Panasonic tx-50vt50 problem 50hz i jasność ekranu

daro0305

New member
witam,
noszę się z zamiarem zakupu tv w rozmiarze 50 cali, myślałem nad LCD hx-850 ale jak zobaczyłem obraz na tej plazmie w sklepie to już wiedziałem czego chcę:smile:
proszę, powiedzcie mi o co chodzi w Panasonicu z tym problemem 50hz, nigdzie nie można znaleźć jasnej wypowiedzi...,
mam obecnie lcd 42", jak włączam sygnał z dekodera sat, to jest napis na ekranie 50hz, jak np. włączam ps3 to jest 60hz...
czy to wszystko będzie na plazmie ok działać?
jeszcze mam takie pytanie,
posiadam pokój od strony południowej, 3 okna na ścianie, oczywiście w słoneczny dzień rolety materiałowe na oknach idą w dól, ale i tak jest w połowie jasno w pokoju, ciemności nie ma, jak się sprawdzi przy tym vt50? wiadomo, w sklepie oglądałem i wszystko ok, ale to w sklepie to sztuczne oświetlenie, proszę o pomoc

dodam, iż dziś ponownie byłem w MediaExpert, oglądałem jakieś demo z płyty blu-ray, widziałem jakby ekran delikatnie migotał, czy to jest ten problem 50hz?

w ogóle to jeszcze obok stał TX-P50GT50 i wydawało mi się, że na nim kolory i czerń były jakby bardziej nasycone, dodam, że sprawdzałem i oba tv miały tak samo ustawione parametry...
zauważyłem, że gt50 nie ma tej szyby na ekranie co vt50, to lepiej czy gorzej?
 

Pingu

New member
Problem 50hz w TV wygląda tak, że np. twarze w ruchu wyglądają gorzej niż na najtańszym LCD, oczywiście jak kamera się nie rusza to jest miodzio. Poprostu na twarzach kolor się rozwarstwia. Jak oglądam coś z pliku lub płyty to oglądam na 60Hz i tego problemu nie ma.

Jeśli chodzi o światło, to ja w salonie praktycznie nie mam ścian tylko same okna bez rolet i VT50 sobie nieźle radzi.
 

wolwark

New member
Ja na ten przykład (i cała moja rodzina) a nawet goście :)-nie widzimy owego błędu 50 Hz .Coś jest z nami nie tak ?
 

Pingu

New member
Zobaczył bym z chęcią ST/GT/VT bez tego problemu. Zawsze to może być problem tylko części, ot jak w Samsungu loteria matryc.
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Do daro 0305 oraz Pingu:
Ale chyba nastąpiło pomylenie pojęć. Wyświetlanie na tv info o sygnale wejściowym np z N czy PS3 50 lub 60 Hz to nie to samo co mityczny problem 50 Hz w plazmach.

A co do plazmy, to znam faceta, co kupił 65VT50 a potem stanął na głowie, zeby wymienić na HX850 w 55'' bo plazma "szarpała". I wymienił i może spać już spokojnie. Facet testował HX z własnym sprzętem i materiałem przez 3 godziny.
 
Ostatnia edycja:

Pingu

New member
Niby, że problem 50HZ to szarpanie, ale powiedz mi czemu na 60HZ problemu z rozwarstwianiem kolorów nie mam?
 

Pingu

New member
Ja to łaczę z 50HZ bo tylko wtedy ten problem jest. Wiem, że to false conturing albo banding, ale np. Magazyn audio-video nazywa to bugiem 50Hz.

A tak wygląda mniej więcej obraz twarzy podczas ruchu na najlepszej plazmie świata(chodzi mi tylko o twarz).
gt30-false-contouring_173225.png
 
Ostatnia edycja:

daro0305

New member
czyli generalnie wychodzi na to, że tą plazma jest do kity! skoro chyba w dużej mierze używa sie tv do oglądania tv, jak np. , sygnał z tv n 50hz gdzie obraz jest do dupy, a na filmach bli-ray super...
 

wolwark

New member
Panowie-zapodajcie :) jakieś coś ,jakiś materiał filmowy w którym ów bug jest a ja to sobie na spokojnie paręnaście razy obejrzę i wtedy ocenię na 100 % czy ów błąd występuje czy nie-przy okazji-ja kompletnie nie oglądam sportu.
 

Pingu

New member
A właśnie sobie uświadomiłem, że kolega miał rację, to nie problem 50 Hz, występuje też przy 24 Hz, nie ma go tylko przy 60 Hz, także to problem nie 60 Hz. Czyli przy blu-ray też występuje.
 

slimak

New member
Bez reklam
Przecież już kiedyś pisałem:


24fps (96Hz) obraz jest powtarzany 4 razy i mamy cztery fałszywe kontury, na szczęście maskuje to judder.

50fps (100Hz)obraz jest powtarzany 2 razy i mamy dwa fałszywe kontury, które jak na siebie najdą tworzą "nowy" kolor (najbardziej jest to widoczne na twarzach).

60fps (60Hz)obraz jest wyświetlany raz i jest rewelacyjny.

Funkcją IFC max, można każdy sygnał przerobić na 60fps (60Hz). Niestety odbywa się to kosztem nadpłynności, przycięć obrazu i dużej ilości artefaktów.

Włączając 2D->3D i patrząc przez okulary jednym okiem (materiał 50fps) uzyskujemy obraz 50fps (50Hz) bez fałszywych konturów.

Dlaczego Panasonic nie udostępnia opcji 50Hz/100Hz. Każdy mógłby sam zadecydować czy woli fałszywe kontury czy migający obraz (widoczny dla niektórych użytkowników).



Przykład na którym widać dlaczego powstają fałszywe kolory na twarzach ( ->latarnie, gałęzie), oraz jak bardzo inny (płynny szczegółowy) obraz można zobaczyć na tym samym Panasonicu w zależności czy mieszka się w USA czy Europie.

https://hotfile.com/dl/192182519/cd5afc4/50p_60p.rar.html

Obydwa pliki puszczamy z wyłączony funkcją IFC (DLNA, USB, gniazdo kart SDHC).

.
 
Ostatnia edycja:

Pingu

New member
slimak ale dlaczego ja to mam w swoim Panasonicu a na plazmie Samsunga z przed kilku lat tego nie ma?
 

slimak

New member
Bez reklam
Stare plazmy (np. Panasonic PV60) pracowały tylko 50/60Hz, Samsungi dodatkowo maja też inne sterowanie sub pikseli.
 

Pingu

New member
Ale skoro w Panasonicu jest równocześnie problem 50 hz i false conturing to coś jest nie tak. Obraz skacze i ma false conturing przez dodatkowe klatki?
 

codaco

New member
Problem 50Hz owszem występuje w plazmach Panasonic-a, ale nie można też go przesadnie wyolbrzymiać. Sporo też zależy od materiału, który jest nadawany. Ja dodatkowe kontury szczególnie na twarzy zauważam, ale zdarzają się one rzadko i np w kiepskich jakościowo programach typu W11 itp. Na większości nadawanych programach i filmach problem 50Hz jest nie zauważalny, a jakość obrazu z tego TV je rekompensuje.
 
Do góry