Panasonic TX-P42G30 i odświerzanie.

robert___k

New member
Witam,
bardzo proszę o pomoc w poniższej sprawie. Wczoraj zakupiłem plazmę Panasonica TX-P42G30, na której odbieram DVB-T z nadajnika w Raszynie i PKiN. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy przy wstępnej kalibracji telewizora (menu) to migotanie ekranu, które jest charakterystyczne dla częstotliwości odświeżania 50hz. Ten sam efekt występuje przy odbiorze kanałów dvb-t oraz po podłączeniu przez HDMI kamery Sony HDR CX-155E.
Czy plazma ta nie obsługuje innej czętotliwości odświeżania niż 50hz? Czy może jest to zależne od sygnału wejściowego?
Proszę o wyrozumiałość, moja wiedza w tym temacie jest raczej uboga :)
Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za błąd w tytule postu :p
 
Ostatnia edycja:

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
Instrukcja obsługi się kłania.
TV ma 600 Hz, ale na ile jest w menu przełączanie nie wiem bo jeszcze nie mam tego TV.
W moim PV80 jest opcja z 50Hz na 100Hz także poszukaj w MENU.

Mam pytanie:
Jak jest w twoim modelu z boczeniem, bzyczeniem itp.
Słychać coś w nocy przy cichym oglądaniu ??
 

robert___k

New member
Telewizor lekko syczy, ale to jest subiektywne odczucie. Moja żona na przykład tego nie słyszy :p
Generalnie rzecz biorąc, syczenie jest niczym w porównaniu z kiepskim odświeżaniem.
Zanim napisałem ten wątek przejrzałem chyba całe menu, jeżeli jest taka opcja to ja po prostu nie jestem w stanie tego znaleźć.

Może jest jakiś forumowicz, który miał do czynienia z tym problemem?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
.....
Czy plazma ta nie obsługuje innej czętotliwości odświeżania niż 50hz?....
Jeszcze nie wyprodukowano plazmy ze stałym "odświeżaniem" (jeżeli ilość mignięć ekranu iznamy za odświeżanie) i chyba nie wyprodukują.
To "50hz" to tylko informacja co TV na wejściu dostaje i nie ma żadnego związku z ilością "mignięć".
Temat poruszany wielokrotnie i na tym forum (poszukać). ;)
 

robert___k

New member
Ok, trochę mi się rozjaśniło. Dzięki za naprowadzenie na odpowiedni tor. Migotać będzie i nic niestety na to nie poradzę, taka technologia. Mimo wszystko jestem zadowolony z zakupu.
Pozdrawiam!
 

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
Jeśli migocze tzn. że masz włączony tryb 50Hz.
Musi być w MENU możliwość przestawienia na co najmniej 100Hz.

A nie jest to w opcji - Intelligent Frame ?
 
Ostatnia edycja:

robert___k

New member
Problem w tym, że nie mogę znaleźć opcji, która ewentualnie odpowiada za zmianę ustawienia. Próbowałem juz chyba wszystkiego. Na pewno nie ma czegoś takiego jak zmiana z 50hz na 100hz. Być może jest to wada farbyczna akurat tej sztuki...Jedno jest pewne, im jaśniejszy obraz tym bardziej widoczne staje się migotanie ekranu.
Prawdopodobnie zadzwonie do Panasonica i zapytam się gdzie leży przyczyna.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Jeszcze nie wyprodukowano plazmy ze stałym "odświeżaniem" (jeżeli ilość mignięć ekranu uznamy za odświeżanie) i chyba nie wyprodukują.
;)

To jest nadal aktualne i jak ktoś znajdzie taka plazmę (ze stałym "odświeżaniem") = ogłosić, bo będzie 1wszy na świecie.
(obecnie - nic się nie zmieni w kwestii "odświeżania", czy będziesz ustawiał "cuda" choćby w menu serwisowym)

Miga Ci praca Subfield w połączeniu z innymi "poprawiaczami" i możesz to tylko niwelować ustawieniami, ale nie ma to żadnego wpływu na poruszane tutaj "odświeżanie". ;)
 
Ostatnia edycja:

robert___k

New member
Jakich plazm?



