Pierwsza recenzja nowej ST50

_Sebek_

New member
Długo to dobrych kilka godzin (np. całą noc, czy dzień). Operację wykonaj kilka razy.
Co do trybu ceco to właśnie przy nowym TV jest niewskazany! To, że w nocy TV słabiej świeci to normalne, ale to w dzień tryb eco "podbija" parametry co nie jest wskazane. Ja tego trybu nigdy nie włączyłem...

Przesuwający się pas - czy często powtarzana operacja nie ma negatywnego wpływu na panel?
 

xadamux

New member
na logike...wypadałoby w takim razie przez pierwsze 200-300h użytkowania tv w noc oglądać na włączonym ECO (obniża w nocy jasność ) a w dzień na wyłączonym (by nie podbijał parametrów)
Czy ktoś ma pojęcie czy tak to powinno właśnie być ? czy olać tryb ECO przy pierwszych 300h wygrzewania i go wyłączyć ?
 

Wuzel

New member
Witam wszystkich

Dziękuję Sebastian za informacje na temat telewizora, którym się żywo interesuję.
Jak widać posiada on wiele wad i nadal uważam, że jest przewartościowany i to o co najmniej o 20% Jednak chciałem się podzielić z Wami moimi co prawda subiektywnymi uwagami po przeglądzie w sklepach dla idiotów i chorych psychicznie (uważam, że one też są potrzebne bo inaczej wszystko moglibyśmy jedynie zamówić przez internet, a to prawie jak kot w worku), a mianowicie:
1 - zielone kropki były obecne na każdym modelu jednak nie zawsze i nie wiem od czego to zależy (nie na każdym czarnym tle ) było tak, że podczas filmu w jednej scenie były widoczne a w innej nie.
2 - białych pasów nie zauważyłem może za mało zmian trybów lub zawartości
3 - oglądałem samsunga 6500 i 550 i powiem szczerze, że stojący obok panas przebijał samsunga płynnością ruchu przy tej samej wyświetlanej treści. Wyraźnie widziałem, że samsung skacze co którąś klatkę zarówno 6500 jak i 550 choć ich obrazy jakościowo były bardzo dobre
4 - w sklepie nie byłem w stanie usłyszeć żadnego brzęczenia
5 - podobno ceny telewizorów mają spadać, więc pozostaje czekać, a ja mam sporo czasu (przynajmniej tak mi się wydaje ;)) jak nie spadną to trzeba będzie zastanowić się nad inną firmą i tańszym rozwiązaniem - może LG chyba, że macie jakieś ciekawsze propozycje w rozsądnej cenie.
pozdrawiam


Witam wszystkich.
W telegraficznym skrócie:

Mam od 2 miesięcy 50ST w rozmiarze 50. Polska dystrybycja.
Zródlo obrazu dekoder N poprzez HDMI
Ustawienia NORMAL, kontrast 30, jasność 0, ostrość 3, barwy 25
ECO włączone. Wieczorem, przy słabym oswietleniu w pokoju tryb ECO daje nawet ciemniejsze nastawy niz te podane powyżej a więc uważam ze nie ma sensu go wyłączać.
W dni robocze TV użytkowany praktycznie tylko od późnego popołudnia przy słabym swietle.
W weekendy chodzi prawie nonstop.
A więc proporcje szacuję na 70 do 30 przy większości ogladania wieczornego.

Od kilku tygodni zauważam powidok od logo TVN, oraz fragmenty dolnych elementów paska info TVN24.
Jest zauważalny na jednolitych tłach, niekoniecznie jasnoszarych.
Uruchamialem kilka razy opcję "przesuwający się pas" ale bez rezultatu. W informacji do tej opcji piszą że operacja musi trwać długo żeby odniosła skutek. Długo to znaczy ile? Godzinę czy dwa dni?

Pionowe pasy po bokach przy przesuwach ujęć, na które zwracali uwagę inni użytkownicy są również.

Drobne zielonkawe kropeczki na ciemnych tłach widoczne z bliskiej odległości też są. A więc chyba norma.

Zauważam jeszcze efekt rozjeżdżania sie konturów ze zmianą kolorów przy szybkim przesuwaniu się ujęcia kamery. Widoczne szczególnie na twarzach aktorów.

