Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

dlugi94

New member
Witam śledze wątek od początku i zamierzam w najbliższym czasie kupić plazme panasonica model X10 ale pojawił się model TX-P42S10E jest nieco droższy, ale zapewne minimalnie cena spadnie w przedziale miesiaca ale do rzeczy S10 jest Full HD a z tego co wyczytałem to sygnał SD lepiej wyświetla Ready HD i teraz mam dylemat który model kupić czy TX-P42X10E czy z mpeg4 TX-P42X10Y czy może FHD TX-P42S10E czy rzeczywiście będzie duza różnica w sygnale SD do tv będe miał podłączony C+ bez programów HD czy warto dołożyć pare stówek do S10, który ma pare detali dorzuconych więcej niż X10
Jeżeli mógłby mi ktoś doradzić przy którym modelu będe bardziej zadowolony to bede wdzięczny.
Pozdrawiam
 

Mariusz Łódź

New member
dlugi94 napisał:
Witam śledze wątek od początku i zamierzam w najbliższym czasie kupić plazme panasonica model X10 ale pojawił się model TX-P42S10E jest nieco droższy, ale zapewne minimalnie cena spadnie w przedziale miesiaca ale do rzeczy S10 jest Full HD a z tego co wyczytałem to sygnał SD lepiej wyświetla Ready HD i teraz mam dylemat który model kupić czy TX-P42X10E czy z mpeg4 TX-P42X10Y czy może FHD TX-P42S10E czy rzeczywiście będzie duza różnica w sygnale SD do tv będe miał podłączony C+ bez programów HD czy warto dołożyć pare stówek do S10, który ma pare detali dorzuconych więcej niż X10
Jeżeli mógłby mi ktoś doradzić przy którym modelu będe bardziej zadowolony to bede wdzięczny.
Pozdrawiam
Testowalem tylko X10Y z Cyfra+. Przed kupnem wertowaniem kilka forow i poczatkowo tez wydawalo mi sie, ze jest sens kupowac tylko FullHD. Gdy przeanalizowalem informacje kupilem X10Y. Gdy juz poogladalem sobie na X10Y na Canal+ HD (podobno ma lepszy bitrate od HBO HD) i upewnilem sie, ze przy maksymalnym powiekszeniu Zoom3 (bo docieralem plazme) nie ma az takich duzych roznic pomiedzy Canal+ a Canal+HD. No owszem sa przy literkach napisow (caly czas pisze o Zoom3).

Co jest za FullHD:
1) Te telewizory przetwarzaja z czestotliwoscia 600Hz wiec mam nadzieje, ze z wieksza czestotliwoscia odswiezaja obraz na ekranie TV. Nizsze czestotliwosci odswiezania powoduja zmeczenie mozgo przy ogladaniu ciemnych kolorow. Jednak to jest tylko nadzieja, nigdzie nie widzialem wzmianki ze 600Hz oznacza wieksza czestotliwosc odswiezania na ekranie plazmy.
2) Jezeli ogladasz duzo filmow oraz zdjec z wlasnego zrodla FullHD o duzym "bitrate" (kamera DVD, BlueRay o wysokim bitrate).
3) Maja bardzo rozbudowane funkcje w tym chyba przegladania filmow z zewnetrznych zrodel (komputer itp.)

Co jest za HD Ready:
1) W tej chwili rozdzielczosc sygnalu w Canal+ nie jest powalajaca (a podobno jest o wiele lepsza od Ntki i Cyfrowego Sloneczka) wiec wydaje mi sie, ze nie bedziesz mial sygnalu do tego TV aby docenic FullHD. Oczywiscie ta sytuacja moze sie zmienic za 1-2 lata.
2) Czytalem gdzies na forum, ze obraz SD lepiej wyglada na HDReady niz FullHD - ale to jest tylko zaslyszana informacja.
3) Ciagle licze, ze za 1-2 lat wejda telewizory laserowe ktore jak zapowiadaja niektorzy wypra LCD i plazme - cena wyprodukowania telewizora laserowego jest podobno nizsza o 50% wiec ceny duzych TV moga spasc o polowe. Dlatego wydaje mi sie, ze inwestowanie teraz w superhyper TV jest dla mnie pod duzym znakiem zapytania.

Ja wybralem X10Y i dla mnie jest OK (tylko martwia mnie statyczne obrazy).

