PES 2008 vs FIFA 08

Mateusz-8

New member
Witam jestem szczęśliwym posiadaczem PS3 oraz wielki fanem footballu. Od miesiąca zastanawiam się jaką grę o tematyce piłkarskiej kupić. Skłaniałem się ku PES ponieważ miałem wielokrotnie kontakt z ta serią i bardzo mi się podobała czego nie mogłem powiedzieć o FIFIE. Ale w tym roku ściągnąłem demo 08 na PS3 i mile mnie ta gra zaskoczyła. Nie wiem którą grę wybrać nie mam kasy na obydwie więc proszę o pomoc w tej sprawie. Byłem przekonany żeby kupić PESa ale po przeczytaniu kilku komentarzach trochę zwątpiłem. Czytałem recenzje na IGN i gra została bardzo wychwalona, wiec już sam nie wiem w co mam wierzyć. Proszę o pomoc bo mam dość grania Manchesterem U przeciw Barcelonie w demówce FIFY!!!! KIEDY WRESZCIE POJAWI SIE DEMO PESa NA PS STORE!!!!!!! Z góry wielki dzięki

Matthew
 

makoos

New member
jak najbardziej polecam PESa. nawet się nie zastanawiaj :)

chyba że bardzo jara cię granie jednym zawodnikiem. Mi bardziej zależy na grywalności i "fun`ie" podczas gry z 2 osobą. dlatego :krol:pES:krol:
 

reters

New member
Zgadzam się.Proponuje zakup pes-a:) Gram w ta serie od pierwszego iss-a i podstawa to gameplay.A ten w piłce od konami jest ekstra,no może za wyjatkiem pes 6(naszczescie wyszedl odpowiednik amerykanski..uff;)).Są podobno niedogodnosci ze spadkiem animacji lecz niedlugo ma wyjsc patch poprawiajacy to_Osobiscie nie posiadam playstation 3(do czasu:D) ale moim zdaniem jak zalezy ci na najbardziej realnym odwzorowaniu prawdziwego meczu to Pes-ek jest tytułem godnym polecenia.Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

myca007

New member
Nie miałem kontaktu z tymi grami na PS3, ale mogę porównać je w wersji na PC. To co od zawsze przemawiało za PESem to realizm gry. Jest to naprawdę porządny symulator, można rozgrywać na pewno dużo ciekawsze akcje niż we Fifie. Dochodzą tutaj takie smaczki jak możliwość symulowania fauli itd... To co we wersji na PC przemawia za Pesem to GRAFIKA. Naprawdę miażdzy pod tym względem Fife. Wybór należy do Ciebie, ja bym brał PESa :eek:k:
 

Mateusz-8

New member
Widze że polecacie mi PESa ale właśnie do tej animacji wracając słyszałem także że dość często gra się laguje i zawiesza w wersji na PS3. Owszem wyjdzie poprawka która zniweluje problem ale tu nasuwa się moje pytanie czy nie lepiej kupić sprawdzony prosdukt od EA. A i czy ktokolwiek z Was grał w PESa na tej konsolce?
 

-AS-

New member
Witam,
mam PES 2008 na PS3, mam także demo Fify 08 na dysku konsoli.

Zacznę od PESa. Jeżeli martwi się zwalnianie podczas gry, to... nie masz co za bardzo się martwić. Wystarczy zainstalować grę na dysku konsoli (jest taka opcja w ustawieniach) i zwlonienia prawie nie występują. Zupełnie inna historia jest z powtórkami, które po prostu są, delikatnie mówiąc, skopane. Są albo za szybkie, albo obraz skacze, jakby brakowało klatek. Gra online też na razie jest kiepska, ja osobiście jeszcze nie próbowałem, bo po przeczytaniu paru opinii na ten temat, odechciało mi się rejestrować na razie. Konami pracuję nad patch'em, który ma naprawić lag w grze online, jak i zwalnianie podczas gry offline, które sporadycznie występuję na niektórych stadionach i w momencie, gdy jest dużo zawodników na ekranie, np. w polu karnym. Jednak nie przeszkadza to w graniu, po paru meczach w ogóle przestałem na to zwracać uwagę.

