Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

yogibabo

New member
Witam,
też dziś widziałem ten telewizor w sklepie. 42 cale wydawał się taki jakiś mały, obok grał py 8 i nie zauwazyłem jakiejkolwiek różnicy (leciało MTV HD - w słabej jakości) w obrazie. Oba panasonici świeciły oczywiście najgorzej w całym sklepie - obok stały jakieś samsungi i sony. X 10 zaczął grać lepiej (od py) gdy zmieniłem mu ustawienia na takie jak lubię, czyli duży kontrast i ostrośc, mała jasność ale to było wciąż gorzej niż telewizory obok. Nie zagłębiałem się w inne parametry bo nie miałem pilota, a ponadto w sklepie plazma nigdy nie pokaże na co ją stać. Zastanowiła mnie natomiast jedna rzecz. Otóż patrząc z bliska - ok. pół metra zauważyłem - nie wiem jak to nazwać- pionowe linie (szyny?), które żywo przypominały te występujące w moim starym crt (zarówno włączonym jak i wyłączonym). Na py 8 tego nie było. Mój py 85 też tego nie ma.
Jeszce jedno słowo o designie tego tv. Obudowa jest ładna, ładniejsza od py8, pv 80 ale cały efekt psuje okragła podstawka, na której tv wygląda jakoś tak "przyklapnięty".
O cenie nie piszę bo wszyscy kupują i tak przez internet.
I jeszcze jedno. Tv ma wreszcie oprócz suwaków także skalę numeracyjną co bardzo ułatwia ustawianie wszelkich parametrów, a na naszym forum z pewnością spowoduje wiele pytań w stylu "jakie wartości masz ustawione w swoim X10 ?"
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Gusta ludzie mają różne. Dzisiaj widziałem 37-mio calową wersję i mnie nowy design obudowy jakoś zbytnio nie przypada do gustu ale pewnie mógłbym się przyzwyczaić. Nie przemawiają do mnie łagodne, zaokrąglone krawędzie obudowy - dla mnie osobiście pod tym kątem wcześniejsza seria była bardziej charakterna.
Względem pv80 nie zauważyłem w warunkach sklepowych istotnych różnic w obrazie. Jednak usprawiedliwić sie muszę, że czas jaki dostałem na oglądanie stoiska rtv wynosił dzisiaj całe dwie minuty ;)

Pozdrowienia!
 

moontower

New member
A ja zaczynam być niezadowolony z x10 z jednego ważnego powodu. Między 1 a 7 w skali głośności słychać denerwujące "świerszcze", czyli takie buczenie/piszczenie szczególnie słyszalne przy jasnych i dynamicznych scenach. Na tym forum czytałem, że jest to cecha plazm, ale moje pytanie, czy aż tak głośno u was słychać, czy to ja jakiś wyczulony jestem. Z nerwów zgłosiłem dzisiaj elektronicznie naprawę i zobaczymy co powiedzą. Obawiam się, że stwierdzenia normy. jak u was jest nawet w innych modelach?
A jeszcze chcę zaznaczyć, że słyszę to z ogległości nomalnego oglądania ok. 2,5m. Czy może to się zmniejszyć po wygrzaniu telewizora czy faktycznie jest to jakaś usterka elektroniki?
 
Ostatnia edycja:

motobartcompany

New member
przy jasnych scenach plazma pobiera wiecej prądu. "brzęczenie" jest raczej normalne. Być może jesteś przewrażliwiony.

W instrukcji od pioneera jest nawet wspomniane, że to normalny odgłos i faktycznie mój 5080XD trochę mruczy.

Wcześniejszy pv700 był cichszy, chociaż też pomrukiwał no i był znacznie mniejszy. Mniejsza moc.:)
 

Pawel70

New member
Możliwe że to również kwestia indywidualnych ustawień jasności czy kontrastu.
Na "białych" scenach mój 37PV80 równiez wydaje dźwięki ale nie jest to aż tak bardzo uciążliwe.Z odległości kilku metrów (około 3m u mnie) trzeba się wsłuchać aby to usłyszeć.
 

szachu_pl

New member
To i ja wtrącę swoje 3 grosze.
Jeśli chodzi o wygląd nowych Panasów, to zgadam się z bogdan_bronowice, są brzydsze i... mniejsze :) Oczywiście jest to wrażenie całkowicie subiektywne moje i żony. Nowe X10 widzieliśmy dziś w MM, właściwie to żona je wypatrzyła i skwitowała słowami: "ale on brzydki" :)

Co do "piszczenia" to już wielokrotnie poruszałem ten problem na forum. W moim 37PV80 ten efekt także występuje :( moontower, ciekawe spostrzeżenie z tym poziomem głośności, powiem szczerze, że nie skojarzyłem sobie tego faktu. Dźwięk ten jest najbardziej słyszalny w nocy i sądziłem, że po prostu jest ciszej to i dźwięk jest bardziej wyraźny. Faktycznie w ciągu dnia zazwyczaj mam ustawiony TV głośniej i "piszczenia" praktycznie nie słyszę (chyba że przyłożę ucho do obudowy). Może zasypmy Panasonica mailami w tej sprawie, to może się dowiemy czegoś konkretnego.
 
Ostatnia edycja:

moontower

New member
Dokładnie tak jest szachu, że w okolicy 8 i powyżej dźwięk z głośników "zakrywa" to piszczenie a myślę, że tv sobie piszczy dalej. I mnie to wieczorem, jak jest cicho wkurza niemilosiernie. Już napisałem na adres serwisowy i zobaczymy. Wtorek, może środa coś dadzą znać, tak sądzę.
 

szachu_pl

New member
moontower, to daj znać na forum jak się czegoś dowiesz. Jestem bardzo zadowolony z tego telewizora, ale te piski mnie już wykańczają. Na TV mam czas dopiero późnym wieczorem/w nocy (więc dźwięk mam mocno wyciszony) i ten feler odbiera mi całą przyjemność z oglądania :(
 

tokland

New member
Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10)

Z tego co do mnie doszło o nowych Panasonicach nie ma sie czym zachwycac do Pioneera 9 generacji maja jak z Warszawy do Nowego Jorku
 

joshua

New member
No i kupiłem X10...

Mi i mojej żonie, w przeciwieństwie do wielu osób na tym forum, nowy design bardziej się podoba - mniej kanciasty, błyszczący design, elegancki srebrny pasek na dole... Jakoś bardziej po prostu pasuje do aktualnych trendów :) Ale dobra, mniejsza o to.
Kupiłem 42" - za 2820, aż mi żal osób które w MM kupią ten tv za 3999 (zaiste - nie dla idiotów, tylko dla frajerów?). W MM widziałem porównianie X10 i PV80 - różnic specjalnie dużo nie było, oba dawały zadowalającą jakość obrazu ale na korzyść X10 przemówił właśnie design.

Przeznaczenie to SDTV - mamy UPC. Być może pomyślę nad UPC cyfrowym - ale konieczność żonglowania pilotami, dodatkowe pudło pod telewizorem i w zamian żałośnie mała ilość kanałów HD sprawiają że dosyć mocno się waham.
X10 zastąpił 4-letniego 32" CRT (też panasonic zresztą) - trochę się bałem czy przy średniej jakości sygnału z kablówki telewizor większy o 10" nie pokaże wszystkich niedoskonałości... i jestem bardzo miło zaskoczony :) Chwilami odnoszę wręcz wrażenie, że lepiej maskuje wady sygnału od swojego poprzednika! Sygnału HD nie miałem okazji sprawdzić, poza podłączeniem kabla HDMI z komputera ale o tym dalej. Trochę ciężko mi wybrać najlepszy tryb obrazu - ale chyba jednak skończy się na dynamicznym (trochę przekłamuje kolory, ale generalnie ogląda się dużo przyjemniej). Odnoszę wrażenie że stary CRT był jaśniejszy - ale nie być może to tylko takie złudzenie spowodowane tym że tv jest znacznie większy, nie wiem.
To co mi się nie podoba to obsługa trybów typu 4:3, 14:9 - co za idiota wymyślił, żeby maskujące paski były SZARE? Gdyby były czarne to by nijak nie przeszkadzały, natomiast gdy są szare to nie tylko prowadzą do szybszego wypalenia plazmy ale przede wszystkim cholernie przeszkadzają :(
Przy naszych nadawcach, którzy z uporem maniaka trzymają się prehistorycznego układu 4:3, jest to dosyć irytujące - trzeba wybrać między wkurzającymi szarymi paskami albo rozciągniętymi mordami... Oby szybko nadawcy zauważyli że od paru lat nie sprzedaje się w ogóle telewizorów 4:3 (takie głupie M jak Mdłości przecież jest nadawane w 16:9. a różne super-hiper-mega-ultra hity na tvn czy polsacie idą w 4:3!). Póki co jakoś przeżyję :)
Co do HDMI: podłączyłem jakimś najtańszym 3m kablem za 30zł laptopa - i nawet fajnie, bo momentalnie przeskalował pulpit do 1280x720 czyli tak jak trzeba: w końcu to na telewizorze mają być dobre proporcje, skoro podłączamy go po HDMI :) Wszystko by było OK, ale trochę mnie zdziwiło że na telewizorze obraz wyłaził poza ekran - pasek start był obcięty do połowy... Czy to nie jest kwestia jakiejś regulacji? To co zauważyłem, to przy puszczeniu filmu jakieś lekkie szarpanie obrazu przy dynamicznych scenach - ale podejrzewam że problem leży raczej w mojej karcie graficznej w laptopie (GF8400MGS). Przy okazji - ma ktoś pomysł jak wyłączyć dźwięk w laptopie by nie wyciszyć dźwięku puszczanego HDMI? Wkurza, bo jest lekkie przesunięcie :)

