PC jako mediacenter - odtwarzanie HD 1080p

tolek_88

New member
Myślę o koncepcji zbudowania PCta, tylko na potrzeby odtwarzania filmów. Taki quasi WD HD Media Player (ale z dyskiem i dostępem do sieci) jako tańsza, a bardziej podatna na rozbudowę wersja popcorna (ale bez ściągania torrentów, bo prąd)
I tak sobie myślę, co by to musiało miec:
* core 2 duo 1,8 starczy?
* karta graficzna z wyjściem HDMI (ew. Component?)
* karta dźwiękowa z cyfrowym wyjściem
* 1 GB Ram
* średniej wielkości dysk (raczej z wykorzystaniem osobnego dysku sieciowego jako storage)

Co o tym sądzicie? Jaka szansa złożenia czegoś takiego w wersji cost-effective? Jakieś sugestie co do komponentów?
 

lukilodz123

New member
Zależy jaki masz budżet. Może ciekawym rozwiązaniem będzie jakiś laptop z bluray, hdmi, optykiem na dźwięk. Skoro dysk będzie zewnętrzny, a lapek zawsze się przyda i jest smuklejszy (chyba ale chyba mniej prądu bierze). Natomiast co do procka to core 2 duo 1,8 i 1-2 GB ram do tego wyszukaj grafikę, która wspiera sprzetowo dekodowanie sygnału HD. Jeżeli nie jesteś audiofilem albo masz średni wzmacniacz, bądź aktywne głośniki 5.1 to sądzę, że zintegrowana muza na płycie głównej wystarczy. I jeżeli chcesz zaszaleć i masz kasę to możesz zakupić kodeki ale są też takie bezpłatne.
Tak czy inaczej podstawa to ile masz na to pieniędzy? i do czego to podłączysz (audio i video)
 

tolek_88

New member
1) lapka nie chcę, bo dużo kasy. Poza tym mamy oboje z żoną laptopy (niestety niewspierające HD :( )
2) podłącze do tego co mam w stopce :)
3) kasy chce wydać jak najmniej. Jakbym miał na popcorna, to kupiłbym popcorna.
Cała idea jest taka, żeby złożyć sprzęt za kilkaset PLN z jakiś używek na allegro.
 

radosuaf

New member
Bez reklam
Jeśli podłączasz do TV, to raczej bym sugerował Radeona, coś z serii HD. Jeśli chcesz puszczać dźwięk cyfrowo do amplitunera, wystarczy Ci karta dźwiękowa wbudowana w płytę główną, jeśli jest wyjście cyfrowe. Co do RAM-u to lepiej 2GB, ceny pamięci są teraz śmiesznie niskie.

Pamiętaj, że tani komputer to głośny komputer - jeśli miałby stać obok TV, będzie Ci przeszkadzał w oglądaniu.

Zerknij tutaj:
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=940972
 
Ostatnia edycja:

lukilodz123

New member
Tak na szybko jezeli TV ma wejscie VGA (d-sub) to mozesz puscic sygnal fullhd (sam obraz) ze zwykłej kart graficznej ale teraz ciężko taką kupić, żeby nie było dvi złącza (i przejściówka dvi<->hdmi). Obudowa itp to jak najtańsze do tego zasilacz minimum 450W. A i najwazniejsza bedzie plyta glowna, przez nia przechodzi wszystko.
Zapytaj innych na forum ale taki Geforce 7300GS wspiera Purevideo
Co to jest to tu http://www.nvidia.pl/page/purevideo.html
ma dvi i co wazne ma pasywne chlodzenie czyli nie halasuje. Bedzie halas od zasilacza i procka ale im mniej tym lepiej. Pamięci to np. Goodram 2 GB DDR2 http://allegro.pl/item553529200_ddr2_goodram_2gb_pc2_6400_nowe_fvat.html
procek Pentium dual core 2x2,5 z 2 MB cache L2
http://allegro.pl/item556328999_intel_pentium_dual_core_e5200_2x2_5_ghz_2mb_box.html
płyta główna Asusa
http://allegro.pl/item548981838_plyta_asus_asus_p5kpl_cm_g31_29734.html
Dysk WD 160 GB bardzo cichy
http://allegro.pl/item550643671_nowy_seagate_sata2_160gb_gwarancja_2_lata.html
Jak narazie :
ram 92zł
dysk 146zł
procek 319zł
płyta 249zł
grafika 139zł
razem 945zł
Nie daje gwarancji jak to bedzie dzialalo, moze inni lepiej znaja sie na podzespolach i ocenia czy filmy hd 1080p bedzie na tym dzialalo.
 

yanq33

New member
Gigabyte GA-MA78GM-S2H (AMD 780G) [HDMI] - 343pln
AMD Athlon 64 X2 4850E BOX - 274pln
DDR2 2048MB PC-800 Goodram CL 5 - 98pln
Samsung SpinPoint F1 250 GB - 203pln
Jakaś nagrywarka DVD+/-RW - 80pln
Obudowa z zasilaczem (cichym) - 200pln
RAZEM ok 1200pln
 

Busz_men

New member
yanq33 napisał:
Gigabyte GA-MA78GM-S2H (AMD 780G) [HDMI] - 343pln
AMD Athlon 64 X2 4850E BOX - 274pln
DDR2 2048MB PC-800 Goodram CL 5 - 98pln
Samsung SpinPoint F1 250 GB - 203pln
Jakaś nagrywarka DVD+/-RW - 80pln
Obudowa z zasilaczem (cichym) - 200pln
RAZEM ok 1200pln

Do tego obudowę AEROCOOL M40 (ok. 200 zł, bez zasilacza), klawiaturę z myszą - wireless (np. Logitech) - i razem :grin: - tak mam (tylko z płytą GA-73PVM-S2H i prockiem Core 2 Duo E7400) , i polecam! Piękna, czarna podstawka do tunera, amplitunera i DVD (choć ten ostatni już stał się zbędny).
 
Ostatnia edycja:

BoDeX

New member
tolek_88 napisał:
1) Jakbym miał na popcorna, to kupiłbym popcorna.
Cała idea jest taka, żeby złożyć sprzęt za kilkaset PLN z jakiś używek na allegro.

No, to musisz dzielnie szukać, bo zakodowanego mkv to słabą maszyną
nie pociągniesz
 

lukilodz123

New member
BodeX ale te maszyny, które zostały zaproponowane sądzę, że pociągną sygnał 1080p zakodowany w kontenerze mkv albo mp4, kodekiem x264
 

knox

Klub HDTV.com.pl
vip
yanq33 napisał:
Gigabyte GA-MA78GM-S2H (AMD 780G) [HDMI] ...
Ja bym zaproponował coś z gf8200 zintegowanym na płycie, niedawno wyszły drivery nvidii ze sprzętowym wsparciem dekodowania h264 i vc1 pod Linuksa. :)
W połączeniu z athlonem x2 4850e (45W) powinno to dać płynne odtwarzanie 1080p przy obciążeniu procka na poziomie 15-20%

pozdro
 

yanq33

New member
Śledzę losy Nvidii Ion od kilku tygodni i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że warto poczekać i nie inwestować teraz w WD TV...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
"Fajny" ten Ion. Ino co komputer jako odtwarzacz HD ma dla mnie jedną podstawową wadę - brak HDMI 1.3 i bitstreamu "gęstych" formatów dźwięku... Mam nadzieję że tylko jak na razie?
 

DracoHD

New member
OS do HTPC

Na wstępie witam w tym wątku.

Szanowni jakiego oprogramowania/OS używacie w waszych kompach:
Linuxa, win XP + nakładka, tak żeby to sterować z pilota.

Od jakiegoś czasu kombinuję żeby stworzyć kompa do:
- filmów DVD, później i BD.
- ale też jako nagrywarkę
więc notek nie wchodzi w rachubę, bo potrzebuję platformę otwartą na modyfikacje.

Jeśli chodzi o sprzęt to będzie to 2 rdzeniowy procek od AMD (dobry stosunek cena/wydajność)

Pozdrawiam
 
Do góry