Na razie tyle.
Pozdrawiam
 

TomekGlog

New member
A ja tam nie zauważyłem ani zielonych punktów ani pasów, po prostu oglądam telewizję i nie doszukuję się czegoś na siłę. Ludzie widzą zielone punkty z odległości 10-20cm. A kto z takiej odległości ogląda TV? Jedyne co mogę potwierdzić to delikatne buczenie ale we wcześniejszych plazmach też to miałem. Żeby jednak było słychać buczenie to trzeba ściszyć głos i ustawić jasne tło i wtedy to deliktnie słychać ale przy normalnym oglądaniu telewizji ten problem nie występuje lub jest prawie niezauważalny.
Telewizor porównywałem z modelami Panasonica z wcześniejszych lat i z Samusungiem i bez dwóch zdań ST50 zagrał najlepiej. Uważam że w tej cenie ten model jest bezkonkurencyjny.
Proszę poczytać zachodnie recenzje, telewizor jest na tym samym poziomie lub nawet wyższym niż najwyższy model z 2011 roku który kosztował dwa razy tyle co ST50 obecnie. To chyba mówi samo za siebie?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
na logike...wypadałoby w takim razie przez pierwsze 200-300h użytkowania tv w noc oglądać na włączonym ECO (obniża w nocy jasność ) a w dzień na wyłączonym (by nie podbijał parametrów)
Czy ktoś ma pojęcie czy tak to powinno właśnie być ? czy olać tryb ECO przy pierwszych 300h wygrzewania i go wyłączyć ?


Dobrze napisałeś - wskazanym jest te 300h oglądać na trybie normalnym, ustawić niski kontrast i jasność. Unikać długiego oglądania jednego kanału np. TVN24 (logo i pasek info). A tryb ECO to w ogóle wyłączyć i już.
Tak przy okazji te wszystkie "polepszacze" to nieraz więcej szkody niż pożytku przynoszą.
Z pewnością wielu napisze, że obecnie nie ma sensu "docierać" plazmy...wolny kraj - wolny wybór.
Ja napiszę tak - dwie plazmy "docierałem" i aktualnie działają bez zastrzeżeń (Panasonic PV80 ma już 4 lata, jest włączona po 12h dziennie i nie mam co do niej zastrzeżeń). Jednej plazmy nie "docierałem" (z nowych modeli - Panasonic S30) i mam pięknie wypalony pasek TVN24..., ale tak jak napisałem wcześniej każdy postępuje według własnego uznania.
Generalnie pomimo swoich wad, na chwilę obecną dla mnie Plazma to najlepszy wybór jeżeli chodzi o telewizor. Próbowałem przekonać się do LCD (także LED) to nie dla mnie. Trzeba poczekać na dopracowane OLED-y w rozsądnej cenie...
 

_Sebek_

New member
W poprzednim poście skupiłem się na zauważonych wadach / cechach użytkowych. Niektóre z nich (na przykład zielonkawe kropeczki) są praktycznie niezauważalne przy normalnym użytkowaniu telewizora. Nie wiem nawet czy można nazwać to wadą.

Czas obecności technologii plazmowej na rynku i zaawansowanie technologii, powinnny jednak pozwolić całkowicie pokonać problemy z powidokami.
Niestety stwierdzam że problem istnieje i to wcale nie mały.

Tak jak opisałem wcześniej, sposób użytkowania telewizora raczej nie odbiega od standardu. Opcja ECO jest dostępna w menu a więc jej włączenie dopuszcza producent. Uważam również ze jest bardzo pożyteczna. Czujnik sam dba o odpowiednią jasność panelu, wieczorem ściemniając a przy mocnym oświetleniu rozjaśniając obraz. Nie wyobrażam sobie zonglowania pilotem i suwakami żeby za każdym razem robić to indywidualnie.

Chciałbym jednak powiedzieć że z jakości obrazu jestem bardzo zadowolony. Naturalnośc barw, plastyczność, głębia obrazu i oczywiście czerń jest na lepszym poziomie niż LCD (z podobnego przedziału cenowego). Porównywanie do szczytowych modeli LCD już chyba nie będzie takie jednoznaczne.

