pioneer vsx924 a subwoofer

stev

New member
Zastanawiam się nad zakupem suba. Na razie pożyczyłem suba Rubicon i się zastanawiam co trzeba ustawić, żeby zadziałał właściwie. Na teście ustawień głośników mruczy jakoś tak niemrawo ale gdy podkręciłem go więcej to dostawałem komunikat, że jest za głośno i żeby ściszyć. Ten rubicon to model RA10, zdziwiłem się, że ma wejście stereo a przecież wyjście z ampli jest mono. No i nie bardzo wiem jak ustawić na nim odcięcie i fazę. W filmach coś tam mruczy ale marnie i moje rothy dają więcej basów, natomiast w muzyce kompletnie milczy. Jak go zmusić do współpracy, jakie ustawienia w ampli ustawić? Za dawnych czasów zwykły sub od trochę lepszych głośników komputerowych potrafił ładnie pierdyknąć a był z 5 x mniejszy od rubicona.
Nie wiem jak chodzi ten sub u znajomego, bo on go ma za mebel i rzadko z KD korzysta bo żona nie lubi ;)
 

popej

New member
Przy kalibracji ustaw w subie fazę 0 i odcięcie na maksymalnie dużej częstotliwości. Amplituner po kalibracji sam się zajmie tymi parametrami. Wystarczy, że sygnał z amplitunera podepniesz na jedno wejście suba. 2 wejścia są do współpracy z wzmacniaczami stereo bez dedykowanego wyjścia na sub.

Jak chcesz mieć dźwięk z suba w trybie stereo, to albo ustaw fronty jako "small" (małe) i odcięcie np. 80Hz czy 60Hz. Drugi wariant to ustawić subwoofer na "Plus", wtedy fronty mogą być dowolne, "large" lub "small". I nie używaj "pure direct", bo to Ci wyłączy suba.

A jeżeli masz za mało basu, to musisz poszukać korekty barwy dźwięku w amplitunerze. Pewnie gdzieś jest. Także opcja ALC może poprawić basy przy małej głośności, ale nie wiem, czy to dobra funkcja do słuchania muzyki.
 

stev

New member
dzięki, pobawiłem się ustawieniami i sub zaczął grać chociaż mógłby jednak więcej. Które ustawienie jest lepsze fronty na small czy sub na plus i fronty large tak z dłuższego użytkowania bo na szybkiego nie łapię różnicy
 

collider

New member
Bez reklam
Przede wszystkim musisz ustawic odpowiednio odciecie oraz faze. Glosnosc suba pomiedzy 10 - 12. Potem autokalibracja. Ustawienie glosnikow do filmow zalecane jest jako small. Sub wtedy z automatu dziala non stop. Jednak mozesz zostawic tez tak jak ustawila to kalibracja. Wazna sprawa jest tez samo umiejscowienie suba. I tak w narozniku bedzie gral wiekszym basem. Pamietaj, ze glosnosc suba mozesz skorygowac recznie w amplitunerze.
 

stev

New member
odcięcie na subie mam między 40 a 160 czyli crossover ustawić na 160? ( im wieksze odcięcie tym sub bardziej samoistnie buczy bez podania żródła sygnału)
X over w ustawieniach ampli standardowo jest na 80Hz, zmodyfikować czy zostawić?
 

palusik

Member
80 Hz też miałem, a fronty po kalibracji na Large. Głośność suba w połowie. Ustaw sobie w zasadzie jak chcesz bo i tak po kalibracji w Pionku będziesz sto razy przestawiał - jest marna.
 

stev

New member
a korzystając z okazji zapytam jeszcze czym się różni opcja kanałów Normal (SB/FH) od Normal (SB/ FW) i które miksowanie wybrać jeśli mam tylko system głośników 5.1 ?
No i nie rozumiem przy ustawianiu profili głośników (auto MCACC) o co chodzi z tymi parametrami symmetry, all ch adj i front align szczególnie przy wyborze funkcji ALL bo niby który profil miejsca w którym będę siedział wtedy konfiguruje? Zamotane to a instrukcja o tym milczy :(
 

popej

New member
a korzystając z okazji zapytam jeszcze czym się różni opcja kanałów Normal (SB/FH) od Normal (SB/ FW) i które miksowanie wybrać jeśli mam tylko system głośników 5.1 ?
Wzmacniacz ma 7 kanałów ale 9 wyjść na głośniki. To pozwala na różne kombinacje, które możesz sobie przełączać guzikiem OUT P. Ustawienie Normal(SB/FH) oznacza, że masz głośniki, na których można odtworzyć 7.1 lub 5.1 + 2 głośniki FH. Analogicznie z drugą kombinacją. A jak masz 5 głośników, to ustaw któryś z wariantów 5.1, wtedy ewentualnie możesz włączać/wyłączać głośniki w drugiej strefie.

No i nie rozumiem przy ustawianiu profili głośników (auto MCACC) o co chodzi z tymi parametrami symmetry, all ch adj i front align szczególnie przy wyborze funkcji ALL bo niby który profil miejsca w którym będę siedział wtedy konfiguruje? Zamotane to a instrukcja o tym milczy :(
All ch. adj. to jest pełna korekta wszystkich głośników. Ja bym tego użył. Pozostałe warianty, to ograniczona korekta. Front align zachowuje brzmienie frontów i do nich dopasowuje resztę. To jest układ dla kogoś, kto się przyzwyczaił do brzmienia głośników w stereo i nie chce ich korygować. Symmetry stosuje jednakową korektę dla lewych i prawych głośników. Może być sensowne, jeżeli masz faktycznie symetryczne rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu.

Ja nie mam tego Pioneera. Zadajesz pytania, które mnie interesują, więc wyszukuję informacje w instrukcjach. Mogę się mylić ;)
 
Do góry