Pierwsze kino domowe, pierwsze kolumny. Budżet około 2k. 5.1

Cześć

Wiem, że takich tematów jest wiele.

Od około dwóch dni intensywnie czytam jakie kolumny kupić. Praktycznie to co sobie upodobałem, to jest odradzane a to co polecane, odradzane przez innych albo mi nie leży.

Zacznę od doświadczeń, obecnie głośniki moje to pierdziawki. Słuchawki cloudy (z tego co wiem, dosyć dobre do muzyki). Raz słuchałem w domu muzyki na KD i byłem pod wrażeniem, ale to było wiele lat temu. Więc uznajmy, że takiego epizodu nie było.

Jeśli chodzi o najlepsze sprzęty to:
- kolumny kolegi 2x30cm (na jedną) + tweeter (jakościowo beznadziejnie, mocowo super, pod ampli stereo)
- car-audio w aucie. Jakościowo tak średnio, ale cały zakres tonów i dużooo mocy (około 200w rms na skrzynię + 150 w na średnio-tonowe)
- z5500 logitech, obecnie sprzedałem. Głośniki miały już mało wejść, bardzo zintegrowany zestaw (panel z subwooferem) i brakowało średnich tonów. Ale nie narzekałem, za te pieniądze (800 zł) to bardzo dobre głośniki. Muzyki słuchałem raczej cicho, z dużym bassem (podbity na max). W filmach z AC3 za to było wow jak coś przywaliło.

Amplituner już mam - denon x1300w. Nie wykluczam zmiany kiedyś na coś innego, dlatego nie chciałbym kupować najtańszych głośników bo to słaby denon. Z tego co widzę na ten moment trzeba przeznaczyć sporo na kolumny, dlatego wychodzę z założenia, że chciałbym na nie wydać pieniądze.

Pomieszczenie ma około 18-20m2 (nie mierzyłem). Duży pokój w bloku. Z drugiej strony, nawalać nie wiadomo jak głośno nie będę. Ale czasem chciałbym przywalić, nawet po to aby znajomi zobaczyli jak to gra.

Powodem KD jest liczba złącz, ale jak pisałem - chciałbym już coś fajnego.

Jak na wstępie, poszukiwałem sporo o głośnikach. Czytałem o tagach, że nie fajne, ale alternatywy to stereo. Że są yamahy ale to cienko gra albo papierowo. Idzie się zgubić.

Budżet mam elastyczny, wiadomo nie chcę wydać na kolumny 10000 zł. Ale dopłacić coś mogę.

Początkowo było 1k, po czytaniu tematów - 2k. Po dalszym czytaniu 3.5k z subem. Ogólnie, lubię bass i zależy mi na skuteczności kolumn.

Najwięcej słucham muzyki, lecz cicho lub oglądam youtube (jakieś vlogi, porady, newsy). Nawet ni siedząc na wprost sceny tylko przy biurku (nie przeszkadza mi to). Powiedziałbym, że to jest 70% czasu. Pozostały czas to słuchanie głośno muzyki - 20% i 10% na oglądanie filmów / granie. Czyli zasadniczo od ampli i kolumn, wymagam aby były dobre to wszystkiego a bassu było dużo i aby skrzynia schodziła nisko. Ale domyślam się, że głośnik 25cm zejdzie spokojnie.

Co ważne, nie jestem audiofilem. Słyszę różnicę w tonach albo czy coś gra lepiej, ale jednocześnie nie słyszę różnicy w jakości od mp3 128kbps w górę.

Po przejrzeniu internetu i tego forum, myślę o tagach 616F (które mają rewelacyjne recenzje na internecie) + TSW-120. Warunkiem moim jest zakup kolumn 5.0 jako zestaw. Nie chcę tego szukać osobno.

Z tego co widziałem to taga 616 5.0 kosztuje około 2600 zł + subwoofer 900 zł.

Odsłuch raczej nie wchodzi w grę zbyt daleko i zbyt leniwy jestem. A sądzę, że bez porównania - i tak nie będę żałował (bo nie będę wiedział co straciłem :p ).

Prosiłbym o pomoc i z góry dzięki.
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Wogole twoj post jest tak chaotyczny ze nie wiadomo o co chodzi.
Tak czy siak chcesz kino domowe lecz jak piszesz w 90% sluchasz muzy.
Wiec totalnie nierozumiem po kiego grzyba ci kino domowe gdzie potrzebujesz wiecej glosnikow, wiecej kabli, przynajmniej jednego suba a i tak muza na tym bedzie grac o tak sobie bez achow i ochow.
Jak przez 2 dni intensywnie czytales posty to powinienes zauwazyc ze jesli istnieje taka sytuacja ze w wiekszosci jest tylko muza a w dodatku taki budzet to odrazu mowimy STEREO.
Raz ze mniej kabli i tylko 2 kolumny to jeszcze muza bedzie grac na przyzwoitym poziomie.
I fakt ten denon co masz to porazka. A jak bazujesz na mp3 to kup sobie soundbara czy cos bo to i tak kupy sie nie trzyma.
 
