Panasonic TX-L47ET5E test otwarty. Cokolwiek robimy, robimy z pasją !

gino21

New member
Witam, próbuje skonfigurować połączenie internetowe ale w teście polączenia wyskakuje mi jeden blad(sprawdzenie lączności z serwerem),połączenie nie powiodło się 007. Pomożcie, co mam wisać w adresie serwera proxy i porcie serwera proxy???
 

manipulator

New member
@manipulator

Mozesz cos napisac nt. cloudingu w swoim Panasie.
Bo mnie banding jakos nie przeszkadza (lekko widoczny tylko podczas meczow pillki noznej).
Troszke bardziej denerwujacy jest clouding przy np. zmianie kanalu na dekoderze czy przelaczeniu na tryb 3d- przez chwile widoczne biale chmurki.

W moim egzemplarzu występuje tylko tzw. banding (szare pionowe pasy, jakby "brudne") - i nie są jakieś takie nagminne, ale ja je widzę i mnie to wkurza - moja żona nic nie widzi, mówi że się czepiam.

Cloudingu czyli chmurkowania nie ma - całe szczęście. Nawet jak zmieniam kanały albo jest czarny obraz chwilowo, to przy zgaszonym świetle wieczorem widać lekko ale to naprawdę minimalnie jaśniejsze górne rogi - i to wszystko, napewno nie jest to clouding.

Liczę że kolejne wydania firmware poprawią niektóre z niedoskonałości. Bo jak widać (chodzi mi o banding) nie występuje on zawsze, a tylko na niektórych programach (vectra hd pvr 5810c) - na filmach z usb / wifi / viera connect - jest zdecydowanie mniej uciążliwy.

A jak się nazywa efekt migotania niektórych fragmentów obrazu - wie ktoś ? Taki wybiórczy interlace.


I lamerskie pytanie - czy lepiej w dekoderze vectry ustawić obraz na 720p czy 1080i ? kabel hdmi.
 

sirmike1

New member
W moim egzemplarzu występuje tylko tzw. banding (szare pionowe pasy, jakby "brudne") - i nie są jakieś takie nagminne, ale ja je widzę i mnie to wkurza - moja żona nic nie widzi, mówi że się czepiam.

Cloudingu czyli chmurkowania nie ma - całe szczęście. Nawet jak zmieniam kanały albo jest czarny obraz chwilowo, to przy zgaszonym świetle wieczorem widać lekko ale to naprawdę minimalnie jaśniejsze górne rogi - i to wszystko, napewno nie jest to clouding.

Liczę że kolejne wydania firmware poprawią niektóre z niedoskonałości. Bo jak widać (chodzi mi o banding) nie występuje on zawsze, a tylko na niektórych programach (vectra hd pvr 5810c) - na filmach z usb / wifi / viera connect - jest zdecydowanie mniej uciążliwy.

A jak się nazywa efekt migotania niektórych fragmentów obrazu - wie ktoś ? Taki wybiórczy interlace.

I lamerskie pytanie - czy lepiej w dekoderze vectry ustawić obraz na 720p czy 1080i ? kabel hdmi.


A jakiej wielkości masz matryce ? 47 czy 42 cale? Bo ja po całym tym zamieszaniu na temat bandingu równiez zacząłem go zauważać na matrycy 42 cale. Ale co gorsze....jak odwiedzalismy mamę to sama z siebie nie wiedząc w sumie nic o takich tv wczoraj zwróciła mi uwagę że czasem na ekranie widzi "jakieś jakby brudne-szare fragmenty pionowe" :twisted: Więc dziś obejrzałem mecz i się zaczęło....też zacząłem to widzieć i w pewnym momencie zaczęło mnie drażnić tak że na meczu sie nie mogłem skupic :grin:
Myśleliśmy z żoną że taki sam sobie model kupimy skoro u mamy tak się dobrze spisywał....do dzisiaj żądnych minusów nie zauważałem a jestem pod względem sprzętu wymagający..... Teraz chyba ten tv odpadnie przy wyborze....Tyle tylko że w podobnej cenie niczego nie znajdziemy lepszego :x.
Co do cloudingu jest tak samo manipulator jak u Ciebie....bardzo chciałem go wyraźnie zobaczyc....i szczerze mówiąc to musze bardzo się zmusić....Więc chociaz jeśli chodzi o clouding jest ok. A głownie tego sie bałem jak wybierałem mamie tv.

Co do tego co ustawić w dekoderze: 720 czy 1080 - sam mam dokładnie takie samo pytanie ale odnośnie dekodera TOYA.

