Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

yacek _b

New member
broda1725 napisał:
Panowie dajcie spokój z tą czernią, rozkoszujcie się obrazem a nie ślęczeć na kolanach przed tv i wyszukiwać duszków czy szarości czerni czy bieli, przecież to tylko tv. A porównywanie PDP czy już w ostateczności LCD :fool: do CRT to już dla mnie profanacja i żenada bo jak komuś nie odpowiada czerń w PDP to niech zostanie przy bańce i da sobie spokój.

spokojnie broda tak sobie gadamy :eek:k: , a pamiętasz ile ty się czaiłeś z kupnem tv , no ile , chyba parę miechów ( lub tygodni ) :D ,
po prostu nie ma co ściemniać , bo często ludzie którzy chcą kupić nowy tv wchodzą na te forum i czytają i mogą sobie trochę zły obraz wyrobić że plazma jest tym " jedynym lekarstwem " na dobrą tv bez wad , a niestety tak nie jest i trzeba pisać o wszystkim by potem nikt nam nie zarzucił wciskania kitu .
 
Ostatnia edycja:

87fazi87

New member
Witam wszystkich, mam pewną nietypową prośbe, otóż: chce kupić telewizor, chce kupić plazme TX-P50X10 i to nawet bardzo. lecz mój tato i jego kolega a takze kolega kolegi ekspert w telewizorach odradzają mi ją i podpowiadają żebym kupił sobie lcd lg 42lh5000. i ta nietypowa prośba napiszcie mi a raczej im ( ponieważ tego posta i odpowiedzi chce pokazać tacie i jego kolegom żeby udowodnić ze nie mają racji) w co najlepiej i dlaczego zainwestować. Podpowiem ze lubie oglądać piłke nożną i filmy a takze od czasu do czasu zagrać na ps3. prosze wymiencie jakieś wady plusy minusy cokolwiek, aby ich przekonać. a i pytanie ode mnie czy jeśli kanał jest nadawany w najwyższej rozdzielczości czyli w full hd a ja mam hd ready czy bezproblemowo moge oglądać ten kanał/program ??
 
Ostatnia edycja:

kowal801

New member
Bez reklam
Bez zastanowienia bierz plazme 50" , nawet sobie nie wyobrażasz, jaka bedziesz mial frajdę w oglądaniu sportu przy tej przekątnej matrycy(szczególnie piłka nożną);)
 

apollo

New member
Plazma do piłki będzie dużo lepsza ze względu na nieporównywalnie szybszą matrycę. Do filmów też będzie lepsza - naturalne kolory nie bijące po oczach i ostry 2gi plan, gdzie na LCD 2gi plan to rozmazane plamy a ostry jest tylko 1szy. Osobiście porównywałem to w sklepie. Puściłem jakiś teleturniej na TVP2 na plaźmie x10y i to samo na LCD samsungu b650 no i na LCD trybuny z ludźmi za postaciami pierwszoplanowymi były rozmazane i nie wyraźne, na plaźmie nie było problemów, obraz był dużo lepszy. Do telewizji naziemnej zdecydowanie jest lepsza plazma, to Ci każdy powie. No i plazma nie ma tego efektu teatru który jest w LCD ani żadnej pikselozy której w LCD nie cierpię.

Na marginesie powiem Ci że zaczynałem z zamiarem kupna LCD 37" o plaźmie nawet wtedy nie myślałem. Skończyłem na 50" x10y i pokochałem go. Zacząłem czytać, porównywać, oglądać w sklepach nie słuchając tamtejszych "ekspertów". Zresztą 90% osób na forum zaczynało z myślą o LCD a skończyli na plaźmie i są z tego zadowoleni.