Apeluję więc do producentów: wyeliminujcie największą wadę paneli plazmowych - powstawanie powidoków. Chyba że sie nie da. Wtedy niestety przewiduję naturalną ale powolną śmierć technologii plazmowej. Po prostu przestanie się sprzedawać. Dzisiaj kupują ją pasjonaci - tacy jak my. A przecież mozna wygodniej i bezpieczniej i ekonomiczniej zainwestować w LCD.
 

Pawel70

New member
Jeśli chodzi o tryb Eco to najlepiej gdyby można było zdefiniować w jakich godzinach ma działać ;)
O ile wieczorem faktycznie się przydaje o tyle w dzień jak na mój gust zbyt mocno podnosi kontrast i jasność.
 

TomekGlog

New member
Istnieją jakieś adresy stron skąd można pobrać wersje demonstracyjne filmików Panasonica? Chodzi o krótkie sample full HD i 3D. Chciałbym dobrze skalibrować telewizor, gdzieś kiedyś trafiłem na taką stronkę ale w tej chwili nie mogę znaleźć.
 
Ostatnia edycja:

biegu86

Member
Witam

Wcześniej byłem szczęśliwym posiadaczem telewizora tx-p42s20, i byłem z niego zadowolony, teraz jednak chciałem już mieć jakiś telewizor z 3d, bo mam bluraya z tą opcją więc chciałem to wykorzystać, więc zakupiłem telewizor tx-p42st50 i powiem szczerze jestem zniesmaczony... Jako sygnał telewizyjny używam dvb-t, mam antene za oknem i sygnał 100%, więc na poprzednim odbiorniku obraz był żyleta (zwłaszcza tvp1 hd i tvp2 hd), na aktualnym odbiorniku obraz telewizyjny wygląda jak na jakimś tanim ledzie... Kolory, bardzo sztuczne przekolorowane (skorzystałem z ustawień kalibracji z jakiegoś innego forum i wygląda trochę lepiej, jednak i tak to nie to), pojawia się dziwny problem z liniami prostymi, np mamy scene na której przez środek ekrany przechodzi poprzeczna linia to zamiast być prosta jest strasznie pikselowata, pojawiają się dziwne bugi w czasie ruchy (jak w jakimś starym lcd)! Przecież to jest plazma i z ruchem nie powinno być problemu, a tu dla przykładu gdy postać ruszy twarzą w prawo, to obraz się rozmywa i na twarzy bohatera pojawia się na krótką chwile jakiś bug. Przeczytałem żeby wyłączyć 24p, niestety nie mam tej opcji w telewizorze, w instrukcji jest pod Inteligent frame creation, u mnie w tv niema. Powyłączałem wszystkie inne polepszacze, i niestety problem nadal występuję. Zawsze byłem fanem panasonica a teraz jestem zniesmaczony, dziś jadę do sklepu spróbować wymienić na inny egzemplarz bo może ten jest uszkodzony. Jak myślicie? Czy u Was występują podobne problemy? Czy tylko ja tak mam. Aha jeszcze zauważyłem oglądając Czas Honoru na tvp hd, że jak kamera statycznie poruszała się w prawo to logo TVP zostawiało na ekranie za sobą dziwną smugę i jakby skakało z lewej do prawej, za szybkim poziomym ruchem pojawiają się duchy jak w starych lcd.... Mam nadzieję że to kwestia mojego wadliwego egzemplarza a nie całej serii. Jak to wygląda u Was? Z góry dzięki za odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:

waszek_rmc

New member
A to nie jest osławiony problem 50HZ w panasonicach? Jako, że oglądam dużo TV zdecydowałem się z tego powodu na e6500 samsunga, zamiast 50" ST50... Ale to co opisujesz to tragedia, nie ma na to wytłumaczenia... Weż zobacz inny model, może akurat z tym są jakieś problemy. Ja mam sygnał z dekodera enki, ale też przecież 50HZ i umnie kanały HD to bajka, nawet na przesyconych ustaiwniach standardowych, które zmuszony jestem jeszcze oglądać przez miesiąc...
 

biegu86

Member
A to nie jest osławiony problem 50HZ w panasonicach? Jako, że oglądam dużo TV zdecydowałem się z tego powodu na e6500 samsunga, zamiast 50" ST50... Ale to co opisujesz to tragedia, nie ma na to wytłumaczenia... Weż zobacz inny model, może akurat z tym są jakieś problemy. Ja mam sygnał z dekodera enki, ale też przecież 50HZ i umnie kanały HD to bajka, nawet na przesyconych ustaiwniach standardowych, które zmuszony jestem jeszcze oglądać przez miesiąc...