Ponadto zadałem dwukrotnie kilka pytań pare stron wyżej i nikt nie jest w stanie mi doradzić.
Czy wg uzytkowników tego modelu macie wrażenie jakby tv obsługiwał dośc uboga palete barw....chodzi mi o to że nie ma łagodnych przejść tonalnych między różnymi odcieniami danego koloru tylko sa wyraźne odcięcia między jednym kolorem a drugim? Czy na etapie tak profesjonalnych testów osoby, które się znają o wiele lepiej od przeciętnego użytkownika, nie są w stanie czegoś takiego wyłapać?
 

speed18

New member
Ponadto zadałem dwukrotnie kilka pytań pare stron wyżej i nikt nie jest w stanie mi doradzić.
Czy wg uzytkowników tego modelu macie wrażenie jakby tv obsługiwał dośc uboga palete barw....chodzi mi o to że nie ma łagodnych przejść tonalnych między różnymi odcieniami danego koloru tylko sa wyraźne odcięcia między jednym kolorem a drugim? Czy na etapie tak profesjonalnych testów osoby, które się znają o wiele lepiej od przeciętnego użytkownika, nie są w stanie czegoś takiego wyłapać?

Też zauważam takie zjawisko. Na jakim źródle jest widoczne to zjawisko? Na TV, czy może na obrazie z komputera?
 

mario 1974

New member
Witam. Po całym dniu próbowania różnych sampli mkv i wertowaniu internetu już wiem czemu mi mkv nie latały.Ważna jest ilość klatek referencyjnych(w media info tzw.re-frames) do 9 odtwarza powyżej ma problemy,może komuś się przyda.W dekoderze vectry rozdzielczość 720p jest na pierwszej pozycji,1080i na drugiej to tak myśląc na 720p chyba jest lepiej.Zmieniałem rozdzielczość na paru programach i różnicy nie widziałem,ale jestem zwykłym użytkownikiem a nie hd-maniakiem.
 

rexo

New member
banding

Witam, zakupiłem wczoraj 47ET5E - wstępne odczucia mam bardzo pozytywne.
Będę go testował i umieszczę relację w necie.

Testowałem w trybie ECO przez jakąś chwilę.
Nie wgrywałem żadnych updatów.
Wynik wstępnych testów prowadzonych z godzinę "na oko".

PLUSY:
Napisy czyta w formacie TXT bez żadnego problemu.
Mnożna swobodnie ustawiać kodowanie napisów - także z PL nie ma problemu.
Czyta dysk USB w porcie nr 1 który jest oznaczony HDD (innych nie testowałem) - mam Samsung G3 Station 1,5 TB z jedną partycją NTFS - na starcie chwilę go czyta - około 30-60 sekund - ale to ze względu na dużą ilość danych.
Media czyta wszystkie bez problemu, ze wszystkimi kanałami audio i napisami.
Boska ostrość obrazu.
Bardzo dobre kolory (balans bieli - normalny, a nie jak domyślnie zimny).
Równomierne pooświetlanie matrycy podczas podłączonego sygnału. W trybie menu rogi są prześwietlone - ale nie wiem czy to nie jest zrobione celowo, w filmach i innych mediach podsietlanie jest jednolite.
Brak cloudingu.
Rewelacyjny współczynnik JAKOŚĆ/CENA.
Czerń nie jest idealnie czarna ale jednolita. Być może po kalibracji będzie jeszcze lepiej.

MINUSY:
Banding lekki występuje u mnie przy samej górnej krawędzi TV przy bardzo jasnych jednolitych kolorach typu niebo (narazie tyle zobaczyłem).
Przy mieszanym obrazie nie widać zupełnie bandingu. Nie widac go także, przy ciemnym/czarnym obrazie.
Wkurzający widok "tytułu" przy przeglądaniu dysku twardego
Nie da się zmienić ASPEKTU w trybie 3D (chyba, że o czymś nie wiem)

Pilot nie jest podświetlany tak jak w teście.
 
Ostatnia edycja:

sirmike1

New member
Też zauważam takie zjawisko. Na jakim źródle jest widoczne to zjawisko? Na TV, czy może na obrazie z komputera?