Wypada ze Panasonic coś z IFC ma "skopane" i w określonych scenach uwydatnia "migotanie".



Jak Wam "miga" na nieruchomym obrazie = zareklamować (600Hz nie ma prawa "migać" na statycznym obrazie).

Czy w takim przypadku myślisz, że jest szansa na uznanie reklamacji.
Dzwoniłem dziś do Panasonica, Pan Technik od razu odrzucił możliwość reklamowania "migotania". Twierdzi, że przy takiej wielkości ekranu i takiej technologii "migotanie" jest zjawiskiem naturalnym w przypadku plazmy...
 

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
Pan Technik od razu odrzucił możliwość reklamowania "migotania". Twierdzi, że przy takiej wielkości ekranu i takiej technologii "migotanie" jest zjawiskiem naturalnym w przypadku plazmy...
Bzdura.
Miałem 42PV80 i po przełączeniu z 50Hz na 100Hz obraz był stabilny bez żadnego migotania.

Widzę, że G30 ma więcej wda niż zalet dlatego podjąłem decyzję i kupuję SAMSUNG UE46D6500 lub SAMSUNG UE46D6750
 

Jaculek2

New member
Bzdura.
Miałem 42PV80 i po przełączeniu z 50Hz na 100Hz obraz był stabilny bez żadnego migotania.

Widzę, że G30 ma więcej wda niż zalet dlatego podjąłem decyzję i kupuję SAMSUNG UE46D6500 lub SAMSUNG UE46D6750

W modelach z panelem neo i 600hz nie ma opcji zmiany częstotliwości odświerzania.Mam osobiście model 50g30 i wspomnianego efektu na obrazie brak aczkolwiek u mnie podłączony tuner hd i rzadko ogłądana sd z kablowej tv.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
A|X|E|L - myli pojęcia.
W plazmie (KAŻDEJ) nie można zmienić odświeżania np. z 50 Hz na 100Hz bo taka plazma po prostu.....NIE ISTNIEJE.

robert___k - jeżeli na statycznym obrazie widzisz "migotanie", nie słuchaj opinii firmy, ale reklamuj.
Tylko zwróć uwagę co poprzednik pisał, bo może się okazać że przy teście nawet w sklepie tego zjawiska nie zauważysz gdyż:
- jak pisał poprzednik (inne podłączenie)
- kablówka , kablówce "nierówna".

Podłącz inny sprzęt (choćby komputery itp) - testuj (także przy 60Hz na wejściu), może masz uszkodzony egzemplarz.
(testy rób w dzień , bo raz miałem klienta i wystarczyło u niego w mieszkaniu oświetlenie "jarzeniowe" wyłączyć i na tym polegała cała naprawa "migoczącej" plazmy)
 
Ostatnia edycja:

robert___k

New member
Testowałem telewizor w następujący sposób:
- obraz z dvb-t - jaskrawe kolory i kolor biały migoczą, co ciekawe, w dzień wrażenie migotania jest bardziej odczuwalne niż w nocy przy sztucznym oświetleniu;
- zdjęcia z pen`a - białe tło i jaskrawe kolory migoczą - to właśnie będzie podstawą do reklamacji.
- film z pen`a - mkv, 720p - tu też migotanie jest widoczne, ale co bardziej zastanawiające widoczne są zielone "kropki" na czarnym tle obrazu. Dopiero z odległości ok 2,3 - 3 metrów "kropki" te stają się niewidoczne. Testowałem też na filmie xvid o wysokim video bitrate - efekt ten sam. z Odległości ok 1 metra czerń w w/w jest zielonkawa :).
Hojlo1, czy to też jest przywara plazm czy może rzeczywiście z tym egzemplarzem jest coś nie tak. Spotkałem się z takim zjawiskiem w opisie jednego z użytkowników na tym forum, ale nie uzyskał on odpowiedzi na swój problem.
Może być tak, że telewizor niezbyt dobrze radzi sobie z odtwarzaniem i dekodowaniem filmów z usb - słyszałem, że nie jest w tej dziedzinie liderem :)

Dzisiaj jadę do sklepu aby przetestować ten model na tym samym materiale z pen`a.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Jak tak widzisz i TV sprawny to Panasonic coraz bardziej brnie w ślepą uliczkę.
Jak ten typ "tak ma" (nie miałem styczności oprócz sklepu z nowymi modelami) - reklamuj.