Wiesz co do 50hz nie mam pojęcia, w każdym razie na poprzednim podejrzewam też występował problem z tym 50hz ale ja nic złego w obrazie nie zauważyłem, a tu każda pikselka bardzo rzuca się oczy, poszarpane kontury i bardzo brzydkie kolory, a no i jeszcze problem z przejściami tonalnymi (nie ma gładkich przejść pomiędzy jaśniejszą barwą do ciemniejszej)
 

s1adza

New member
Coś jest nie tak ,z twoim egzemplarzem .
U mnie , widać tylko zielone kropeczki na trybie NORMAL ,GRA,... .
Filmy HD i programy przyrodnicze rewelacja , plus to 3D w grach i filmach super sprawa .
W Ciągu dnia ,jak jest odpalony TV ,to jeszcze działa na Trybie NORMAL z wyłączonom ECO itp. ,zjechałem też z domyślnych ustawień jasności/kontrastu... żeby się przez te kilkaset godzin "wypalił".
Ale wieczorkiem do grania czy oglądanie ,przełączam na kino czy prawdziwe kino i jest bajka :D
Raz w tygodniu ,jak mi się przypomni , przed spaniem włączam ten biały pasek ,a tv sam się wyłącza chyba po 4 godzinach .

Przeczytałem żeby wyłączyć 24p, niestety nie mam tej opcji w telewizorze, w instrukcji jest pod Inteligent frame creation, u mnie w tv niema
Pewny jesteś ,że nie ma tej opcji ?:O u mnie jest ,a u ciebie nie ma ?
 

biegu86

Member
Coś jest nie tak ,z twoim egzemplarzem .
U mnie , widać tylko zielone kropeczki na trybie NORMAL ,GRA,... .
Filmy HD i programy przyrodnicze rewelacja , plus to 3D w grach i filmach super sprawa .
W Ciągu dnia ,jak jest odpalony TV ,to jeszcze działa na Trybie NORMAL z wyłączonom ECO itp. ,zjechałem też z domyślnych ustawień jasności/kontrastu... żeby się przez te kilkaset godzin "wypalił".
Ale wieczorkiem do grania czy oglądanie ,przełączam na kino czy prawdziwe kino i jest bajka :D
Raz w tygodniu ,jak mi się przypomni , przed spaniem włączam ten biały pasek ,a tv sam się wyłącza chyba po 4 godzinach .


Pewny jesteś ,że nie ma tej opcji ?:O u mnie jest ,a u ciebie nie ma ?

Szukałem tej opcji kilkakrotnie, powinna być w ekran-> ustawienia zaawansowane - a tam nie ma... W opcjach ustawiłem "ustawienia zaawansowane-> włącz", a nie potrafie tego znaleźć. Poza tym nie wydaję mi się żeby te wszystkie błędy były winą tego 24p, bo w poprzednim tv ta opcja była zawsze włączona. No to dziękuję za odpowiedź, więc dziś idę do sklepu po pracy z prośbą o wymianę na inny egzemplarz. Na szczęście wziąłem na raty, więc gdy będą sprawiać problemy złoże wniosek i odstąpienia od kredytu i wtedy im go po prostu oddam :) Aha a jaki masz sygnał telewizyjny? Dvb-t ?
 
Ostatnia edycja:

s1adza

New member
Mam sygnał z dekodera telewizji N .

Może niektóre opcje ,są dostępne tylko w niektórych trybach ,albo tylko po HDMI ? Nie wiem ,ja się nie znam :D
 

biegu86

Member
Pod DVB-t działa rewelacyjnie.

Dziękuję, w związku z tym mam nadzieję że z moim konkretnym coś jest nie tak. Gorzej jak się zgodzą wymienią mi na inny egzemplarz, a tam będzie to samo. No ale skoro u Ciebie jest wszystko super i obraz jest żyleta, to mam nadzieję że w nowym egzemplarzu tego nie doświadczę. Może u mnie problem dotyczy uszkodzonego tunera ? Bo pod blurayem obraz wygląda lepiej.
 
Do góry