Poproś tatę żeby najlepiej też trochę poczytał forum i wyrobił sobie własne zdanie a nie opierał na opiniach kolegów kolegów kolegów znajomych "ekspertach" ;)

Zwróć też uwagę że przy oglądaniu w sklepie obraz na plaźmie może wydawać się średni, ale to wina ustawień i silnego jarzeniowego oświetlenia. W domu, po ustawieniu wszystkiego obraz z plazmy bije na głowę LCD bez dwóch zdań. Oczywiście technologia plazmowa nie jest pozbawiona wad, nic nie jest idealne, ale są one niewielkie i mogę śmiało powiedzieć że plazma to niszowa technologia stojąca klasę albo kilka klas wyżej, przeznaczona dla świadomych ludzi w przeciwieństwie do badziewnego LCD dla mas ;)

PS. Mam nadzieje że żaden posiadacz LCD nie poczuł się urażony, po prostu takie jest moje zdanie po 2 miesięcznym poszukiwaniu telewizora.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Ja jeszcze dodam że nie zauważyłem problemu z zostawaniem szczątków obrazu na tej plazmie a tak przed tym ludzie ostrzegali. Miałem włączoną przez bardzo długi czas konsole ze statycznymi obrazami, PC, tv. Kuzynka ma serie 6 to u niej jest standard, przełączy tvp1/2 na inny to widać ten znaczek na ciemnym tle. U siebie nie widzę tego zjawiska mimo że jasność wyśrubowana, również nie stosowałem jakiegoś docierania mimo że egzemplarz wcześniej nie używany. Myślę że trzeba by się nastarać by zostawić jakieś szczątki obrazu na tej plazmie. Sam mam monitor Nec'a 20 WGX2PRO na matrycy AS-IPS to nie trzeba wcale długo wyświetlać białej planszy/statycznego obrazu by został po niej duch (ale też szybko znika i na stałe jeszcze nic się nie wypaliło).
 
Ostatnia edycja:

qameleo

New member
witam,
kupiłem tx-p37x10y i mam irytujący mnie problem z wyświetlanym obrazem



problem to pasek kolorowej tęczy na górze ekrany - występuje głównie przy trybie 16:9 i nie na wszystkich kanałach

i teraz pytanie - czy mogę to oddać na gwarancji do sklepu ? czy kontaktować się do panasonica ? czy jakieś inne rozwiązanie

btw z samej plazmy jestem bardzo zadowolony mimo tej 1 wady

pozdrawiam bart
 

Attachments

  • tv-panasonic.jpg
    tv-panasonic.jpg
    186,9 KB · Wyś: 105

yacek _b

New member
qameleo napisał:
witam,
kupiłem tx-p37x10y i mam irytujący mnie problem z wyświetlanym obrazem



problem to pasek kolorowej tęczy na górze ekrany - występuje głównie przy trybie 16:9 i nie na wszystkich kanałach

i teraz pytanie - czy mogę to oddać na gwarancji do sklepu ? czy kontaktować się do panasonica ? czy jakieś inne rozwiązanie

btw z samej plazmy jestem bardzo zadowolony mimo tej 1 wady

pozdrawiam bart


no ja bym jednak zawołał serwis , może coś w menu serwisowym da się poprawić , a czy w ustawieniach , masz włączoną powierzchnie obrazu ?
 

kubuch2

New member
gameleo
kiedyś miałem podobny problem z paskiem na górnej części ekranu. Jeśli masz dekoder n-ki to wystarczy ustawić w nim proporcje ekranu na 16-9. Mi to pomogło i wszystko jest ok. Jeśli jednak pojawia się to na każdym kanale to całkiem możliwe że coś nie tak z twoim tv. Tak czy inacej spróbuj pobawić się w ustawieniach bo całkiem możliwe że to właśnie tam leży problem.
 