Przepraszam, chaotyczny bo chciałem wszystko dokładnie opisać.

Jeśli chodzi o 5.1 to nie chce wracać do stereo - teraz mam, i po prostu jeśli chodzi o filmy i gry jest słabo. Wiem, że KD do muzyki nie jest super, ale mimo wszystko zależy mi na 5.1

Soundbar nie ma dźwięku przestrzennego, co prawda nie odsłuchiwałem tego ale wydaje mi się, że dźwięk będzie ucięty bo nie ma tam chyba midów? Poza tym, amplituner już mam - nie widzę sensu wydawania kasy.

Co prawda szukałem opinii o denonie, ale recenzje zagraniczne są bardziej dla niego łaskwe niż polskie opinie użytkowników - ale nie o tym temat.

Najważniejsze jest dla mnie, czy jest coś lepszego/innego od 616 + TSW-120?
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Budzet na porzadne kino ( nawet jesli chodzi o same glosniki) znacznie przekracza twoj budzet.
Efekt kina tez musi miec swoje zrodlo. Jesli nie ogladasz filmow z dzwiekiem przestrzennym z BD czy cos to tez taki pokatny efekt z upscalingu.
Co do glosnikow to ja akurat nigdy nawet nie patrzylem na Tagi bo dla mnie to bardzo niska budzetowa pulka i mi nie pasuja takze barwa dzwieku.
Pytanie czy chcesz za te 2k kupic cale 5.1 czy chcesz skladac po kawalku kino bo niby ampli juz masz.
 
Wszystko po prostu zależy, jestem laikiem. Ale też nie jestem wymagający. Bardziej mi zależy aby to "fajnie" grało. Słucham muzyki klubowej, więc to jest raczej łupanka. Nie ma tam się nad czym zachwycać. z5500 spełniały powiedzmy w 70% wymagania, brakowało złącz (ale to nie ma znaczenia przy kolumnach), mocowo było za mocno (nigdy na full nie używałem), trochę mało średnich (zasługa pewnie małych satelit). Poza tym w porządku.

Jeśli chodzi o głośniki, to jak wyżej napisałem. Na początku chciałem kupić TAV-506 za 1000 zł bez SW. Obecnie chciałbym przeznaczyć jakieś 3500 zł z SW i wolałbym nie przekraczać. Ale powiedzmy, jeśli to będzie 200-300 zł to jeszcze do zaakceptowania. Po prostu mogę dozbierać i kupić później, bo nie spieszy mi się, ale z drugiej strony też nie chcę zestawu za 10k, bo to dla mnie przerost formy nad treścią. Po prostu ma to ładnie grać do wszystkiego, tyle i aż tyle. Zdaje sobie sprawę, że od kwestii audiofilskiej takie stwierdzenie jest nie do zaakceptowania - ale nie jestem audiofilem, tylko zwykłym kowalskim który chce się rozkoszować muzyką bez wygórowanych oczekiwań.

Taga często jest mieszana z błotem, z tego co czytałem i potwierdza się to co piszesz. Z drugiej strony 616 to chyba nowy model? Recenzje tekstowe są bardzo pochlebne, że tyłka nie urywają ale warte tych pieniędzy. Nie upieram się bardzo przy nich, ale też nie widzę alternatyw.
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Powiem ci tak ze zadko polecam komus marki i modele w takich budzetach bo poprostu sie nie interesuje nimi. Jesli sluchasz lupanki jak ja kiedys to ja i tak bym bral dobre i duze kolumny stereo i dobry wzmak.
Z twojego denona mocy duzo nie wykrzesisz ale jak sie uparles to spoko.
Jest dosc duzo podstawowych marek polecanych przez nas na tym forum takich jak np JBL, Tannoy, Heco, Jamo, Wharfedale, Dali. Oczywiscie jest duzo wiecej itp. Chlopaki czesto polecaja Heco bo jest bardzo przystepne cenowo i ladnie gra( oczywiscie w danym budzecie). Ja osobiscie Tagi bym sobie odpuscil.

Tak tylko luknolem na allegro i za okolo 3500zl masz np zedtaw 5.1 Heco Victa Prime lub np Jamo s628 czy np polski zestaw STX. Mozna wybierac i przebierac lecz tak naprawde to i tak trzeba by bylo gdzies sie umowic na odsluch i sprawdzic czy taki zestaw ci sie spodoba. Kupno sprzetu przez neta bez odsluchu to kupno kota w worku.
 
