Panasonic TX-L42ET5E obraz ciemnieje

kali999

New member
Witam, mam problem z którym borykam się już jakiś czas. Dodam że ustawienie "ECO" jest wyłączone, ustawienia obrazu to kinowe. Podczas oglądania filmów puszczanych przez kompa za pomocą HDMI, widać jakby obraz ciemniał i jaśniał, najlepiej to widać jak jest ciemna scena, obraz w niektórych momentach jest jasny i czytelny by po chwili ściemnieć najlepiej to widać jak kliknę na pilocie "options" (otwiera mi się nowe jasne menu) i już mam ładny rozjaśniony obraz. Chciałbym aby te ustawienia były cały czas gdyż filmy o mrocznej charakterystyce ciężko się ogląda, raz jest ładnie i widać wszystko nagle obraz się przyciemnia i ciężko cokolwiek dostrzec. Dodam że dzieje się tak nawet po zmroku. Spotkaliście się z takimi problemami ?
 

kali999

New member
Tryb kinowy nie pomógł, nadal są widoczne rozjaśnienia i przyciemnienia w zależności od zmieniającego się tła. Może jakieś ustawienia dodatkowo trzeba wklepać ?? Aha zauważyłem jeszcze mikro przycięcia podczas oglądania filmów FullHD z kompa, to normalne czy coś z TV nie tak ? Wygląda to tak jakby komp przymulał obraz, ale to niemożliwe i7 + HD7950, więc wykluczam sprzęt PC.
 

habaskus

New member
Podpinam się. To jest bardzo irytujące, po wyłączeniu trybu Eco i Oszczędzaniu energii, samoczynna zmiana podświetlenia nie powinna mieć miejsca, tym bardziej, że w trybie Normalny najbardziej odpowiadają mi kolory. Mam również kilkuletnią plazmę Panasonica i tam tak właśnie jest, Eco i Oszczędzanie wyłączone i na żadnym trybie obrazu nie ma przyciemniania, czy to Normalny, Kinowy itd. Szlag może człowieka trafić, jest na to rada ? Da się może w menu serwisowym to wyłączyć ?
 

radish

New member
Panowie, czy pomogło Wam przestawienie wg. kolegi zotac'a? Bo mnie się nie udało.. efekty przyciemniania ciągle występuje.

Pzdr

R
 

last_ninja

New member
[...] Aha zauważyłem jeszcze mikro przycięcia podczas oglądania filmów FullHD z kompa, to normalne czy coś z TV nie tak ? Wygląda to tak jakby komp przymulał obraz, ale to niemożliwe i7 + HD7950, więc wykluczam sprzęt PC.

To normalne. Przełączenie karty graficznej w tyrb 24Hz (pewnie puszczasz obraz w rozdzielczości 1920x1080?) pomoże. Przycięcia o których wspominasz biorą się z "niezsynchronizowania" odświeżania sygnału z kompa a TV.
 

radish

New member
Czy ktoś ma rozwiązanie na samoczynne sciemnianie się tivika gdy jest jakas ciemna scena w filmie tv jeszcze bardziej się przyciemnia wyłączone oszczędzanie energii i wyłączone eco. Ustawiony tryb kinowy. Proszę o rady.

R
 

skylla1

Member
Bez reklam
Musi być chyba prawdziwe kino a nie kino - tak ktoś pisał. Mnie to nie przeszkadza więc nawet nie sprawdzam. Oglądam wszystko na obrazie normalnym.
 

mavic

New member
Z tym ściemnianiem to jakaś totalna porażka. Napiszę do Panasonic Polska w tej sprawie, jeśli nie poprawią tego w kolejnej wersji oprogramowania to oddam telewizor tam skąd przyjechał.
 

skylla1

Member
Bez reklam
W ciągu ostatniego roku były raptem 2 zmiany oprogramowania. Następnej może nie być w ogóle bo już są nowe modele, więc raczej odsyłaj bez czekania jeśli masz taką możliwość i rzeczywiście jest to dla ciebie tak ważne.
 

pigi1

New member
Problem u mnie rozwiązany, trzeba ustawic podczas ogladania filmow tryb prawdziwe kino, poniewaz tv zapamietuje ustawienia oddzielnie dla DVB-t, USB, hdmi. Wyłaczenie eco nic nie daje.
 

