Panasonic seria VT20 (TX-P50VT20) test y, opinie etc...

don111

Banned
@ Grisza011

kolor składa się z 3 składowych R+G+B (czerwony, zielony, niebieski)
suwak "kolor" oznacza regulację jednocześnie tymi 3 składowymi
jeśli jednej składowej jest za dużo lub za mało to regulacja koloru nic tu nie wyrówna

balans bieli - to są tylko predefiniowane ustawienia RGB, np barwa ciepła ma więcej czerwonego a mniej niebieskiego, zimna na odwrót, normalna barwa teoretycznie powinna mieć po równo każdej składowej
w praktyce tak nie jest i nie masz ani jednego ustawienia z wyrównanymi składowymi RGB
do tego właśnie służy regulacja RGB cuts i RGB wzmocnienie (drv)... drv to kontrast kolorów, cuts jasność kolorów
w menu chyba masz nazwane to jako balans bieli ale niezupełnie chodzi tu o biel w sensie koloru białego
biel to po prostu 100% każdej składowej RGB, przy pomocy białej, jasnej planszy testowej (IRE 70-80) ustawia się RGB drv/wzmocnienie a przy pomocy ciemniejszej planszy (szarej), w okolicach IRE 30 ustawia balans RGB przy użyciu RGB cuts
wtedy poziom RGB będzie równy w całym zakresie

opcja "zarządzanie kolorami" zmienia odcień zielonego i chyba niebieskiego, np trawa z naturalnego żółtawego zabarwienia robi się bardziej "zielona" ;)

opcje do szybkiej zmiany z trybu dzień/noc - tu może zmiana gammy na odpowiednio niższą(+kontrast w górę)/wyższą pomoże
 
Ostatnia edycja:

Grisza011

New member
opcja "zarządzanie kolorami" zmienia odcień zielonego i chyba niebieskiego, np trawa z naturalnego żółtawego zabarwienia robi się bardziej "zielona" :wink:

opcje do szybkiej zmiany z trybu dzień/noc - tu może zmiana gammy na odpowiednio niższą(+kontrast w górę)/wyższą pomoże

Dzięki, dzięki. Sporo wyjaśniłeś i to przystępnym w miarę językiem. Popróbuję z gammą i kontrastem w innych warunkach oświetleniowych.

A może mógłbyś jeszcze w prostych słowach o co chodzi w parametrze ostrość
Czy to jest może tak, że te piksele które świecą w danym momencie na ciemno9np. czarny, ciemny niebieski itd.) - są jeszcze dodatkowo jakby przygaszane a te które świecą w danym momencie na jasno są jeszcze dodatkowo wzmacniane czyli mocniej jeszcze świecą niż to by wynikało ze zwykłego przetwarzania sygnału cyfrowego na świecenie pikseli.

Co do opcji regulacja kolorów to tam jest tak jak pisałem Ci aż 6 opcji R,G,B nasycenie i odcień tak ,że podejrzewam że sprawa jest tu dosyć skomplikowana.- może hojło nam wyjaśni dokładnie te parametry sterowania kolorem, bo z tego co wcześniej pisał wygląda na to, że sam się zajmował kalibracją.
 

motobartcompany

New member
Witam

Zakupiłem Panasonica tx-p42vt20 i pomijając te przypadłości z wyświetlaniem tęczy na twarzach czy efektu duszka, mnie najbardziej denerwuje bzyczenie czegoś nieokreślonego nie wiem czy to w elektronice czy to może jakiegoś wiatraka, które przy jasnych scenach słychać coraz głośniej... tj im więcej jasnego na ekranie tym to bzycznie wyraźniejsze dla ucha... mam pytanie czy ktoś kto zakupił ten model też tak ma czy to taka "uroda" czy już od początku coś nawala...

pozdrawiam

Normalna sprawa.
 

turzol

Member
Witam

Zakupiłem Panasonica tx-p42vt20 i pomijając te przypadłości z wyświetlaniem tęczy na twarzach czy efektu duszka, mnie najbardziej denerwuje bzyczenie czegoś nieokreślonego nie wiem czy to w elektronice czy to może jakiegoś wiatraka, które przy jasnych scenach słychać coraz głośniej... tj im więcej jasnego na ekranie tym to bzycznie wyraźniejsze dla ucha... mam pytanie czy ktoś kto zakupił ten model też tak ma czy to taka "uroda" czy już od początku coś nawala...

pozdrawiam

Posiadam również TX-P42VT20 z przepracowanymi prawie 200h na liczniku i u mnie bzyczenie na jasnych scenach nie występuje, a przysłuchiwałem się bardzo wnikliwie z kilku cm. Dodam, że słuch mam bardzo wyczulony .
Na forum wyczytałem, że w niektórych egzemplarzach jest niedokładnie skręcona tylna obudowa TV przez co wpada ona w rezonans. Może tutaj tkwi problem z bzyczeniem u Ciebie?

