pierwsze stereo

rossonaki

New member
Witam.
Pisałem wcześniej o sprzęcie audio jaki planuje zakupić. Niestety jest to zależne od wielu czynników i muszę to odłożyć w czasie.
Tymczasem mam już dosyć słuchania muzyki na plastikowym kinie domowym. Oglądam trochę filmów i gram na ps3 i tu plastik jakoś przeboleje ale muzyka to dramat. A muzyki słucham najwięcej.
Przymierzam sie więc do sprzedaży plastiku (motywuje mnie dodatkowo znajomy który chce to kupić :) i myślę o zamontowaniu pierwszego zestawu stereo. Budżet będzie skromny ale myślę, że da się coś złożyć. Będę miał koło 1000zl.
Słuchamy z żoną bardzo wielu różnych gatunków. Najczęściej chillout i jego wszelakie odmiany, rock, blues, muzyka filmowa, jazz czy nawet trance. Także wszystkiego po trochu :) Oboje lubimy mięsisty niski bas i raczej ciepłe brzmienie ale nie do przesady.
Pokój w którym będzie stał sprzęt otwiera się na aneks kuchenny i całość ma jakieś 25m2.
W pierwszej kolejności chciałbym kupić kolumny i później dobrać do tego wzmacniacz. Na początku muzyka będzie puszczana z kompa ale dokupie na pewno CD.
Znalazłem takie oto kolumny:
Jamo s 406
Jamo Cornet 70ii
Heco Studio Pro 500
Tonsil Fenix I
Wharfedale Ventana
MAGNAT VECTOR 6
JBL Balboa 30
INFINITY REFERENCE 30
JBL TLX40
B&W DM-309
Wszystkie są na alle drogo. Powklejałem początkowo linki ale okazało się, że jestem za świeżak na taki manewr :-(
Trochę się tego nazbierało :) Czy któreś z tych kolumn mogli byście polecić drodzy forumowicze?
Wiem, że niektóre kosztują tyle, że krucho robi się z tego 1000zl i na wzmacniacz zostanie mało ale jakby było warto dołożyć to tak bym pewnie zrobił.
Dodam też, że ponieważ wszystko to używki rozsiane po całym kraju to nie mam możliwości odsłuchu i zdaje się na uszy doświadczonych kolegów.
Mam nadzieje, że dotrze ktoś do końca wywodu i pomoże :smile:
Z góry dzięki.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Chyba 1000zł ,też chciałem pomóc chłopakowi ale te wymieniony kolumny do najnowszych nie należą i rozrzut jest dość duży .Magnaty i Heco odpadają już na starcie ,Jamo Cornet to stare konstrukcje ,Tonsil może być za jasny

Blackninja - może byś coś pomyślał ,zawsze to będzie nowe
 

rossonaki

New member
Najdroższe kolumny które wymieniłem są w okolicach 700 zł z przesyłką i taką kwotę chciałbym przeznaczyć maksymalnie. Wtedy zostało by koło 300 zł na wzmacniacz i do tego dołożył bym jakiś grosz. Bo za 300 zł to pewnie nie da się nic sensownego kupić.
Wiem, że kwota mała na wszystko dlatego patrze na sprzęt juz leciwy.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Rzeczywiście kwota mała ,w zasadzie do takiego metrażu to kolumny wolnostojące .Niestety wszystkich kolumn które wymieniłeś nie znam

Może gdyby pytanie inaczej sformułował - "które kolumny są najbardziej poprawne" wtedy z wymienionych w grę wchodzą B&W ,JBL Balboa ,z tym że jeżeli by miało paść słowo "neutralność " najbardziej poukładane są B&W, chociaż nie wszystkim taka prezentacja przypadnie do gustu - nie będzie mocnej góry i atomowego basu .Jeżeli jest możliwość odsłuchu to bardzo polecam zwłaszcza ,że poszukiwania się zaważyły do dwóch kandydatów

I jeszcze jedna kwestia .Są to kolumny używane ,ja oczywiście nie twierdzę ,że wszystko co używane musi być zepsute ale zawsze istnieje takie ryzyko dlatego bardzo jest zalecany odsłuch - szczególnie w sytuacji kiedy pieniądze przychodzą z trudem