Otóż ja to zauwazyłem i na programie telewizyjnym np na Animal Planet HD (z dekodera HD Toya) jak i na samej szacie graficznej dekodera np w menu.
Lapka nie podłączałem bo nie mam tego tv u siebie bezpośrednio. Czy to może byc wina kabla HDMI? Mnie się osobiście wydaje że nie.
Jeżeli ja - zwyczajny uzytkownik sprzętu elektronicznego - zauważam sytuację z kolorami to tym bardziej powinna być o tym informacja w teście. Nawet sucha informacja - a każdy zainteresowany wtedy sam sobie oceni czy to wada/zaleta "w tym przedziale cenowym".

mario 1974 możesz faktycznie miec rację co do tych mkv. U mnie faktycznie jak pisałem wczoraj wszystkie mkvy sie odtwarzają. Ale dzis zajrzałem do nich na parametr re-frames - i faktycznie żaden mkv nie miał przekroczonej liczby 9 (a co oznacza parametr re-frames?).

Ponieważ moja mama - uzytkownik i właściciel tego tv - nie jest żadna znawczynią i hdmaniaczką - sprawy tonacji kolorów czy nawet bandingu (choć sama go pierwsza zauważyła) nie sa dla niej bardzo istotne. Nadal z zakupu jest bardzo zadowolona. I w sumie o to chodzi.
Natomiast ja szukając z żona tv dla siebie to będę musiał sie chyba dłużej zastanowić - bo oczywiście zdając sobie sprawę że w stosunku do innych tv ten nie jest az tak drogi - to jednak np banding podczas meczy jest zauważalny i irytujący. Tak samo co do tonacji kolorów. Reszta mniejszych czy wiekszych wad tego tv jest dla mnie bez znaczenia bo w sumie tv jest po to by na niego patrzeć a nie ciągle testować.

Wg mnie plusy tego tv:
- dobra ostrośc wyświetlanego obrazu w HD
- dobrze nasycone kolory (ani tryb zimny ani ciepły - normalny)
- brak lub minimalny clouding
- internetowość - z pewnością samsung i może sony mają lepszą to i panasonikowi wg mnie nic wiecej nie trzeba - to co ma to normalnie uzywającym tv powinno wystarczyć
- multimedialność - bardzo duzo róznych plików sie odtwarza. i to co zobaczyłem dla mnie jest wystarczające.
- bardzo dobra płynność podczas transmisji sportowych

Minusy:
- Banding
- Przejścia tonalne między kolorami albo róznymi ich odcieniami (wg mnie bez względu na przedział cenowy to w 21 wieku przy takiej technice taki problem nie powinnien mieć miejsca)
- wyraźny efekt "soap opera" w filmach z ustawionym IFC na np pośrednie albo maksimum
- Mimo iz na dysku jest ładny porządek w plikach , tv wyświetla pliki w bałaganie - nie zachowuje struktury katalogów
- brak pvr - ale akurat o tym od początku jest wiadomo gdy sie kupuje tv. Na marginesie ciekawe czy jest jakaś możliwośc aby "jakoś to odblokować". Panasonic Polska odpisał na mojego maial że nie przewidują aktualizacji softu aby prowadzić możliwość nagrywania.
- brak odczytu niektórych napisów w filmach z dysku.
 

krsk

New member
Nie jestem znawcą tematu (żeby nie powiedzieć, że jestem całkowitym laikiem), ale dzisiaj oglądając film zauważyłem jedną dość irytującą rzecz. Nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale w bardzo jasnych scenach, np. dzisiaj scena, w której w całkowicie białym pokoju z ciemniejszymi meblami stoi dwoje ludzi ubranych w ciemne ubrania i krawędzie postaci, które są na tle białych ścian zaczynają falować (?). Podobnie w tle widać dom i niebo (jasne, ale ten efekt nie występował) i przed kamerą przejeżdża całkowicie biała furgonetka. W chwili jej wjazdu i zjazdu z ekranu całe jej krawędzie falują... Źródło obrazu to póki co analog, ale nie wiem czy to ma znaczenie. Da się jakoś zniwelować ten efekt czy po prostu ten telewizor tak ma? Przyznam szczerze, że również po pierwszych zachwytach takie detale mnie zaczynają lekko wkurzać. Zauważam też (ale tylko ja, rodzice twierdzą, że tego nie widzą), że czasami są pewne problemy z płynnością obrazu, ale nie mówię tu o rozmyciu (które nota bene zauważyłem tylko raz w ciemnej scenie), a o takich jakby minimalnych przycięciach obrazu, tzn ruch idzie bardzo płynnie, a potem jakby na ułamek sekundy spadek FPS i dalej znowu płynnie. Cloudingu szczerze mówiąc jeszcze się nie dopatrzyłem, a przyglądam się za każdym razem jak ekran czarnieje :)
 

rexo

New member
barwy

Każdy kro próbuje testować telewizor powinien dokonać tego minimalizując powstawanie różnych błędów.
Prosto mówiąc wziąć dobry materiał FULL HD - nagrać na nośnik USB i wpiąć bezpośrednio do TV.
Aby pominąć niedoskonałości kabli, anten, itp.
Najlepiej upewnić się czy owy materiał działa poprawnie na innych monitorach lub TV.