Czyli jezeli masz "prawdziwy sygnal FullHD" lub po prostu chcialbys miec FullHD to spokojnie mozesz kupowac. Jezeli sam zastanawiasz sie to popatrz pod katem w/w punktow.
 
Ostatnia edycja:

xkordix

New member
No więc x10 37 cali już stoi i cieszy oko:D
Oglądam na nim programy polsatu cyfrowego podłaczonego przez scarta i musze powiedzieć że jestem bardzo zadowolony! a filmy z dvd to już wogóle bajka hehe
Mam tylko prośbę o potwierdzenie lub poprawienie mnie co do ustawień docierania:
- wyłączyłem tryb eco
- obraz jest na zoom 1
- wszystkie ustawienia na 50%
- balans bieli naturalny

Jeżeli coś muszę jeszcze poprawić to proszę o rade!
 

Michalx19

New member
Temat wałkowany lecz cóż:
Przez pierwsze 200~300h:
Unikaj czarnych pasów (czasem nie wystarczy zoom1 :D )
Ja osobiście unikałem też loga programów ( z tym się wiąże zoom 3 :D )
Tryb kinowy nastawy na 50% (trochę szaro i mdło lecz czego się nie robi dla "Viery" )
"eco" wyłączony.

Ja już jestem po 300 h :grin:, Włączyłem tryb "Normal" i ciut podkręciłem kolor 38 kontrast 39, i obraz żyletka ( a zwykła kablówka:grin:)

Czarnych pasów nadal unikam :D.
 

michalw

New member
50x10

Witam,

Po dwóch tygodniach muszę stwierdzić, ze wybór 50x10 był trafiony w 10.
Obraz bardzo dobry, wysoki kontrast, głęboka czerń, naturalne kolory. Tv świetnie radzi sobie ze słabym sygnałem kablówki, żadnej pikselozy.
Obraz dvd wspaniały, BD rewelacja.
Odległość oglądania to 3,8 m i 50 cali to absolutne minimum.
Wieczorne oglądanie filmów stało się prawdziwą ucztą.

Pozdrowienia
 

Pawel70

New member
Michalx19 napisał:
Temat wałkowany lecz cóż:
Przez pierwsze 200~300h:
Unikaj czarnych pasów (czasem nie wystarczy zoom1 :D )
Ja osobiście unikałem też loga programów ( z tym się wiąże zoom 3 :D )
Tryb kinowy nastawy na 50% (trochę szaro i mdło lecz czego się nie robi dla "Viery" )
"eco" wyłączony.

Ja już jestem po 300 h :grin:, Włączyłem tryb "Normal" i ciut podkręciłem kolor 38 kontrast 39, i obraz żyletka ( a zwykła kablówka:grin:)

Czarnych pasów nadal unikam :D.


Ja myslę że kolega przesadza z tymi ustawieniami.;)
O ile rozumiem używanie trybu zoom1 (np. na kanałach TVP w letterboxie) o tyle włączanie zoom3 to już jest "kastracja" tego co oglądamy.O pogorszonej jakości nie wspominając.

Nie róbcie się niewolnikami telewizora.:D
 

Mariusz Łódź

New member
Ja tez sie "katowalem" zoom3 . Ten etap jest juz za mna:krol:

Po dotarciu ustawiłem na odpowiadające mi: wyłączony tryb ECO, jasnosc -5, ostrość nad jasnością, ale to jak już kto woli.
 
Ostatnia edycja:

aas2

New member
TX-P37X10 a MPEG-4???

TX-P37X10
Czy tan model obsługuje sygnał w MPEG-4???
Jeżeli ktoś zna odpowiedź na to bardzo frustrujące pytanie to bardzo proszę o informację!
 

perc

New member
aas2 napisał:
TX-P37X10
Czy tan model obsługuje sygnał w MPEG-4???
Jeżeli ktoś zna odpowiedź na to bardzo frustrujące pytanie to bardzo proszę o informację!
No właśnie, czy telewizor bez mpeg4 będzie po 2012 r. odbierać osiedlową kablówkę??
A poza tym, ile będzie tych kanałów telewizji naziemnej mpeg4, pewnie będzie je można policzyć na palcach jednej ręki.
 
