Pionowy Len Shift

rjack

New member
Doradzcie mi prosze. Mam dosc wysoki sufit (300cm) i chce podwiesic projektor na suficie. Mam juz zainstalowany ekran 100 cali (120 x 220cm), przy czym dolna krawedz ekranu opuszcza sie do 80cm nad podloge. Pomiedzy gorna krawedzia ekranu a sufitem mam wiec jakis 1m.

Czy jest jakis projektor, ktory moge podwiesic na suficie i ktory mi pozwoli wypelnic moj ekran 100cali umiejscowiony jak opisalem powyzej?

Please... jestem juz dosc zdesperowany.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Akurat odległość projekcji nie ma tu znaczenia, jeśli tylko uda się uzyskać obraz 100" (co nie będzie trudne już z 3 m, np. projektory Epson, Panasonic).
Muszę przyznać, bez głębszej analizy, sądziłem że będzie to bardzo łatwe. Chyba za bardzo uwierzyliśmy, że lens shift załatwi wszystko. Niestety nie znam projektora, który można zainstalować na suficie bez długiego uchwytu. Poniżej krótka lista urządzeń z wartością offsetu (odległością między osią optyczną a górną krawędzią obrazu) przy maksymalnym pionowym lens shift:

Panasonic AE3000/4000................60 cm / uchwyt 40 cm (odległość od sufitu do środka obiektywu)
Sanyo Z800/Z4000 ....................60 cm / uchwyt 40 cm
Epson TW3200/TW5000 ..............55 cm / uchwyt 45 cm

JVC HD 350/550/950....................36 cm / uchwyt 64 cm(!)

InFocus X10 (DLP, stały offset).........43 cm / uchwyt 57 cm
Mitsubishi HC3800 (DLP, stały offset)..40 cm/ uchwyt 60 cm

Może trzeba się zastanowić nad podwieszeniem projektora do półki na tylnej ścianie pomieszczenia, jeśli jest to możliwe albo kombinować coś jednak z ekranem, podnieść go wyżej.

Pozdrawiam.
 

rjack

New member
Dziekuje Ci bardzo za bardzo wyczerpujaca odpowiedz. Coz - szczerze tak samo mi wyszlo z moich obliczen.

Zastanawialem sie nad polka z tylu sciany, czy tez z boku sciany ale szczerze mowiac mam kable hdmi w salonie juz poprowadzone do sufitu, inna opcja oznacza mnostwo kucia w scianach.

Powiedz mi jeszcze jedna rzecz - mowiac np. uchwyt 45 cm masz na mysli uchwyt 45 cm plus wysokosc projektora czy juz w sumie? Sorki - nie zauwazylem , ze juz to napisales czyli odleglosc od sufitu do srodka obiektywu

pozdrawiam
 

dekiel

New member
Nie wiem w czym problem, mam TW 3500, sufit 2,65 m; proj zamontowany jest 5 cm od sufitu a dolna krawędź ekranu przy 97 calach znajduje się na wysokości ok. 65 cm od podłogi; używam tylko lensa pionowego i niżej też mógłbym zejść. A więc przy 100 calach będzie jeszcze lepiej.
 

rjack

New member
Dekiel,
Brzmi pokrzepuająco lecz zgodnie z moimi wyliczeniami masz juz lensa pionowego na maxa. Czy moglbys mi potwierdzic na 100% ze masz jeszze jakis luz i ile ewentualnie tego luzu?
 

Alkor

New member
Bez reklam
Nie wiem w czym problem, mam TW 3500, sufit 2,65 m; proj zamontowany jest 5 cm od sufitu a dolna krawędź ekranu przy 97 calach znajduje się na wysokości ok. 65 cm od podłogi; używam tylko lensa pionowego i niżej też mógłbym zejść. A więc przy 100 calach będzie jeszcze lepiej.

Witam!