Wtedy mamy pewność, że jeśli coś wyświetla się źle może być to wina naszego TV lub ustawień/kalibracji.

Ja testując głównie na takich materiałach nie zauważyłem schodkowych przejść między kolorami.
To co opisujecie w wielu przypadkach jest na 80% wynikiem kompresji materiału (filmu lub obrazu).
Lecz fakt ten skomentuję jeszcze ponownie po dokładnych testach.

Pamiętajcie, że jeśli macie film FULL HD i zajmuje on 1,2,3 GB to na pewno dowalona jest dosyć mocna kompresja.
Dobrej jakości materiał FULL HD przykładowo w MKV zajmuje około 8 GB a na pewno powyżej 4 GB.
Także należy na to uważać podczas testów.

Podobnie może wyglądać jeśli odbieramy sygnał anteny, a tym bardziej analogowy. Wtedy nie ma co się sugerować jakimiś niedoskonałościami.

Wczoraj przetestowałem TV na "African Cats" w jakości FULL HD i kilku innych materiałach FULL HD a także 3D. Testowałem również na TVP 2 FULL HD (przy czym zaznaczam, że reklamy wyglądają gorzej niż film/serial który leci już w pełnej rozdzielczości).

Póki co poza lekkim bandingiem nie zauważyłem żadnych niedoskonałości obrazu w postaci schodkowego tonowania kolorów/gradientów.

Jak porobię testy i zdjęcia to umieszczę je tutaj.
 

maromarecki

New member
kolory

Witam.

Wczoraj kupiłem TX L47E5. Wcześniej miałem 40 calowego Samsunga na którym jest problem z dźwiękiem bo nakładają się 2 kanały jednocześnie. Serwis stwierdził że jest OK i na tym moja przygoda z Samsungiem się skończyła.
Wracając do tematu. Kolory w Panasie to tragedia. Postawiłem 2 TV obok siebie i wyświetliłem ten sam obraz w celu porównania. Kolory na TX L47E5 są wyblakłe, lekko rozmyte, bez odpowiedniego kontrastu, nasycenia i głębi. Zawiodłem się. Mimo licznych kombinacji w ustawieniach Panas nie dorównuje staremu Samsungowi :( Te elementy które na Samsungu wyświetlane są jako białe na Panasie są jakieś kremowe. Ogólnie obraz wydaje się wyraźnie słabszej jakości. Serwis i infolinia też do du... Pierwsi stwierdzili że to zbyt nowy produkt i nie wiedzą jak na nim dokładnie wygląda kalibracja kolorów a ci z infolinii nie potrafili odpowiedzieć na pytanie co to takiego vivid colour creation.
Najchętniej oddał bym ten TV bo podobno towar kupiony przez net można zwrócić w ciągu 10 dni. Tyle że odbierałem go osobiście więc ta opcja odpada.
Ja to mam szczęście do TV :(
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
A jakie masz ustawienia, wyłączyłeś wszystkie polepszacze obrazu ?
Ten telewizor nie ma żadnych problemów z kolorami i ostrością .
 

martys

New member
Witam.

Wczoraj kupiłem TX L47E5. Wcześniej miałem 40 calowego Samsunga na którym jest problem z dźwiękiem bo nakładają się 2 kanały jednocześnie. Serwis stwierdził że jest OK i na tym moja przygoda z Samsungiem się skończyła.
Wracając do tematu. Kolory w Panasie to tragedia. :(


Moze postaraj sie zrobic kalibracje zgodnie z parametrami podanymi kilka stron wczesniej na tym forum.
 

hadetivi

New member
Witam, próbuje skonfigurować połączenie internetowe ale w teście polączenia wyskakuje mi jeden blad(sprawdzenie lączności z serwerem),połączenie nie powiodło się 007. Pomożcie, co mam wisać w adresie serwera proxy i porcie serwera proxy???

Nic nie musisz wpisywać, oczywiście jeżeli nie chcesz korzystać z proxy. Jeśli nie wiesz o co chodzi to na pewno nie korzystasz i nie korzystałeś.
 

kuchcik

New member
Planuje dokupić sobie klawiaturę, czy ktoś z Was używa jakieś konkretnego modelu, bo nie wiem czy każda na usb będzie pasować. Wstępnie myslałem nad Logitech K400 lub K700.
 

rexo

New member
Zmień sobie balans bieli z zimny na normalny i problem z kolorami zniknie.
Aha i nie sugeruj się kolorami samsunga starszego. Oni często dowalali jakieś ulepszacze który powodowały przebarwienie kolorów ale to nie oznacza, że te kolory powinny takie być.