irsch

New member
Powiększyłem grono właścicieli TX-P50X10Y

Witam wszystkich,

Przed świętami, po ok. 3 miesiącach poszukiwań stałem się właścicielem tej plazmy. Ale dopiero teraz, po powrocie z rodzinnie spędzonych świąt, rozpakowałem go. Na początek kilka wstępnych informacji.
- kupiony w sklepie internetowym za 3000 PLN, odbiór własny w Krakowie,
- uwaga, karton bardzo duży ok. 134x87x31. Nie wchodzi pionowo do żadnego kombi. Zamówiłem taxi (van Renault), wszedł bez problemu,
- egzemplarz 0 godzin, 1 włączenie,
- rozstaw otworów pod montaż naścienny: 400 (w poziomie) x 300 (w pionie),
- folia zabezpieczająca tylko na przedniej i bocznej stronie ramki wokół ekranu,
- naklejki po prawej i lewej stronie dolnej części ramki. Brak trójkątnej naklejki reklamowej w prawym górnym rogu ??? (takiej jaką widać na egzemplarzu testowanym przez Kikiego),
- moja odległość od ekranu ok 4,3 m,
- pokój nie należy do jasnych (pn-wsch),
- sygnał na razie tylko antena "dachowa" (ale w styczniu będzie n-ka), DVD Marantza,
- za jakiś czas BD OPPO BDP-83, QNAP NMP-1000 i kable HDMI QED New Performance,
- po rejestracji na stronie, 3 dodatkowe lata gwarancji.
Bardzo sceptyczny, podłączyłem go pod kiepskiej jakości antenę zbiorczą - nie mam na razie innego źródła sygnału - i .... Panowie jakież było moje zdziwienie jak spojrzałem na ekran. Obraz był bardzo przyzwoity. Powiem więcej, mógłbym go nawet oglądać na takim "sygnale". Postanowiłem, że jednak przeprowadzę "docieranie". Ustawiłem proporcje obrazu na zoom1 albo zoom2 (żeby pozbyć się kółeczek, trójkącików, log programów i pasów), tryb obrazu na Kinowy i zjechałem wszystkie parametry do ok. 30% i co ... dalej jest dobrze :shock:. Już nie mogę się doczekać na "n-kę", która przyjedzie zaraz po Nowym Roku. Dźwięk jak na TV bardzo dobry. Jestem spokojny o jakość obrazu z "normalnych" źródeł. Teraz może być już tylko lepiej. Jeżeli chodzi o odgłosy pracującego TV, to ja nic nie słyszę nawet z odległości 0,5 m, wieczorem, przy ściszonym dźwięku. Słychać lekkie syczenie jak przystawi się ucho do kratek z tyłu TV.
Moim zdaniem, za te pieniądze jest to najlepszy TV jaki można obecnie kupić - posiada najlepszy stosunek cena/jakość (nie interesują mnie różnego typu dodatki, takie jak w Samsungach, ponieważ będę podpinał do niego lapka po HDMI).
Dziękuję wszystkim użytkownikom tego forum, że skierowali moją uwagę w stronę tego modelu i przyczynili się do zaoszczędzenia ok. 1600 PLN, które wydam na OPPO BDP-83 (jak wykombinuję jak i gdzie go kupić po cenie zbliżonej do amerykańskiej). A historia wyglądała tak. LCD-ki odrzuciłem na samym początku (choć SONY Z5500 i W5500 długo jeszcze chodził mi po głowie) jak zobaczyłem obraz na Pionku LX5090. Szczęka odbiła mi się od podłogi w sklepie i powiedziałem, że to jest to. Tylko plazma i tylko Pioneer. Potem zastanowiłem się, że chyba jest to za drogi model jak na moje potrzeby (nie mam za dużo czasu na oglądanie TV) więc skierowałem się w kierunku Panasonica i modelu S10, tym bardziej, że pojawiły się 3 dodatkowe lata gwarancji. Potem przekonaliście mnie Panowie, że dla moich potrzeb wystarczy mi X10 i mieliście w 100% rację.
A jeszcze jedno, jak macie możliwości finansowe i warunki to kupujcie jak największy :smile:. Ja po kilku godzinach oglądania swojej 50' z ok. 4,3 m (będzie 4,5 m jak go powieszę na ścianie) doszedłem do wniosku, że mogłoby być 55' (ale plazm w takich rozmiarach nie ma, a 63' to mogłoby być już za dużo).
Pozdrawiam wszystkich,
Irek
 
Ostatnia edycja:

Gee

New member
Irek szukał 3 miesiące a ja 1,5 roku :)

Ja również przed świętami stałem się posiadaczem tego modelu, tylko że 42".
Kupiłem go w sklepie internetowym za 2069 zł (pochwalę sklep 2bis). Egzemplarz raczej nowy, naklejka produkcji z grudnia 2009, "pachniał świeżością". Ilości włączeń w menu serwisowym jeszcze nie sprawdzałem. Oglądam z 2,9-3 metrów i jak dla mnie jest w sam raz.