Generalnie już dawno stwierdzono że Panasonic poprawiając (w stosunku do konkurencji) jedne parametry...psuje drugie i stąd np "miga" najwięcej.
Stosują własne podejście do "subfield".

Sklep/firma będzie się bronić, ale w gruncie rzeczy (jak będziesz uparty) przegra.

Proponuję nie dać się tylko sklepowi wmanewrować w naprawę gwarancyjną i jak będziesz żądał np. "wolny od wad" to dobrze to udokumentuj.


Ps - ostatnio ASUS wypuścil na nasz rynek wadliwą serię notebooka i uparci klienci szybko zwrot pieniędzy/wymianę na inny notebook (nawet firmy) uzyskali , a pozostali , co zawierzyli serwisowi od 1/2 roku maja naprawiane (z różnym skutkiem).
 

robert___k

New member
Ok, czas posypać głowę popiołem.
Byłem dzisiaj w Saturnie, przetestowałem telewizor raz jeszcze na tożsamym modelu oraz innych lcd oraz led, kończąc na plazmowym Samsungu za 10k (może "miga trochę mniej :p ale też jest kolorowa ziarnistość z bliska). Wszystkie "wady", o których pisałem wcześniej, były widoczne. Ale...jak wspomniałem wcześniej jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o technologie plazmową i led. Wróciłem do domu i raz jeszcze odpaliłem dvb-t oraz sample z pen`a.
Wnioski: jeżeli szukacie telewizora, który znakomicie zachowuje się w przypadku odbioru kanałów dvb-t oraz cyfrowej satelity, znakomicie również oddaje kolory i dobrze radzi sobie z czernią - wybierzcie ten model. W tej cenie jest dla mnie bezkonkurencyjny.
Na moje nieszczęście mam za bardzo wyczulone oko na "migotanie" subfield w plazmach. W sklepie każda "migotała". Moja żona, jak wspomniałem wcześniej, nie widzi tego.
Pozdrawiam!
 

don111

Banned
A|X|E|L - myli pojęcia.
W plazmie (KAŻDEJ) nie można zmienić odświeżania np. z 50 Hz na 100Hz bo taka plazma po prostu.....NIE ISTNIEJE.
u mnie jest w ustawieniach 50/100hz - dostępne tylko jeśli sygnał wyjściowy materiału idzie w 50hz (np 1080p/50), przy 60hz nie można zmienić
po zmianie ze 100hz na 50hz miga znacznie bardziej, przy 100hz czasem widać trochę w wybranych scenach
po coś to jednak zrobili, jak więc wytłumaczyć że po zmianie na 50hz miga bardziej ? wstawianie klatek to chyba nie jest, bo nawet na zapauzowanym obrazie widać wyraźną różnicę...
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
"W sklepie każda "migotała". Moja żona, jak wspomniałem wcześniej, nie widzi tego. " Ja mam tak w przypadku dźwięków o niskich częstotliwościach to dopiero jest tragedia :p no i w moim przypadku moja dziewczyna również tego nie słyszy.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
don111 - to co opisujesz nie ma związku z odświeżaniem (bo nie może)
Nie ma na świecie plazmy ze stałym "odświeżaniem".
Nowe plazmy (nazywane umownie "600Hz") migają do 600 razy na białym tle i max. jasności (jak producent tak zdecydował).
Zmienia się obraz i nastawy = zmienia się miganie.
Plazma nie potrafi przedstawić różnej jasności w inny sposób jak tylko ilością mignięć.
Stąd każda plazma (nawet 1wsze modele "400Hz") musi pracować w trybie subfield bo inaczej nie jest w stanie zmiennego obrazu przedstawić.

