Philips: MLA OLED jest lepszy niż QD-OLED.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam

Philips: MLA OLED jest lepszy niż QD-OLED.​

1695829965070.jpeg


Firma Philips rozważała technologię QD-OLED, ale na razie obstaje przy technologii WOLED, ponieważ uważa, że nowy panel MLA zapewnia ogólnie lepszą jakość obrazu niż QD-OLED. Oto rozumowanie i demonstracje firmy Philips.

Danny Tack, starszy dyrektor ds. strategii i planowania produktów w TP Vision, odpowiedzialny za telewizory Philips w Europie, zaprezentował nowy telewizor Philips OLED908 (MLA OLED) w porównaniu z modelem Samsung S95C (QD -OLED) i LG G3 (MLA OLED). Sony A95L (QD-OLED) został pominięty po prostu dlatego, że nie jest jeszcze dostępny w Europie.

Jego cel? Aby pokazać, dlaczego jego zdaniem panel MLA OLED 2023 WOLED z układem mikroobiektywów zapewniającym większą jasność i efektywność energetyczną jest lepszy od nowatorskiej technologii wyświetlaczy QD-OLED. Wszystko sprowadza się do jasności, w tym szczytowej jasności w kolorze białym, która według Philipsa na MLA OLED sięga aż 2100 nitów, czyli jest wyższa niż na QD-OLED.


MLA OLED kontra QD-OLED​

Na potrzeby demonstracji trzy telewizory ustawiono obok siebie, wyświetlając żywe sceny przedstawiające przyrodę, kwiaty, miasta, ludzi, fajerwerki i nie tylko. Wszystkie telewizory były ustawione w trybie Vivid, co zawsze jest kontrowersyjnym wyborem, ale Danny Tack argumentował, że to ustawienie zostało wybrane, aby pokazać pełny potencjał wyświetlaczy pod względem jasności, koloru i nie tylko.

Jego punkt widzenia z pewnością został uwzględniony, ponieważ Philips OLED908 zapewniał sceny fajerwerków z wyraźnie wyższymi wartościami szczytowymi niż QD-OLED, co skutkowało wyjątkowo wysokim kontrastem. Dodatkowo była scena przedstawiająca kobietę siedzącą na zewnątrz w pobliżu białego materiału, który wydawał się bielszy i czystszy dzięki bardzo wysokiej luminancji bieli OLED MLA.

Trudno było uchwycić efekt na zdjęciu (SDR), ale być może uda się go zauważyć na tych zdjęciach:


QD-OLED kontra MLA OLED


Samsung S95C QD-OLED (po lewej), Philips OLED908 MLA OLED (po środku), LG G3 MLA OLED (po prawej). Zdjęcie: FlatpanelsHD

QD-OLED kontra MLA OLED


Nie skupiaj się na dziwnych odcieniach kolorów powodowanych przez aparat, ale na jasnych światłach w wodzie. Zdjęcie: FlatpanelsHD

Niektóre inne demonstracje ujawniły różnice związane z przetwarzaniem wideo telewizora, interpolacją ruchu i odmiennie dostrojonymi przez producentów trybami obrazu Vivid, ale pomijamy je tutaj, aby skupić się wyłącznie na możliwościach paneli.

Danny Tack przyznał, że technologia QD-OLED ma przewagę w przypadku kolorów przy wysokiej jasności, szczególnie w przypadku czerwieni, która na telewizorze Samsung QD-OLED wydawała się znacznie intensywniejsza w scenie z czerwonymi kwiatami. Uważa jednak, że ostatecznie wyższa jasność bieli odgrywa bardziej znaczącą rolę.

Ta perspektywa w naturalny sposób odzwierciedla punkt widzenia firmy Philips, ale po zapoznaniu się już z modelami LG G3 (MLA OLED) i Samsung S95C (QD-OLED) firma FlatpanelsHD zaobserwowała i omówiła niektóre z tych samych aspektów. Zarówno MLA OLED, jak i QD-OLED reprezentują postęp w technologii OLED, a z punktu widzenia konsumenta najlepszą rzeczą jest zwiększona konkurencja.


Philips nie wyklucza QD-OLED​

W wywiadzie dla FlatpanelsHD po wydarzeniu Danny Tack potwierdził, że firma Philips wewnętrznie ocenia QD-OLED i dodał, że nie wyklucza QD-OLED w przyszłych modelach, w zależności od dalszego rozwoju każdego typu paneli.

Dodał, że oprócz jakości obrazu Philips bierze także pod uwagę szerszą ofertę LG Display. QD-OLED jest obecnie dostępny tylko w rozmiarach 55, 65 i 77 cali.

Jeśli chodzi o duże telewizory OLED, największy w ofercie Philipsa to obecnie 77-calowy. Firma rozważa wprowadzenie na rynek 83-calowego telewizora OLED w 2024 roku, choć według Danny'ego Tacka ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Telewizory LCD MiniLED? Philips już oferuje niektóre z nich i w najbliższej przyszłości może wprowadzić je w nieco wyższej specyfikacji. Danny Tack podkreślił jednak, że nie widzi MiniLED LCD jako bezpośredniego konkurenta OLED-a pod względem jakości obrazu.

W 2023 roku firma Philips przeszła na szybszy i wydajniejszy układ Pentonic 1000 w wielu swoich modelach, a także na najnowszą generację procesora wideo P5 AI Gen7. Układ Pentonic dodaje obsługę Dolby Vision Gaming, tj. Dolby Vision w 4K 120 Hz i VRR, z opóźnieniem wejściowym wynoszącym zaledwie 8 ms. Zapytany o obsługę HDMI 2.1 QMS, odpowiedział z uśmiechem „nie w tym roku”, pozostawiając nas z niepewnością, czy otrzymamy tę funkcję w przyszłym roku.


Ulepszona powłoka antyrefleksyjna​

Kolejnym ulepszeniem technologii MLA OLED w porównaniu z poprzednimi panelami OLED firmy LG Display jest zastosowanie nowej powłoki antyrefleksyjnej, znanej wewnętrznie jako „Vanta Black”.

Wydarzenie w Barcelonie w tym miesiącu było dobrą okazją do porównania go z ubiegłorocznym flagowym telewizorem Philips OLED (OLED EX) i Samsungiem S95C QD-OLED.

Na początek porównanie Philipsa OLED908 (MLA OLED) z zeszłorocznym Philipsem OLED907 (bez panelu MLA OLED):


QD-OLED kontra MLA OLED
Philips OLED908 MLA OLED (po lewej), Philips OLED907 z 2022 roku (po prawej). Zdjęcie: FlatpanelsHD

A oto Samsung S95C (2023 QD-OLED) w porównaniu do Philipsa OLED908 (MLA OLED):


Samsung S95C QD-OLED (po lewej), Philips OLED908 MLA OLED (po prawej). Wideo: FlatpanelsHD
Jak widać, odbicia są znacznie zmniejszone zarówno w panelu OLED MLA 2023, jak i QD-OLED w porównaniu z poprzednimi telewizorami OLED.

Philips OLED908 będzie dostępny w Europie w październiku w rozmiarach 55, 65 i 77 cali, gdzie będzie konkurował o koronę z LG G3, Panasonic MZ2000, Sony A95L i Samsung S95C.
flatpanelshd
 
Do góry