radish

New member
Faktycznie wyczytałem na forum, że efekt prawdziwe kino wyłącza tryb automatycznego ściemniania obrazu.. ale: obraz w trybie kino posiada głęboką czerń (przynajmniej u mnie po "jakiś" ustawieniach tv tak to wygląda). Uruchomiłem sobie tv przez lapka zrobiłem w paintcie plik jpg (czarny prostokąt o rodziałce tv) i włączyłem go na full screen - obraz się przyciemnił a gdy ruszyłem myszką rozjaśnił o jakiś tam procent. Oczywiście wszelkie eco, oszczedzanie wyłączone (tak jak napisałeś). Telewizor zaciemnia jeszcze bardziej obraz gdy scena jest ciemna. Ale zauważyłem, że ta czerń, która występuję gdy ruszę myszką (kiedy telewizor się troszkę rozjaśni) jest maxymalną czernią w trybie prawdziwe KINO?! i tu jest pies pogrzebany wg. mnie panasonic sprytnie nas "oszukał" pozwalając teoretycznie na wyłączenie automatycznego przyciemniania co w praktyce podnosi jasność czarnego. Wiem, że trochę zagmatwałem, ale z moich obserwacji tak to wygląda, czyli w trybie prawdziwe kino nie ujrzymy automatycznego przyciemniania ale nie zobaczymy także takiej czernii jak w innych trybach. Pozostaje czekać na kolejny firmware, chociaż wydaje mi się, że nikt tego nie poprawi.

Pozdrawiam

R
 

zotac

New member
Witam
Mam ten tv i nie mam z tym problemu wył tryb eco i ustawienia pod siebie bo fabryczne to strasznie cukierkowe, nie spasowały mi.Wzorowałem się na ustawieniach z tej stronki i polecam te ustawienia Panasonic ET5 review - FlatpanelsHD
Co do karty graficznej R7950 to tez miałem z nią dziwny przypadek, tv nie wykrył jej na początku przez hdmi ,zdarzały się mignięcia obrazu podczas oglądania.Na nvidi gtx 460 tego nie ma obraz brzytwa i zero przycięć obrazu.Filmy 3d sbs ogląda się super jeszcze sobie ustawiam głębie 3d co na początku nie wiedziałem czy taka opcja jest.Jestem zadowolony a tego modelu :)


Viewing mode: Cinema Contrast 30 Brightness 0 Colour: 30 Sharpness: 2 Color balance: Warm Eco On/Off Vivid color Off P-NR Off Intelligent Frame Creation Off Gamma 2.2 16:9 Overscan Off R-Gain -1 G-Gain -8 B-Gain 6 R-Cutoff 0 G-Cutoff -2 B-Cutoff +1
 
Ostatnia edycja:

skylla1

Member
Bez reklam
Te ustawienia są dość zabawne - z jednej strony ustawione ciepłe kolory, a z drugiej podbity niebieski a obniżony zielony i czerwony :). Trochę to masło maślane.
Ja na codzień, zwłaszcza do sportu, preferuję tryb normalny a nie kinowy, który jest zwyczajnie zbyt mało kontrastowy, zwłaszcza w jasnym pomieszczeniu.
Tryb kinowy, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do oglądania w ciemności, jak w kinie.
Natomiast zgadzam się obecnie co do konieczności wyłączenia IFC. Przez dłuższy czas miałem ustawiony średni i z reguły dawało to dobry efekt, jednak po rożnych testach zauważyłem, że IFC potrafi niszczyć zupełnie płynność ruchu kamery w poziomie, zwłaszcza gdy są liczne kształty o regularnych kątach a obraz jest HD. Na kanale National Geographic HD przy pokazywaniu elementów architektonicznych z wieloma małymi detalami dawał po prostu masakryczne klatkowanie i podwojenie konturów.
Drobniejsze ale też czasem zauważalne efekty występowały tez na przykład na meczach piłki nożnej. Wyłącznie IFC rozwiązało problem. Jak widać technologia ta jest jeszcze bardzo niedopracowana. Poprawia płynność np. ruchu piłki ale daje błędy w innych sytuacjach - trzeba wyłaczyć - nie ma rady!
 