Panasonic ma swoje podejście do "subfield" i uważam że w nich jest największe "migotanie".

Jednak jak zapuścisz statyczny obraz i "miga" może być np. uszkodzenie (często w w Samsungach źle ustawiony zasilacz powodował migotanie, trzeba było serwisowo ustawiać), gdyż w plazmie statyczny obraz nie powinien migać (jeżeli TV ustawiony w miarę przyzwoicie).

Jak w Panasonicu taki statyczny obraz miga:
a/ możliwe uszkodzenie
b/ lub już całkiem sknocili działanie "subfield" poprawiając inne parametry.

Co innego, jak już ruch na ekranie jest (a po to TV się kupuje) - bo działanie subfield jest dość skomplikowane.
 

don111

Banned
nic nie jest uszkodzone, zresztą nie miga tak że to widać na tyle aby zwracało się na to uwagę
na chłopski rozum skoro ilość mignięć na sekundę odpowiada danemu kolorowi, to bez znaczenia czy to obraz w ruchu czy statyczny, będzie tak samo
generalnie chodzi mi o tą różnicę 50/100hz, po co to zrobili i na co to wpływa poza widoczną różnicą w migotaniu ? moja plazma nie jest 600hz więc może tu faktycznie ustawia się tą ilość maksymalnych mignięć ?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Znowu mylisz pojęcia.
50/100Hz to układ obróbki obrazu (np. 100Hz nazywano tez "doublescan", czyli podwajanie klatek).
Jest to obróbka przed wysłaniem na panel , bo panel miga do 600Hz (Twój prawdopodobnie do 400Hz).
Polepsza ostrośc itp . .
Po prostu raż subfielfd pracuje na 50klatch , raż na 100 (lub 2x50 bo byly i takie modele) , a raz np na 600 klatkach przy IFC.
Jednak on miga nadal do 600Hz tylko inne dane dostaje i trochę inaczej subfield się zachowuje.

Przy np 50klatkach miga Ci najwięcej bo przy zmianach treści obrazu różnic będzie najwięcej (np w kontrastowym obrazie).

W ruchu dochodzi jeszcze tyle zagadnień że cale książki napisano na ten temat.
Choćby nierówne wygaszanie luminoforu, stąd subfield ma obliczać inaczej przy ruchu itp.. (stąd np "zielony duch" w starych/niektórych TV, bo zielony luminofor najwolniejszy i źle sterowany).
Itp. itd.

NIE MA I NIE BYŁO PLAZM 50/100Hz "w kwestii odświeżania".

A jeżeli uznamy mignięcia za odświeżanie to jeden róg ekranu (np. ciemny) miga z inną częstotliwością niż drugi (jasny).
Stąd żaden producent nie podaje parametru "odświeżanie" , bo takowego nie ma.

----------------------------------
INACZEJ(opiszę)...w kwestii "odświeżania":
(liczby przybliżone, bo każdy TV indywidualnie pracuje)

Na LCD i PDP podajesz białą planszę 50Hz i:
- LCD ma odświeżanie = "0" (ustawił tylko raz kryształki i nic nie odświeża)
- PDP ma odświeżanie (przy max) "600" bo tyle miga by biel przedstawić...
...zmieniasz planszę na szarą i:
- LCD "odświeżył" = "1" (przestawił kryształki i nie odświeża , bo po co)
- PDP np . zszedł z miganiem na "250Hz" bo tyle jest np dla szarego...(i tak miga)
Teraz podajesz planszę ze 100Hz na wejściu i......ekrany znowu robią to co wyżej (nic ponadto).
Zauważyć jakie to są diametralnie różne liczby i wejściowe i finałowe.

Oddzielić pracę całego TV od samego sterowania ekranem by obraz zobaczyć (a plazma nie ma innego sterowania, jak tylko "subfield"). :-o
 
Ostatnia edycja:
Do góry