+

Największym plusem jest jakość obrazu po zwykłej antenie siatkowej. Nie z kablówki... zwykła, gówniana antena siatkowa pamiętająca początek lat 90-tych. Obraz naprawdę świetny, zwłaszcza Polsat. Dla lepszego zobrazowania, mieszkam w małej miejscowości, odbieram tylko 6 kanałów, w tym 4 dobrze jakościowo: 1, 2, 3 (regionalny Olsztyn) i Polsat. TVN i 4 dość mocno śnieży. Tak było na starym, kineskopowym telewizorze i tak jest na owej plaźmie. Czy będzie u mnie n-ka... może kiedyś. Teraz mi w zupełności to wystarczy i tak zbytnio nie oglądam TV (żona owszem). Więc sumując: obraz "z siatki" znakomity.
Drugim plusem jest brak odbić. Bardzo się martwiłem ew. odbiciami, gdyż mam dość mocno nasłoneczniony pokój. Kineskopowy ekran bardzo obijał jedne okno z tyłu i drugie z lewej (te na południe) strony. Problem całkowicie zniknął po wymianie telewizora. Zastosowana powłoka naprawdę się sprawdza na tym telewizorze. Widziałem w sklepie model C, ten miał bardziej zielonkawy ekran (brak owej powłoki). Model X ją posiada, więc nie widać tej zielonej szyby, o którą tak bardzo się obawiałem.
Trzeci plus to jakość czerni. Widziałem w akcji starszy model Panasonica (PV) i rzeczywiście moc tej czerni uległ poprawie. Głębia znakomita jak wspomniał o tym Kiki w swoim teście.
Czwarty plus to jakość filmów tzw. DVDRipów czy DVD. Przetestowałem pod tym względem. Nie ma się co obawiać. Wyglądają b.dobrze, lepiej niż na moim 22" LCD.
Piąty plus - dziś podłączyłem swój komputer. Jakość wyświetlanego obrazu rewelacyjna, od razu rozdzielczość dopasowuje się do ekranu. W modelu PV było zawsze trochę zabawy (np. pulpit do końca nie wypełniał ekranu). Uprzedzę ew. pytania: moja karta graficzna to NVidia 8800GT.

-

Pierwszym minusem to mini greenghosting (?). Moja żona tego nie widzi, ale ja chyba go zauważam. I tak jest lepiej niż w modelu PV, tam sceny czarno-białe pokazywały ten mankament. Co dziwne, widać tylko to na filmach z odtwarzacza HD. Posiadam WD Media Player. Pytanie do posiadaczy tego sprzętu: jak wy go ustawiacie w momencie podłączenia przez HDMI? Tryb auto - 720p czy może 1080p 60hz... a może jakieś inne ustawienia? Kiedy podłączyłem swojego kompa i ustawiłem na tryb GRA, to grając w
NBA 2k10 to nie zauważyłem tego problemu. Próbowałem także pobawić się z przesuwaniem białego okna na czarnym ekranie. Nic, zero niepokojących efektów. Domyślam się, że to raczej wina ustawień mojego WD. Jak wspomniałem wcześniej, obraz z samego odtwarzacza - "żyleta". Być może ktoś mi coś dobrego podpowie.
Lubię oglądać filmy z pasami z góry i z dołu. Co prawda trochę obawiam się słynnych wypaleń, ale przy oglądaniu filmu MKV mam idealnie dopasowane napisy. Przy DVD czy Xvid (bez napisów) obraz idealnie wypełnia ekran. MKV jednak jest dość uparty i nawet bez polskich literek nie chce ustawić na cały ekran. Może ten typ tak ma...

Widziałem wasze ustawienia, lecz wg. mnie najlepszy to :
Rodzaj obrazu: normalny
Kontrast: 33
Jaskrawość: -5; -6
Kolor: 23
Ostrość: 5 do 6
Balans bieli: zimny (obraz, zwłaszcza biały, jest zbyt żółty przy odcieniu ciepłym)
Wszystkie ulepszacze wyłączone.