Ostatnia edycja:

radish

New member
Witam
Mam ten tv i nie mam z tym problemu wył tryb eco i ustawienia pod siebie bo fabryczne to strasznie cukierkowe, nie spasowały mi.Wzorowałem się na ustawieniach z tej stronki i polecam te ustawienia Panasonic ET5 review - FlatpanelsHD
Co do karty graficznej R7950 to tez miałem z nią dziwny przypadek, tv nie wykrył jej na początku przez hdmi ,zdarzały się mignięcia obrazu podczas oglądania.Na nvidi gtx 460 tego nie ma obraz brzytwa i zero przycięć obrazu.Filmy 3d sbs ogląda się super jeszcze sobie ustawiam głębie 3d co na początku nie wiedziałem czy taka opcja jest.Jestem zadowolony a tego modelu :)


Viewing mode: Cinema Contrast 30 Brightness 0 Colour: 30 Sharpness: 2 Color balance: Warm Eco On/Off Vivid color Off P-NR Off Intelligent Frame Creation Off Gamma 2.2 16:9 Overscan Off R-Gain -1 G-Gain -8 B-Gain 6 R-Cutoff 0 G-Cutoff -2 B-Cutoff +1


Witam, a 3D oglądasz z komputera (hdmi) czy bezpośrednio z TV (usb).
I czy poradziłeś sobie z napisami (jeśli oglądasz bezpośrednio z tv (chyba, że nie potrzebujesz).
Bo jak dla mnie 3D z tv a 3D z komputera to zdecydowana różnica w jakości i głębi obrazu.


Pzdr

R
 

zotac

New member
Witam, a 3D oglądasz z komputera (hdmi) czy bezpośrednio z TV (usb).
I czy poradziłeś sobie z napisami (jeśli oglądasz bezpośrednio z tv (chyba, że nie potrzebujesz).
Bo jak dla mnie 3D z tv a 3D z komputera to zdecydowana różnica w jakości i głębi obrazu.


Pzdr

R


@

Tylko z kompa przez kabel hdmi do karty graficznej (GTX460) .Napisy przerabiam programem 3d-subtitler.Głębie 3D ustawia się pilotem co daje niesamowity efekt.Filmy 3D to tylko 720P SBS ze stronki ganool.com
 

zotac

New member
Te ustawienia są dość zabawne - z jednej strony ustawione ciepłe kolory, a z drugiej podbity niebieski a obniżony zielony i czerwony :). Trochę to masło maślane.
Ja na codzień, zwłaszcza do sportu, preferuję tryb normalny a nie kinowy, który jest zwyczajnie zbyt mało kontrastowy, zwłaszcza w jasnym pomieszczeniu.
Tryb kinowy, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do oglądania w ciemności, jak w kinie.
Natomiast zgadzam się obecnie co do konieczności wyłączenia IFC. Przez dłuższy czas miałem ustawiony średni i z reguły dawało to dobry efekt, jednak po rożnych testach zauważyłem, że IFC potrafi niszczyć zupełnie płynność ruchu kamery w poziomie, zwłaszcza gdy są liczne kształty o regularnych kątach a obraz jest HD. Na kanale National Geographic HD przy pokazywaniu elementów architektonicznych z wieloma małymi detalami dawał po prostu masakryczne klatkowanie i podwojenie konturów.
Drobniejsze ale też czasem zauważalne efekty występowały tez na przykład na meczach piłki nożnej. Wyłącznie IFC rozwiązało problem. Jak widać technologia ta jest jeszcze bardzo niedopracowana. Poprawia płynność np. ruchu piłki ale daje błędy w innych sytuacjach - trzeba wyłaczyć - nie ma rady!



@

Rożne mialem ustawienia ale kalibracje mam z flatpanelshd gdyż uważam że do oglądania filmów ta kalibracja jest najlepsza,w ciągu dnia nie oglądam filmów tylko w nocy .


Pzdr
 

sopelo

Member
Ja w E5E też mam to automatyczne ściemnianie i zauważyłem że w trybie NORMALNY jest duże, w KINO małe,a w PRAWDZIWE KINO nie ma wcale, i chyba już w tych modelach E5E i ET5E trzeba do tego przywyknąć, ale do czego to ma służyć to sam jestem ciekaw, czym producent się kierował, w ojca samsungu nie ma tego. Mogli by chodź jeden tryb w tym przyciemnianiu zrobić, a tu tylko jeden nie ma prawdziwe kino.
 
Do góry