do problemu. Z identycznym paskiem spotkałem się około rok temu w LCD THOMSONA rodziców. W tamtym przypadku linia po jakimś czasie zniknęła (stawała się coraz mniej widoczna aż do całkowitego zniknięcia), a rodzice nie korzystają od tego czasu długotrwale z trybu 4:3. Przeszukaj forum (dział TOSHIBA i LG) a dowiesz się więcej szczegółów. A na przyszłość warto przeszukać forum zanim się zada pytanie bo często odpowiedź jest już udzielona...

Pozdr.
 

Robertus64

New member
Bez reklam
Przedwszystkim może to świadczyc o niskiej jakości matrycy , idąc tą drogą to można oczekiwac takich zjawisk przy oglądaniu równierz filmów w formacie panoramy gdzie obraz równiez nie wypełnia całkowicie ekranu.Wiekszośc filmów jest grana w formacie ciasniej niż 16:9 to mają się pojawiac pasy ?Jeżeli w krótkim czasie pojawi się taki objaw to sądzę że nie świadczy to dobrze o jakości matrycy.
 

Rejtan

New member
slavi napisał:
Przeszukaj forum (dział TOSHIBA i LG) a dowiesz się więcej szczegółów. A na przyszłość warto przeszukać forum zanim się zada pytanie bo często odpowiedź jest już udzielona...

Pozdr.

Oczywiście przeszukiwałem to forum i nie tylko to (i to już wtedy, gdy kupiłem ten telewizor i zobaczyłem ostrzeżenie w instrukcji - wczoraj oczywiście też) i zdecydowanie przeważają opinie, że LCD w ogóle nie są wrażliwe na utrwalanie się obrazu i można oglądać obraz 4:3 do woli. Dlatego napisałem ten wątek, aby to jednoznacznie wyjaśnić - co chyba się jednak nie uda, bo widzę, że ile osób tutaj się wypowiada, tyle opinii, a także ewentuanie ostrzec tych, których ten problem mógłby dotknąć.
 

slavi

New member
Robertus64 napisał:
Przedwszystkim może to świadczyc o niskiej jakości matrycy , idąc tą drogą to można oczekiwac takich zjawisk przy oglądaniu równierz filmów w formacie panoramy gdzie obraz równiez nie wypełnia całkowicie ekranu.Wiekszośc filmów jest grana w formacie ciasniej niż 16:9 to mają się pojawiac pasy ?Jeżeli w krótkim czasie pojawi się taki objaw to sądzę że nie świadczy to dobrze o jakości matrycy.
Problem pojawia się nie tylko w LCD jednej firmy, na różnych matrycach więc chyba nie jest to problem słabej jakosci paneli. Co do oglądania filmów o stosunku boków 2.35 to nie oglądasz przecież tylko takich filmów więc problemu raczej nie będzie. Wspomniany pionowy pasek pojawia się przy nieustannym oglądaniu obrazu 4:3 na granicy tego obrazu. Ciekawostką jest, że zawsze występuje tylko z prawej strony ekranu.

Pozdr.
 

Rejtan

New member
Na szczęście wydaje mi się, że kreska ta jest już mniej widoczna niż przedwczoraj. Napiszę za kilka dni, czy zniknęła całkiem.

Wydaje mi się też, że wiem w jakich okolicznościach się pojawiła - po prostu mocno przygrzało słońce w ten dzień, a oglądany był oczywiście obraz 4:3. Sprawdziłem też dotykając panelu w różnych miejscach, że podczas normalnej pracy telewizora ta górna prawa część (czyli ta, na której pojawiła się kreska) jest najcieplejsza. Prawdopodobnie więc panel rozgrzał się do zbyt wysokiej temperatury i wtedy się ta krawędź utrwaliła.
 
Ostatnia edycja:

Romanoff

New member
Mam dobrą wiadomość.Po kilku dniach nieobecności w pracy jakże miło zostałem zaskoczony że wypalenia na kilku tv prawie całkiem zniknęły.Jak widać można je zlikwidować tak samo jak na plaźmie.Najlepszy jest szum(kasza)oraz puszczenie jakiegoś filmu na cały ekran(tryb zoom).Powinno pomóc :)

Pozdrawiam
 

pandzik

Member
Bez reklam
Wystarczy zmieniać tryb obrazu.
Ja ciągle to robie. Raz mam zoom, raz smart a innym razem wide.
W zależności od rodzaju oglądanego przekazu.
4:3 nigdy nie oglądam.

pozdrawiam
 

Robertus64

New member
Bez reklam
Nie wiem jak długo miałeś załączony tryb 4:3 że takie coś sie stało , ale na moim Philipsie 5321 który jest modelem podstawowym i w zasadzie nie ma nic poza panelem;) miałem ze dwa miechy tryb 4 :3 i nic takiego nie zauważyłem, nie ma najmniejszych sladów kresek - może dlatego że to kiepska matryca:D :cool: :D
 

Rejtan

New member
Robertus64 napisał:
Nie wiem jak długo miałeś załączony tryb 4:3 że takie coś sie stało , ale na moim Philipsie 5321 który jest modelem podstawowym i w zasadzie nie ma nic poza panelem;) miałem ze dwa miechy tryb 4 :3 i nic takiego nie zauważyłem, nie ma najmniejszych sladów kresek - może dlatego że to kiepska matryca:D :cool: :D
Ponad 3 miesiące, ale sporadycznie oglądany był też obraz na całym ekranie. I to, że nie ma żadnych śladów kresek to nic nie znaczy, bo u mnie, jak już pisałem, pojawiła się ona nagle, a nie stopniowo.
 

Pawetu

New member
Rejtan napisał:
Na moim telewizorze LCD 16:9 Samsung pojawił się pionowy, czarny pasek o szerokości ok. 2 pikseli. Jest on dokładnie w tym miejscu, w którym kończy się obraz 4:3 ...

Witam wszystkich,

na moim LCD SHARP LC 32SA1E również pojawiła się pionowa kreska po prawej stronie ekranu. Przez dwa miesiące od zakupu TV kablówkę oglądałem w proporcji 4:3. Ciekaw jestem czy uda mi się zlikwidować ten niezbyt ciekawy efekt? Na razie zrezygnowałem z oglądania TV w oryginalnych proporcjach, przestawiłem się na tryb panoramiczny. Nawiasem mówiąc jest to dość ograniczające skoro w telewizorze jest możliwość zmiany proporcji ekranu (SHARP w swojej instrukcji nie ostrzega przed tym problemem, mówi tyko o powidoku przy korzystaniu z funkcji stop klatki).

Pozdrawiam
 

Rejtan

New member
Pawetu napisał:
Witam wszystkich,

na moim LCD SHARP LC 32SA1E również pojawiła się pionowa kreska po prawej stronie ekranu. Przez dwa miesiące od zakupu TV kablówkę oglądałem w proporcji 4:3. Ciekaw jestem czy uda mi się zlikwidować ten niezbyt ciekawy efekt? Na razie zrezygnowałem z oglądania TV w oryginalnych proporcjach, przestawiłem się na tryb panoramiczny. Nawiasem mówiąc jest to dość ograniczające skoro w telewizorze jest możliwość zmiany proporcji ekranu (SHARP w swojej instrukcji nie ostrzega przed tym problemem, mówi tyko o powidoku przy korzystaniu z funkcji stop klatki).

Pozdrawiam

No dokładnie. Tak samo jest w Samsungu. Zastanawiam się, czy jednak nie oddać telewizora do serwisu póki jest na gwarancji.
 
Do góry