Co wizualnych niedogodności to ja odbieram sygnał z dekodera Cisco dostarczanego przez UPC i może wzrok mam nie najlepszy, ale nie zauważam "duszków" czy podwójnych konturów, albo też są one niezauważalne w dużym stopniu co może tłumaczyć że ich nie zaobserwowałem :)
Natomiast u mnie zauważyłem jakby pompowanie obrazu przy niektórych scenach, widoczne to jest szczególnie na twarzach kiedy osoba jest na jasnym tle
 

hojlo1

New member
Bez reklam
turzol - tak z ciekawości.

Wyłączałeś poprawiacze obrazu (kontrast dynamiczny, ECO) i jaki wpływ to na "pompowanie" miało?
Czy nawet zasłaniałeś odbiornik ECO?

Dlaczego pytam?

Ostatnio mnie proszono do PDP LG w dość podobnej sprawie.
Jak pojawiały się napisy na filmie (na dole) to następowała różnica w kontraście.
Okazało się że unieruchomienie kontrastu dynamicznego zniwelowało problem (był i tak na minimum).
Później zadzwoniono że tez funkcję ECO wyłączyli , bo od czasu do czasu sam "pompował".
 

turzol

Member
turzol - tak z ciekawości.

Wyłączałeś poprawiacze obrazu (kontrast dynamiczny, ECO) i jaki wpływ to na "pompowanie" miało?
Czy nawet zasłaniałeś odbiornik ECO?

Dlaczego pytam?

Ostatnio mnie proszono do PDP LG w dość podobnej sprawie.
Jak pojawiały się napisy na filmie (na dole) to następowała różnica w kontraście.
Okazało się że unieruchomienie kontrastu dynamicznego zniwelowało problem (był i tak na minimum).
Później zadzwoniono że tez funkcję ECO wyłączyli , bo od czasu do czasu sam "pompował".

tak tryb eco mam wyłączony, ten w zakładce EKRAN
 

don111

Banned
Co do opcji regulacja kolorów to tam jest tak jak pisałem Ci aż 6 opcji R,G,B nasycenie i odcień tak ,że podejrzewam że sprawa jest tu dosyć skomplikowana.- może hojło nam wyjaśni dokładnie te parametry sterowania kolorem, bo z tego co wcześniej pisał wygląda na to, że sam się zajmował kalibracją.
RGB nasycenie i odcień są mniej istotne od cuts/drv ale też można je dokładnie skalibrować przy użyciu kolorymetru i plansz testowych
 

Grisza011

New member
Też chętnie poczytam opinii hojło. ;)

Bardzo przepraszam za pomyłkę. Oczywiście chodziło mi o Ciebie hojlo1.

1.Czy mógłbyś rozwinąć sprawę opcji w VT20 :zarządzanie kolorami : R,G, B -nasycenie i odcień

2.No i o co chodzi z regulacją ostrości -czy przy przesuwaniu suwaka ostrości w prawo wszystkie 3 subpiksele piksela, który w danym momencie tworzy jakieś kontury, dostają większe napięcie i mocniej świecą ?
Czy inny jest mechanizm działania tej regulacji ?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Przecież to don111 (a także podane wyżej namiary to wyjaśniają).
Ja już nic nie kalibruję na przyrządy , choćby z tego ze nie mam już dostępu do sprzętu, DVE (łącznie z filtrami - bo to ważne) tez się pozbyłem.

Dlaczego?

Bo w moim przypadku (byłem raczej naprawiaczem, niż ustawiaczem jakiegoś sprzętu z gónej półki) kalibracja profesjonalna mija sie z celem (parę przypadków ustawiałem, chyba że dodamy kalibrację CRT łącznie ze zbieżnością...).

@don111 ma zapewne Spidera i wyłuszczy Ci więcej (choć już wyłuszczył), ale:
- bez tego przyrządu (lub lepszych) raczej nie ma sensu grzebać głęboko w ustawianiach składowych koloru (jak nawet nie wiesz jak IRE sie zmienia)
- po drugie (tu mogę być osamotniony) , często efekt końcowy wcale nie jest satysfakcjonujący dla oglądającego.
(pamietam , jak kiedyś męczyłem pod DVD ustawienia , jednak był problem - samo DVD wysyłalo nawet czerń z odcieniem czerwonym, a do niego dostępu nie było).
Więc kalibracja = wzornikowanie mija się z celem jak wzorzec bzdurny.
Kto zna wzorzec?

Do tego kalibracja przeprowadzana przez zawodowców ISF (profesjonalna ) to chyba nadal koszt ok 1000zł (kilkugodzinna) i.....należy ją powtarzać.
I przeprowadzą ją się dla każdego wejścia osobno i np dla każdych warunków osobno, co często nie jest możliwe w 100%.
Także część TV po prostu nie da się skalibrować.

