Philips 65" OLED 856 kalibracja Calman

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
W zasadzie wszystkie, nie ja decyduje w jakim formacie dają film :)

Nie o to chodzi. Netflix to głównie DV. Ustawienia obrazu, które zrobisz dla DV nie przeniosą się z automatu na inne formaty. Każdy ustawiasz oddzielnie trzeba tylko dany film w konkretnym formacie włączyć. Dla DV ustaw sobie tryb np tryb DV jasny. Zobacz czy inne parametry obrazu w tym stylu ci odpowiadają i w razie potrzeby zmień.
Mogę podać ci swoje, ale trochę później. Traktuj to jednak jako poglądowe bo każdy ma swoje preferencje.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
DV to HDR ze zmiennymi metadanym ;).To trochę tak jak DTS HD MA to również DTS.
DV nie przestawiasz na HDR ,możesz tylko przestawić na ignorowanie metadanych DV.Dostajesz wtedy zwykły HDR (a dokładniej HDR10).
Oczywiście odwrotnie nie da się tego zrobić-nie dołożysz do strumienia informacji ,których on nie zawiera.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
DV to HDR ze zmiennymi metadanym ;).To trochę tak jak DTS HD MA to również DTS.
DV nie przestawiasz na HDR ,możesz tylko przestawić na ignorowanie metadanych DV.Dostajesz wtedy zwykły HDR (a dokładniej HDR10).
Oczywiście odwrotnie nie da się tego zrobić-nie dołożysz do strumienia informacji ,których on nie zawiera.

Ja to wiem. Głównie chodziło mi o inne dostępne ustawienia obrazu z poziomu Menu.
 

sunnyluk

Member
Też szukałem odpowiednich ustawień dla wszystkich z trybów po różnych forach, tv dostałem skalibrowany, ale tylko pod ISF Noc dla SDR, ale posiłkuję się z niego ustawieniami kolorów przyjmując, że te akurat będą w miarę stałe przy kalibracji różnych trybów.

U mnie dla 65Oled806 mam tak:
1. dla sygnału HDR:
- Styl AI: Kino domowe HDR (wyczytałem, że FilmMaker Mode jest czasem zbyt surowy, pozbawiony czegoś tam i Kino domowe HDR jest jednak lepszym wyborem),
- Kolor: 58
- Kontrast OLED: tutaj wyczytałem, że warto ustawić max, na 100, aby nie ograniczać jasności tam, gdzie ta jasność ma nas prawie oślepiać ;) podobnie jest w standardzie w Oledach LG - również na 100
- Ostrość: 1 lub 0 jak kto woli, ale nigdy więcej
- Jasność: 50 lub max 52, nigdy więcej, generalnie 50 jest OK
- redukcja szumów i MPEG: off lub Minimum wedle uznania
- ultra res. Off
- wzmocnienie kolorów: Off
- temp. barwowa: własne i dostosowania punktu bieli wg ustawień jakie mam po kalibracji
- zwiększenie jasności: wyczytałem, żeby dawać Maksimum, aby znowu nie ograniczać peak brightness
- HDR Perfect: Minimum
- Kontrast obrazu między 90 a 100
- czujnik światła Off
- Gamma 0 (co jest równe 2 dla SDR)
- styl ruchu: daję osobisty i ustawiam PNM na 4 a PCM na 10, nie ma opery mydlanej a jest wg mnie dość ostro w ruchu
- Fast Motion Clarity: Off

2. Dla Dolby Vision:
- Styl AI: Dolby Vision jasny - wcześniej dawałem DV ciemny, ale znowu podobno ten tryb powoduje, że w czerniach traci się zbyt wiele detali
- reszta ustawień identyczne jak wyżej dla HDR

3. Dla HDR10+ Adaptive:
- Styl: Kino domowe HDR
- Idealne HDR10+: Adaptacyjny
- reszta ustawień jak dla HDR

4. Dla SDR:
- Styl: ISF Noc
- wszystkie ustawienia jak HDR oprócz:
- kontrast OLED: 84
- gama kolorów: normalny
- temp. barwowa, white balance i kalibracja kolorów: wg kalibracji
- tryb tylko RGB: wył
- zwiększenie jasności: Minimum
- funkcja PNR: wył.
- doskonały kontrast: wył
- gamma: 2

5. jeszcze mam dla trybów Gra i HDR Gra (dla PS5), ale nie wiem czy to kogoś interesuje ;)

Ogólnie dla mnie te ustawienia są w porządku, chociaż czasem jeśli zbyt dają po oczach wieczorami to zmieniam opcję zwiększenia jasności na średnio lub min. Robię to coraz rzadziej z racji lenistwa ;)

Zauważyłem też, że w porównaniu z plazmą, na tym TV (806) jest jakby bardziej widoczne ziarno, szczególnie w ciemnych scenach na Amazon Prime. Czasem to ziarno ma zielony zafarb. Jednak takich scen jest na tyle mało, że mi to nie przeszkadza. Być może na LG C1 czy G1, by tego nie było, ale nie byłoby też Ambilighta ;)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Zauważyłem też, że w porównaniu z plazmą, na tym TV (806) jest jakby bardziej widoczne ziarno, szczególnie w ciemnych scenach na Amazon Prime. Czasem to ziarno ma zielony zafarb. Jednak takich scen jest na tyle mało, że mi to nie przeszkadza. Być może na LG C1 czy G1, by tego nie było, ale nie byłoby też Ambilighta ;)

Co prawda dla mnie to dziwne ,ze gotów jesteś poświęcić jakosc obrazu w zamian za kolorowe lampki....ale nie o tym.
To o czym piszesz to cyfrowy szum wywołany zapewne zbyt agresywnymi ustawieniami -albo jasnosci albo kontrastu albo wyciąganiem cieni.
Jasność a przede wszystkim kontrast (i to stały w całym zakresie) to podstawowe ustawienie od którego należy zacząć ,bez tego nie ma sensu iść dalej.
Tu masz plansze testowe : Black level - Lagom LCD test otwórz je sobie w przegladarce internetowej na TV.Zacznij od znalezienia trybu ,w którym widoczne będą wszystkie kwadraty , przy czym pomiedzy kwadratami w srodkowych liniach powinna być widoczna stopniowana róznica.Wyjdż od ustawień gamma 2.2.To Ci powinno pomóc znależc ustawienie właściwego kontrastu.
To pomoze Ci ustawic jasność: White saturation - Lagom LCD test .Jak sie uporasz z jednym i drugim ,sprwdż jak to wyglada w wersji z kolorem : Contrast - Lagom LCD test.
Na koniec pro forma banding: Gradient (banding) - Lagom LCD test , nie powinno byc tu problemu.
 
Do góry