Dalej sprawa jest stosunkowo prosta .Gdyby wybór padł na B&W dobrym towarzystwem są wzmacniacze Cambridge Audio ,NAD .Można pomyśleć o starszych udanych konstrukcjach Cambridge Audio A300/A500 ,NAD C 315 /C320 lub coś podobnego .Niezły też jest Rotel chociaż ludzie mają alergię na tą markę ,stosunkowo tanie i wydajne są starsze wzmacniacze Yamahy serii AX
 

rossonaki

New member
Dzięki przemko za odpowiedz.
To ma być sprzęt na jakieś dwa, trzy lata. Za ten czas już będę mieszkał w domu i będę miał duży salon i dużo więcej gotówki do przeznaczenia na sprzęt. To ma być na przeczekanie także nie spodziewam się cudów.
Ponieważ są to kolumny używane i nie ma tych modeli w sprzedaży to nie mam za bardzo możliwości odsłuchu.
Na pewno będę prosił o gwarancję rozruchową.
O b&w dużo dobrego czytałem i stawiałem w roli faworyta. Jeszcze ciekawe wydają mi się infinity ale o tym modelu nie znalazłem żadnych opini.
 

Brazylia123

New member
Witam jeżeli preferujesz chillout , ambient , cafe del mar myślę iż powinieneś pomyśleć o marce pylon audio do takiej muzy bardzo fajnie , zagra sam też słuchałem dużo chillout i gdybym dzisiaj miał kupować to , skupiłbym się na pylon audio do małej kubatury , mała podłogówka a raczej duży podłogowy monitor Pearl 20 , lub większe Pearl 25 ( jeżeli przestrzeń do muzyki większa , w spokojnym repertuarze też się sprawdzą jazz smooth , acid , bluse , instrumentalna , new age itd..
Druga propozycja to Indiana Line też muzykalne , z dobrą sceną , wokalem i łagodną górą ,ale droższe od polskiej manufaktury .
Tylko włoskie IL to mało dynamika , szybki , krótki bas ,niskie zejście .
W Pylon jest bardziej miękki bas i ma większa dynamikę .

Może z droższych gdybś mógł dołozyć większę kwotę to melodika bl ,ale moim zdaniem po odsłuchach uważam , że nie wykorzysta się w pełni ich potencjału tylko w chillout , one świetnie sprawdzają się w rocku , różnych odmianach jak i mocniejszych klimatach typu metal , dobrze też w ambitniejszej muzyce elektronicznej typu schiller, krafdwerk mimo iż nie są to " jasne kolumny " jak klipsch , paradigm to jednak subiektywnie uważam że mają konturowe brzmienie z mocnym dynamicznym dołem , moim zdaniem to są inklinacje w kierunku nie do końca chillout , new age , relax muzyka .
Konkludując , dobry kompromis z nastawieniem na chillout , jazz, bluse - Pylon , IL Nota , większość z nastawieniem na rock , metal , elektronika - Melodika BL .


Z wzmacniaczy tanich w tej ceni może coś z tanich nad-ów
powodzenia życzę .
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiem tak - gdybym dla siebie wybierał to z tego grona wybrałbym B&W - wszystko też zależy od preferencji brzmienia ,jeżeli ktoś utożsamia jakość kolumn z mocą basów to zbytnio zachwycony nie będzie .w przypadku B&W nie można mówić ,że "nie maja basu" po prostu jest proporcjonalny do reszty pasma

Trzeba też mieć jeszcze jedno na uwadze .Ludzie słuchają muzyki w zwykłych pokojach nie są to pomieszczenia specjalne przygotowane ,bardzo często zdarza się tak ,że są problemy z opanowaniem basu co powoduje charakterystyczne dudnienie .W mojej opinii lepiej jest uzyskać brzmienie nawet nieco lżejsze ale poukładane

Może "stara gwardia " coś podpowie :)
 

Brazylia123

New member
Nie wiem czy kolega przemko77 pisze odnośnie moich spostrzeżeń , ale no moim zdaniem diametralna jest różnica w fakturze , masie , zejściu w właśnie w basie , konfrontując ILnota i Melodika , po prostu nota , grają średnicą i wysokimi bas jest drugorzędny , w Pylon jest to bardziej zbalansowane lepiej między poszczególnymi pasmami , ale w Melodikach może źle je obieram , one mają mocny , masywny dół , miękki bas lekko cofniętą średnicę dlatego pisałem o brzmieniu konturowym , w aspekcie sceny , pozycjonowania wszystkie trzy są godne polecenia , moim zdaniem ,ale ciężko pisać o scenie na odległość , tego trzeba posłuchać z wzmacniaczem i źródłem .
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem czy kolega przemko77 pisze odnośnie moich spostrzeżeń , ale no moim zdaniem diametralna jest różnica w fakturze , masie , zejściu w właśnie w basie , konfrontując ILnota i Melodika .