Wystarczy zmienić kilka ustawień, ja dałem:
- tryb ECO
- kontrast 45
- jasność +3 (ze względu na to, że ECO przyciemnia)
- balans bieli normalny
 

matek451

New member
Potwierdzam u mnie również działa klawiatura K400, a wbudowany touchpad już nie.Ogólnie nie działają również myszki bezprzewodowe.Trochę to dziwne.Może komuś chodzi jakiś zestaw bezprzewodowy (z touchpadem lub myszką) ?
 

manipulator

New member
[...] A jakiej wielkości masz matryce ? 47 czy 42 cale? [...]

Mam 42ET5E :-|


Witam.

Wczoraj kupiłem TX L47E5. Wcześniej miałem 40 calowego Samsunga na którym jest problem z dźwiękiem bo nakładają się 2 kanały jednocześnie. Serwis stwierdził że jest OK i na tym moja przygoda z Samsungiem się skończyła.
Wracając do tematu. Kolory w Panasie to tragedia. Postawiłem 2 TV obok siebie i wyświetliłem ten sam obraz w celu porównania. Kolory na TX L47E5 są wyblakłe, lekko rozmyte, bez odpowiedniego kontrastu, nasycenia i głębi. Zawiodłem się. Mimo licznych kombinacji w ustawieniach Panas nie dorównuje staremu Samsungowi :( Te elementy które na Samsungu wyświetlane są jako białe na Panasie są jakieś kremowe. Ogólnie obraz wydaje się wyraźnie słabszej jakości. Serwis i infolinia też do du... Pierwsi stwierdzili że to zbyt nowy produkt i nie wiedzą jak na nim dokładnie wygląda kalibracja kolorów a ci z infolinii nie potrafili odpowiedzieć na pytanie co to takiego vivid colour creation.
Najchętniej oddał bym ten TV bo podobno towar kupiony przez net można zwrócić w ciągu 10 dni. Tyle że odbierałem go osobiście więc ta opcja odpada.
Ja to mam szczęście do TV :(

Widzisz, to mamy bardzo podobnie. Ja miałem samsunga 37' i chociaż nie włączałem ich jednocześnie obok siebie to napewno ten samsung miał dużo fajniejszy obraz na tym samym dekoderze kablówki:?.


Planuje dokupić sobie klawiaturę, czy ktoś z Was używa jakieś konkretnego modelu, bo nie wiem czy każda na usb będzie pasować. Wstępnie myslałem nad Logitech K400 lub K700.

Ja kupiłem do tabletu MediaTech:oops: Coliber MT1415:szukaj:, podłączyłem do TV i działa, niestety wbudowanego touchpada TV nie obsługuje ale samą klawiaturę tak.:idea:
 

ichris

New member
Zmień sobie balans bieli z zimny na normalny i problem z kolorami zniknie.
Aha i nie sugeruj się kolorami samsunga starszego. Oni często dowalali jakieś ulepszacze który powodowały przebarwienie kolorów ale to nie oznacza, że te kolory powinny takie być.

Wystarczy zmienić kilka ustawień, ja dałem:
- tryb ECO
- kontrast 45
- jasność +3 (ze względu na to, że ECO przyciemnia)
- balans bieli normalny


Mnie się bardziej podoba obraz na Balansie ustawionym na Zimny w zwykłem TV w jakości SD. Natomiast w lepszej jakości z USA mam zupełnie inne ustawienia oraz balans Normalny.

Ogólnie bardzo fajnie wyświetla kolorki ten TV, mój egzemplarz nie ma cloudingu ani vertical bandingu z czego się ciesze niezmiernie. Nie mam żadnych pionowych "brudnych" pasów o których ktoś wspominał. Raz zauważyłem w dynamicznej scenie błąd w wyświetlaniu ukośnej linii coś jakby wyłączyć anty-aliasing w grze. Mam nadzieje, że to nie będzie częste zjawisko.

Nie rozumiem dlaczego w jednym filmie mam duże, idealnej wielkości napisy a w innych te standardowe malutkie...

Ogólnie TV ma same zalety natomiast tylko 3 wady:
- automatycznie przyciemnianie
- skopana przeglądarka multimediów
- mała czcionka napisów


Panas nie jest ideałem ale i tak nie ma w tej chwili nic lepszego za tą cenę.
 
Do góry