Domyślam się, że być może kalibracja obrazu mogłaby mi trochę pomóc. Ale będę kombinował dalej.
Nie docieram jako-tako plazmy. Ustawiłem sobie takie parametry i zobaczymy co dalej. Liczę, że z tygodnia na tydzień obraz będzie coraz lepszy :)

Pod koniec dnia staram się włączać na 15 min śnieżenie ekranu w celu "zapobiegawczym".

Moja ocena tego telewizora mocna 4+/5. Gdybym miał znowu kupować telewizor, to kupiłbym go ponownie. Ma znakomity stosunek ceny do jakości.
 
Ostatnia edycja:

mirkor

New member
Tak sobie czytam wątek poświęcony "x10" i jestem nieco zdziwiony tymi wszystkimi zachwytami nad tym TV. Szczególnie chodzi mi o odbiór z sygnału SD. Sam jestem posiadaczem wersji 42" i co tu dużo gadać jestem nieco zdegustowany tym co wyświetla ta plazma (sygnał UPC). Chociaż wydaje mi się, że im dłużej TV gra tym obraz jakby zyskiwał na jakości, być może jest to jedak złudzenie wynikające z przyzwyczajenia. Pozostaje jednak niedosyt.
Sam jestem ciekaw obrazu z sugnału cyfrowego UPC (mam tylko taką możliwość). Pozostaje nadzieja, że nie będę żałował decyzji o rezygnacji z zakupu filipa 7404
 

slimak

New member
Bez reklam
Może jesteś bardziej wymagający, a może analogowe UPC jest u Ciebie do d..py. Rozrzut jakości kablówki analogowej jest bardzo duży. U mnie na 42S10 obraz jest zadawalający, a u brata na crt 29” byle jaki. :-(
 

yacek _b

New member
Tak sobie czytam wątek poświęcony "x10" i jestem nieco zdziwiony tymi wszystkimi zachwytami nad tym TV. Szczególnie chodzi mi o odbiór z sygnału SD. Sam jestem posiadaczem wersji 42" i co tu dużo gadać jestem nieco zdegustowany tym co wyświetla ta plazma (sygnał UPC). Chociaż wydaje mi się, że im dłużej TV gra tym obraz jakby zyskiwał na jakości, być może jest to jedak złudzenie wynikające z przyzwyczajenia. Pozostaje jednak niedosyt.
Sam jestem ciekaw obrazu z sugnału cyfrowego UPC (mam tylko taką możliwość). Pozostaje nadzieja, że nie będę żałował decyzji o rezygnacji z zakupu filipa 7404


mając już ponad 7 miesięcy dekoder UPC nie wyobrażam sobie jak można oglądać inaczej ( dotyczy to osób co mają plazmy czy lcd ) , te zachwyty nad analogiem czy sygnałem z siatki , hmm , może osoby te mają małe wymagania ?
Mając wcześniej dobry ctr nie przywiązywałem uwagi do jakości sygnłu , było bardzo dobrze więc myślałem że mam super sygnał , niestety plazma obnażyła wszystkie niedostatki :( .
Oczywiście mając dekoder nie można mówić że jest suuuper , są kanały nadający sygnał - ścierwo , aż dziwię się że UPC dopuszcza takie g**** i nie chodzi o treści tylko jakość sygnału.
Ale są kanały o bardzo dobrym sygnale , które bardzo przyjemnie się ogląda.
Robiłem ostatnio mały test , odłaczyłem dekoder i podłaczyłem kabel bezpośrednio do tv , normalnie tragiedia , mleko kolory , gorsza ostrość i czystość sygnału ( a na bańce wydawało się że jest czyściutko ;) ) .
Moim marzeniem jest sygnał w jakości jaki nadaje canal + , ale to chyba niemożliwe...:|
 
Ostatnia edycja:

Gee

New member
Powiem tak, jeżeli miałbym płacić jakieś pieniądze za obraz, który mam teraz obecnie, to bym też trochę kręcił nosem. Jednak obraz jest dla mnie do zaakceptowania i powiem tyle, że telewizor świetnie radzi z analogowym sygnałem z siatki. Siatka siatce nie równa. Dwa miesiące temu wymieniłem płytkę i zasilacz i od razu jakość sygnału się poprawiła. SD to nie HD, więc należy mieć to na uwadze. Ale jak powiedziałem, jakbym płacił...