Grafika w nowym PES jest lepsza, niż w PES 6, ale... nie powala. Widać jeszcze ogromne pole do popisu dla grafików komputerowych w przyszłości. Ma się wrażenie, że identyczną grafikę można odwzorować na dobrym, "starym" PS2. Nie zrozum mnie jednak źle, grafika nie jest beznadziejna, jednak, ja osobiście, spodziewałem się więcej po "next-generation" Pro Evolution Soccer.

Dźwięk jest poprawiony. Publiczność żywo dopinguję grę w zależności co się dzieje na boisku. Nie jest to już szum jaki wydaje czajnik elektryczny, gdy kończy gotować wodę, tak jak było to w poprzednim PES, ale bardziej realistyczne dźwięki publiczności. Dźwięk jest lepszy, tak samo jak komentarz podczas gry. Muzyka jest tak samo kiepska, jak w każdej poprzedniej części, więc od razu na początku zrobiłem to, co robię zawsze na początku, po przyniesieniu nowego PESa do domu - wyłączyłem ją w opcjach.

Problemem dla mnie natomiast jest gameplay. Zacznę od tego, że gram w PES od samego początku (jak nazywał się jeszcze ISS) i jestem dużym fanem tej serii. Nie jestem jednak przekonany do nowego gameplay. Zawodnicy obracają się, dryblują, skręcają bardzo szybko (dla mnie za szybko) i trochę nierealnie. PES zawsze szedł bardziej w stronę symulacji piłki nożnej, tutaj natomiast mam wrażenie, że gra jest bardziej arcade'owa. Wydaję mi się, że założeniem Konami było ułatwienie i uproszczenie gameplay, aby łatwiej, szybciej i lepiej grało się online. Jednak według mnie ucierpiał na tym trochę tryb singleplayer, razem z moim ulubionym Master League. To są moje początkowe wrażenia, nowy PES ma to do siebie, że zawsze trzeba mu dać trochę czasu, aby się przyzwyczaić i muszę powiedzieć, że dzisiaj grało mi się już lepiej, niż w piątek, gdy kupiłem grę. Jednak nigdy wcześniej nie miałem aż tak mieszanych uczuć od samego początku.

Nowa Fifa w tym roku zaskakuje dobra grafiką, widać wyraźnie, że EA grało w PESa i wyciągneło wnioski. Gry zbliżyły się pod względem graficznym, a także minimalnie pod względem samej rozgrywki. Jednak... demo do mnie nie przemawia. Mam wrażenie, że na boisku biegają 22 "kołki" (no, 20, bo bramkarze stoją w bramce). Gra jest sztywna i wolna, a zawodnicy reagują z dwu sekundowym opóźnieniem. Po graniu latami w PESa mam może już trochę spaczony gust i wszystko, mimo chęci pozostania obiektywnym, porównuję do PESa. Jednak jestem w stanie zrozumieć bardziej w tym roku, dlaczego komuś może się podobać nowa Fifa.

Decyzja dla kogoś, kto chce w tym roku zacząć granie w piłkę nożną na konsoli jest ciężka. Gry zbliżyły się mocno do siebie i aż strach pomyśleć co stanie się za rok. W przypadku, gdy Konami nie wypuści nokautującego uderzenia, w postaci nowego, rewelacyjnego PESa, straci dużo fanów na rzecz coraz lepszej Fify. Jednak dla fanów PESa od lat, decyzja w tym roku (mimo wszystko) jest tylko jedna - Pro Evolution Soccer 2008. Mimo paru niedociągnięć (mam wrażenie, że jest ich więcej niż w poprzedniej części) gra daję dużą satysfakcji i dalej jest bardziej realistyczna niż Fifa.

Decyzja należy jednak do Ciebie.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. Starałem się być, jak najbardziej obiektywny.

Pozdrawiam ;)

Ps. Daj znać co kupiłeś i dlaczego oraz jakie są Twoję odczucia po rozegraniu paru meczów.
 

Mateusz-8

New member
Powiem szczerze że tym co napisałeś dałeś mi do myślenia! Wszystko co pisałeś o Fife to prawda gracze faktycznie reagują zbyt późno ale idzie to znieść.Na pewnym forum gdzie chyba jesteś aktywny były linki do meczy z PESa i graficznie przedstawia się on gorzej od Fify. Ale dla mnie liczy się przyjemnośść z rozgrywki jaką dawały mi poprzednie wersje PESa. Konsole mam od 2 miesięcy jest to moja pierwsza konsola w życiu dotychczas grałem na kompie i już sam fakt zmiany platformy odbija się w moim przekonaniu na gameplayu na korzyść konsol oczywiście! Skłaniam się ku Fifie jak mam wydać 230zł na grę i mieć mieszane uczucia to wolę kupić sprawdzony produkt EA. Gdzie nie będe musiał wyłączać muzyki będe miał naprawdę dobrze rozbudowany menadżer i przede wszystkim dobrą rozgrywke sieciową. Oczywiście jeszcze nie podjąłem decyzji ale skłaniam sie ku Fifie. Poczekam na recenzje w PSX bo to już za jakieś 2 tygodnie i wtedy podejmę decyzje. Jeżeli możesz napisz mi jak najwięcej informacji o PESie bo pomoże mi to w wyborze.

P.S. Jakie jeszcze gry masz na PS3? Czy masz może Heavenly Sword? I co o niej sądzisz. Wielkie dzięki naprawdę mi pomogłeś.


Matthew
 

-AS-

New member
Faktycznie, grafika od zawsze jest na drugim miejscu w PES, zawsze najważniejszy był gameplay. Podobnie jest w tej części. Nie chciałbym jednak, żebyś mnie źle zrozumiał, PES jest dalej PESem. Jak grałeś w poprzednie części, to powiem szczerze, że nie jestem pewien czy Fifa dostarczy Ci tyle radości co PES. W dalszym ciągu jest to najlepsza piłka nożna na jakąkolwiek platformę, mimo paru mniejszych, czy większych niedociągnięć. Wystarczy poczekać na patch'a, który, mam nadzieję, niedługo się ukaże.

Gier na PS'a nie mam dużo, zaledwie kilka (w tym Skate, F1, itd). Ja jestem dość dziwnym graczem, bo praktycznie interesuje mnie tylko kilka gier. PS3 kupiłem, tak szczerze mówiąc, dla dwóch - Pro Evolution Soccer i Gran Turismo. Reszta mnie średnio obchodzi. Z gier, którymi będę zainteresowany w przyszłości, mogę wymienić takie tytułu jak: Grand Theft Auto IV, Metal Gear Solid 4, oczywiście Gran Turismo 5.

Heavenly Sword nie mam, mam demo na dysku konsoli. Demo jest bardzo krótkie, gra robi dobre wrażenie graficznie, ale to nie jest mój typ gier, więc nie mogę powiedzieć zbyt dużo o tym tytule.

Pozdrawiam
 

Mateusz-8

New member
I tak dzięki! Zdecydowałem się teraz na kupno HS bo tak jak Ty grałem w demo i bardzo mi się spdobało. Poczekam jakieś 2 tygodnie na jakąś piłke kopaną a potem to już tylko CoD4 i Guitar Hero!!!!
 

dipi10

New member
Jeżeli martwi się zwalnianie podczas gry, to... nie masz co za bardzo się martwić. Wystarczy zainstalować grę na dysku konsoli (jest taka opcja w ustawieniach) i zwlonienia prawie nie występują.

A to ciekawe bo ja nie widzialem takiej opcji na jakiejkolwiek grze w ps3, pierwsze słyszę.

-AS- może byś to objaśnił ??

;)
 

-AS-

New member
Juz wyjasniam - w PES2008 wchodzisz do "System settings" i tam masz opcje, ktora sie nazywa "install", po jej wybraniu gra czesciowo instaluje sie na dysk konsoli.

Jako ciekawostke dodam, ze w grze "Skate", ktora kupilem pare tygodni temu jest to samo, z tym ze gra instaluje sie sama, bez pytania, po odpaleniu jej po raz pierwszy.

Pozdrawiam
 

elpe

New member
A czy ten patch juz wyszedl o ktorym mowicie?

Jestem o krok od kupna ps3 ( w 80% jako odtwarzacz Blu Ray ) i zamierzam troche pograc w jakas pilke od czasu do czasu jak qmple wpadna :D
 

harywi

New member
Fife 08 mam juz od 3 tygodni, ładnie sie prezentuje, mnoga ilość drużyn, ładne animacje.
W PES2008 grałem przedtem tylko na PC, graficznie prezentuje się równierz ładnie ale jakoś tak sterowanie chłopaki z KONAMi w tej odsłonie spieprzyli.
Dzisiaj, nie wytrzymałem i zassałem demo PES 2008 na moją kochaną konsolke PS3 i powiem że PES 2008 prezentuje się dużo lepiej niż na PC, sterowanie o niebo lepsze (tak jakby zawodnicy szybciej reagują na wydawane im polecenia, na PC czułem się jak mucha w smole) jedyny problem z przycinaniem był podczas prezentacji drużyn i wstepu do meczu.
Podczas samej gry nie uswiadczyłem żadnych przycięć podczas Replayów.
Może dlatego że demo zainstalowało sie na HDD.
W tej chwili zastanawiam się nad kupnem PES 2008, tylko skąd wziąść tyle czasu aby rozgrywać mecze w FIFE 08, PES 2008 i do tego PES 4 online :D
 

sasim

New member
Tez jestem fanem PESA (również gralem we wczesniejsze czesci Iss na PS1) i musze powiedziec ze nie jestem rozczarowany .. Lagi o których mowicie wyzej nie sa az tak irytujace (ale sa) - powtórki to rzeczywiscie nieporozumienie ale reszta jest na calkeim przyzwoitym poziomie :)
Ostatnio zaskoczylo mnie w jaki sposob zawodnik upadl potykajac sie o bramkarza :) Widac ze ruchy piłkarzy są dopracowane bardziej niż w poprzednich czesciach ale bez "rewolucji"
Do czego moge sie przyczepic to siatka w bramce ... Piłka kiedy do niej wpada wyglada jak w pajęczynie a nie siatce bramki .. przesadzili z jej wygladem ...
Gralem tez w Fife - i mimo niezlej grafy - nie powala .. ruchy piłkarzy jakies dziewne ..lot pilki tez .. a do tego grajac 1 raz strzeliłem gola z wolnego....bez komentarza :mrgreen: - W PES bez "skila" takie cuda sie nie zdarzaja:)

ogólnie moge polecic nowego PES`a ...
pozdro
 

elpe

New member
Heh, mialem sobie na sylwestra kupic ps3 i pes'a 2008.

Ale tak mnie wk....rzyli w sklepie jakoscia obslugi ze wylazlem bez niczego....


W tej anglii tylko sie czlowiek rasista staje jak chce cos zalatwic :(
 

elpe

New member
macek napisał:
mozna bylo brac pudlo i wychodzic na bramce pewnieby pyklo i obsluga przy tobie

znajac tych tu to watpie ;]
ale moze i lepiej. Teraz postanowilem konsole kupic dopiero jak wyjdzie
serial '24' w HD. Ja i tak kupuje to glownie ze wzgledu na odtwarzacz filmow a nie konsole gier :D
 
Do góry