Philips 40 PFL5507K/12-test otwarty.Ten model powinien być hitem ...

tomasz091979

New member
pierwsze wrażenia

Pierwsze spostrzeżenia na temat modelu Philipsa 40pfl5507k/12

Witam,
Po dłuższych rozważaniach - głownie testy na forach / sklepy / przemyślenia zdecydowałem się na ten model. Mój egzemplarz pochodzi z kwietnia tego roku. Kupiony w przez sklep internetowy EURO RTV AGD.
Już podczas odpakowania w obecności kuriera zauważyłem że matryca wygląda trochę inaczej niż w na półce w sklepie. W moim egzemplarzu wydaje się bardziej błyszcząca! Mam bardzo słoneczny pokój (strona południowa) i jednym z kryteriów wyboru, było to, żeby matryca była matowa. W praktyce wygląda to tak, że matryca dość znacznie odbija światło, widać w niej zniekształcone odbicie własnej sylwetki. Po włączeniu TV siedząc na wprost jest lepiej. odbicia są widoczne, ale nie przeszkadzają w oglądaniu. Gorzej jeśli oglądamy pod kątem - jakby na przeciwko okna - wtedy nic nie widać.
Pobiegłem więc do sklepu aby sprawdzić czy faktycznie sklepowy egzemplarz posiada matową matrycę. W EURORTVAGD na szczęście było kilka egzemplarzy philipsa 40' 46' z serii 5 i faktycznie widać różnice. W jednym egzemplarzu mat w drugim jakby półmat.
Da się z tym żyć, kiedy TV jest wyłączony widzimy oprócz własnego odbicia piękną czerń (tylko czemu jej nie ma podczas oglądania TV? :-( )

Jestem właściwie w trakcie testów tego TV i chcę tu napisać o moich pierwszych wrażeniach (nie wykluczone że odpowiednia regulacja może sprawić że TV będzie idealny...)

Zdecydowałem się na ten model po przeczytaniu testów na tym forum i na forach zagranicznych. Wahałem się między philipsem, sony hx720 a panasonic gt30e.

Wrażenia:
Podczas oglądania filmu (sygnał SD) nie wygląda to najlepiej. Np. film Wyznania Gejszy - leciał wczoraj na polsacie. W tym filmie jest mnóstwo ujęć z ciemnej scenerii. To co zauważyłem to widoczne przejścia tonalne od jasnego ciemnego do czarnego tak jakby ekran mógł wyświetlać tylko 256 kolorów. Podkreślam że jest to sygnał SD! Miałem wrażenie jakbym oglądał film bardzo mocno skompresowany. To co bardzo się rzuca w oczy to zmiany koloru przy zmianie kątów patrzenia. Stwierdzam że ten TV można oglądać tylko z odległości 3 metrów siedząc na wprost ekranu.
Degradację koloru bardzo dobrze widać podczas oglądania meczu. Z koloru zielonego robi się zgniło zielony przy niewielkiej zmianie kątów patrzenia. Nie wygląda to na TV za prawie 3tys. tylko za 1,5zł. z Auchan :-(

Sprawa czerni i cloudingu.
Clouding jest widoczny - między innymi podczas przełączania kanałów, w moim egzemplarzu są trzy bardziej podświetlone rogi i plama na środku - chmurki o wymiarach około15x15cm.
Przy zmianie kątów patrzenia - oglądając np. czarną planszę - cała matryca zaczyna świecić.
:-( Naprawdę spodziewałem się czegoś lepszego - szczególnie po przeczytaniu testów z forum.

Aha sprawa skalowania obrazu (może to tylko kwestia ustawień). Oglądając np. fakty na TVN kiedy obraz jest statyczny jest dobrze. Natomiast jeśli pojawia się ruch kontury postaci, przedmiotów dostają schodków, tak jakby obraz był skalowany bez wygładzenia. Nie widać tego tak bardzo z odległości ponad 3 metrów, ale stojąc bliżej jest to widoczne i denerwuje.