Ostatnia edycja:

flozbi

New member
Witam! jakie macie ustawienia po "wygrzaniu" plazmy? niedawno ktoś pisał, że ma w normalnym: kontrast 39, kolor 38, jasność+5, wydaje mi się troszke zadużo, ja ustawiłem: kontarst 36, kolor 32 i jasność +2
 

kubuch2

New member
Ja po wygrzaniu plazmy mam dokładnie taki same ustawienia jak w
trakcie jej docierania tzn. wszystkie wartości w okolicach połowy skali.
Trochę się dziwię kiedy czytam że w trakcie wygrzewania stosujecie zoom3. Przecież w tym trybie obraz wygląda jak na starym rubinie. Nawet
sygnał hd wygląda nieciekawie. Przestańcie się wreszcie katować jakimiś
dziwnymi ustawieniami w trakcie docierania. Ustawcie tak jak wam się podoba i po sprawie. Niestety,czy po dotarciu czy przed,poprawy w jakości obrazu nie zauważyłem.Obraz jest dobry i to tyle. Daleku mu do
jakości jaką oferuje kuro. Niestety nam porównanie bo mój brat ma pionka.
Gdybym miał pieniądze nigdy nie kupiłbym panasonica.
Jeśli chodzi o obraz to zauważyłem że ciężko ustawić czerń w tym telewizorze. Albo jest czarna i całkowicie brak odcieni(widać to doskonale na czarnych garniturach które zlewają się w całość i wyglądają jak jednolita czarna bryła) albo po rozjaśnieniu widać kontury ale staje się szara. Mam nadzieję że ktoś to zrozumiał;)
Druga sprawa to piszczenie w jasnych scenach ,słychać to szczególnie na
dobrym sygnale HD. Czasami doprowadza mnie to do szału,zwłaszcza kiedy
oglądam w nocy. Początkowo myślałem że się przyzwyczaję ale po 4 tyg.
nadal to słyszę i pewnie już tak zostanie:(
 

kwo

New member
Przedmówca ma całkowitą rację. W tym TV dobija jeszcze wyłażenie czerwonego poza obrys małych obiektów. Ogólnie tak jak pisałem - "przyzwoita taniocha dla oszczędnych" a nie jak z niektórych postów wynika super hitech który trzeba pielęgnować, wygrzewać, kalibrować itd. Lepszy niż "średniopółkowe" LCD, gorszy niż LED do których trzeba jednak dokupić tuner cyfrowy i kino domowe (płaskie LCD/LED mają ciankie głośniki).
 

michalw

New member
50x10

Jeśli chodzi o wygrzewanie to zgadzam się z przedmówcami. Nie popadajmy w paranoję. Ja używam trybu auto. Parametry obrazu, w zasadzie fabryczne, tryb normalny i jedynie w przypadku oglądania kablówki kontrast na 45, zaś w przypadku dvd i br kontrast fabryczny 40 i tryb 16/9.
Jeśli tv używany jest właśnie jako tv a nie jako monitor to nie ma podstaw do obawy o wypalenie np loga stacji.
Przykład. W moim biurze od 3 lat używany jest codziennie po 10 godzin panasonic 42PA50E w trybie dynamicznym, kontrast na full. Tv wyświetla jedną jedyną stację bloomberg. I co ? I nic. Nic się nie wypaliło. Nikt się tym tv nie przejmował, nie wygrzewał, nie używał innego trybu jak auto.
Jeśli zaś chodzi o ogólną jakość obrazu to nie krytykowałbym szczególnie serii X10.
Mój tv wieszał pracownik centrum sony. Po podłączeniu (notabene pierwszym) stwierdził, że takiego obrazu z kablówki nie zapewnią nawet dużo droższe lcd. 3800 zł za 50 cali to najlepszy stosunek jakości do ceny. Nie można serii X porównywac np do Pionka, poniewaz takie porównianie nie ma sensu. Pionek 5090 kosztuje przecież około 10000 zł. To są tv z zupełnie różnych segmentów rynku. To samo tyczy się led lcd. Ale uwaga RGB LED, a nie krawędziowe, które i tak nic nie daje. RGB led jest dużo droższe od każdej porównywalnej w tym samym rozmiarze plazmy.
Reasumując.
Cieszmy się obrazem, ogladajmy filmy, ja propnuję zostawić ustawienia fabryczne (naprawdę są dobre, zapewniają naturalne kolory) oraz włączyć tryb eco.
A za dwa, trzy lata i tak pojawi nowa technologia, która spowoduje odejście do lamusa i plazmy i lcd.
 
Do góry