Ostatnia edycja:
Dzięki, tak spojrzałem i w sumie to:

Taga Harmony TAV-616
STX ELECTRINO 250 (ale nie podoba mi się to, że są pod kątem)
HECO VICTA PRIME 702
Magnat Quantum 675

Przy czym magnaty mi najbardziej leżą, bo mają najwyższą efektywność.

Czy jest szansa to gdzieś odsłuchać albo w jednym miejscu, czy po całej Polsce trzeba jeździć? Jestem ze śląska (Częstochowa) to mógłbym i nawet się przejechać dalej w jedno miejsce np. Wrocław. Jednak z tego co widzę, to nie ma bata aby wszystko było w jednym miejscu.

W każdym razie bardzo Ci dziękuję za propozycje, bo poza jamo to żadnej z tych kolumn nie znałem.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Melodika BL40 - zagrają lepiej niż te wszystkie kolumny.Suba możesz dokupić sobie później.Na 20m2 nawet bez suba dają radę.
 

Killarmy

New member
gra cały system, a nie efektywność. Możesz mieć efektywne kolumny a ampli do d*** to i tak to nie zagra.

Moim zdaniem, z tym budżetem, powinieneś kupować etapami. Umów się w okolicy na odsłuchy, z Częstochowy masz blisko do Katowic i Łodzi. Posłuchaj, wybierz co Ci się podoba i na dzień dobry kup mocniejszy ampli z frontami. Na resztę powoli sobie dozbierasz. Tego denona możesz pogonić, większa kaska na zakupy.
 
Jeśli chodzi o amplituner może zmienię w przyszłości. Na ten moment ograniczam się do niego, kosztował dobre pieniądze, recenzje zagraniczne są dobre a ja nie jestem wymagający.

Słuchałem przed chwilą co prawda na YT (nie bijcie mnie, sam nie jestem fanem takiego odsłuchu i nie biorę go jako wyznacznika przy zakupie) tav 806 + tsw 120 + x1100. Podejrzewam, że zestaw określili byście jako przeciętny. A dla mnie to grało rewelacyjnie, aż chciałem to mieć w pokoju. Oczywiście, też nie neguję tego, że nie zagra lepiej - słuchałem na żywo amplituner stereo marantza za 13k z kolumnami i mi szczena opadła. Ale też jestem pewien, że nie zauważył bym różnicy w połowie tańszym sprzęcie.

Czy masz jakieś linki do sklepów? Czy takie odsłuchy są płatne albo obligują do zakupu?

Póki co jednak skłaniam się ku 3500 zł za komplet czyli nadal taga lub heco victa prime.

Mocowo - nie słucham głośno jest to blok i szanuję sąsiadów. Czasem chciałbym słownie walnąć jednym utworem.

Z drugiej strony, głośników nie zmienię. Więc głupio zamykać budżet.

Jeśli chodzi o nagłośnienie, będzie remont całego pokoju. Chciałbym mieć na gotowo kable czy meble ułożone i wiedzieć jak to rozstawić. Niejako się to wyklucza.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o amplituner może zmienię w przyszłości. Na ten moment ograniczam się do niego, kosztował dobre pieniądze, recenzje zagraniczne są dobre a ja nie jestem wymagający.

Słuchałem przed chwilą co prawda na YT (nie bijcie mnie, sam nie jestem fanem takiego odsłuchu i nie biorę go jako wyznacznika przy zakupie) tav 806 + tsw 120 + x1100. Podejrzewam, że zestaw określili byście jako przeciętny. A dla mnie to grało rewelacyjnie, aż chciałem to mieć w pokoju. Oczywiście, też nie neguję tego, że nie zagra lepiej - słuchałem na żywo amplituner stereo marantza za 13k z kolumnami i mi szczena opadła. Ale też jestem pewien, że nie zauważył bym różnicy w połowie tańszym sprzęcie.

Czy masz jakieś linki do sklepów? Czy takie odsłuchy są płatne albo obligują do zakupu?

Póki co jednak skłaniam się ku 3500 zł za komplet czyli nadal taga lub heco victa prime.

Mocowo - nie słucham głośno jest to blok i szanuję sąsiadów. Czasem chciałbym słownie walnąć jednym utworem.

Z drugiej strony, głośników nie zmienię. Więc głupio zamykać budżet.

