Pierwsze stereo - MUZYKA I FILM !!! ok. 5-6k.

allegro

New member
Witam,

Prosze o pomoc w doborze sprzętu stereo (pierwszego porządnego mam nadzieję) do muzyki i filmów. Muzyka ok 70% - reszta to reszta (film, satelita, PS3 itd.)

Decyduję się na stereo, bo przy takim stosunku muzyki do całej reszty, zostałem przekonany, że bardziej usatysfakconuje mnie dobre stereo, aniżeli KD. Wiem, że budżet nie jest ogromny, ale mam nadzieję, że jakoś razem coś wykombinujemy i będę mógł spokojnie ruszyć na poszukiwania sprzętu do sklepów, który TU razem wybierzemy.

1. Pokój 28m2
2. Muzyka - rock, metal, ale również muzyka filmowa, jazz.
3. Budżet (jak w tytule) - ok 5-6 klocków.
4. Chciałbym by za tą kwotę udało się kupic głosniki (2 lub 2+1), wzmacniacz + tuner lub amplituner stereo - radio to rzecz ważna - dużo słucham. Fajnie jakby udało się gdzieś "wetknąć" pendriva z muzyką MP3 czy wave... czyli USB.
5. Odtwarzacz DVD lub BD - koncerty - ale ten zakup, gdyby się w budżecie nie mieścił, można na razie odłożyć.

Mam nadzieję, że czegoś się dowiem :)
Pozdrawiam
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Decyduję się na stereo, bo przy takim stosunku muzyki do całej reszty, zostałem przekonany, że bardziej usatysfakconuje mnie dobre stereo, aniżeli KD.

nie chce cie do niczego na sile przekonywac, nie chce wywolywac klotni i slownych przepychanek do ktorych niestety czesto daza dyskusje na forum. chcialbym cie tylko zapytac-
w jaki sposob zostales przekonany ? slownie czy "nausznie" ?
uwazam,ze kompletowanie sprzetu stereo dla kogos kto robi to po raz pierwszy bez brania pod uwage zakupu porzadnego CD jest calkowitym bezsensem.
mysle ze kwota 6 tys. nie jest wydatkiem ktory nie stanowi zadnego obciazenia dla twojego budzetu i w przypadku "nie trafienia" machniesz reka i przyjmniesz to obojetnie.
przy takim zestawie podstawowa rzecz to dobrej jakosci material ktory bedzie odtwarzany, wierz mi ,ze jesli masz dosc dobry sluch to nawet plyty CD wydane w formie "skladanek" bedziesz mial ochote ze zlosci wyrzucac przez okno.... o mp3 nawet nie wspomne...
jesli wiec jeszcze nie miales okazji porownywac zestawow na jako takim poziomie proponuje zebys to jednak najpierw zrobil zanim zaczniesz dokonywac jakichkolwiek wyborow.
nie wierz rowniez w to ,ze stereo zastapi ci uklad wielokanalowy w kinie czy tez grach na ps3 -
w tych przypadkach przestrzen tworzona przez uklad stereo nie zastapi ci kierunkowosci dzwieku nawet gdybys przeznaczyl budzet 2x wiekszy.
slucham dosc duzo muzyki a mimo to poszedlem w wielokanalowke - dlaczego , ano dlatego np.ze za dobrze wydana plyte CD musze wydac 6-9 £ ,za koncert na plycie BD 8-12 £.polozylem wiec wiekszy nacisk na to drugie tymbardziej,ze jestem rowniez "kinomaniakiem".
 