Generalne wrażenia - bardzo pozytywne. Ale mogę być mało wymagający, bo to mój pierwszy plaszczak (no, jest jeszcze 26" LCD który kupowałem rodzicom do sypialni, ale w porównaniu z nim to pewnie wszystko będzie ślicznie wyglądało :) Kolega, który kupił razem ze mną takiego samego X10 (przy okazji, sklep internetowy policzył 58zł za transport dwóch plazm za pobraniem - miłe :) narzeka, że jego 32" CRT sony miał ostrzejszy obraz - ale to w sumie nie dziwi, w końcu przynajmniej teoretycznie CRT daje najlepszą jakość. Chętnie przeczytam test Kikiego - owszem, taka musztarda po obiedzie, ale myślę że i tak nie będę żałował wyboru. No, może trochę smuci to że ktoś w panasonicu postanowił wcisnąć nam przestarzały tuner cyfrowy - liczę na to, że wcześniej czy później pojawią się oferty podmiany całego tunera na taki obsługujący MPEG4. Ale biorąc pod uwagę że i tak korzystam z kablówki, to jest to tylko mała łyżka dziegciu.

Pozdrawiam,
--
Jacek
 

Foxxx24

New member
Modele z oznaczenie "Y" na końcu mają już tunery DVB-T MPEG4 więc trzeba polowac na taki właśnie model:)


A z tą rzekomą niedostępnością będzie tak jak z ubiegłorocznymi modelami PX/PZ i będzie to tylko kwestia czasu tym bardziej,że modele z serii G mają u nas tuner MPEG4.:)
 
Ostatnia edycja:

maczb

New member
no właśnie z tą dostępnościa serii X10Y jak by ktoś miał namiary na tą serię dostępną w Polsce to dajcie znak bo kupowanie z mpg2 to jakas paranoja dziwna polityka tej firmy niestety z Panasonic polska dostałem tylko info że tylko ta seria z Y ma obsługę mpg4 ale na pytanie gdzie ją mozna kupić, zero odpowiedzi.To jest dbanie o przyszłego klienta żenada ale to są tylko moje odczucia
 

Foxxx24

New member
Obecnie modele G10 mają na Polskę tuner MPEG4 na pewno więc kwestią czasu będzie jak firmy zaczną sprowadzac modele X10Y.:)
 

joshua

New member
Pawel70 napisał:
@joshua szare paski można wyłączyć i pozostaną czarne.

No, jeśli tak to jedna wada mniej ;)
Natomiast to co mnie wkurzyło - i wkurza od lat w sprzęcie RTV wszelkiej maści: co szkodziło projektantom softu dać więcej liter na nazwy programów? Zamiast "TVP Kultura" jest "KULTU", zamiast SuperStacja" tylko "Super"... co jest, tak bardzo im żal dołożyć 5 centów do 2x większej pamięci?
A skoro te nazwy są takie krótkie, to nie mogli już tego wykorzystać i w nawigatorze wyświetlić kilku kolumn z nazwami programów? Przynajmniej by się dało szybko dotrzeć zamiast szukać w ciemno wśród 50-60 kanałów dostępnych w kablówce...

No i brakuje tego, co już jest od dawna w najbardziej prymitywnych tunerach cyfrowych: grupowania programów. Nie każdy lubi lecieć przez 40 kanałów żeby znaleźć coś co go interesuje, a przecież można było pozwolić na tworzenie przez użytkownika grup - wtedy dotarcie do dowolnego programu by trwało parę sekund...

Ale te wady to chyba tyczą się wszystkich produktów na rynku - jeszcze nie spotkałem ani jednego, który by miał rozwiązaną kwestię nazewnictwa i nawigacji po programach jakoś rozsądnie.
 

doc38

New member
Joshua, ja na Twoim miejscu nie wyłączałbym "szarych pasków" w okresie docierania plazmy. Owe szare podświetlenie przy formacie 4:3 i 14:9 ma na celu równomierne "wypalanie" luminoforu.
 

broda1725

New member
Bez reklam
Mam pytanko do użytkowników X10 w 42" a zarazem posiadających LCD HD Ready, także w domu.
Chodzi mi o ostrość obrazu czy na X10 podobnie ma ostry obraz jak LCD taki HD R. ? w końcu oba mają taką samą rozdzielczość 720p.
Ciekawi mnie czy jak podłącze N do tego tv 42" X10 to czy obraz będzie także ostry jak w LCD. Bo jak byłem w Euro tydzień temu to obraz wydawał mi się mniej ostry ale może to wina podłączenia do jednego sygnału ze 30-40 tv. Trybami obrazu i suwakami się bawiłem wiec to nie ma znaczenia.
Czyżby plazma HD Ready miała mniej ostry obraz od LCD HD Ready ?
 
Do góry