Jeśli chodzi o nagłośnienie, będzie remont całego pokoju. Chciałbym mieć na gotowo kable czy meble ułożone i wiedzieć jak to rozstawić. Niejako się to wyklucza.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

Chciałbym zaznaczyć jedną rzecz - mocniejszy amplituner nie znaczy od razu głośnego odtwarzania utworów. Mocniejszy mocowo amplituner pozwala Ci napędzić w pełnym zakresie kolumny, które do niego dobierzesz. Jeżeli kupisz zbyt słaby do pomieszczenia czy kolumn i będziesz kręcić gałką mocy - mogą powstać zniekształcenia dźwieku czy też uszkodzenia sprzętu. Mając mocniejszy amplituner, cieszysz się dźwiękiem nawet ze słabszych kolumn... takie moje zdanie.
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Chciałbym zaznaczyć jedną rzecz - mocniejszy amplituner nie znaczy od razu głośnego odtwarzania utworów. Mocniejszy mocowo amplituner pozwala Ci napędzić w pełnym zakresie kolumny, które do niego dobierzesz. Jeżeli kupisz zbyt słaby do pomieszczenia czy kolumn i będziesz kręcić gałką mocy - mogą powstać zniekształcenia dźwieku czy też uszkodzenia sprzętu. Mając mocniejszy amplituner, cieszysz się dźwiękiem nawet ze słabszych kolumn... takie moje zdanie.
W 100% prawda.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Do Denona polecam stare Mission serii 700 . Klasa sama w sobie . Za cały komplet nie wydasz więcej jak 2k , a gwarantuję , że banan z gęby nie zejdzie .
Szukaj 700 , 701 , 702 . Na taki metraż spokojnie wystarczą monitory .
 
Dzięki, popatrzyłem oferty w Łodzi i Katowicach i zasadniczo nie ma nic co by mnie z tej mojej listy interesowało.

Powiedzcie mi, teoretycznie decyduje się na magnat quantum. Są różne kolory, myślę o zestawie 677, 673, 67, 6725A. Wiem, że to jest za drogie w porównaniu do ampli itd. Ale ampli się starzeje, a kolumny zostaną.

Chciałbym kupić używane. Czy macie jakieś wskazówki? Chodzi mi o to, czy posłuchać ich przed zakupem tzn. czy działają? Druga sprawa, czy są przeciwwskazania aby kupić wszystkie od innych sprzedawców? Z tego co widzę to trudno będzie je skompletować.
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Uzywane jaknajbardziej o ile dzialaja i sa w dobrym stanie. Od kilku sprzedawcow czemu nie tylko ze patrz wyzej.
Ja sam jak i wielu ludzi tutaj skladalismy swoje kina po kawalku. A tak szczerze to prawie kazdy ma sprzet uzywany i nowy ja to moze sie nawet przyznac ze nigdy nie zaplacilem orginalnej ceny bo albo uzywane albo nowe w super przecenach typu 50% off.

Zawsze mozesz zaczac od ampli i frontow.
 
Przepraszam za bumpa, ale może pojadę je obejrzeć. Chociaż też jest problem bo sprzedawca nie ma ampli. Co jeszcze potrzebuje poza kolumnami?

Z tego co widziałem to kabel 1 rca - 2 rca. Ale 15m-20m trudno dostać.

Kabel głośnikowy 2.5 mm2

Podstawki pod kolumny tylne.

Podstawka pod centralny.

20 wtyków bananowych.

Czy coś pominąłem?

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
 

dzudzu9

New member
Co jeszcze potrzebuje poza kolumnami?
Z tego co widziałem to kabel 1 rca - 2 rca. Ale 15m-20m trudno dostać.
Kabel głośnikowy 2.5 mm2
Podstawki pod kolumny tylne.
Podstawka pod centralny.
20 wtyków bananowych.
Czy coś pominąłem?
Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

- Kabel rca do podłączenia sub'a rozumiem... po co Ci 15-20m? Nie wystarczy Ci 2-3m?
- Kabel głośnikowy - wylicz ile m; na tył może być 1,5mm2
- Podstawki pod tylne, ew. powiesisz na ścianie - wtedy jakieś wieszaki
- Centralny może stać na szafce rtv, chyba że takiej nie posiadasz to wtedy stojak / wieszak
- Wtyki bananowe nie są obowiązkowe - to tylko dla wygody przepinania
- Jakiś kabel / kable do podłączenia źródła / TV
 
Wolałbym centralny pod tv aby miejsca nie zajmował, nic na półkę.

Suba chciałbym obok kanapy aby tam dawał bass.

Czy wtyki bananowe pasują do tego ampli i kolumn?

Czy jak kolumny są 4 ohm to będą działać z ampli?

Z tego co też widzę to mają mniejszą sprawność w testach, czy to wynika z tego, że im niższy opór to tym mniejszą sprawność? Chodzi mi o magnat 555.

I dziękuję za odpowiedź.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry