PC - przesyłanie muzyki w DTS do amplitunera

loco120481

New member
Witam
do laptopa mam podłączoną kartę SB X-fi 5.1 przez USB i z niej optycznym kablem do amplitunera. Filmy z DTS 5.1 odtwarzane VLC player i puszczane przez ww. SB X-fi ampli czyta jako DTS. Gdy puszczam muzykę w DTSie czy to z rozszerzeniem *.dts czy *.wav to ampli widzi to jako stereo. Mam komponenty w foobarze poinstalowane spedifer, dts decoder, ac3 decoder ASIO i WASAPI. Przy puszczaniu przez ASIO dźwięk idzie stereo a jak ustawię przez WASAPI SPDIF SB to przy tych plikach DTS wyskakuje komunikat Unrecoverable playback error: Unsupported stream format: 44100 Hz / 24-bit / 6 channels. W ustawieniach AC3 filter mam zaznaczone używaj SPDIF i format PCM 24bit i wysłanie SPDIF jako PCM. i różne dokonywałem tam zmiany ale dalej to samo. Nawet odtwarzanie plików muzyki DTS przez VLC player ampli nie wykrywa jako DTS a w filmach tak. Proszę o porady
Pozdrawiam
 

last_ninja

New member
Witam,
aby przesyłać dzwięk w DTS czy DD po optyku do ampli (z np. gier, czy innych, nie-dedykowanych playerów), musisz mieć zainstalowane enkodery DTS i DD Live (do pobrania ze strony Creativa). Nie podałeś, jaką wersję X-fi posiadasz, bowiem niektóre karty nie miały tych enkoderów "w zestawie" (piszę tu o kartach X-fi do desktopowych PC) i trzeba je dokupić oddzielnie (klucze aktywacyjne są do kupienia m.in. na Alledrogo). Dlatego pliki PCM ampli odbiera jako STEREO.

Filmy z zakodowaną ścieżką dzwiekową w DD czy DTS oczywiście będą działały po optyku bez w/w enkoderów, bowiem to zewnętrzny amplituner zajmuje się "obróbką" sygnału 5.1, natomiast karta nie radzi sobie z dekodowaniem strumienia audio "w locie" z PCM na DTS czy DD bez odpowiednich enkoderów.
 

loco120481

New member
jest to zewnętrzna X-Fi Surround 5.1 i nie widzę do niej enkoderów na alledrogo. Są ale inne które nie działają na zewnętrznej i co teraz?
 

last_ninja

New member
A jak sprawdzić jaką wersję X-fi mam i jak sprawdzić czy ma ona zainstalowane enkodery dts i dd?

w ustawieniach Creativa powinna byc zakładka "encoders" lub "decoders" czy jakoś tak.
Do wyporu powinny być 3 opcje: off, DTS, Dolby Digital Live.
Jeśli nie ma taj zakładki (wśród wielu innych), to znaczy, że karta nie ma "dogranych" enkoderów
 

loco120481

New member
No właśnie nie ma tej zakładki. Nigdzie nie mogę w necie doszukać się enkoderów do tej zewnętrznej karty. Czy możliwe jest że do niej wogóle nie da się dograć enkoderów DTS? Bo wszystkie są wszędzie jest informacja że Karty X-Fi XtremeAudio i Audigy SE oraz zewnętrzna X-Fi Surround 5.1 nie są obsługiwane. Czy w takim razie z tą katą DTS jest nie możliwe?
 

DOMEL9

New member
Bez reklam
You need to remove foo_input_dts or the DTS in the wav gets decoded. You also need to make sure you are using the WASAPI output and have Windows and foobar2000 volumes at maximum level. ReplayGain and DPSs must not alter the loudness either.

znalazłem takie cuś - musisz usunąc ten foo input albo dts w pliku wav zostanie dekodowany dodatkowo musisz używac wyjscia WASAPI i mieć głośność windy i foobara na maksa i ten replay i dps nie mogą zmieniić głośnośći - w skrócie tak to wygląda
 

loco120481

New member
zrobiem tak ale przy uruchomieniu DTSa mam komunikat Unrecoverable playback error: Unsupported stream format: 44100 Hz / 24-bit / 6 channels
 

loco120481

New member
Tyle że jak tak zrobię jest tylko szum. Czytałem że ta karta nie dekoduje DD i DTS w locie i co dziwne nie mogę znaleźć enkoderów do niej by je dograć, choć do innych kart SB takowe są nawet na allegro. Słabi mnie już ta karta. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły??
 

DOMEL9

New member
Bez reklam
na audiostereo dodałeś zrzut z opcji - pytanie czy tak to teraz wygląda ? czy zmieniałeś ustawienia i próbowałeś na rózbnych ? ja bym zdjął output 5.1 potem odznaczył wysyłaj spdif jako pcm - zobacz ogranicz częstotliwość do 44 - kilka kombinacji z innymi opcjami - i może coś wyjdzie
 

loco120481

New member
Tak to moje, a to zaznaczenie było dzięki sugestiom na innych forach w podobnych tematach i kombinowałem na różne ustawienia i dalej lipa. Problem tkwi chyab w tej karcie bo nie dekoduje DTS w locie tylko nie kumam czemu nie ma do niej enkoderów tak jak do innych SB. Znacie jakieś zewnętrzne które bez problemu dekodują DTS i puszczają go przez spdilfa coaxiala lub opticala
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Raz piszesz o enkoderach, po chwili o dekoderach, a podobno chcesz używać karty we współpracy z zewnętrznym DAC. W takim przypadku karta ma tylko przepuścić bitstream na wyjście nie ingerując w sygnał (passthrough).
 

loco120481

New member
Bo jestem laikiem w tych sprawach. Chciałbym karty na USB którą podłącze do lapka przez cyformwy czy oaxial czy optical wypuszczę do ampli i puszczając muzykę w DTS na moim ampli zaświeci się DTS czyli taki sygnał do niego dojdzie. Przy tej SB X-fi Surround 5.1 ni cholery nie umiem tak zrobić. I tu pytanie czy z tą kartą da się, jeśli tak to jak, a jeśli nie to jaką kartę na USB kupić?
 
Do góry