Właśnie chodzi o dokładność. Wg mnie również wszystko się zgadza z naszymi wyliczeniami. Przede wszystkim odległość śr. obiektywu od sufitu wynosi u ciebie pewnie ok. 20 cm, a pomieszczenie jest niższe o 35 cm.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Napisał dekiel
Nie wiem w czym problem, mam TW 3500, sufit 2,65 m; proj zamontowany jest 5 cm od sufitu a dolna krawędź ekranu przy 97 calach znajduje się na wysokości ok. 65 cm od podłogi; używam tylko lensa pionowego i niżej też mógłbym zejść. A więc przy 100 calach będzie jeszcze lepiej.

Witam!

Właśnie chodzi o dokładność. Wg mnie również wszystko się zgadza z naszymi wyliczeniami. Przede wszystkim odległość śr. obiektywu od sufitu wynosi u ciebie pewnie ok. 20 cm, a pomieszczenie jest niższe o 35 cm.

Nie rozumiem nad czym wy sie tak rozwodzicie.... Majac, np. epsona, nie trzeba sie martwic o nic. Wieszacie ekran jaki chcecie, i jak chcecie - byle bylo wam wygodnie. Projektor zawieszacie zgrubsza przed ekranem(pod sufitem, czy na regale, czy jak tam chcecie) i juz. Epsony maja taki zoom i lens shift, ze na prawde trzeba sie starac by nie dopasowac obrazu do ekranu. Na co wam te kalkulatory, wyliczenie itd? Bzdura! Kalkulatory sa potrzebna tylka dla projektorow majace duze ograniczenia mobilnosci(maly zoom i lens shift) - czyli np dla DPL.
 

dekiel

New member
Rjack - tu masz linka do kalkulatora Sanyo (mniej więcej lens jest taki sam jak w Epsonie, a przynajmniej tak wynika ze specyfikacji)
SANYO Sales & Marketing Europe GmbH
Pobaw się - mnie to zajęło kilka godzin - i powinieneś dojść do wniosku, że w Twoim przypadku - dla ekranu o wymiarach 221x125 (100") oś obiektywu powinna znajdować się w odległości ok. 35 cm od sufitu - przy założeniu, że tak jak chcesz dolna krawędź ekranu roboczego znajduje się 80 cm od podłogi (dla mnie to trochę za wysoko, myślę że 70 cm byłoby lepiej).
 

rjack

New member
Nie rozumiem nad czym wy sie tak rozwodzicie.... Majac, np. epsona, nie trzeba sie martwic o nic. Wieszacie ekran jaki chcecie, i jak chcecie - byle bylo wam wygodnie. Projektor zawieszacie zgrubsza przed ekranem(pod sufitem, czy na regale, czy jak tam chcecie) i juz. Epsony maja taki zoom i lens shift, ze na prawde trzeba sie starac by nie dopasowac obrazu do ekranu. Na co wam te kalkulatory, wyliczenie itd? Bzdura! Kalkulatory sa potrzebna tylka dla projektorow majace duze ograniczenia mobilnosci(maly zoom i lens shift) - czyli np dla DPL.[/QUOTE]

FunkyKowal - nie obraż sie ale prosze nie pisz na forum skoro nie jestes czegos pewny. To forum ma pomagac a nie wprowadzac zamet a tym bardziej podawac bledne informacje. Uzytkownicy na bazie forum moga podejmowac decyzje finansowe - nikt nie chce pozniej zalowac.

Jak widze projektory maja jednak swoje ograniczenia w zakresie (pionowego) lens shiftu. I dla mnie te ograniczenia sa zalosne - tak jakby projektory bylu projektowane przez ludzi bez wyobrazni. I tak np. ja majac salon o wysokosci 3 m (a wiec chyba w normie w dzisiejszym swiecie) i ekran 100 calowy i chcac zawiesic projektor na suficie musze uzyc uchwytu o niemalej wysokosci 30 cm, ktory to bedzie mi wystawal jak jakis kolek na srodku salonu. No chyba, ze chce miec ekran b. wysoko i dostac skretu szyjnego od ogladania. I najgorsze jest to ze nie mam wyboru - alternatywa jest teraz kucie 10m scian aby poprowadzic hdmi na tylna sciane.
 

redlum

New member
Bez reklam
jak duży masz salon? Bo np z TW3600 - przy 100 calach ekranu - odległość między projektorem i ekranem to max 6,36m.