Co do dźwięku to według mojej oceny nie jest dobrej jakości. Dominujące wysokie tony nawet na ustawieniu -8 są za bardzo słyszalne. Dobrze że jest możliwość podłączenia wzmacniacza.

I już na koniec miałem chyba 4 razy samoczynne wyłączenia telewizora - jakby reset - podczas odczytu plików z USB oraz podczas poruszania się po menu podczas oglądania filmów z USB. Zdarzył się też reset po kilkukrotnym naciśnięciu przycisku "cofnij" na pilocie podczas oglądania.

Konkluzja jest taka, że raczej nie kupiłbym ponownie tego TV, pomijam kwestię menu i pilota bo do tego można się przyzwyczaić. Za cenę 2800zł spodziewałem się naprawdę czegoś lepszego.
Najbardziej denerwujące są kiepskie kąty widzenia. Do świecącej matrycy przy słabym oświetleniu też można się przyzwyczaić.

Jedną z zalet tego TV jest niskie zużycie prądu co było też kryterium wyboru TV.
 

ORZMO

New member
W moim 40PFL5007 też się można przeglądać (jest niewiele lepiej jak w starym Sony Trinitron 25'), potwierdzam również świecące rogi ekranu przy ciemnych scenach. Kiki, w swoim teście napisałeś o metalowej ramce. Miałeś na myśli kolor czy materiał? Bo u mnie jest plastikowa.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
1. Należy skalibrować telewizor.
2. Przy przełączaniu kanałów nie ocenia się chmurek - bo wówczas backlight jest wyłączony w każdym telewizorze - o tym już pisaliśmy kilkadziesiąt razy
Clouding ocenia się przy włączonym telewizorze.
3. Dźwięk jest lepszy niż w wielu telewizorach innych firm. W klasie cenowej i wielkości jest lepiej niż dobry.
Na świecie do "płaskich" telewizorów ludzie w ogromnej ilości kupują soundbary.
4.Obecnie obowiązuje w Polsce sygnał DVB-T cyfrowy i taki powinieneś wybrać w telewizorze a nie analogowy.
Poprawa jakości o 200%
5.Kąty patrzenia w klasie cenowej są bardziej niż dobre.
Jeśli ktoś ma problem z akceptacją powinien skalibrować telewizor i załączyć odrobinę światła w pokoju.
Wszystkie telewizory LCD są narażone na kąty boczne i pionowe.
6.Telewizor ma matową matrycę aktywną.


Trudno się dziwić że ktoś ma słabą jakość jak podaje sygnał z "kija".
Dobrze jest jak się właściwie ustawi telewizor !!!
 

micmus

Member
Bez reklam
Napisałem ten post w innym temacie, ale tu będzie bardziej na temat także wklejam:

Ze względu na super podświetlanie w tym Philipsie dużo by wyjaśniło przykładowo zestawienie go w teście z inną konstrukcją najlepiej plazmy. Zupełnie inne konstrukcje, ale często są dylematy plazma czy LCD i to by mocno ułatwiło przyszłym użytkownikom TV, którzy w LCD najbardziej się boją czerni.

Kiedyś już o tym pisałem i kiki mówił, że to dobry pomysł i będzie takie zestawienie. Czy pomysł nie upadł?

Dodatkowo przydałoby się potwierdzenie czerni i podświetlania w tym modelu Philipsa w skali ogólnej nie tylko w klasie cenowej, która czasem trochę wprowadza w błąd. Także pytanie czy ten Philips w 46 calach w cenie do 3500 zł, do 4500 zł do 5500 zł jest bezkonkurencyjny w tej kwestii czy nawet wyżej?

Jest dużo osób, które bez problemu stać aby wydać przykładowo na TV w 46 calach 5000 - 5500 zł i są często w kropce gdyż nie wiedzą czy ten Philips za 3500 zł rozkłada w czerni i braku chmurek TV w wyższej klasie cenowej (co jest chyba największa wadą tej technologii) czy jedynie te ze swojego zakresu cenowego.