masloww

New member
Bez reklam
czy stereo czy kino domowe to zależy od prywatnych preferencji;
jeśli decydujesz się na stereo to dobrze byłoby aby cały tor był stereo a do oglądania filmów osobny odtwarzacz DVD lub BR podpięty pod wzmacniacz;
odtwarzacz DVD, BR nie odtworzy muzyki z płyt CD tak jak odtwarzacz CD; tak samo jak amplituner kina domowego nie odtworzy tak muzyki jak wzmacniacz stereo nawet jeśli będzie kosztował 5 razy więcej;
http://www.av.com.pl/index.php?art=925
amplituner stereo z radiem też zazwyczaj jest gorszy od osobnego zestawu wzmacniacz + tuner;
jeśli chodzi o konkretny sprzęt do polecenia to też trudno cokolwiek polecić oprócz osobistych odsłuchów; preferencje słuchaczy są tak różne że nie ma uniwersalnego sprzętu dla każdego do każdego rodzaju muzyki;
jeśli już miałbym co polecać to polecam do odsłuchu zestaw Regi, który zrobił furorę na ostatniej wystawie Audio Show
http://rega.this.pl/ulotkatargowa.pdf
http://rega.this.pl/hifichoice.pdf
http://www.highfidelity.pl/@main-181
„DŹWIĘK WYSTAWY - Hotel Jan III Sobieski
1. Na początku chciałbym zwrócić uwagę na najtańszy system – Regi. Nieprawdopodobne, jak dobrze może zagrać niedroga, budżetowa elektronika z fajnymi kolumnami, jeśli tylko jest na całość jakiś pomysł.”
http://www.hi-fi.com.pl/PHPBB_2_0_6/viewtopic.php?f=24&t=16969
http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=51257&p=3#k
oficjalna cena 8 kzł, ale można wyrwać dużo taniej;
do tego jakiś tuner + odtwarzacz DVD-BR, niekoniecznie z wyższej półki
 

allegro

New member
Rozumiem, absolutnie nie jest moim zamiarem wywoływanie jakiejkolwiek kłótni czy tzw. "przepychanek słownych". Wszystko, co do mnie "mówicie" traktuję jako pewnego rodzaju lekcję i ciekawe porady. Fakt - jestem w tych sprawach laikiem (technicznie), ale jako takie obycie (czyt. osłuchanie się") mam. Odnośnie "kto mnie przekonał" ? - po części ludzie z forum (nie z tego), choć TU też dużo postów zauważyłem - muzyka 60 , 70 %??? - to kup stereo! Okazję mialem posłuchać dość dokładnie kilku zestawów z niższej półki (5.0, 5.1 z ampli i odtwarzaczem DVD kosztujących ok. 2 - 3k) i moje "osłuchane" płyty CD (oryginały, nie te, ze stadionu 10-lecia kupione w latach 90:)) brzmiały... hmm, nie będę sie rozpisywał - źle. Nie byłem absolutnie zadowolny z tego, co mój przecież nie audiofilski słuch odebrał. Nie miałem okazji "zapoznać się" z jakimś lepszym zestawem KD. Natomiast usłyszałem te same płyty na zestawie Xindak C-06 / A-06 + kolumny... chyba jakieś Academy.... nie pamietam niestety pełnej nazwy... i długo w domu nie mogłem dojść do siebie (oczywiście wrażenie nademiar pozytywne). I jeszcze odnośnie MP3... wiem, jakość, ale mam sporo róznych plików w róznych formatach, większość to "zasoby" mej żony - więc to raczej ukłon w jej kierunku :)

Pozdrawiam serdecznie. A jeżeli KD... to cóż ja biedak kupie za kwotę do 6k?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
cos slyszales,cos porownywales- wiesz czego chcesz :eek:k:
jestem wiec przekonany, ze jakiegokolwiek wyboru dokonasz bedzie on swiadomy i
przyniesie zadowolenie - a tylko o to przeciez chodzi.

btw.zestawy KD za 2-3 tys. nawet w kinie "szalu nie robia" (ampli 1,5 tys , dvd 500 zl-glosniki 5.1 ,czego sie mozna spodziewac ?!) ,ze o stereo nie wspomne...

ps.mam zestaw KD za troche wiecej niz 6k i stereo jest nadal kiepskie
 

allegro

New member
do mat74: No właśnie, i juz sporo jaśniej... :) A powyższy zestaw Xindaka to niecałe 3k + ewentualne 3k na głośniczki. Wywnioskować z tego szybko można, że jednak w dobrym kierunku "idę", bo za 6k może uda się "coś" skompletować

do masloww: wielkie dzięki za post - super lekturka! Bede polował na Rege, by móc sobie jej gdzieś posłuchać, ciekaw jestem strasznie - jakie będę miał po niej wrażenia. Trochę gorzej z budżetem, bo szukając w necie, to min. 4k za wzmac + player.... wiec tylko 2k na głośniki, nie wspominając nawet o tunerze.... :(

Tor już obrałem - pomóżcie w takim razie w doborze głośników... no, do 4k :)
Dzięki za dotychczsową pomoc!
 

ortax360

New member
Witam .

Tez juz dawno doszedłem do wniosku ,ze wolę Stereo ( 80% to własnie muzyka , 20% film i PS3)

Na początku miałem obawy czy PS3 i Film da się ogladac w stereo .

I co się okazało jednak się da i to z całkiem niezłym efektem . Obecnie Denon avr-3806 stoi nie uzywany i do sprzedazy .

A sprzet stereo pracuje pełną parą .

Rotel RA-1070
Rotel RCD-1072
B&W CM7

Stereo to cos pięknego dla osoby kochającej muzykę .

Pozdrawiam .
 
Ostatnia edycja:

grzeseik

New member
Popieram kolegów, stereo jest wg mnie jedyną opcja przy takim budzecie.

kolumny, o ktorych wspominałes to zapewne audio academy. jak coś o ich budowie napiszesz to moze zgadniemy model, ale to swietne wyroby rodzimej produkcji. na 28m w zaszadzie mozna foebe albo hyperiony wstawic (kiedys jeszcze byly mimasy, teraz na stronce nic o nich nie ma). 4k powinno na nie wystarczyc (na tethysy to juz nie wiem). jesli mieszkasz w wiekszym miescie to poszukaj salonu audio, umow sie na odsluch - niech Cie sprzedawca pobajeruje (tylko dystans miej i po pierwszych wrazeniach decyzji nie podejmuj!).

inna opcja jest kupno sprzetu z drugiej reki. w audio to jest dosc bezpieczne rozwiazanie, ludzie dbaja o swoje klocuszki, a na starcie mniej ryzykowne. wzmacnicz i CD moga byc dosc wiekowe, im to nie przeszkadza (aby tylko CD mial tani laser do ew wymiany). jak tak skompletowalem swoj zestaw. mial byc na start, gra juz 6lat ;) ale wiedzialem ze gdy cos mi niepodpasuje to odsprzedam z niminalna tylko strata. nowy niestety od razu kilkadziesiat % traci na wartosci.

i koniecznie CD + cos do filmow. w razie problemow z budzetem mozna przeciez odtwarzac z kompa, a dvd/br dokupic kiedystam (albo media tanka).

co do tego pen drive: jesli komputer trzymasz niedaleko sprzetu to moze wygodniej byloby polaczyc go bezposrednio pod wzmak? kabel jack-chinch znajdziesz bez klopotu i nie trzeba bedzie kombinowac (wtedy i film z kompa poleci i co jeszcze zechcesz). ja dotychczas stosowalem te rozwiazanie.
u mnie graja kolumienki usher s520 (bardzo fajne, niektorzy twierdza ze nie koniecznie rockowe, ale mi odpowiadaja - tool brzmi swietnie ;) a male sklady jazowe to juz bajka) napedzane wzm cambrigde audio (a300). bede go zmienal na chinska lampe prawdopodobnie.
do tego bardzo ladne moim zdaniem i taniutkie CD i tunerek yamahy (cdx 880 i tx 480), kable tanie, byle dobrze polutowane styki byly.
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
nie na temat

co opinii grzeseik-a
to ja bym przestrzegał przed wiekowymi CD-kami; wzmak to tak ale laser w CD-kach się zużywa i mechanizmy szuflady często po latach odmawiają posłuszeństwa;
no i odtwarzacz CD nie może być tani bo to źródło dźwięku (jak pisał grzeseik - koniecznie osobny CD + DVD); jak źródło dźwięku będzie ciulowe to potem wzmakiem i kolumnami tego nie nadrobisz;
kable też nie mogą być tanie; w sprzęcie za 2 kzł różnicy wielkiej nie usłyszysz ale już w sprzęcie za 6 kzł jak najbardziej; na początek bierze się miedziaki 2x2,5 mm2 OFC co najmniej 5N, tzn o czystości miedzi 99,999% a potem się dostraja brzmienie systemu zależnie od swoich odczuć, dobierając kable które wytłumiają lub wyostrzają brzmienie, poprawiają przestrzeń lub detaliczność dźwięku;
jeszcze jednym bardzo ważnym elementem systemu audio jest pomieszczenie odsłuchowe i rozmieszczenie sprzętu, bardzo często lekceważone; często ludzie wydają duże pieniądze na sprzęt a potem stawiają go w takich miejscach i w takich warunkach że tylko szkoda tych pieniędzy bo dźwięku jaki mógłby wydobyć sprzęt potem w ogóle nie słychać
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

arniparus

New member
Jeszcze bulki, maslo i wedline :)))))

A tak w temacie przy Twoim budzecie lykalbym najelpszy rozsadny cenowo amplituner czyli Cambridge Audio 640R. Reszta towarzystwa z tego przedzialu cenowego (ok 2400zl) pozostaje daleko w tyle. Dzwiek w stereo z tego amplitunera bedziesz mial lepszy niz z dedykowanego wzmacniacza tej firmy 650A. Wiem bo sam taki posiadam :)

Do tego dolacz np Acoustic Energy AELITE 3 albo RADIANCE 3 i bedzie super.

Jezeli chcesz miec port USB i tego typu cuda to przyszlosciowo dokup jakis odtwarzacz z takimi mozliwosciami ...
 

masonn

New member
Chyba się koledzy troszke zagalopowaliście.Radiance 3? Pewnie że będzie super ale Załozyciel tematu podał budzet 5-6 tysięcy.Tym bardziej ze w tym ma być radio, odtwarzacz DVD , wzmak , kolumny no i nie mozna zapomnieć o okablowaniu

Jeśli masz możlwiość posłuchaj takich przykładowych zestawień

HK3490 + HK DMC250 lub droższe zestawienie ale o niebo lepsze HK980 + DMC250 + TU980

Yamaha AS700 + TS500 + DVD-S663

Marantz PM5003 + ST6003 + DV4003

Do tej elektroniki spróbuj kolumienek Monito Audio BR6 , Acoustic Energy NEO 3 , Koda K-5000
 

arniparus

New member
Nie ma mowy o zadnym zagalopowaniu ... Kolega powiedzial ze w budzecie 6 tys moze byc wzmacniacz tuner i glosniki a CD pozniej ...

Radiance 3 mozna dostac za 4tys a amplituner CA z tego co widze za 2,4tys. Wychodzi raptem 6400zl i ma to co chcial a jakosc rewelacyjna :D

Oczywiscie troszke przekroczy to budzet ale moim zdaniem warto. Brzmienie super !
 

Krys202

New member
Moim zdaniem jeśli zależy Ci bardzo na tunerze to HK3490 + HD980 + B&W 684 później możesz jeszcze dokupić suba B&W bardzo fajnie to gra :) Posłuchaj B&W jak masz 6 tys to naprawdę warto. Kolumny potrzebują mocnego wzmacniacza ale grają rewelacyjnie. Ewentualnie można by się pokusić o HK980 TU980 I HD980 ale za samą elektronikę wychodzi niecałe 4000 zł a gdzie jeszcze kolumny ;]

Ale na pewno warto zastanowić się nad tą pierwszą opcją zmieścisz się w budżecie, będziesz w pełni usatysfakcjonowany. Jak już ktoś wspominał ważna jest akustyka sam mam z tym problem i wiem że trzeba popracować nad pomieszczeniem żeby usłyszeć atuty swojego systemu, i oczywiście zgadzając się z przedmówcami nie rezygnuj z cd - źródło też jest bardzo ważne. Mając zestaw 3490 hd980 możesz potem pomyśleć nad subem i jakimś dvd z wejściem usb. Apropo mp3 to nie będziesz chciał ich słuchać na dobrym stereo :) nie wspominam już o kanałach muzycznych typu mtv viva itp :)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Apropo mp3 to nie będziesz chciał ich słuchać na dobrym stereo :) nie wspominam już o kanałach muzycznych typu mtv viva itp :)

dokladnie ! moze maly OT , ale moze inni czytajacy przypadkiem ten watek jesli sie to im po raz
kolejny uswiadomi zrozumieja ,ze pod pojecie "sluchanie muzyki" nie da sie tego zakwalifikowac...

btw.Krys202 wcale sie nie dziwie ,ze wspominasz o odpowiednim pomieszczeniu-masz
m35 ... ate"smoki" naprawde potrzebuja "wybiegu" by sie rozpedzic....:)
 

pecil

New member
Kolega Kupił taki zestaw od Blackninja :-o
i zamiast teraz wychodzić na piwo to przesiaduje
słuchając muzyki.
Blacninja coś Ty zrobił ?
A poważnie - rewelacja polecam bo razem z nim
zasiadamy do odsluchu płyt z młodości
które teraz nabrały nowej znakomitej jakości .
 

sake

New member
ja już prawie zakupiłem KD (prosiłem nawet o wycene blackninje...) i niechcąco, a może chcąco posłuchałem zestawu stereo. I do tej pory bije się z myślami, co kupić, z przewagą myśli o stereo.. choć wcześniej zaznaczyłem w którymś poście, że film jest dla mnie równie ważny co muzyka.. jednak częsciej się muzyki słucha, a film w dobrym stereo też można obejrzec bez OGROMNEGO uszczerbku Czekam teraz na okazje, by posluchać kilku fajnych zestawów stereo.

Oddnośnie tego stereo polecam szczerze, sam sie nad nim zastanawiam:

PM6003 + CD6003 + B&W 684 cena 6k.. no 6.200zł :)

Masz i radio, i wzmanczniacz i CD... i USB, bo coś tam pisałes. Potem sobie dokupisz do tego DVD czy BD i masz wsio, chyba że masz blisko kompa, to juz problem z głowy - bo i blue ray i DVD pliki mozesz podpiać bezpośrednio do TV, noo - zależy jaki masz TV:)

moim skromnym zdaniem gra świetnie, i nie chcę opisywać jak - bo to odczucia subiektywne. Ale słuchałem na tym zestawie Ironów, Vangelisa, System od Down, Władca Pisrścieni i Ostatni Mohikanin (muza filmowa) i... usmiech rysował mi się na twarzy przy każdej z tych CD. Oczywiście akustyskla pomieszczenia jest ważna, baa... bardzo ważna. Nawet najlepszy sprzęt nie zagra adekwatnie do swoich możliwości, jeżeli odpowiednio sobie nie przygotujesz pokoju.. dużo dają kwiatki, szczególnie paprotki powieszone w odpowiednich miejscach (ale to już wiedza mego kolegi - audiofila). Ja na razie zbieram pilnie pieniążki... :)
 

sake

New member
Sorki, się trochę zapędziłem, oczywiście radia nie ma... :) jednak nadal polecam ten sprzęt, radio lepiej oddzielnie, jako segment.

Pozdrawiam
 
Do góry