PS już wiem czemu wszyscy mówią aby na początku kupić projektor i przetestować go w którym miejscu najlepiej go ustawić oraz jaki ekran pod te ustawienie kupić

PS2 http://www.epson.com.au/distance_calculator/index.html z tego kalkulatora tez wynika - że przy twoich założeniach - to projektor musi być ok 35cm poniżej sufitu
 
Ostatnia edycja:

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Nie rozumiem nad czym wy sie tak rozwodzicie.... Majac, np. epsona, nie trzeba sie martwic o nic. Wieszacie ekran jaki chcecie, i jak chcecie - byle bylo wam wygodnie. Projektor zawieszacie zgrubsza przed ekranem(pod sufitem, czy na regale, czy jak tam chcecie) i juz. Epsony maja taki zoom i lens shift, ze na prawde trzeba sie starac by nie dopasowac obrazu do ekranu. Na co wam te kalkulatory, wyliczenie itd? Bzdura! Kalkulatory sa potrzebna tylka dla projektorow majace duze ograniczenia mobilnosci(maly zoom i lens shift) - czyli np dla DPL.

FunkyKowal - nie obraż sie ale prosze nie pisz na forum skoro nie jestes czegos pewny. To forum ma pomagac a nie wprowadzac zamet a tym bardziej podawac bledne informacje. Uzytkownicy na bazie forum moga podejmowac decyzje finansowe - nikt nie chce pozniej zalowac.

Jak widze projektory maja jednak swoje ograniczenia w zakresie (pionowego) lens shiftu. I dla mnie te ograniczenia sa zalosne - tak jakby projektory bylu projektowane przez ludzi bez wyobrazni. I tak np. ja majac salon o wysokosci 3 m (a wiec chyba w normie w dzisiejszym swiecie) i ekran 100 calowy i chcac zawiesic projektor na suficie musze uzyc uchwytu o niemalej wysokosci 30 cm, ktory to bedzie mi wystawal jak jakis kolek na srodku salonu. No chyba, ze chce miec ekran b. wysoko i dostac skretu szyjnego od ogladania. I najgorsze jest to ze nie mam wyboru - alternatywa jest teraz kucie 10m scian aby poprowadzic hdmi na tylna sciane.

No wybacz kolego ale wiem co pisze. Tak sie sklada, ze epsony mialem cztery. Wiem jak one dzialaja i jakie maja mozliwosci dopasowania "pomieszczenie - ekran - projektor". Moja rada:
Instalownaie ekranu 100"-wego w pomieszczeniu zbyt malym zawsze bedzie problematyczne. Owszem mozesz dopasawac obraz do takiego ekranu, ale wlasnie... projektor nie bedzie mogl byc montowany pod sufitem. Innym problemem jest to "skrecenie karku". Rozumiem, ze jeden woli ekran wyzej inny nizej, choc nie wiem jak to ma powodowac "skrecanie karku" jesli poprawnie wybrano rozmiar ekranu do pomieszczenia i siedzisz w odpowiedniej odleglosci od ekranu. Jesli u Ciebie podniesienie ekranu powoduje skret szyjny to cos jest nie tak.

P.S. Przemyslcie jakie macie pomieszczenie i jak duzy ekran bedzie najlepszy, czasem troche mniejszy ekran o wiele poprawia komfort ogladania. Inaczej bedzie jak z sexem w maluchu - da sie, ale komfort zaden :)
I jeszcze jedno nie "dopasowuje sie" pomieszczenia i mozliwosci projektora do ekranu, tylko odwrotnie :)
 
Ostatnia edycja:

rjack

New member
:)
I jeszcze jedno nie "dopasowuje sie" pomieszczenia i mozliwosci projektora do ekranu, tylko odwrotnie :)

No jasne, sluszna teoria tylko ze utopijna i powtarzana przez wszystkich jak mantra.
Jak sie buduje dom to chyba najpierw instaluje sie elektryczny ekran, ktory sie ma chowac np. w suficie podwieszanym. Ma to miejsce zwykle na koncowym etapie prac wykonczeniowych ale jednak na dlugo przed wprowadzeniem do domu. Zwykle dopiero potem kupujesz i instalujesz projektor. Inaczej kupisz projektor, ktory pozniej przez 6-12 miesiecy lezy nieuzywany i jak go w koncu zainstalujesz po wprowadzeniu sie to jest juz technologicznie stary...

Oczywiscie z perpektywy czasu moglem po prostu pomyslec o zainstalowaniu wiekszego ekranu np. 120 cali i problem podiweszenia proja bezposrednio pod sufitem by nie istnial. Nieisety nikt jakos na forach nie wspomnial o takim hipotetycznym problemie - raczej czytalem wiele postow jak Twoje czyli "wszystko bedzie dobrze bo taki np. epson wszystko moze".
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
No jasne, sluszna teoria tylko ze utopijna i powtarzana przez wszystkich jak mantra.
Jak sie buduje dom to chyba najpierw instaluje sie elektryczny ekran, ktory sie ma chowac np. w suficie podwieszanym. Ma to miejsce zwykle na koncowym etapie prac wykonczeniowych ale jednak na dlugo przed wprowadzeniem do domu. Zwykle dopiero potem kupujesz i instalujesz projektor. Inaczej kupisz projektor, ktory pozniej przez 6-12 miesiecy lezy nieuzywany i jak go w koncu zainstalujesz po wprowadzeniu sie to jest juz technologicznie stary...

Oczywiscie z perpektywy czasu moglem po prostu pomyslec o zainstalowaniu wiekszego ekranu np. 120 cali i problem podiweszenia proja bezposrednio pod sufitem by nie istnial. Nieisety nikt jakos na forach nie wspomnial o takim hipotetycznym problemie - raczej czytalem wiele postow jak Twoje czyli "wszystko bedzie dobrze bo taki np. epson wszystko moze".

Wybacz, ale dalej nie rozumiesz.... Powinno byc tak(moim zdaniem): Budujesz dom. Wiesz ze chcesz w salonie miec projektor z ekranem. Wiec, sprawdzasz wymiary pomieszczenia. Wybierasz projektor. Uruchamisz go w pomieszczeniu - nawet jesli oznacza to wyswietlenie obrazu na goly tynk). Sprawdzasz jak ustawic projektor, gdzie i jakiej wilkosci ustawic ekran. Wykaczasz pomieszczenie, instalujesz WCZESNIEJ DOPASOWANY ekran i projektor. Koniec! A ty z tego co piszesz robisz na odwrot. Starasz sie dopasawac wszystko do ekranu.
 

redlum

New member
Bez reklam
Ja jestem w podobnej sytuacji - tylko mam trochę mniejszy salon - ekran będzie 95 cali (wczoraj zamówiłem z ADEO). Ustawienie projektora przeanalizowałem dokładnie. Wyszło mi że będzie na tylnej ścianie na półeczce - taki kompromis z druga połową.
Każdy z was ma trochę racji - Niby powinno na początku się kupić projektor - ale bez sensu jest kupić projektor tylko po to by go rzucić na ścianę - potem wykańczać dom. Bo gdy pierwszy raz się go odpali w nowym domu - to będzie już to paro-parunastu miesięczny projektor. W miedzy-czasie pewnie wyjdą nowe modele - nie często tańsze i o wiele lepsze od poprzednika.
 
Do góry