Uważam, że to bardzo ważna kwestia aby to jednoznacznie wyjaśnić, gdyż można być później taki problem, że ludzie od tego TV mimo że jest bardzo dobry będą za dużo oczekiwać nie tylko w klasie cenowej, ale w skali ogólnej wybierając go mimo, że mają budżet na droższy TV.

Jeszcze sprawa jakości wykonania nie można nic mu wielce zarzucić w tej cenie, ale zaznaczam moim zdaniem nie jest to żadna rewelacja jeśli chodzi o: użyte materiały (metalopodobne), spasowanie srebrnej ramki okalającej z reszta obudowy i ogólnie tworzywa sztuczne użyte do reszty TV oraz spasowanie złączy przyłączeniowych itp. Każdy Samsung, Panasonic, Sony jest tu o klasę wyżej. Nie mówie o wyglądzie bo Philips jest bardzo ładny. Napisałem co widziałem i jest to zaznaczam moje odczucie po dokładnych oględzinach, tylko ja jestem skrajnym estetą :)

Pozdrawiam
Michał
 
Ostatnia edycja:

Osato

New member
Poruszyłeś dobrą kwestię micmus. Ja nadal się waham (jak kilku innych użytkowników, których posty widziałem na forum) nad tym Philipsem albo plazmą Panasonica ST50 ... Miło mieć porównanie z innymi modelami, również w innej klasie cenowej.
 

smuga22

New member
Do Osato - widzę że mamy ten sam dylemat. U mnie za philem przemawia rozmiar nie planuję większego niż 46" a 42ST50 może być za mały i zużycie prądu - u mnie sob/niedz TV gra prawie non stop a i w tygodniu sporo świeci za dnia.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Bardzo dobry pomysł - tym bardziej że dziś wjechały i Philipsy i Panasonic.
Z chęcią sprawdzę 46" 5507 i 50St50. Sam jestem ciekawy wyniku.
 

lasso

New member
Nie sprawdzałem kątów na czarnej planszy tylko na normalnym obrazie TV, nie widziałem absolutnie żadnych zmian obrazu... nie rozjaśniało się, nie rozmazywało się, zmian kolorów nie widziałem...
Co do dźwięku po włączeniu surround jest nieźle, owszem.. mój komp z zewn. dźwiękówką i dobrymi słuchawkami gra lepiej... ale to tylko TV, nie wymagajmy cudów...
Obraz SD jest kiepski, zgoda... ale streamowałem sobie hd i full hd przez DLNA, odtwarzałem .mkv z dvd i wtedy obraz jest świetny. I na to się nastawiałem.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To znaczy dokładnie, że masz słaby bitrate SD a nie że telewizor jest słaby.
Wzmocnij sygnał i będzie "wtedy obraz jest świetny. I na to się nastaw !!!"
 
Ostatnia edycja:

micmus

Member
Bez reklam
Do smuga22 ja również mam identycznie czyli:

- jakość plazmy w 42 calach
- czy wielkość TV 46 cali Philips 5507 lub 46 cali Samsung ES6100 (ograniczenie wymiarem do 106,7 cm większy się nie zmieści)

Bądź tu mądry, ale chyba z większego będę bardziej zadowolony.
 

smuga22

New member
Przyda się takie porównanie na 100 % ale nie zapominajmy, że dla 46PFL5507 w przedziale cenowym jest raczej 42ST50 ale bardzo czekam na porównanie TV przez Kikiego.
 

Osato

New member
Noooo ja również mam podobne kryteria. Większy niż 46" nie chcę, a 46" ST50 nie ma. ;p Rozumiem Kiki, że test będzie w podobnej formie jak inne na forum czy jedynie sam dla siebie chcesz przetestować i krótko opisać wnioski ? No i kiedy można oczekiwać rezultatów tego testu ? Pytam, ponieważ jest przez jakiś czas wspomniana promocja na ten tv za około 3495zł + 2 pary okularów. :) Pozdrawiam. :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry