PC -> HDMI -> LCD - jaka rozdzielczość?

gromi

New member
Witam

Planuję złożenie własnego Media Center PC (jeżeli kogoś interesuje ten temat - szczegóły w moim poście w wątku "a może po prostu porzadny PCet"). Obraz ma być przesyłany przez HDMI do 37'' LCD-ka Sony (HD Ready). Mam w związkuz tym pytanie:

Rozdzielczości monitorów "nie zgadzają się" z rodzielczością TV (np. 1080p to obraz 1900 x 1080, a w kompie jest 1900 x 1200). Jeżeli wyślę taki obraz przez HDMI do LCD-ka to czy on da sobie z nim radę? I jak - będzie coś obcinał czy skalował?:confused:

Dla mnie HDMI to jedyna opcja bo mój TV ma wejście komputerowe (analogowe), ale maksymalna rozdzielczość obrazu przez to wejście to tylko 1024 x 768.

Jeżeli ktoś "pokonał" ten problem w praktyce to proszę o informację jak to działa. Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Pszemol

New member
Wg mnie zależy to tylko i wyłącznie od karty graficznej.

Jeśli masz Radeona to zapewne będziesz korzystał z Catalys Control Center.

Wydaje mi się że bez problemu będzie wyświetlany obraz 1080p i 1080i.
Menadżer HD wygląda mniej więcej tak:

my.php


Jak będzie to wyglądało na GeForce'ach to niestety nie wiem.
 

gromi

New member
Pszemol napisał:
Wg mnie zależy to tylko i wyłącznie od karty graficznej.

Pszemol - dzięki. Ten screen wiele mi wyjaśnił. Widzę, że sterowniki dodają nowe rozdzielczości do standardowych - odpowiadające 720i/p oraz 1080 i/p. Pytanie tylko, czy mój TV to łyknie. Podłączałeś może kompa do TV przez HDMI?
 

Pszemol

New member
Niewiele jest kart graficznych z wyjściem HDMI. Przeważnie mają wyjście DVI.
Ja mam podłączony kabel HDMI na DVI i wszystko śmiga bez problemu.
 

Alcazar72

New member
gromi napisał:
Witam

Planuję złożenie własnego Media Center PC (jeżeli kogoś interesuje ten temat - szczegóły w moim poście w wątku "a może po prostu porzadny PCet"). Obraz ma być przesyłany przez HDMI do 37'' LCD-ka Sony (HD Ready). Mam w związkuz tym pytanie:

Rozdzielczości monitorów "nie zgadzają się" z rodzielczością TV (np. 1080p to obraz 1900 x 1080, a w kompie jest 1900 x 1200). Jeżeli wyślę taki obraz przez HDMI do LCD-ka to czy on da sobie z nim radę? I jak - będzie coś obcinał czy skalował?:confused:

Dla mnie HDMI to jedyna opcja bo mój TV ma wejście komputerowe (analogowe), ale maksymalna rozdzielczość obrazu przez to wejście to tylko 1024 x 768.

Jeżeli ktoś "pokonał" ten problem w praktyce to proszę o informację jak to działa. Pozdrawiam

chlopie ja rozumiem ze jestes poczatkujacy , ale skad tys sie wziol...

Twój monitor ma 1900x1200 - SUPER!
Po co ci 1920x1080?
Twój tv ma tylko 1280x720pixeli!
Podlacz kablem HDMI po przez przejscówkę DVI - PC z TV
Ustwa na karcie graficznej rozdzielczosci 1280x720 60Hz zadnych 720i !!!
W tv ustaw na dokladne skanowanie, nic nie powinien obcinac ani skalowac i naczej kupa nie telewizor.

i proponuje nastepnym razem troszkę poczytać co to jest HD Ready.
 

KIELAQ

New member
Kiedy podłączasz wyświetlacz po DVI masz do dyspozycji dużo więcej rozdzielczości niż przy wykorzystaniu D-sub . W tym rozdzielczości panoramiczne czyli również 1920 x 1080 .
 

gromi

New member
KIELAQ, Pszemol dzięki za info

Alcazar72 za odpowiedź dziękuje, a...

Alcazar72 napisał:
chlopie ja rozumiem ze jestes poczatkujacy , ale skad tys sie wziol...

i proponuje nastepnym razem troszkę poczytać co to jest HD Ready.


Rozróżniam HD Ready od Full HD. Mój telewizor może odebrać sygnał 720p, ale również 1080i (który pewnie skaluje w dól do 720). To czego nie wiedziałem to informacja, że w nowszych kartach graficznych są rozdzielczości "nie-monitorowe", dostosowane do proporcji ekranów LCD. Zapytałem o to i już w pierwszym poście dostałem odpowiedź, że tak jest. Jeżeli denerwuje Cię, że nie wiem takich rzeczy i nie możesz podarować sobie "wycieczek" to na nastepny raz nie trac swojego cennego czasu na odpisywanie i ignoruj posty takie jak moje. Pozdrawiam
 

kristo_

New member
Cześć!
Jestem w podobnej sytuacji co Gromi i mam pokrewne pytanie. Szukam tv FullHD w rozmiarze ok. 37" i wyselekcjonowałem dwa: Z3030 Toshiby i 37B20E Sharpa. Ponieważ zamierzam używać go jako monitora, zależało mi na weryfikacji jakości obrazu z PC. Namówiłem Pana w MM, żeby podłączył laptopa (Asus) z działu PC do tych dwóch TV przez HDMI w trybie 1080i/p.
Laptop wskazywał rozdzielczość 1080p, a telewizory:
Z3030 - obcinał obraz dookoła o kilkanaści pixeli (było widać pół przycisku "Start" w Windows - tragedia.
37B20E - zmniejszał obraz zostawiając szarą ramkę - też tragedia

Na forum czytałem, że oba wyświetlają dobrze obraz z PC, a to co zobaczyłem na pewno nie było pixel2pixel. Było niewiele czasu na sprawdzanie ustawień i może coś w tv było źle ustawione.
Ma ktoś doświadczenia - szczególnie ww. modele?
Może Alcazar72 pomoże radą bo widzę, że ma Z3030 i HTPC i wiedzę :roll:
 

mopsik87

New member
kristo_ napisał:
Cześć!
Jestem w podobnej sytuacji co Gromi i mam pokrewne pytanie. Szukam tv
Z3030 - obcinał obraz dookoła o kilkanaści pixeli (było widać pół przycisku "Start" w Windows - tragedia.

Na forum czytałem, że oba wyświetlają dobrze obraz z PC, a to co zobaczyłem na pewno nie było pixel2pixel. Było niewiele czasu na sprawdzanie ustawień i może coś w tv było źle ustawione.
Ma ktoś doświadczenia - szczególnie ww. modele?
Może Alcazar72 pomoże radą bo widzę, że ma Z3030 i HTPC i wiedzę :roll:
Też to u mnie wystąpilo, w ustawieniach telewizora było żeby właczyć 1080i, bez tego prawie cały pasek start był ucinany
 

maxjot

New member
przepraszam ze odkopuję stary temat
nie wiem jak to ustawić ,mam monitor 1920x1080 a tv też tak full hd,połaczony kablem komputerowym PC ,robię klonowanie ale na tv obraz jest jakby większy,chciałbym klona ale sie nie udaje
tv i monitor samsung,karta Radeon
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
kablem komputerowym pc czyli jakim?kazdy kabel uzywany przez pc mozna tak nazwać...DSUB, DVI czy HDMI?
rozdzielczośc 1920x1080 klonowanie, skalowanie w opcjach Catalysta na 0% a potem ewentualnie ustawienie w tv by piksel=piksel
 
Do góry