Pioneer VSX-417-S

blaqpoet

New member
Witam :) Posiadam Pioneer VSX-417-S i kolumny 4-8 Ohm Magnat 130/240 Watt, amplituner orginalnie ustawiony jest na 8 ohm ale można go zmienić na 6 ohm. Na ile ohm ustawić amplituner najlepiej dla tych kolumn? i jaka będzie różnica pomiędzy 6 a 8?
 
Ostatnia edycja:

zeberko

New member
Mając kolumny o mniejszej impedancji (4, 6 omy) należy ustawić takową w ustawieniach ampa (jak jest taka możliwość).
Pozwoli to, dla końcówki mocy w ampie pracować przy prawidłowych warunkach pracy - ostre "katowanie" amplitunera nie spowoduje zagotowania się tranzystorów we wzmacniaczu.
Odwrotnie kolumny 8 omów, a amp z ustawieniem 6 omów spowoduje, że tylko nie osiągniemy pełnej mocy wzmacniacza amlitunera, lecz nie będzie to skutkować załączaniom się zabezpieczeń termicznych przy głośnym graniu.
Trochę zawile ;)
 

blaqpoet

New member
OK ale moje kolumny grają na 4-8 ohmów więc amp mogę ustawić tak i tak. Tylko co mi to zmieni jak dam z 8 na 6 ohm? Czy chodzi o to że jak dam na 6 to amp będzie się mniej męczył?

I czy na 6 ohmach nie będzie mi grało ciszej?;)
 
Ostatnia edycja:

zeberko

New member
W takim wypadku ustawiłbym w ampie 6 omy i uważał z mocnym eksponowaniem basów bo pewnie w tym zakresie impedancja kolumn zbliża się do wartości 4 omów
Z czasem poznasz sprzęt i pewniej będziesz się poruszał w tej materii.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Ogólnie zasada jest taka, że impedancja amplitunera i impedancja kolumn powinny być równe. Jeśli nie są, to impedancja amplitunera powinna być większa od impedancji kolumn. Ponieważ możesz zejść tylko do 6 omów, więc taką ustaw. 8 omów spowoduje większy pobór prądu z końcówki mocy. jak napisał mój przedmówca, nie forsuj sprzętu. Sprawdź, czy się nie przegrzewa.

ArtS :)
 

blaqpoet

New member
Dzięki już wszystko wiem w tej sprawie :)

Mam jeszcze pytanie i nie zakładając nowego tematu zapytam się czy opłaca się wymienić tego Pioneera na YAMAHA RX-V361. Najbardziej używam tego do muzyki a w Pioneer mam funkcje Loudness która mi jest potrzebna i nie wiem czy to jest w Yamaha, a mam szanse jeszcze go wymienić dopłacając 100 zł.
 

pawek8

New member
Mam amplituner Pioneer VSX-417-S i zastanawiam się jakie kupić do niego głośniki 5.1, aby były w miare dobrej jakości. A najgorszy problem tkwi w tym, że mam do wydania max. 1000zł.
 
Do góry