Człowieku włącz myślenie ,bo nawet nie przeczytałeś pierwszego postu .Chłopak ma na kolumny 700zł a Ty piszesz żeby sobie kupił Indiana Note albo Melodika .Jak dobrze zrozumiałem cały budżet wynosi 1000zł - z tego 700zł na kolumny + 300 na wzmacniacz ,za mniej więcej 300zł jest możliwość kupna jakiegoś używanego NAD'a lub CA ,a podłączając to do B&W osiągnie lepszy dźwięk niż z plastiku

Zakładając że wybór padnie na B&W te kolumny mają dodatkową zaletę - przedstawiają jakąś wartość ,więc gdy będzie wymieniać sprzęt łatwiej będzie je sprzedać niż np.Magnat Vector
 

Brazylia123

New member
Po co te nerwy , sarkazm przecież napisałem o Pylonach jako głównym faworycie przy niskim budżecie ( z uwzględnieniem, mając na uwadze kubaturę tych kolumn , gdyż napisane jest łączna powierzchnia 25m2 , sam kącik muzyczny może być przecież mniejszy ) , ten model kosztuje 470 zł szt. jak się potarguje może będzie taniej po rabacie .
Druga sprawa napisałem jeżeli może dołożyć to warto rozważyć w wyższym budżecie nota , lub melodika , dokonując zakupu na dłuższy okres , gdzie preferencje są w kierunku cytuję : " Najczęściej chillout i jego wszelakie odmiany, rock, blues, muzyka filmowa, jazz czy nawet trance".

Z wzmacniaczy może uda się poszukać coś , taniego z np. nad .
Reasumując nie znam stanu technicznego kolumn używanych przytoczonych , więc zaproponowałem tanie nowe pylon i moim zdaniem nadające się do tych preferencji muzycznych , a może nawet autorowi tematu przypasują sonicznie i zostawi je na dłużej , tym bardziej że inwestycja lepszego sprzętu , jak autor podaje planuje w dalszej perspektywie lat .
Dobra kończę i prośba nie ripostuj mi , wykazując się swoją kreatywnością ,wnikliwością, ogładą zachowaj to dla siebie mądry człowieku .
 
Ostatnia edycja:

rossonaki

New member
Wracam do tematu.
Zamówiłem w końcu kolumny. Są to Mission 702e. Mam nadzieje, że to dobry wybór. Opinie mają raczej niezłe. Jedzie też do mnie odtwarzacz Cd Harmana HD 720. Ponoć też całkiem niezły (jak na tani używany sprzęt oczywiście).

I teraz dochodzi wzmacniacz. No właśnie jaki?
Chciałbym aby miał pilota (żona), co trochę zawęża pole. Kwota to około 500zl (lepiej mniej niż więcej).

Znalazłem takie modele:
Denon 715, Denon 680
Harman 630 albo 610 ale to chyba słabe modele?
Yamaha AX 592, 550 albo 592.
Czy coś jest godne polecenia do moich kolumn?
Znacie te modele?
I czy możecie coś powiedzieć o tych Missionach (może ktoś słuchał).

Dzięki z góry.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Do Mission najbardziej tonalnie odpowiada Yamaha .Mission są dość ciekawymi kolumnami - nie mają np. szybkości KEF,ów ani przejrzystości Monitor Audio ,a mimo to są przyjemne w słuchaniu
Yamaha ma fajny bas jest muzykalna i plastyczna ,niezłe są też wzmacniacze AX 496/596

I jeszcze taka ciekawostka ,miałem okazję słuchać Yamahy S-300 ,można powiedzieć że brzmienie jest nieco inne niż starszych modeli ,dla mnie było trochę za jasne ,co w połączeniu z dość ostro grającymi kolumnami daje nie najlepsze wyniki
 

rossonaki

New member
Przemko a co powiesz o modelach 497, 590 i 592 Yamahy. 596 jest jedna sztuka na pewnym portalu aukcyjnym za 550 zł. Troszkę to więcej niż mój założony budżet ale jak jest duża różnica na plus od w/w modeli to pewnie bym się skusił.
 
Do góry