VT20 ma tryb THX - więc już masz w 99% skalibrowany w tym trybie.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Odnośnie przedłużenia gwarancji to dopłacałem w Saturnie jak kupowałem swój TV i mam na 5 lat, moim zdaniem warto dokupić ze względu na to co się nieraz dzieje z nowymi telewizorami a koszt zakupy tej dodatkowej gwarancji to pikuś w stosunku do ceny tego telewizora. Jeśli coś ci się stanie z TV w czasie gwarancji to robią za darmo, a jak ci się popsuje TV a nie będziesz miał gwarancji to nie kiedy jedna część kosztuje prawie połowę wartości całego telewizora a do tego dolicz robociznę. Moim zdaniem warto. Pozdrawiam.
 

Pedro81

New member
Bipo ja zdaję sobie sprawę z tego, że później się pluje w przysłowiową brodę. Tylko wiesz ja kupowałem w sklepie internetowym i tam za 5lat jest za 1100zł dopłaty i sam rozumiesz ;-) Zastanawiałem się czy osoby które posiadają ten TV już jakiś czas, zaobserwowały coś niepokojącego.
 

flokon

New member
Proszę o informacje jakie wkręty potrzebne są do wieszaka w 50VT20?
Długość i średnica.Nie mogę w sieci znaleść tej informacji.
Dziękuje
 

aerO^

New member
Właśnie jak jest z awaryjnością... czy warto jest dopłacać te 500 zł za przedłużenie gwarancji na te 5 lat ? Przy cenie ~6000 zł, jest to dość mała suma w porównaniu do kupowania nowego... Mógłby ktoś się pochwalić ? I jak to jest z wypalaniem się obrazu ? Jak będzie taki TV działał powiedzmy po 3 latach(nie oszukujmy się dość intensywnej pracy 5-8h dziennie minimum...) i czy to mógłby być jakiś powód do oddania go na gwarancję ? Nigdy nie miałem telewizora plazmowego... ale niestety to co się teraz dzieje na świecie(EDGE LED...) zmusza mnie do kupna plazmy...
 

Antałek

New member
Nikt Ci nie powie, czy się opłaca. Decyzję w tej sprawie musisz podjąć sam.
Opłacalność. Zależy, jak się zepsuje to się może opłacać, ale jak będzie niezawodny to żaden interes.
Obecne plazmy to zupełnie nowe konstrukcje, które na dodatek co roku są silnie modyfikowane albo wręcz opracowywane od nowa. Żadna taka konstrukcja, w zasadzie nie pracuje dłużej jak 2 lata.
Jak się to ma do bezawaryjności - to tylko wróżka, może coś konkretniej podpowiedzieć. Poprzednie generacje działają już kilka lat, a obecne nie wiadomo czy są tak samo wytrzymałe. Niestety niczego nie da się przewidzieć. Ale konkurencja jest duża w tym segmencie i sądzę, że bubli raczej się nie wypuszacza.
 

Panki

New member
tv masz zawieszony czy na stojaku? jeśli zawieszony to poluzuj nieco śruby przy mocowaniach wieszaka. u mnie pomogło. na stojaku nie brzęczy.

pozdrawiam
 

Panki

New member
Cześć! Jak głośno brzęczy, spróbuj z lewego górnego rogu ścisnąć ręką lekko tylną część obudowy (tę metalową). U mnie było podobne zjawisko i minęło. Tak jakby obudowa nie była dobrze skręcona. Brzęczała metalowa obudowa, jakby rezonans.


Tv masz zawieszony czy na stojaku? jeśli zawieszony to poluzuj nieco śruby przy mocowaniach wieszaka. u mnie pomogło. a na stojaku nie brzęczy.

pozdrawiam
Panki
 

tbasta

New member
Witam serdecznie po 3 miesiacach śledzenia waszych opini i spostrzeżeń postanowiłem kupić 50vt20 . Długo zastanawiałem sie czy czekać na 50vt30 , ale kupiłem wersję 50vt20EA - czyli wersję poprawioną i dopracowaną w cenie 5599zł !!!!! . a wersja 50vt30 bedzie zaczynać sie w dystrybucji od ok 8000zł ( po 3-6 miesięcy cena spadnie do minimum 6500zł ) Teoretycznie 30% jesniejszy obraz na papierze, 25% oszczedniejszy - powiedzmy , to i tak różnica ok 2-4 zł miesiecznie. nowy luminofor - ten sam co 50vt20EA. Czyli różnica obrazu = brak. Duża różnica w multimediach i wyglądzie ( niestety panel szklany jak w nowych LG ).
Nie ma na co czekać w tej cenie brać można w ciemno wg. mojej opini.
 
Do góry