Jeżeli komuś plazma nie odpowiada, to niech cieszy się że nie LCD. W moim mieście jest telewizja kablowa i widziałem jak to wygląda na wspomnianym LCD. Tragedia, ale już ten sam sygnał podpięty do plazmy dawał akceptowalną jakość.
 
Ostatnia edycja:

robiw

New member
Tak sobie czytam wątek poświęcony "x10" i jestem nieco zdziwiony tymi wszystkimi zachwytami nad tym TV. Szczególnie chodzi mi o odbiór z sygnału SD. Sam jestem posiadaczem wersji 42" i co tu dużo gadać jestem nieco zdegustowany tym co wyświetla ta plazma (sygnał UPC)....

Sorry. mam UPC i n-kę (na różnych piętrach). UPC to syf jakich mało i mam je jedynie z konieczności (3 TV)- mam ich dekoder...robiw
 

pionaj

New member
mirkor
też mam ,srupisi, z kablówki i jeżeli chodzi o jakośc sygnału to można się pochlastać...tragedia :(

dopiero sygnał z N-ki utwierdził mnie co do zasadności zakupu panaska:eek:
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Panowie bez jaj, jestem ciekaw który lcd sprawi się lepiej do SD, ja nie widziałem takiego:D. Hmm może to kwestia progresywnego obrazu jaki daje N'ka i tv po prostu nie radzi sobie tak dobrze ze zwyczajnym 576i który jest po siatce ? Plazmy nie testowałem na kablówce czy antenie dachowej, wiem jednak że SD co wyświetla N'ka na tym tv (ustawiłem dekoder na 1080i) jest lepsze od tego co widzę na tv wujaszka 32 crt sharp'a i mowa też tu o bliskiej odległości. Wyraźniejsze kontury niż na crt, kolory tak samo super a przecież taka różnica w wielkości:eek:. Nie przesadzę jeśli powiem że z 3 metrów to już dobry program SD wygląda prawie jak HD. 3 lata temu kupując lcd (le26r41b za cene 2x wyższą niż teraz tą plazmę !!!) wiedziałem że ten tv będzie odbiegał od tego crt wujaszka jeśli chodzi o SD, jednakże porównując do konkurencji i tak byłem zadowolony z obrazu z siatki i n'ki. Teraz kupiłem tą plazme i obraz SD w mojej opinii nie tylko dorównał temu crtkowi ale go przebił:bober:
 

irsch

New member
Tak sobie czytam wątek poświęcony "x10" i jestem nieco zdziwiony tymi wszystkimi zachwytami nad tym TV. Szczególnie chodzi mi o odbiór z sygnału SD. Sam jestem posiadaczem wersji 42" i co tu dużo gadać jestem nieco zdegustowany tym co wyświetla ta plazma (sygnał UPC). Chociaż wydaje mi się, że im dłużej TV gra tym obraz jakby zyskiwał na jakości, być może jest to jedak złudzenie wynikające z przyzwyczajenia. Pozostaje jednak niedosyt.
Sam jestem ciekaw obrazu z sugnału cyfrowego UPC (mam tylko taką możliwość). Pozostaje nadzieja, że nie będę żałował decyzji o rezygnacji z zakupu filipa 7404

Ja w swoim poście w żadnym miejscu nie zachwycam się tym TV. Piszę tylko, że obraz jest dobry (przyzwoity) jak na sygnał z anteny na dachu i jest rewelacyjny jak na TV za 3000/50". Napisałem, że ma on rewelacyjny stosunek ceny do jakości. Proszę podaj mi model TV w takiej cenie za 50", który wyświetli to lepiej. Jeszcze nie minęło 10 dni od zakupu więc mogę go jeszcze oddać i zamienić na coś innego. Mój zachwyt dotyczył Pioneera LX5090. Jak dla mnie to mistrzostwo świata w obrazie i wyglądzie samego TV. Ale chociaż mnie stać na niego i uważam, że warty jest każdej złotówki, to wolę te 5000 PLN, które zostały mi w kieszeni wydać na coś innego i cieszyć się tym co mam (50X10Y).
 
Do góry